واکسیناسیون عمومی

واکسیناسیون عمومی فوق تخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز محسن مقدمی با بیان اینکه شرایط اپیدمی کروناویروس در ماه‌های اخیر و آغاز فصل سرما در کشور، موجب افزایش تقاضا و مراجعه عمومی برای دریافت واکسن آنفلوآنزا شده است، اظهار کرد: هر ساله در فصل سرما با شیوع موجی از بیماری آنفلوآنزا مواجه هستیم، اما تزریق واکسن تنها به گروه‌های پرخطر توصیه می‌شود.

واکسیناسیون عمومی

معاون آموزشی دانشگاه و پزشک فوق تخصص بیماری‌های عفونی افزود: اپیدمی کروناویروس در ماه‌های اخیر، با افزایش نگرانی‌ها نسبت به سلامت عمومی مواجه بوده و تقاضا برای دریافت واکسن آنفلوآنزا نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته، اما لازم است به یاد داشته باشیم تزریق واکسن آنفلوآنزا هیچگونه مصونیتی در برابر کروناویروس برای افراد ایجاد نمی‌کند و لازم است با افزایش آگاهی در این زمینه، تقاضای عمومی به سطح منطقی برسد.

مقدمی با معرفی گروه‌های پرخطر که نیاز به دریافت واکسن آنفلوآنزا دارند، توضیح داد: افراد بالای ۶۵ سال، مادران بارداری که سه ماهه دوم و سوم بارداری آنان مصادف با فصول سرد سال است، بیماران قلبی عروقی به استثنای کسانی که تنها مبتلا به فشارخون بالا هستند، بیماران متابولیک مانند مبتلایان به دیابت، بیماران مزمن ریوی و افرادی که به علت بیماری و یا دریافت دارو دچار ضعف ایمنی هستند در گروه‌های پرخطر و نیازمند دریافت واکسن آنفلوآنزا قرار می‌گیرند.

 

رئیس کارگروه علمی ستاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مدیریت کروناویروس مبتلایان به بیماری‌های کلیوی، افرادی که به طور مزمن داروی آسپرین مصرف می‌کنند، کارکنان درمانی و افرادی که در سرای سالمندان مشغول به کار هستند را دیگر گروه‌هایی تعریف کرد که باید واکسن آنفلوآنزا دریافت کنند.

واکسیناسیون عمومی

مقدمی افزود: توصیه به تزریق واکسن آنفلوآنزا در گروه‌های پرخطر به این دلیل است که در صورت ابتلای این افراد به کروناویروس و آنفلوآنزا به صورت همزمان، این شرایط تهدیدی برای سلامت فرد ایجاد نکند. او با برشمردن علایم ابتلا به آنفلوآنزا شامل تب و بدن درد شدید، ضعف و بی‌حالی، گلودرد و سرفه، تاکید کرد: گروه‌های یاد شده باید واکسن آنفلوآنزا را تنها از داروخانه‌های معتبر دریافت کنند.

در پایان

پزشک فوق تخصص بیماری های عفونی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: در شرایط کنونی، رعایت تدابیر بهداشتی و پیشگیرانه که مهم‌ترین آن‌ها استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی با دیگران است، می‌تواند مهمترین راهکار محافظت از ما در برابر دو بیماری آنفلوآنزا و کووید ۱۹ باشد. واکسیناسیون عمومی و تجهیزات دندان پزشکی

درباره میلاد منحصر به فرد

همچنین ببینید

معرفی برندهای محبوب کامپوزیت دندان

خرید کامپوزیت دندان در دندانپزشکی اصولا برای ترمیم دندان ها استفاده می شود. متاسفانه در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *