ارتودنسی دندان

درباره مقالات دندانپزشکی در مجله هروی دنتال بیشتر بدانید

دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک دندانپزشک ممکن است به دنبال یک مربی باشد. حتی پس از چند دهه کار کردن، دندانپزشکان هنوز چیزهای جدیدی از بیماران و تیم دندانپزشکی خود یاد می‌گیرند. همچنین آنها ممکن است به‌راحتی در جریان فعالیت‌های روزانه خود درگیر شوند و به ارتباط گسترده‌تر خود با این صنعت فکر نکنند.
مربی داشتن راهی است که دندانپزشکان می‌توانند با استفاده از آن با رشته حرفه‌ای خود ارتباط برقرار کنند و راه‌هایی را برای گسترش دانش و مهارت‌های خود شناسایی کنند. در هروی دنتال میتوانید مقالات مفیدی درباره اخبار دندانپزشکی و مشاوه دندانپزشکی و مراقبت های دندانی را بخوانید.

دندان درد چیست؟

دندان درد یکی از مهم‌ترین شکایت‌هایی است که اشخاص با آنها به دندانپزشکی مراجعه می‌کنند. درد دندان می‌تواند دلایل مختلفی داشته‌باشد و شدت‌های متفاوتی را باعث شود. یکی از مهم‌ترین مسائلی که در درد دندان وجود دارد تشخیص درست علت درد دندان است. اگر شما بدانید که چرا دندان درد دارید، بهتر می‌توانید به درمان آن بپردازید..

درد دندان ممکن است که تیرکشنده، گنگ و در مواقعی بسیار شدید باشد. برای بررسی این درد باید با دکتر دندانپزشک مشورت کنید. در مواردی ممکن است که دندان درد، شدت زیادی داشته و باعث آسیب عصبی هم بشود. گاهی نیز ممکن است که دندان درد ناشی از عفونت باشد و این عفونت به بخش‌های مهم بدن مانند قلب انتشار پیدا کند. پس علت دندان درد اهمیت زیادی دارد چون می‌تواند بر سلامت فرد تاثیر جدی بگذارد.

چگونه در منزل از درد آن خلاص شویم؟

اگر دندان ها خوب مسواک نشود و از نخ دندان استفاده نشود و به مرور زمان مواد غذایی و یا مصرف شیرینی منجر به ایجاد پوسیدگی در دندان میشود.اگر هر 6 ماه به دندانپزشک مراجعه کنید به پوسیدگی دندان های خود پی میبرید و دراولین فرص اقدام به ترمیم دندان میکنید.در صورتی که درمان مورد نظر دیر انجام شود ممکن است به عصب رسیده و احتیاج به درمان ریشه داشته باشد.همچنین در نظر داشته باشید که روش های درملن خانگی از جمله گداشتن میخک، سیر،عصاره وانیل وچای سیاه و آب نمک روش هایی کاملا موقت میباشند و در درمان قطعی دندان شما موثر نخواهند بود پس هرچه سریع تر نسبت به درمان و بهداشت دهان خود اقدام نمایید و توصیه های بهداشتی را جدی بگیرید.

مطالب برگزیده و جذاب
سیر تا پیاز اورجت

چرا درد دندان شب هنگام و وقت خواب زیاد می شود؟

علت دندان درد شب ها باتوجه به حالت دراز کشی که هستیم فشار کل قسمت سر افزایش می یابد و این امر باعث میشود عروقی هم که در داخل دندان ها هستند فشار داخلی شان افزایش پیدا کند،بنابراین با فزایش فشار عروق فشار بیشتری روی اعصاب بوجود می اید و در دندان احساس درد بوجود می آید.برای همین برای بیماری که هنگام خواب این مشکل بوجود می آید بلند می شود و قدم میزند همین امر از درد دندان او میکاهد زیرا قدم زدن موجب کاهش فشار عروق میگردد.

همچنین بیمارانی که با درد دندان هنگام خواب رنج میبرند ممکن است به این نتیجه برسند که خوردن آب خنک هم میتواند به تسکین درد شان کمک کند زیرا آب خنک از فشار عروق دندان میکاهد و اعصاب مجاور دندان نیز آرام میگردد همچنین شستشوی دندان ها با آب نمک میتواند منجر به درمان درد دندان شود زیرا آب نمک یک محلول ضد باکتری است و و در برابر عفونت بطور موقت دندان شما را تسکین میدهد. در ادامه میتوانید مقاله چرا دندان ها درد می گیرند و این درد در شب هنگام افزایش می یابد را بخوانید.

تفاوت دندانپزشکی و دندانسازی در چیست؟

حفظ دندان‌ها و رعایت اصول مراقبتی از جمله کارهای بسیار مهمی ست که یک دندانپزشک به آن مشغول بوده و با توجه به آموخته‌های خود سعی می‌کند بهترین خدمات را به بیماران ارائه دهد.دندانپزشکی و دندانسازی هر دو از زیر شاخه‌های علوم پزشکی هستن ولی تفاوت‌های فراوانی با یکدیگر دارند.برای کار کردن در حرفه‌‌ی دندانسازی ابتدا باید با لابراتور دندانسازی و کار در آن آشنا شد و بر امور کلی دندانسازی احاطه پیدا کرد.

مطالب برگزیده و جذاب
ارتودنسی دیمون و روش انجام آن

فهرست مطالب

  • دندانساز کیست؟
  • دندانپزشک کیست؟
  • لابراتوار دندانسازی چیست؟
  • در لابراتوار دندانپزشکی چه کارهایی انجام می شود؟
  • در لابراتوار دندانپزشکی از چه مواد و تجهیزاتی استفاده کنیم؟
  • دندان‌های مصنوعی از چه چیزی ساخته شده‌اند؟
  • بررسی مراحل ساخت دندان مصنوعی در لابراتوار دندانپزشکی
  • معرفی انواع دندان مصنوعی 
  • سخن پایانی و سوالات متداول

دندانساز کیست؟

دندانسازی از مشاغل زیر‌شاخه گروه علوم پزشکی است و در‌واقع حرفه‌ای است که در کنار حرفه دندانپزشکی وظیفه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی را به دسته‌ای از بیماران دندانپزشکی بر عهده دارد.وظیفه و شغل یک دندانساز بدین‌ترتیب است که پس‌از‌اینکه دندانپزشک از بیمار قالب‌گیری کرد و این قالب را برای لابراتوار ارسال نمود دندان‌ساز بایستی براساس طرح درمان و نظر دندانپزشک، پروتز دندانی مناسب برای بیمار را تهیه نماید. با توجه به این توضیحات یک دندانساز و یا لابراتوار دندانسازی بـه‌هیچ وجه حق پذیرش مستقیم بیمار (از قبیل پذیرش بیمار، معاینه، امتحان پروتز، تطبیق رنگ دندان‌ها، قالب‌گیری و… ) را ندارد.

دندانساز کیست؟

جهت یادگیری رشته دندانسازی، هم می‌توان رشته تکنسین پروتزهای دندانی را در دانشگاه دنبال کرد و هم اینکه می‌توان به‌صورت تجربی اقدام به یادگیری این حرفه کرد. باید توجه داشت که از لحاظ قانونی مجوز تاسیس “لابراتوار دندانسازی” فقط به دارندگان مدرک دانشگاهی پروتزهای دندانی داده می‌شود.

دندانپزشک کیست؟

دندانپزشکی شاخه ای از علم پزشکی است که به سلامت دهان و دندان می پردازد. دندان‌پزشک، کسی است که در زمینه پیشگیری، بررسی علائم و درمان بیماری های دهان و دندان تخصص دارد. دندانپزشک به درمان بیماری‌های دهان و دندان ، جلوگیری از پیشرفت این نوع بیماری‌ها و بالابردن میزان بهداشت دهان و دندان می‌پردازد. دندانپزشکی دانشی است که فرد علاوه بر داشتن دانش، علم و مهارت کافی، باید هنر و مهارت دستی لازم جهت خلق دوباره اثر هنری مانند دندان را داشته باشد.

مطالب برگزیده و جذاب
ارتودنسی ثابت چیست؟ + معرفی انواع ابزار و روش‌های ارتودنسی ثابت + نکات مهم در 1403 که باید درباره ارتودنسی ثابت بدانیم

لابراتوار دندانسازی چیست؟

لابراتوار دندانسازی یا همان لابراتوار ساخت پروتز های دندانی جایی است برای ساخت و تولید محصولات متنوعی اعم از پروتز های دندانی که شامل دندان مصنوعی، رو کش و غیره می شود. روش کار به این صورت است که دندانپزشکان بعد از بررسی بیمار برای ساخت پروتز های دندان به لابراتوار دندانسازی سفارش می دهند

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا