سازمان جهانی بهداشت

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سازمان بهداشت جهانی در خبری جدید اعلام کرد آزمایشی که می‌تواند کووید ۱۹ را در عرض چند دقیقه تشخیص دهد، ظرفیت تشخیص بیماران کرونایی در کشور‌های کم درآمد و متوسط را به طرز چشمگیری گسترش می‌دهد. قرار است تجهیزات این آزمایش در ۱۳۳ کشور کم توان توزیع شود.

این سازمان آزمایشی را تایید کرده است که با استفاده از آنتی ژن‌ها و پروتئین‌های ویروس، افراد مبتلا به کرونا را شناسایی می‌کند. قیمت این تست ۵ دلار اعلام شده است. این آزمایش‌ از دقت پایین تری برخوردار هست، اما نسبتا سریع‌تر از تست‌های PCR افراد ناقل کرونایی را شناسایی می‌کند.

تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت این برنامه را به عنوان خبر خوب در مبارزه با کووید ۱۹ ستود.

او ادامه داد: این آزمایش بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه نتیجه را مشخص می‌کند و بسیار ارزان‌تر از سایر آزمایش‌ها است. از این آزمایش‌ها می‌توان در مناطق کم توان و فقیر استفاده کرد تا جلوی گسترش بیشتر ویروس کرونا را گرفت.

آدهانوم گفت: اما برای تهیه تجهیزات این آزمایش و توزیع آن بین کشور‌های کم توان باید منابع مالی خوبی پیدا کرد که حدود ۶۰۰ میلیون دلار نیاز داریم.


بیشتربخوانید: تجهیزات دندانپزشکی مدرن


در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

کاهش شاخص کمبود پزشک عمومی به ۱۵ درصد/ توزیع بیش از ۱۳ هزار کارشناس پرستاری در کشور

امید فتحی زاده رئیس اداره طرح وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در زمینه توزیع نیرو‌های طرحی با اولویت مناطق درگیر با اپیدمی بیماری کرونا در کشور اظهار کرد: اعزام متمرکز پزشکان و دندانپزشکان بر اساس جدول‌های زمانبندی سالانه است که توزیع با هماهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی و معاونت‌های بهداشت و درمان انجام می‌گیرد.

او ادامه داد: یکی از کار‌های خوب، توزیع پیام آوران بهداشتی مشمول خدمت نظام وظیفه است که این کار با هدف رفع کمبود احتمالی نیرو در مناطق مختلف کشوربه ویژه مناطق کمتر برخوردار و محروم انجام می‌شود.

رئیس اداره طرح وزارت بهداشت بیان کرد: یکی از سیاست‌های وزارت بهداشت امکان تداوم خدمت گروه پرستاران مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان به مدت ۳۰ ماه است و تداوم خدمت فارغ التحصیلان رشته‌های گروه پزشکی و پرستاری پس از گذراندن دوره خدمت امکان پذیر شده است.


بیشتر بخوانید: ونیر مناسب دندان ها


فتحی زاده ادامه داد: در حال حاضر شاخص کشوری ضریب کسری پزشک عمومی در اسفندماه سال گذشته ۱۷ درصد بود که امروزه این آمار به ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده است و ۱۹۰۷ پزشک عمومی مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان به دانشگاه‌های علوم پزشکی معرفی و توزیع شده‌اند همچنین ۳۳ هزار و ۷۹۲ نفر داوطلب خدمت در فراخوان امداد رسانی ثبت نام کرده اند.

رئیس اداره طرح وزارت بهداشت افزود: علاوه بر آن  ۵۶۴ دندانپزشک،  ۱۳ هزار و ۴۱ کارشناس پرستاری و ۱۸ هزار و ۲۲۰ نفر فارغ التحصیل رشته‌های مختلف پیراپزشکی مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان هم معرفی و در دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشورمشغول فعالیت شده‌اند.

فتحی زاده بیان کرد: در دوره سوم اعزام ادواری سال جاری تعداد ۱۰ نفر و دوره اعزام مستقیم تعداد ۹ نفر به سازمان انتقال خون معرفی شده اند.

درباره میلاد منحصر به فرد

همچنین ببینید

هزینه لیفت لثه

لیفت لثه چه تاثیری در زیبایی دندان دارد؟

لیفت لثه چیست؟ برخی از افراد به دلیل مشکلات لثه اعتماد به نفس خود را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *