نگرانی از کمبود پیش نیازهای درمانی

مجله آموزشی و راهنمای سلامت دهان و دندان کیانوش جهانپور  سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: با دستور وزیر بهداشت نگرانی از کمبود پیش نیازهای درمانی و در راستای مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر خرید واکسن کووید۱۹ از ساز و کار کواکس، با هماهنگی های انجام شده از سوی اداره کل همکاریهای بین المللی وزارت بهداشت، توافقنامه ای توسط رییس سازمان غذا و دارو امضا و به اتحادیه بین المللی واکسن، ارسال شده است.

نگرانی از کمبود پیش نیازهای درمانی

سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: گام بعدی پس از امضا و ارسال توافقنامه، تامین پیش پرداخت لازم تا ۱۸ مهر (۹ اکتبر ۲۰۲۰) است که قاعدتا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تامین این مرحله اقدام خواهد کرد، همچنین در راستای دستور دکتر نمکی وزیر بهداشت در جهت استفاده از منابع ارزی کشورمان در برخی کشور‌های آسیایی، هماهنگی‌ها و مذاکرات متعددی با وزارت امور خارجه و طرف خارجی به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است.

نگرانی از کمبود پیش نیازهای درمانی

او افزود: اتحادیه بین المللی واکسن به منظور برجسته کردن ابعاد بین المللی خرید واکسن کووید ۱۹، فهرستی از دولت‌های مشارکت کننده در ساز و کار کواکس را منتشر کرده که جمهوری اسلامی ایران نیز یکی از این کشور‌ها است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: برای سلامت انسان‌ها به دور از هرگونه تبعیض و یکسونگری و تحریم ظالمانه، نگاه علمی به مدیریت پاندمی، اولویت سلامت، مشارکت مردم، مسوولیت مشترک و همکاری بین بخشی و بین المللی، رویکرد همه جانبه، توجه به مولفه‌ها و آثار اجتماعی و اقتصادی بیماری و همچنین تعهد حکومت‌ها و رهبران کشورها، مهمترین ابزار مقابله جهانی با پاندمی کرونا است. نگرانی از کمبود پیش نیازهای درمانی

کاهش اپیدمی

جهانپور بیان کرد: در راه مقابله با کرونا، فعالان عرصه سلامت از بهورزان و مراقبان سلامت تا پرستاران پیراپزشکان و پزشکان و همه کارکنان سلامت، بعنوان خط مقدم دفاع از سلامت عمومی، بیشترین فشار را متحمل شدند و باید در مقابل ایثار و جانفشانی همه مدافعان سلامت به ویژه شهدای عزیزی که جان خویش را فدای سلامت مردم کردند، تعظیم کنیم.


بیشتر بخوانید: ارتودنسی متحرک


او  گفت: تلاش همگانی در عرصه تولید واکسن کووید ۱۹ و دسترسی همزمان، عادلانه و به دور از تبعیض به واکسن‌های احتمالی که توسط ساز و کار کواکس با مشارکت سازمان جهانی بهداشت، اتحادیه جهانی واکسن و سایر نهاد‌های بین المللی مدیریت می‌شود و پیوستن جمهوری اسلامی ایران به این ساز و کار در کنار بیش از ۱۸۰ کشور جهان، درس دیگری در پاندمی کرونا است که برای مقابله با مشکلات جهانی، راهی به جز همکاری و مشارکت جهانی وجود ندارد.

کوهپایه‌زاده در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

جلیل کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: همانطور که می دانید در حال حاضر وضعیت شهر تهران از نظر شیوع ویروس کرونا قرمز است و به همین دلیل باید رفت و آمد افراد کاملا کنترل شده و محدود شود.

او ادامه داد: هفته گذشته در ستاد ملی مقابله با کرونا درخواست کردیم تا شرایط را برای دانشجویان کمی راحت تر و سهولت بار کنند تا کمتر در معرض ویروس کرونا قرار بگیرند و دانشجویان پزشکی که نیاز به آموزش های بالینی و حضوری در مراکز درمانی ندارند  می توانند به صورت مجازی آموزش های لازم را دریافت کنند تا ترددها در سطح شهر کاهش یابد.

کوهپایه زاده بیان کرد: اگر ما بتوانیم در خوابگاه های دانشجویی و مسیرهای شلوغ شرایط را بهتر کنیم، دانشجویان کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا قرار می گیرند. در حال حاضر فاصله گذاری اجتماعی به خوبی در خوابگاه‌ها رعایت می‌شود و تنها از  ۴۰ درصد ظرفیت آن‌ها برای اسکان دانشجویان استفاده می‌کنیم. امیدوار هستیم که در روزهای کرونایی بتوانیم از فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی در عرصه سلامت جامعه کمک بگیریم تا کمبودهایمان در جهت تامین کادر درمانی جبران شود.

او گفت:پیش بینی می شود در فصل پاییز که دارای پیک بیماری های حاد تنفسی است، شرایط کمی سخت تر از سال های گذشته باشد.


بیشتر بخوانید: تجهیزات دندان پزشکی


کوهپایه زاده تصریح کرد: در حال حاضر می‌توانیم از شرایط کرونایی که تهدید بزرگی برای نظام سلام جهان است فرصت سازی کنیم و با رعایت اصول بهداشتی فردی انتقال ویروس‌هایی مانند آنفلوانزا را کاهش دهیم.

منبع: shrtco.de/GcfvA

درباره میلاد منحصر به فرد

همچنین ببینید

شکر و سلامت دهان و دندان

شکر و سلامت دهان و دندان

سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۵ گزارش مهمی درباره مصرف شکر و سلامت منتشر کرده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *