پلاسما

مجله آموزشی و راهنمای سلامت دهان و دندان  ۵۵ درصد خون پلاسما ست. مایعی که جان برخی بیماران به آن وابسته است. این مایع حیات‌بخش را به صورت کامل یا فرآورده‌های جدا شده استفاده می‌کنند. این فرآورده‌ها کاربرد فراوانی در درمان سوختگی، شوک، تروما و دیگر موارد اضطراری پزشکی دارند. بخش بزرگی از خون را مایع زرد رنگی به نام پلاسما تشکیل می‌دهد. فرآورده‌ای حیاتی که به گردش همه اجزای خون در بدن کمک می‌کند. این مایع حیاتی نیاز بخش قابل توجهی از بیماران است. شیوع کرونا هم مزید بر علت شد تا نظام درمانی کشور تلاش بیشتری برای تامین آن داشته باشد.

پلاسما

پروتئین‌ها و آنتی‌بادی‌های موجود در آن هم برای درمان وضعیت‌های مزمن پزشکی مانند اختلالات خودایمنی و هموفیلی استفاده می‌شود. افراد مبتلا به این شرایط می‌توانند با برخورداری از این درمان‌ها زندگی طولانی و مفیدی داشته باشند. در واقع، برخی از سازمان‌های بهداشتی پلاسما را «هدیه زندگی» می‌نامند.

پلاسما

شاید ضرورت تامین این ماده در روز‌های شیوع کرونا برای نظام سلامت و مردم بیشتر نمود پیدا کرد. روز‌هایی که بار‌ها در اخبار اعلام شد، بیماران بهبودیافته کرونایی برای کمک به دیگر بیماران برای اهدای پلاسمای خود مراجعه کنند. این کار طول دوران بستری بیماران بدحال و شدید مبتلا به ویروس کرونا را کاهش داده و میزان مرگ و میر این بیماران را کمتر کرده است.

این صنعت درمانی در دنیا روند رو به رشدی دارد و سال‌هاست در ایران هم مورد توجه قرار گرفته است و قرار بود شرکت‌هایی از دیگر کشور‌ها این نیاز ما را تامین کنند؛ اما تحریم‌ها باعث شد این شرکت‌ها به تعهدات خود عمل نکنند و نظام سلامت و درمان کشور را با مشکل مواجه کردند. این شد که زیست‌بوم فناوری و نوآوری دوباره خود را به کشور اثبات کرد و با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و با اتکا به توان داخلی به این نیاز پاسخ داد. البته هنوز هم کمبود‌هایی در این زمینه وجود دارد، اما تلاش‌ها تازه آغاز شده و قرار است تا دو سال دیگر به ثمر برسد.

نتایج

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره وضعیت تامین پلاسما و فرآورده‌های آن گفت: ما مجبوریم سالی ۴۰۰ هزار لیتر پلاسما به آلمان بفرستیم و به ازای هر لیتر آن، ۱۷۰ یورو پرداخت کنیم تا برایمان فرآورده‌های پلاسمایی ارسال کنند.


بیشتر بخوانید: تجهیزات مورد نیاز دندان پزشکی مرغوب


او گفت: امروز به نقطه‌ای رسیدیم که دیگر بدون نیاز به دیگر کشورها، خودمان نیازمان را تامین می‌کنیم. کارخانه‌ای هم در کشور پا گرفته و قرار است محصولات تولیدی این شرکت، ۳۰ درصد از نیاز داخلی به این محصول را تا دو سال دیگر تامین کند.

ستاد توسعه زیست‌فناوری همچنین بیان می‌کند: فناوری که در تولید این پلاسما به کار رفته است جزو فناوری‌های بالا و نوین است. در تولید آن هم از روش‌های سنتی پالایشگاهی استفاده نمی‌شود. این محصول توسط یک شرکت دانش‌بنیان بومی‌سازی شده است.

درباره میلاد منحصر به فرد

همچنین ببینید

شکر و سلامت دهان و دندان

شکر و سلامت دهان و دندان

سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۵ گزارش مهمی درباره مصرف شکر و سلامت منتشر کرده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *