ارتودنسی دنداندانستنی‌های دندان

آشنایی با ارتودنسی دندان نیش + ارتودنسی دندان های نیش چگونه انجام می شود و در سال 1403چقدر هزینه نیاز دارد؟

یکی از شایع ترین مشکلات نامنظمی دندان ها، مربوط به دندان های نیش است. در برخی افراد یک، دو، سه یا هر چهار دندان نیش ممکن است کج باشند و یا اینکه طول کوتاه یا بیش از حد معمولی داشته باشند. سوال اینجا است که چگونه و با چه روشی می توان این دندان ها را منظم کرد و ظاهر لبخند را به این صورت بهبود بخشید. البته که پاسخ کوتاه ارتودنسی دندان های نیش است. این مقاله را بخوانید تا با جزئیات انواع ارتودنسی دندان نیش بیشتر آشنا شوید.


فهرست مطالب


دندان یا دندان های نیش کدامند؟

دندان نیش از جمله مهم ترین دندان ها در بسیاری از گونه های جانوری است. از این دندان ها برای گرفتن و یا تکه کردن غذا استفاده می شود. در اغلب جانداران دندان نیش معمولا بزرگترین دندان است. در پستاندارانی مانند انسان 4 عدد دندان نیش وجود دارد که در جلوی هر فک و طرفین دندان های پیشین قرار دارند. همانطور که در مقدمه نیز اشاره شدن ممکن است این دندان ها کج شده یا از لحاظ کوتاهی و بلندی غیرطبیعی باشند. این دندان ها نیاز به مرتب سازی و قرار گرفتن در راستای دندان های دیگر دارند. با نحوه ارتودنسی دندان های نیش در ادامه بیشتر آشنا خواهید شد.

دلیل شکل گیری ناهماهنگی دندان نیش چیست؟

در این ناهماهنگی دندان نیش با سایر دندان ها، اصلی ترین دلیل رشد نامناسب دندان نیش به علت کوچک بودن فک بیمار و کمبود فضا است.کمبود فضا برای رشد دندان معمولا به دلیل مواردی چون پوسیدگی دندان یا افتادن زودهنگام دندان‌های شیری است و اگر این مشکل به موقع درمان نشود، بدون شک به کمبود فضای رشد دندان ها در فک منجر خواهد شد. گاهی اوقات هم دندان ‌های عقب تر به دلایل گوناگون به سمت جلو حرکت کرده و فضای رشد دندان نیش را اشغال می کنند. در این حالت نیز، دندان‌نیش بیمار در جای خودش رشد نکرده و منحرف خواهد شد. این انحراف معمولا یا به سمت داخل دهان و یا به بیرون است. البته بر بیشتر مواقع انحراف دندان نیش به سمت بیرون بوده و دندان بالا‌تر از جای طبیعی اش رشد می کند. البته جای نگرانی نیست، زیرا با ارتودنسی دندان‌نیش این مشکل به راحتی رفع خواهد شد.

نقش ژنتیک را دست کم نگیرید

یکی از مهمترین دلایل انحراف دندانی که موجب می شود بیمار به درمان ارتودنسی دندان نیش احتیاج داشته باشد، عوامل ژنتیکی است. در این صورت معمولا دندان نیش به حرکت داخلی گرایش داشته و به طرف کام فک بالا حرکت می کند. در این صورت دو اتفاق می افتد، یا دندان در حرکت داخلی به طرف کام بالا رفته و در آنجا رشد می کند و یا به صورت نهفته و رشد نکرده باقی می ماند.

مطالب برگزیده و جذاب
درباره جرم گیری دندان چه می‌دانید؟

دندان نیش نهفته در برخی بیماران تا سنین بزرگسالی خودش را نشان نداده و این انحراف تنها با دندانپزشکی و معاینات رادیوگرافی مشخص می شود.

ارتودنسی دندان نیش

در این صورت اگر شانسی برای درمان دندان نهفته باشد، پزشک درمان ارتودنسی را پیشنهاد می کند. در این شرایط ابتدا باید فضای کافی رویش دندان‌نیش ایجاد شود. در مرحله دوم و بعد از ایجاد فضا، جراحی برای نمایان شدن تاج دندان نهفته‌نیش انجام می شود. در مرحله آخر براکت مخصوص بر روی دندان نیش نصب می شود تا پروسه درمان ارتودنسی دندان‌نیش کامل شود. البته لازم به ذکر است که در بسیاری از موارد بهتر است که دندان به صورت کامل با جراحی خارج شود.

در چه مواقعی نیازمند ارتودنسی دندان نیش خواهیم بود؟

دندان هایش نیش در حالت عادی تراز و هماهنگ با سایر دندان های دیگر هستند. آن ها ممکن است بنا به دلایلی کج شده باشند و یا اینکه بلندتر از حالت نرمال باشند. در بیشتر افرادی که نیاز به ارتودنسی دندان‌نیش دارند جنس مشکل کجی و بلند بودن است.با این حال مساله زمانی بزرگتر می شود که دندان عقل یا اصلا در نیامده و یا به صورت نصف و نیمه آن هم در موقعیت نامناسب در آمده باشد. در این موارد حتما باید ارتودنسی دندان‌نیش توسط یک دکتر ارتودنسی خوب انجام شود.

چه چیزی باعث نهفتگی دندان نیش می شود؟

کوچک بودن فک

کوچک بودن یکی از فک ها مهم ترین علت ایجاد مشکل در این دندان ها و سایر دندان های دیگر است. به این شکل که کوچکی فک پایین یا بالا باعث می شود که فضا برای دندان ها جهت جوانه زدن از لثه ها وجود نداشته باشد. دندان ممکن است بیرون بیاید اما به صورت نصف و نیمه یا به صورت کج. دندان نیش هم ممکن است به این شکل در بیاید یا نهفته شود. به همین جهت افرادی که دارای فک کوچک هستند نیازمند درمان ارتودنسی دندان های نیش هستند.

ریفلاکس بلع نادرست

بعضی از کودکان حین غذا خوردن یا مصرف نوشیدنی ها  و بلع آن ها زبان خود را به جای اینکه به سمت سقف دهان متمایل کنند به دندان های جلویی فشار وارد مکنند. فشار زبان بر روی دندان های جلویی می تواند باعث ناهنجاری قابل توجه ای در دندان ها و مخصوصا دندان های نیش شود. و همین امر نیازمند ارتودنسی دندان‌نیش خواهد بود.

ارتودنسی دندان نیش

دندان های اضافی

گاهی اوقات ارتودنسی دندان های‌نیش به دلیل وجود دندان اضافی است که انجام می شود. در این هنگام ممکن است ارتودنتیست کودک شما دندان اضافی را از دهان او خارج کند. سپس آسیب هایی را که بر صورت، بایت یا فک رسیده است درمان کند.

مطالب برگزیده و جذاب
راه های تقویت مینای دندان چگونه است؟

مشکل در ساختار استخوان

کمبود حمایت از ساختار استخوان می تواند باعث نازک شدن و ایجاد ضایعه نابالغ شود. این اختلال می تواند موجب سخت تر شدن جویدن و صحبت کردن و یا تاثیر منفی بر قابلیت و توانایی دندان ها شود. علاوه براین مال اکلوژن در دندان های آسیا ممکن است بر روی  سایر شرایط بهداشتی تاثیربگذارد.

اپن بایت وعادات عملکردی منفی عضلانی

این ضایعه در اثر مکیدن انگشت شست در کودکان رخ می دهد. در این صورت دندان های نیش این کودکان دچار ضایعه اپن بایت ( باز بودن دندان های جلویی در حالت بسته بودن دهان را نیش باز یا اپن بایت می گویند) می شوند و به روش ارتودنسی متحرک یا ثابت نیاز پیدا می کنند..البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مراحل ارتودنسی دندان را بخوانید.

ارتودنسی دندان نیش

این در حالی است که هنوز بعضی از بزرگسالان  اشیایی مانند مداد را در دهان خود گذاشته و توسط دندان های‌نیش به آن فشار می آورند. یا با فشار زبان خود را به دندان های جلویی می زنند. این عادات منفی می تواند سبب ایجاد نیش باز یا اپن بایت شود.

دندان نیش نهفته چگونه درمان می شود؟

دندان‌نیش می تواند با کمک انواع ارتودنسی ثابت، متحرک و نامرئی و یا جراحی فک درمان شود. اگر خودتان سابقه نهفتگی این دندان را دارید و فکر می کنید که فرزندتان نیز ممکن است با چنین مشکلی روبرو شوید جهت انجام ارتودنسی پیشگیرانه باید به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید. در اغلب اوقات جراحی دندان و ارتودنسی با هم میتوانند راه حل درمانی باشد.

پروسه درمان ارتودنسی چگونه است؟

همانطور که پیشتر هم گفتیم، پروسه ارتودنسی دندان‌نیش در صورتی که همراه با دندان نهفته باشد به عمق و شدت نهفتگی و البته موقعیت دندان نهفته بستگی دارد. در ساده ترین روش، پزشک تلاش می کند تا دندان منحرف را به کمک براکت به جای طبیعی خودش هدایت کند. در این صورت با درمان ارتودنسی دندان نیش، این دندان در راستای دیگر دندان ها قرار خواهد گرفت.

در صورتی که دندان‌نیش، نهفته و منحرف به سمت داخل باشد، ابتدا دندان باید جراحی شده و تاجش نمایان شود. علت اصلی جراحی نمایان شدن تاج برای براکت گذاری است. در این مرحله و با نمایان شدن دندان، براکت به تاج دندان نیش چسبانده شده و سپس با زنجیر اتصال، به سیم ارتودنسی وصل می شود. به دلیل نوع خاص این ارتودنسی گاهی اوقات به خصوص در نهفته بودن دندان، لثه نیاز به بخیه زدن دارد. در جلسه های بعدی درمان نیز با صلاحدید پزشک باید بیمار بسته به نوع درمانش از کش استفاده کند. این کش ها معمولا به براکت و قلاب های مخصوص متصل شده و نحوه استفاده آن به بیمار آموزش داده می شود.

مطالب برگزیده و جذاب
ویتامین‌‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای سلامت دندان

مدت زمان مورد نیاز برای ارتودنسی چقدر است؟

ارتودنسی تا زمان جا به جایی کامل دندان ادامه داشته و زمان آن به سن، ژنتیک و جنس دندان، فشار دندان های مجاور و موارد مشابه بستگی دارد. معمولا این پروسه با حداقل ده ماه انجام شده و بنا به دیگر موارد ممکن است طولانی شود.

طی این دوران لازم است تمامی موارد مهم را جدی گرفته و آموزش هایی که به شما می دهند اعم از کش انداختن و نحوه مسواک زدن را رعایت کنید. طی دوران ارتودنسی دندان ها به شدت در فشار هستند و باید حتما به خوبی با مسواک مخصوص تمیز شوند تا منجر به پوسیدگی نشوند.بسته به نظر پزشک معالج، بیمار باید طی بازه های زمانی ۶ و گاهی تا ۸ هفته ویزیت شود تا هرگونه حرکت و تغییر دندان هایش به خوبی بررسی شده و در صورت نیاز درمان با تغییرات همراه شود.

اگرچه عادت کردن به ارتودنسی کمی دشوار است ولی نه تنها به مرور دیگر آن را حس نمی کنید، بلکه با مرتب شدن دندان ها و تغییر حالتشان از این زیبایی و نظم لذت خواهید برد. بهتر است برای حفظ براکت ها در این دوران از خوردن خوراکی های سفت جدا خودداری کرده و حسابی مراقب دندان هایتان باشید. به این ترتیب خودتان بعد از چند وقت از این زیبایی لذت خواهید برد.

اگر مشکلات ارتودنسی دندان نیش را برطرف نکنیم چه می شود؟

در برخی موارد اگرکاری به نامرتبی دندانی نداشته باشیم مشکلی پیش نمیاید. به عنوان مثال اگر دندان ها مقداری کج باشند اگر ارتودنسی صورت نگیرد بعید است مساله جدی پیش بیاید کما اینکه بیشتر مردم در تمام طول عمر به همین شکل هستند. اما برخی از ناهنجاری های فکی و دندانی حتما باید درمان شوند تا عوارض و مشکلات احتمالی برای افراد پیش نیاید. مثلا جلو بودن فک بالا نسبت به فک پایین هم یک مشکل زیبایی پیش میاورد و هم اینکه درد، و ناراحتی و سایش دندان ها را به دنبال دارد و حتما باید درمان شود.

در خصوص ارتودنسی دندان نیش هم باید اشاره کنیم که اگر این دندان ها نهفته باشند حتما باید در معرض دید قرار گرفته و با کمک نیروهای ارتودنسی با سایر دندان ها مهماهنگ شوند. قرار گرفتن دندان ها به صورت طولانی مدت در زیر لثه و یا بخش های دیگر می تواند باعث عفونت، درد شدید، کج شدن سایر دندان ها و مشکلاتی از این دست شود.

مطالب برگزیده و جذاب
ضرورت پیوند استخوان فک پیش از انجام ایمپلنت

هزینه ارتودنسی در 1403 چقدر است؟

هزینه ارتودنسی در تهران طبق شرایط، نوع آن و نظر متخصص تعیین می شود و به طور حدودی قیمت ارتودنسی ثابت فلزی 19.000.000 الی 29.000.000 تومان، سرامیکی 27 الی 37 میلیون، متحرک 5 الی 11 میلیون، نامرئی از 38 میلیون تومان به ازای هر فک می باشد.

قیمت ارتودنسی فلزی19 الی 29 میلیون تومان
قیمت ارتودنسی سرامیکی26 الی 36 میلیون تومان
قیمت ارتودنسی متحرک5 الی 11 میلیون تومان
قیمت ارتودنسی نامرئی+ 37.500.000
ارتوسرجری+ 30 میلیون تومان

البته هزینه ارتودنسی رقم مشخصی ندارد و می تواند هزینه آن وابسته به عوامل متفاوتی تغییر پیدا کند. در ادامه عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی می پردازیم :

شرایط فرد

شرایط فرد یکی از عوامل مهم در قیمت، طول درمان و نوع ارتودنسی است و مسلماً هر چه شرایط بی نظمی دندان پیچیده تر باشد، هزینه ارتودنسی دندان شما نیز افزایش پیدا می کند.

نوع ارتودنسی

ارتودنسی دندان امروزه دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام وابسته به بودجه و شرایط شما توسط متخصص برای شما انجام می شود. در برخی ارتودنسی ها همانند ارتودنسی سرامیکی یا نامرئی کمترین آسیب به زیبایی شما در طول درمان وارد می شود و این درمان ها هزینه بیشتری دارا می باشند.

میزان تخصص و تجربه پزشک ارتودنسی شما

تمام درمان شما توسط پزشک انجام شده و او درمان شما را زیر نظر دارد. در صورتی که پزشک از تجربه و مهارت کافی برای انجام درمان شده نداشته باشد، می تواند آسیب به سلامتی شما وارد کند و یا طول درمان شما در مدت زمان بیشتری انجام شود.

هر چه میزان تخصص و تجربه پزشک بیشتر باشد، هزینه دستمزد وی بیشتر خواهد شود و در نهایت سبب افزایش قیمت ارتودنسی دندان شما خواهد شد.

موقعیت جغرافیایی

به طور معمول این مورد بر روی هزینه ارتودنسی تاثیر کمی دارد اما در نظر داشته باشید، متخصصین محبوب معمولاً در نقاط خوب تهران مشغول به فعالیت هستند. قیمت ارتودنسی در غرب تهران تناسب مناسبی بین کیفیت و هزینه را در این استان دارا می باشد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با ارتودنسی دندان نیش آشنا شدید. همچنین از نحوه شکل گیری دندان نیش و مراحل ارتودنسی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توس ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی لازم است؟

در بعضی موارد برای درمان، کشیدن یک یا چند دندان الزامی است و بیشتر مردم نگران این موضوع هستند. اما باید به این نکته توجه داشت که فضای خالی که بعد از کشیدن دندان بین دندان‌ها بوجود می‌آید طی درمان ارتودنسی از بین خواهند رفت.

آیا ارتودنسی درد دارد؟

یکی از دغدغه‌های مهم هر روش درمانی، میزان درد آن است. درد ارتودنسی به گونه‌ای است که می‌توان آن را تحمل کرد. در روزهای اولیه درمان، پس از گذاشتن براکت و یا خوردن غذا ممکن است بیمار احساس درد داشته باشد

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا