توریسم درمانی

مجله آموزشی و راهنمای سلامت دهان و دندان در تمام دنیا گردشگری سود خوبی برای کشور‌ها دارد و توریسم درمانی سبب ارزآوری فراوانی می‌شود که در این بین گردشگری سلامت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در حال حاضر ایران یکی از کشور‌های مطرح در حوزه پزشکی است و بیماران خارجی از کشور‌های مختلف به خصوص حاشیه خلیج فارس و کشور‌های همسایه جهت درمان به ایران می‌آیند و همین موضوع سبب می‌شود تا ارز قابل توجهی به خاطر انجام روند درمانی‌ وارد کشور شود.


بیشتربخوانید: تجهیزات درمانی دندانپزشکی


رضا جمیلی کارشناس گردشگری سلامت در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: می‌توان بخشی از اقتصاد ایران عزیز را با ظرفیت‌های این صنعت پیش برد؛ صنعتی که از معدود بخش‌هایی از اقتصاد است که به توزیع عادلانه ثروت کمک می‌کند و امکان اشتغال‌زایی در آن از جمله برای گروه‌های خاص و حاشیه‌ای نامحدود است و امید بسیاری از جوانان و خانواده‌ها بود تا بتوانند به کمک آن از گرفتاری‌های اقتصاد نفتی خلاص شوند و به یک اقتصاد زاینده و پویا برسند.

توریسم درمانی

این کارشناس گردشگری سلامت ادامه داد: اما مجموعه شرایطی که در ۸ ماه گذشته و در پی همه‌گیری ویروس کرونا در کشور پیش آمد بخش گردشگری را به شکلی ویژه زمین‌گیر کرده است. در این میان گردشگری پزشکی یکی از برند‌های خوش‌نام و کارآمد اقتصاد کشور در چند سال گذشته بوده که بیش از هر حوزه دیگری این صنعت دچار خسارت‌های شدید شده است.

او افزود: گردشگری پزشکی ایران با تکیه بر داشته‌هایی همچون تاریخ و سابقه پربار طب ایرانی و زیرساخت‌های متنوع درمانی و از همه مهم‌تر قیمت‌های رقابتی درمان‌های مختلف توانسته بود در خاورمیانه و حتی اروپا و در میان جمعیت شیعه کشور‌های منطقه به یکی از اولین انتخاب‌ها برای سفر‌های درمانی تبدیل شود.

توریسم درمانی

جمیلی بیان کرد: شکل‌گیری بیش از ۳۰۰ شرکت فعال گردشگری سلامت در سال‌های اخیر که بیشتر آن‌ها با همت جوانان استارتاپی و آشنا با روش‌های جدید کسب‌وکار و بازاریابی دیجیتال راه‌اندازی شده بودند، نوید شکوفایی بخشی از صنعت درمانی کشور را می‌دهد که ضمن ارزآوری و اشتغال‌زایی به توسعه برند و دیپلماسی فرهنگی-انسانی کشور در منطقه خاورمیانه کمک بسزایی می‌کند.

صنعت دندان پزشکی مدرن و توریسم

او اضافه کرد: کرونا بیش از ۸ ماه است که گردشگری سلامت ایران را زیر بار ضربه‌های خردکننده خود قرار داده است و بیشتر شرکت‌های این صنعت از جمله استارتاپ‌های سلامت شکل‌گرفته در این بازار، در حال فروپاشی هستند، اما نکته قابل توجه اینجاست که با وجود تلاش‌های شبانه‌روزی در دو ماه گذشته توسط فعالان این حوزه، برخی تبلیغات منفی علیه کشورمان در رسانه‌های خارجی و  برجسته کردن مغرضانه آمار‌های کرونای ایران درخواست‌های زیادی برای سفر درمانی به ایران داده شده است. توریسم درمانی

درخواست‌هایی که غالباً برای استفاده از آن دسته از خدمات سلامت است که نه‌‌ تنها ظرفیت مراکز درمانی کشور برای ارائه خدمات به بیماران کرونایی داخلی را اشغال نمی‌کند بلکه ظرفیت‌های بلااستفاده و روی‌ زمین‌ مانده مراکز را فعال می‌کند و ارائه خدمات به این گردشگران سلامت می‌تواند اقتصاد آسیب دیده مراکز درمانی و کسب‌وکار  شرکت‌های گردشگری را احیا کند.

او بیان کرد: در حال حاضر مراکزی همچون بیمارستان‌های خصوصی و مراکز جراحی محدود درمان‌های اختیاری و کم‌ خطر را به بیماران خارجی ارائه می‌دهند و با جذب گردشگر ارزآوری قابل‌توجهی صورت می‌گیرد و با این روش بخش زیادی از درآمد‌های از دست‌رفته کادر درمان و سرمایه‌گذاران حوزه سلامت به علت شرایط کرونا و کم‌تر شدن توان اقتصادی جبران خواهد شد.

نتیجه

او بیان کرد: در حال حاضر کم توجهی وزارت خارجه به درخواست‌های شرکت‌های گردشگری سلامت از یک‌ سو و انفعال سیاست‌گذاران از سوی دیگر باعث سردرگمی فعالان گردشگری سلامت و از دست رفتن درآمد‌های ارزی طی دو سه ماه گذشته شده است؛ درآمد‌هایی که در غفلت مسئولان ایرانی به جیب شرکت‌ها و مراکز درمانی ترکیه و امارات سرازیر شده است. فعالان این حوزه اعتقاد دارند همان گونه که کشور‌های رقیب ایران در منطقه از جمله ترکیه با بیش از ۳۲۰ هزار مبتلا به کرونا توانسته‌اند تبلیغات اصولی داشته باشند و با جذب بیماران خارجی برای درمان‌هایی، چون زیبایی، جراحی‌های عمومی، چشم‌پزشکی، ارتوپدی بخشی از اقتصاد سلامت خود را احیا کنند.

 گردشگری پزشکی ایران

جمیلی گفت: ضرورت دارد مسئولان دولتی از جمله وزارت خارجه، هرچه زودتر با خروج از بلاتکلیفی فعلی، امکان سفر مسافران درمانی به کشور را فراهم کنند. باید هشدار داد تعلل در این زمینه تنها به از بین رفتن و مرگ نام خوش گردشگری درمانی کشور منجر می‌شود و تلاش‌هایی که در چند سال اخیر و با همت جوانان دلسوز این صنعت، به بار نشسته بود، از بین می‌رود. توریسم درمانی


بیشتربخوایند: ارتودنسی دندان ها


 

درباره میلاد منحصر به فرد

همچنین ببینید

شکر و سلامت دهان و دندان

شکر و سلامت دهان و دندان

سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۵ گزارش مهمی درباره مصرف شکر و سلامت منتشر کرده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *