ارتودنسی دندان

ارتودنسی کاموفلاژ چیست؟

 ارتودنسی کاموفلاژ یا ارتودنسی جبرانی شاخه ای از علم ارتودنسی است که در بیماران به منظور رفع ناهنجاری های  اسکلتی خفیف تا متوسط بدون نیاز به عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که می‌دانید ناهنجاری‌های اسکلتی مشکل شایعی بوده و بخشی از افراد جامعه را به خود درگیر می‌کند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که به درمان ناهنجاری خفیف اسکلتی فک خود، بدون خونریزی و جراحی علاقمندید در این مقاله تا پایان همراه ما باشید.


فهرست مطالب:


ناهنجاری‌های هدف ارتودنسی کاموفلاژ

مواردی که با ارتودنسی کاموفلاژ اصلاح می شوند, عبارتند از:

 • تنگی فک پایین یا بالا
 • جلوزدگی فک پایین یا بالا
 • عقب ماندگی فک پایین یا بالا
 • بهبود انحراف فک
 • کم یا زیاد کردن ارتفاع صورت

از دیگر ناهنجاری‌های دندانی که نیاز به درمان ارتودنسی دارد کراودینگ است. درباره‌ی کراودینگ یا شلوغی دندان هم بخوانید.

مزایای ارتودنسی کاموفلاژ چیست؟

 • اصلی ترین مشکل بیمارانی که به دندانپزشک مراجعه می کنند، پوسیدگی دندان و عفونت لثه است. علاوه بر عدم رعایت بهداشت، بی نظمی دندان ها نیز در بروز این مشکلات موثر هستند.
ارتودنسی کاموفلاژ
 • انجام ارتودنسی کاموفلاژ نه تنها زیبایی چهره را بیشتر می کند، بلکه خطر ابتلا به بیماری های لثه را کاهش می دهد.
 • از طرفی، اصلاح فاصله میان دندان ها، تمیزی بیشتر و کاهش پوسیدگی آن ها را به دنبال دارد. به این ترتیب، سلامت دهان و دندان ها تضمین می شود. یکی دیگر از انواع ارتودنسی، ارتودنسی لینگوال است. این ارتودنسی به دلیل اینکه براکت‌ها پشت دندان قرار می‌گیرند؛ بسیار مورد استقبال هستند. اگر می‌خواهید درباره آن بیشتر بدانید، روی لینک کلیک کنید.

معایب ارتودنسی کاموفلاژ چیست؟

 • سرعت نسبتا زیاد حرکت دندان ها
 • بی حسی موضعی در زمان ارتودنسی
 • هزینه بالای درمان
مطالب برگزیده و جذاب
عوارض لمینت دندان

درمان جلو زدگی فک پایین با روش کاموفلاژ

روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ برای اصلاح جلوزدگی فک پایین در کوتاه ترین زمان ممکن بسیار موثر است. در برخی از افراد فک بالا به اندازه کافی رشد نمی کند و یا در برابر فک پایینی بیش از اندازه رشد می کند. همچنین، دندان های ثنایای فک پایین بیرون زدگی پیدا می کند. حتی ممکن است ثنایای فک بالا نیز دچار بی نظمی شود. تمامی این موارد کراس بایت جلویی را تشکیل می دهند. درصورتی که افراد به هر یک از این ناهنجاری ها دچار شوند می توانند از درمان ارتودنسی کاموفلاژ به منظور اصلاح آنها استفاده کنند.

در این روش، متخصص ارتودنسی با عقب بردن قوس دندانی پایین که دچار جلوزدگی شده و همچنین جلو آوردن فک بالا که دچار عقب ماندگی شده است، ناهنجاری جلوزدگی فک پایین را درمان می کند.

درمان جلوزدگی فک پایین با ارتودنسی کاموفلاژ

در رابطه باید توجه کرد، در صورتی که جلوزندگی فک درمان نشود، لثه های دندان های جلویی تحلیل می روند و منجر به مشکلات جانبی می شوند. در این صورت، فک پایین به مرور زمان به جلو حرکت می کند. در نهایت، این عمل منجر به یک ناهنجاری فکی می شود که به سادگی درمان نخواهد شد. در نتیجه، جلو زدگی فک پایین هر چه سریع تر باید توسط متخصص ارتودنسی درمان شود.

درمان تنگی فک بالا با روش کاموفلاژ

تنگی فک بالا نیز از ناهنجاری های دهان و دندان است که اگر خیلی شدید نشده باشد، می توان به وسیله روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ آن را درمان کرد.

در این روش، در صورتی که فرد مایل به جراحی فک نباشد متخصص ارتودنسی بدون جراحی قوس بالایی دندان فرد را تعویض می کند.

با استفاده از ارتودنسی کاموفلاژ روابط غیرمعمول فک بالا و پایین اصلاح می شوند. علاوه بر آن، با استفاده از این روش درمانی، ناهماهنگی هایی که در یک طرف فک وجود دارد درمان شده و در این صورت روابط متوازنی در دو فک فرد ایجاد می شود.

مطالب برگزیده و جذاب
همه چیز درباره ی ارتودنسی اینویزیلاین یا نامرئی

در روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ، متخصص ارتودنسی از وایرها و کش های بین فکی به منظور اصلاح تنگی فک بالا استفاده می کند که در تسریع روند درمان بسیار موثرند.

درمان عقب افتادگی فک با ارتودنسی کاموفلاژ

عقب بودن فک پایین همان مال اکلوژن (Malocclusion) کلاس دو در اصطلاح دندانپزشکی است. این عارضه بیانگر وضعیتی است که در آن فک و دندان‌های ردیف بالا جلوتر و پیشرو نسبت به دندان‌ها و فک پایینی هستند. کوچکی فک پایین یا شکل گیری فک بالا بصورت نامتوازن (جلو بودن فک بالا) از جمله نشانه‌هایی است که در مال اکلوژن نوع دو باعث محدب جلوه دادن صورت بیمار می‌شود.

درمان عقب افتادگی فک پایین با ارتودنسی کاموفلاژ

اگر این عقب افتادگی فک پایین خفیف یا متوسط باشد می‌توان با روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ  آن را برطرف نمود. بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی بیمارن مواجهه با این عارضه میزان رضایت افراد از انتخاب روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی در حد رضایت آنها در رفع عارضه ناهنجاری فک با عمل جراحی بوده است.

درمان کاموفلاژ در موارد زیر ممنوع!

 • ناهنجاری های اسکلتی شدید کلاس ۲، متوسط یا شدید کلاس ۳ و ناهنجاری اسکلتی عمودی
 • بیماران مبتلا به نامرتبی شدید یا بیرون زدگی دندان ها
 • نوجوانان با پتانسیل رشد خوب یا بزرگسالان با ناهنجاری های بیشتر از حد خفیف. (که در آنها جراحی ارتوگناتیک معمولاً نتایج طولانی مدت بهتری به همراه دارد)
 • بیماران بزرگسال که عمر کمتری در پیش دارند
 • بیمارانی که از نظر پزشکی در خطر هستند.
 • بیماران کم توان ذهنی
 • بیمارانی که از نظر مشکلات لثه در خطر هستند.
 • نیاز به نتایج فوری باشد (بیمارانی که قصد رفتن به خارج، ازدواج و غیره را دارند)

نتیجه‌گیری از ارتودنسی کاموفلاژ

شانس گرفتن بهترین نتیجه در اولین تلاش برای درمان زیاد است. بیماران باید جوانب مثبت و منفی هر گزینه را با هدف درمانی خود مقایسه کنند. یک برنامه کمتر تهاجمی ممکن است خوشایند تر باشد، اما اگر به هدف درمانی نرسد، انجام این درمان به خاطر انجام کاری فایده ای ندارد. معمولا به بیمارانی که بلاتکلیف هستند، توصیه می شود که اصلا کاری انجام ندهند. بعضی اوقات، انجام هیچ کاری بهترین گزینه است. قابل ذکر است که ممکن است پس از ارتودنسی روی دندان لکه‌های سفید‌رنگ ایجاد شود؛ برای اطلاع از اینکه این لکه‌ها چرا ایجاد می‌شوند مقاله‌ی داخل لینک را دنبال کنید.

مطالب برگزیده و جذاب
معرفی 2 مقاله مفید و کاربردی از سایت تهران دنتال نیوز

خط پایانی درمان ارتودنسی جبرانی

 • به دست آوردن یک تعادل خوب در صورت
 • به دست آوردن یک درمان مطلوب
 • انسداد کاربردی و با ثبات پس از درمان
ارتودنسی کاموفلاژ

اهداف درمان که به بهبود کلی از مشخصات بافت نرم و سخت صورت و زیبایی صورت منجر خواهد شد. یادتان باشد که مشکلات دندانی و فکی می‌تواند مشکلاتی را دلثه‌ها نیز ایجاد کند و بیماری‌های لثه بدنبال داشته باشد. یکی از این بیماری‌ها تغییر رنگ لثه است. اگر می‌خواهید بدانید این تغییر رنگ به چه دلایلی ممکن است رخ دهد روی لینک کلیک کنید.

چند نکته قابل توجه در ارتودنسی کاموفلاژ

چند نکته مورد توجه در جبران عقب افتادگی فک با روش ارتودنسی کاموفلاژ وجود دارد که در این قسمت برای تکمیل مطالب بررسی شده در این مقاله ارائه می‌شود. در واقع استخراج دندان‌های آسیای کوچک یک روش درمانی مناسب برای رفع مال اکلوژن نوع دو در شیوه درمانی ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی است که با تمام مزیت‌هایی که دارد گاها با عوارض زیر مواجه است:

 • اگر ناهنجاری مال اکلوژن کلاس دو بر روی فک پایین باشد، جمع کردن و عقب کشیدن دندان‌های پیش ردیف بالایی ظاهر ناخوشایندی را ایجاد می‌کند.
 • خارج کردن دندان در کمان دندانی پایین باعث جلو آمدن دندان های آسیاب شده و دقت به این مساله که فضای ایجاد شده در کمان پایین به نوعی بسته شود. تا از جمع شدن دندان های نیش پایین جلوگیری شود از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه داشته باشید که برای چنین درمان حساسی حتما به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. اگر می‌خواهید بدانید متخصص ارتودنسی خوب چه کسی‌ست، این مقاله را حتما بخوانید.
مطالب برگزیده و جذاب
معرفی 2 مقاله برتر مجله تخصصی دندانپزشکی زیبایی و ارتودنسی

سخن پایانی

در این مطلب درباره ارتودنسی کاموفلاژ خواندیم. باید تذکر داد که قضاوت نهایی برای تعیین اینکه درمان ارتودنسی به تنهایی به منظور انجام کاموفلاژ برای یک مشکل اسکلتی نتیجه ی قابل قبولی به همراه دارد، و یا نیاز به جراحی ارتودنسی برای اصلاح و استتار مشکلات فک است، باید برای هر بیمار بطور جداگانه انجام شود. امید است این مطلب هم برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

معنای کلمه کاموفلاژ چیست؟

این لغت به معنای مخفی کردن و پوشاندن می باشد. در واقع هر کجا که نیاز به استتار نوعی عیب باشد، از این واژه استفاده می گردد. این اصطلاح جامع با کمک براکت ها و دیگر روش های درمانی، به حرکت دندان ها به سمت موقعیت درست خود پرداخته و مشکلات و ناهنجاری موجود در استخوان بندی را پنهان می کند.

علت نیاز به ارتودنسی جبرانی یا کاموفلاژ چیست؟

_ انحراف
_ جابجایی
_ تنگی
_ جلو عقب بودن فک

آیا جراحی کاموفلاژ وجود دارد؟

بله، منظور از این جراحی استفاده از سایر روش های جراحی می باشد که برای پوشش و استتار مشکل اصلی، یعنی ناهنجاری فکی و دندانی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع جراحی ها همانند جراحی بافت های نرم از جمله بینی و چانه وجود دارند که با کمک آن ها تا حدی تناسب چهره فرد به آنچه که باید نزدیک تر خواهد شد.

افراد مسن می توانند از ارتودنسی جبرانی استفاده کنند؟

این درمان در افرادی که در سن بزرگسالی به سر می برند، مناسب است چرا که اصلاحات موفقیت آمیز در طی رشد فک آن ها در سنین نوجوانی انجام نشده است و یکی از راه های مناسب برای آن ها، استفاده از ارتودنسی جبرانی است. این ارتودنسی در نوجوانان و کودکانی که می توان با کمک دستگاه های ارتودنسی، رشد فک آن ها را کنترل و تنظیم کرد، کاربرد ندارد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا