هزینه ارتودنسی در سال 1400

هزینه ارتودنسی در سال1400

هزینه ارتودنسی مانند هر خدمت دندانپزشکی دیگری به فراخور مورد بیمار، سن، نوع و زمان درمان و مهارت، تبحر و تخصصی دندانپزشک ارتودنتیست، متفاوت خواهد بود. لذا مراجعه به مشاوره دندانپزشکی و انتخاب بهینه ترین نوع درمان و اجتناب از مراجعه به افراد غیر متخصص و غیر حرفه ای، تا حد زیادی هزینه ارتودنسی را کاهش داده و مانع از هدر رفتن زمان و هزینه ارتودنسی شما خواهد شد.

بسیاری از بیمارانی که نیاز به ارتودنسی دارند، از گرفتن وقت مشاوره برای مراجعه به متخصص ارتودنسی ابراز نگرانی می کنند. بخشی از این نگرانی مربوط به عدم اگاهی از مسائل هزینه های ارتودنسی در درمانهای ارتودنسی می باشد. قبل از شروع درمان ارتودنسی بیماران می خواهند بدانند که “هزینه ارتودنسی چقدر است؟”

انجام ارتودنسی-بهداشت دهان

هزینه ارتودنسی چقدر است؟

عوامل زیادی بر هزینه ارتودنسی تاثیرگذار خواهند بود. هزینه درمان های ارتودنسی به نوع ناهنجاری ، نحوه درمان ، مدت درمان , سن بیمار ، شدت ناهنجاری ، نوع دستگاه به کار برده شده اعم از ارتودنسی متحرک و یا ارتودنسی ثابت، دستگاه خارج دهانی , دستگاه داخل دهانی , ارتودنسی دیمون، ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان، ارتودنسی نامرئی یا invisalign، ارتودنسی لینگوال , درمانهای ارتودنسی به همراه جراحی (ارتو سرجری), استفاده از مینی اسکروMiniscrew , استفاده از مینی پلیت Miniplate و غیره بستگی دارد.

به عنوان مثال در بعضی بیماران ناهنجاری دندانی فکی با پلاک متحرک قابل اصلاح است که در این صورت هزینه ارتودنسی کمتر خواهد شد. برخی از بیماران نیاز به ارتودنسی ثابت فکین دارند که دستگاههای ثابت ارتودنسی بعد از رویش دندانهای دائمی در دهان قرار می گیرند . گروهی دیگر از بیماران نیاز به درمان ارتودنسی متحرک و سپس ارتودنسی ثابت دارند بعضی نیاز به درمانهای جراحی دارند .

برخی نیاز به مینی اسکرو Miniscrew و غیره دارند , بنا بر این روش درمانی ارتودنسی برای هر فرد منحصر به خود اوست و متغیرهای زیادی در هزینه نهایی بیمار تاثیر دارد هزینه ارتودنسی در جلسه اول که ویزیت رایگان است به بیمار گفته می شود.

 

READ
نکاتی که بعد از ترمیم دندان ها باید به آن توجه داشت

چرا در هیچ جایی قیمت ارتودنسی را عنوان نمیکنند؟

احتمالا بارها و بارها در اینترنت عباراتی مانند قیمت یا هزینه خدمات دندانپزشکی مانند هزینه ایمپلنت دندان، هزینه لمینت دندان و … را جستجو کرده اید اما هیچگاه نتوانسته اید قیمت و حدود هزینه هیچکدام را پیدا کنید زیرا اصولا هیچ جایی هزینه ها را درج نمیکنند. در خصوص ارتودنسی نیز قضیه به همین شکل است. اما چرا؟

چرایی این موضوع را باید در عوامل تاثیر گذار بر روند درمان ها و پروسه های ارتودنسی جستجو کرد. مشکل هر شخص و شدت آن، منحصر به فرد است. اینطور نیست که همه افرادی که به یک کلینیک دندانپزشکی یا مطب یک متخصص ارتودنسی بروند با یک روش درمان شوند و یا تمام مراحل درمان مشابه هم باشد. برخی ها مشکلات جزئی دارند و برخی دیگر مشکلات بسیار شدید که حتی ممکن است نیازمند عمل جراحی فک باشند. بنابراین نوع دستگاه های ارتودنسی بکار رفته برای اصلاح مشکل و همچنین مدت زمان درمان نیز متفاوت خواهد بود. همه این ها باعث میشود قیمت ارتودنسی متغییر باشد و تنها با مراجعه حضوری به یک متخصص ارتودنسی و بعد از ارزیابی های حرفه ای قابل برآورد باشد.

تعرفه ارتودنسی ثابت به ازای هر فک با در نظر گرفتن تمام دستگاه‌های ثابت بین 8,000,000 تا 13,000,000 متغییر است.

ارتودنسی ثابت به تمام دستگاه هایی گفته می شود که از ابتدا تا انتهای درمان ارتودنسی به دندان بیمار متصل شده و تنها توسط متخصص قابل تنظیم هستند. انواع دستگاه های ثابت به همراه قیمت آن ها عبارتند از:

ارتودنسی معمولی
بسته به شدت ناهنجاری از خفیف تا شدید هزینه ارتودنسی معمولی در سال 1400بین 7,000,000 تا 13,000,000 میلیون متغییر است. اطلاعات بیشتر درباره تعرفه این ارتودنسی را در جدول کامل هزینه ببینید.

نوع درمان ارتودنسی هزینه

درمان ارتودنسی ثابت دو فک با ریتینر ۱۷.۰۰۰.۰۰۰
درمان ارتودنسی ثابت یک فک با ریتینر ۱۱.۰۰۰.۰۰۰
ارتودنسی ثابت دو فک با ریتینر کراودینگ خفیف ۱۵.۰۰۰.۰۰۰
ارتودنسی ثابت یک فک با ریتینر کراودینگ خفیف ۱۰.۰۰۰.۰۰۰
ارتودنسی ثابت نیم فک Adjunctive ۶.۰۰۰.۰۰۰
ارتودنسی متحرک یک فک ۴.۲۰۰.۰۰۰
درمان متحرک دو فک / فانکشنال / فیس ماسک ۸.۵۰۰.۰۰۰
های رکس ( Hyrax ) ۶.۰۰۰.۰۰۰
اضافه شدن های رکس به ثابت دو فک ۴.۲۰۰.۰۰۰
درمان ارتوسرجری ( جراحی فک ) ۲۰.۵۰۰.۰۰۰
درمان ارتودنسی ثابت دو فک با دندان نهفته ۲۰.۵۰۰.۰۰۰
اضافه شدن هدگیر به ثابت ۱.۵۰۰.۰۰۰
اضافه شدن فانکشنال ثابت SUS هر طرف ۳.۵۰۰.۰۰۰
مینی اسکرو هرعدد ۱.۵۰۰.۰۰۰
هزینه اضافه براکت دیمون هر فک ۱.۵۰۰.۰۰۰
هزینه اضافه براکت سرامیکی برای یک فک ۴.۰۰۰.۰۰۰
هزینه اضافه براکت لینگوال برای هرفک ۹.۰۰۰.۰۰۰
نگهدارنده ثابت هر دندان ( fixed retainer ) جدید یا ترمیم ۲۰۰.۰۰۰ یک قسط
فضا نگهدار دوطرفه ( لینگوال آرچ یا پالاتال بار ) ۲.۳۰۰.۰۰۰ یک قسط
پلاک ریتینر متحرک شفاف ۷۰۰.۰۰۰ یک قسط
هزینه پلاک جدید ( گمشده یا شکسته یا عدم استفاده ) ۹۰۰.۰۰۰ یک قسط
هزینه پلاک فانکشنال جدید ( موارد فوق ) ۱.۹۰۰.۰۰۰ یک قسط
هزینه شکستن براکت فلزی ۳۰۰.۰۰۰ یک قسط
هزینه شکستن براکت سرامیکی لینگوال و دیمون ۸۵۰.۰۰۰ یک قسط
هزینه شکستن باکال تیوب ۴۰۰.۰۰۰ یک قسط
بلیچینگ خانگی یک فک با یک کیت ۱.۵۰۰.۰۰۰ یک قسط
بلیچینگ خانگی دو فک با یک کیت ۲.۰۰۰.۰۰۰ یک قسط
آنتی اسنورینگ ( ضد خروپف ) ۵.۵۰۰.۰۰۰ یک قسط
نایت گارد ۸۰۰.۰۰۰ یک قسط
قالب مطالعه ۶۰۰.۰۰۰ یک قسط
ویزیت / مشاوره ۵۰.۰۰۰

ارتودنسی دیمون

هزینه ارتودنسی سریع

برخی نیز به دنبال ارتودنسی سریع می باشند که لازم به ذکر است سرعت درمان ارتودنسی به نوع ناهنجاری ها بستگی دارد و نمی توان هزینه ارتودنسی سریع را به طور مشخص تعیین نمود. دقت داشته باشید که متاسفانه تبلیغات غلطی در این خصوص انجام گرفته است. پس به این مطالب توجه نکنید و برای انجام ارتودنسی حتما به پزشک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید چرا که اگر به دلیل عدم مراجعه به پزشک متخصص نیار به ارتودنسی مجدد داشته باشید ، انجام ارتودنسی مجدد ریسک های خود را می طلبد. و ممکن است صدمات جبران ناپذیری به شما وارد شود.

عوامل تاثیرگذار در هزینه ارتودنسی

تعیین قیمت درمان ارتودنسی همانند دیگر درمان های پزشکی برای هر کیس متفاوت است. موارد تأثیرگذار بر هزینه ارتودنسی به شرح ذیل می باشد:

نوع ارتودنسی انتخابی برای بیمار، مدت زمان درمان ارتودنسی، میزان مواد و تجهیزات به کار برده شده در طول دوره درمان ارتودنسی در هزینه ارتودنسی موثر هستند.

ارتودنسی ثابت با بریس فلزی ثابت

متوسط هزینه ارتودنسی دندان با بریس ثابت فلزی (4,250,000) تومان است. کمترین هزینه ای که ممکن است برای این دستگاه ها پرداخت کنید (4,000,000) تومان است و بیشترین قیمت نیز حدود (4,500,000) تومان است. البته این هزینه تنها برای یک فک است. برای دو فک هزینه ها را دو برابر کنید.

بریس هایی تمام فلزی، قدیمی ترین اما رایجترین انواع دستگاه های ارتودنسی هستند که تقریبا امکان نصب آن ها توسط هر متخصصی در هر کلینیک ارتودنسی وجود دارد. بنابراین شما در پیدا کردن یک متخصص دندانپزشکی که مایل به نصب آنها باشد مشکلی نخواهید داشت. بریس های فلزی از مقرون به صرفه ترین دستگاه های ارتودنسی هستند.

بریس ها فلزی نسبت به سایر دستگاه های ارتودنسی دست ما را از نظر زیبایی شناختی باز میگذارند زیرا با کمک الاستیک ها و کش های ارتودنسی رنگی میتوان آن ها را به بهترین شکل ممکن تزئین کرد.

عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی سال 1400

عوامل موثر بر هزینه درمان ارتودنسی را بطور کلی می توان به سه بخش درمانگر، تجهیزات کلینیک ارتودنسی و مواد مصرفی درمان تقسیم نمود.

در مورد انتخاب دکتر ارتودنسی باید عنوان کرد که در سال1400 بالای ششصد دندانپزشک متخصص ارتودنسی در کشور ما مشغول به انجام درمان ارتودنسی می باشند که دسترسی مناسبی را برای مراجعین نیازمند به درمان ارتودنسی پدید آورده است. متخصص ارتودنسی به لحاظ علمی و عملی نسبت به جراح دندانپزشک در حوزه ارتودنسی آموزش های بیشتری دیده است و برای انجام درمان ارتودنسی صلاحیت بیشتری دارد؛ پس اگر بدنبال انجام درمان نزد متخصص ارتودنسی هستید باید بدانید که هزینه ارتودنسی تخصصی بالاتر از قیمت ارتودنسی خواهد بود که توسط دندانپزشک ارائه می شود.

در بین متخصصین ارتودنسی مختلف نیز طبعا ” تجربه و توانمندی های مختلفی دیده می شود ولی بطورکلی عناوینی چون عضویت در هیئت علمی دانشگاه و دارا بودن فلوشیپ تخصصی ارتودنسی نیز اعتبار و همچنین تعرفه دریافتی یک متخصص ارتودنسی را بالاتر می برد. اینکه متخصصین ارتودنسی یک شهر نسبت به شهر دیگر یا حتی نقاط مختلف یک شهر هزینه ارتودنسی متفاوتی نسبت به یک مورد درمانی مشخص ارائه می کنند نیز بر همین اساس قابل توجیه می باشد (ضمن اینکه هزینه های جاری یک مطب ارتودنسی در مناطق مختلف یک شهر نیز تفاوت جدی با یکدیگر دارد).

 

READ
آفت دهان چیست و چگونه وجود می آید؟

درباره میلاد منحصر به فرد

همچنین ببینید

هزینه لیفت لثه

لیفت لثه چه تاثیری در زیبایی دندان دارد؟

لیفت لثه چیست؟ برخی از افراد به دلیل مشکلات لثه اعتماد به نفس خود را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *