دانستنی‌های دنداندندانپزشکی کودکان

ترومای دندان در کودکان چیست؟ + بررسی راه های پیشگیری از آن

در این مقاله، اپیدمیولوژی ترومای دندانی از نظر رشد و شیوع آن در بین دندان های اولیه و دائمی مورد بحث قرار خواهد گرفت. علل تروماي دنداني و توزيع آن متناسب با سن و جنس برجسته خواهد شد. طبقه بندی ترومای دندانی بر اساس آسیب های بافت نرم و سخت ترسیم می شود و متعاقباً معاینه و تشخیص بالینی ارائه می شود. روش های درمانی و تغییرات بین دندان های دندانی دائمی و اولیه همراه با دوره درمان جدید یعنی رویکرد بازسازی و دکوراسیون مورد بحث قرار می گیرد. آتل ها، تکنیک ها و روال های بعدی نیز بحث خواهد شد.


فهرست مطالب


ترومای دندان چیست؟

داشتن دندان های سالم نیاز به مراقبت های لازم دارد. در سنین کودکی مراقبت از دندان ها توسط والدین صورت می گیرد  اگر والدین به سلامت و رعایت بهداشت دندان های کودک خود توجه کنند، رعایت بهداشت دهان و دندان برای کودک هم چون عادت می گردد. تروما در واقع ضربه ناگهانی به دندان است که باعث شکسته شدن دندان کودکان می شود. از جمله عوارض تروما، آسیب جدی به دندان ها و ایجاد هزینه های سنگین دندانپزشکی برای خانواده هاست. تروما بیشتر در کودکان رخ می دهد، به طوری که 30 درصد کودکان ضربه های شدید دندانی را تجربه کرده اند، به دلیل بازی گوشی کودکان از سنین مدرسه، تصادف و یا زمین خوردن، بیشتر آسیب ها به دندان های قدامی کودکان وارد شده و عدم رسیدگی به موقع ، امکان ترمیم و بازیابی دندان از بین می رود. برای پیشگیری از عارضه تروما اقدامات اولیه شامل، مراقبت از کودکان در محیط های بازی، جلوگیری از بر خورد های فیزیکی خشن کودکان، مراقب دائمی از کودکان در مدرسه و استفاده از محافظ دندان در ورزش های رزمی توصیه می شود.

ترومای دندان

تروما یا همان وارد شدن ضربه شدید و ناگهانی به دندان یکی دیگر از علت های مراجعه کودکان به دندانپزشکی می باشد. زیرا در اثر وارد شدن این ضربه اصولا شکستگی در دندان کودکان رخ می دهد. برای ترمیم دندان کودکان و جلوگیری از ایجاد آسیب بیشتر، والدین بهتر است هر چه زودتر کودک خود را به یک دندانپزشک اطفال برده تا معاینات و فعالیت های لازم برای کودک آن ها انجام شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره دندان های شیری را بخوانید.

مطالب برگزیده و جذاب
شکر و سلامت دهان و دندان

تروما در دندان های دائمی و شیری:

احتمال ایجاد تروما در سنین مختلف وجود دارد، هم چنین کودکان بیشتر در معرض ایجاد تروما هستند. عوامل گوناگونی می تواند باعث ایجاد تروما دندان کودکان شود، از جمله بازیگوشی، ضربه خوردن در هنگام بازی، تصادف و … که در هنگام بروز این مشکل باید هر چه سریع تر به درمان آن پرداخت.

دندان های فرو رفته در فک:

امکان فرو رفتن دندان ها برای دندان های دائمی و شیری وجود دارد، ممکن است این فرو رفتگی به نحوی صورت گیرد تا والدین نتوانند تشخیص دهند که دندان نهفته است و یا داخل فک فرو رفته است، رادیوگرافی در هنگام تروما کمک کننده است، با استفاده از رادیوگرافی دندانپزشک می تواند تشخیص دهد که آیا دندان داخل فک فرو رفته یا افتادگی صورت گرفته است.

لازم به ذکر است که زمانی که دندان های شیری بعد از تروما به داخل فک فرو رفته باشد امکان آسیب به جوانه دندان های دائمی نیز وجود دارد. در حقیقت ارتباط تنگاتنگی بین دندان های شیری کودک و جوانه دندان های دائمی وجود دارد، بنابراین هر گونه آسیبی به دندان شیری کودک وارد شود، این آسیب را به جوانه دندان دائمی کودک انتقال می دهد.

علت ترومای دندان کودک چیست؟

تروما که میتواند باعث شکستگی دندان کودک شود، به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. برای مثال معمول ترین دلایل ایجاد ترومای دندان کودکان، زمین خوردن آنها است.همچنین هنگام بازی چه در مدرسه و چه در خانه، انجام ورزش ها و گاهی بحث و جدل با خواهر و برادر و یا دوستان، ممکن است ضربه ای ناگهانی و شدیدی به دندان کودک وارد شود. در این صورت مراجعه به دندانپزشک اطفال الزامی است چرا که اگر این تروما به موقع درمان نشود، میتواند درمان را سخت تر کند.

مطالب برگزیده و جذاب
ایمپلنت دندان چیست؟ + بررسی مراحل انجام کاشت دندان همراه با عکس + معرفی عوارض ایمپلنت دندان

اقدامات لازم برای تروما دندان کودکان چیست؟

بهتر است برای انتخاب محل بازی کودکان نهایت دقت را داشته باشیم تا کمتر دچار ترومای دندان شوند. در واقع این روش باعث پیشگیری از ایجاد تروما نیز می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فضانگهدارنده دندان کودکان چیست را بخوانید.

برای کاهش درد بعد از ایجاد تروما می توانید از کمپرس سرد استفاده نمایید. برای کنترل و جلوگیری از خونریزی می توانید از گاز استریل استفاده کنید.توجه داشته باشید که به منظور پیشگیری از ایجاد آسیب بیشتر، از دستکاری کردن محل آسیب دیده خودداری نمایید.اگر متوجه شده اید که دندان کودک شما لق شده، بهتر است به کودک خود توصیه کنید به آن فشار وارد نکند.

رویکرد اپیدمیولوژیک در آسیب شناسی دندان:

آسیب های تروماتیک دندانپزشکی یک مشکل بهداشت عمومی دندانپزشکی در سراسر جهان است و می تواند در طول زندگی رخ دهد. بسته به نوع آسیب خاص آسیب دیده، مداخلات و گزینه های درمانی مختلفی در دسترس است، اما واقعیت این است که هر تروما یک مورد منحصر به فرد است که نیاز به تشخیص و درمان منحصر به فرد دارد.

انجمن بین المللی تروماتولوژی دندان گزارش داده است که از هر دو کودک یکی از آن ها دچار آسیب دیدگی در دندان می شود که اغلب بین سنین 8 تا 12 سال است. این پیشنهاد در بیشتر موارد ترومای دندان است. یک مداخله سریع و مناسب می تواند تأثیر آن را از نظر شفاهی و زیبایی شناسی کاهش دهد. به همین منظور، انجمن رهنمودهایی را برای ارزیابی و مدیریت آسیب های تروماتیک دندان تهیه کرده است.

اگرچه ناحیه دهانی قسمت کوچکی به عنوان 1٪ از کل سطح بدن را تشکیل می دهد، اما 5٪ از کل صدمات بدنی آسیب های دهان و دندان است. آسیب های تروماتیک دندان در دوران کودکی یا جوانی رخ می دهد که در طی آن رشد و نمو اتفاق می افتد. در کودکان پیش دبستانی، با بیشترین آسیب دیدگی در ناحیه سر، آسیب های دهانی تا 17٪ از کل آسیب های بدنی را تشکیل می دهد، در مقابل در اواخر زندگی که شایع ترین آسیب به دست و پا است.

مطالب برگزیده و جذاب
روش های خانگی سفید کردن دندان

آسیب های دندانی شایع ترین است و در 92٪ از کل بیمارانی که به دنبال مشاوره یا درمان آسیب های ناحیه دهان هستند، دیده می شوند. هم چنین، آسیب های بافت نرم در 28٪، هم زمان با آسیب های دندانی، و شکستگی های مربوط به فک به ندرت دیده می شود، فقط در 6٪ از کل بیمارانی که با آسیب دهانی روبرو هستند.

عوارض ترومای دندان چیست؟

تروما پیامدهای زیادی برای کودکان آسیب دیده و اعضای خانواده و جامعه به همراه دارد. این تأثیر نه تنها جسمی بلکه روانی و اقتصادی نیز است. باید به هر بیمار اطفال فرصت داده شود که یک درمان کامل دندانپزشکی را برای آسیب های روانی دندانپزشکی دریافت کند، اما یک برنامه درمانی کامل شامل مشارکت متخصصان در چندین رشته اغلب پیچیده و گران است. برخلاف بسیاری از آسیب های تروماتیک که به صورت سرپایی درمان می شوند، صدمات تروماتیک دندان عمدتا قابل برگشت نیستند و بنابراین، ممکن است درمان احتمالاً تا پایان عمر بیمار ادامه خواهد داشت.

نکات طلایی در مورد ترومای دندان خردسالان چیست؟

داشتن یک برنامه درمانی کامل به دلیل تنوع مداخلات مبتنی بر شواهد و نتایج گزارش شده در مطالعات بالینی می تواند چالش برانگیز باشد. علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که محققان بالینی ممکن است نتایج گزارش را ترجیح دهند که نتایج را افزایش می دهد این به عنوان سوگیری گزارش نتیجه شناخته می شود. انجمن بین المللی تروماتولوژی دندانپزشکی پیشنهاد می کند که این تنوع و سوگیری گزارش دهی با استفاده از یک دستورالعمل استاندارد مدیریت تروما برطرف شود تا نتایج مربوط به بیماران، پزشکان و سیاست گذاران باشد؛ زیرا یافته های تحقیق بر روی عملکرد و تحقیقات آینده تأثیر می گذارد.

گزارش شده است که، دندان های قدامی، به ویژه دندان های ثانویه فک بالا و جانبی عمدتا تحت تأثیر آسیب های دندانی دندان برای دندان های اولیه و دندان های دائمی قرار دارند. آسیب های سانحه ای دندان به طور کلی یک دندان را تحت تأثیر قرار می دهد، به جز برخی از حوادث تروما، مانند: تصادفات رانندگی، خشونت و آسیب های ورزشی که منجر به آسیب چندین دندان می شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره فلوراید تراپی دندان کودکان را بخوانید.

مطالب برگزیده و جذاب
آشنایی با مراقبت های لازم ارتودنسی دندان

علاوه بر اثرات مفید بی شمار آن، مشارکت فعال در فعالیت های ورزشی ممکن است خطر صدمات ضربه ای به بافت های دهان و دندان را افزایش دهد. این آسیب ها بیشتر در بوکس، بسکتبال، هاکی و فوتبال برجسته است.

به نظر می رسد آسیب های تروماتیک دندان در دندان های اولیه تقریباً 30٪ در اکثر مطالعات پایدار باشد. گزارش شده است كه یك سوم كودكان پیش دبستانی در بسیاری از كشورها از صدمات ضربه ای به دندان های اولیه رنج برده اند. اگرچه تغییراتی در داخل و بین کشورها مشاهده شده است، یک چهارم کل کودکان مدرسه ای و تقریباً یک سوم بزرگسالان نیز به دندان مصنوعی دائمی آسیب دیده اند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با ترومای دندان در کودکان آشنا شدید. همچنین از عوارض و نکات درمان آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چگونه مانع ترومای دندانی شویم؟

اصولا مراقبت از دندان ها همیشه باید انجام شود اما گاهی اوقات دست ما نیست که جلوی وارد شدن یک ضربه به دندان را بگیریم. برای مثال، در حین ورزش ممکن است دندان دچار تروما شود.

رادیوگرافی بعد از ایجاد تروما چگونه است؟

زمانی که تروما برای اطفال رخ می‌دهد باید هر چه سریع تر به بهترین دندانپزشک اطفال مراجعه کرد تا اقدامات لازم صورت گیرد. این زمان ابتدا برای اینکه مشخص شود که دندان دچار شکستگی شده است یا خیر رادیوگرافی استفاده می‌شود. در رادیوگرافی علاوه بر مشاهده انواع شکستگی ها، میزان ابعاد اعضای کانال و حتی انتهای کانال ریشه نیز بررسی می‌شود. در مرحله بعدی باید بررسی شود که اگر شکستگی وجود دارد، چقدر به پالپ نزدیک است یا ناحیه شکستگی ریشه دندان را درگیر کرده است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا