لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

ارتودنسی دندان

هزینه ارتودنسی در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟ + جدول هزینه

هزینه ارتودنسی دندان
Views

 ارتودنسی یک درمان دندانپزشکی رایج که این روزها سر و صدای زیادی به پا کرده است. ارتودنسی یک درمان برنده‌ی بلامنازع برای تمام ناهنجاری‌های دندانی شماست. شما درباره روش‌های ارتودنسی و مراحل انجام آن چه می‌دانید؟ فکر می‌کنید چه هنگام شما هم به ارتودنسی نیاز خواهید داشت؟ باید گفت، درمان وضعیتی که دندان‌‌های یک فرد در هنگام بسته شدن دهان، به شکل مناسب و استانداردی بر روی همدیگر قرار نمی‌گیرند را ارتودنسی گوییم. اگر ریشه لاتین این کلمه را در نظر بگیرید، “ارتو” به معنای تصحیح کردن و “دنس” به معنای دندان است. اگر می‌خواهید به سادگی لیستی از بهترین ارتودنتیست‌ها را در یک نگاه ببینید روی لینک رنگی کلیک کنید تا به شماره‌ی مطب و آدرس آن و هر اطلاعاتی که نیاز دارید دست یابید. ( ارتودنسی دندان )

در این مقاله می‌خواهیم درباره هزینه‌ی انواع روش‌های ارتودنسی در سال ۱۴۰۱ و عوامل موثر بر قیمت این درمان، بیشتر بخوانیم. تا پایان همراه ما باشید.


چرا قیمت دقیق ارتودنسی را پیدا نمی‌کنم؟

احتمالا بارها و بارها در اینترنت عباراتی مانند قیمت یا هزینه خدمات دندانپزشکی مانند هزینه ایمپلنت دندان، هزینه لمینت دندان و … را جستجو کرده اید اما هیچگاه نتوانسته اید قیمت و حدود هزینه هیچکدام را پیدا کنید زیرا اصولا هیچ جایی هزینه ها را درج نمیکنند. در خصوص ارتودنسی نیز قضیه به همین شکل است. اما چرا؟

چرایی این موضوع را باید در عوامل تاثیر گذار بر روند درمان ها و پروسه های ارتودنسی جستجو کرد. مشکل هر شخص و شدت آن، منحصر به فرد است. اینطور نیست که همه افرادی که به یک کلینیک دندانپزشکی یا مطب یک متخصص ارتودنسی بروند با یک روش درمان شوند و یا تمام مراحل درمان مشابه هم باشد. برخی ها مشکلات جزئی دارند و برخی دیگر مشکلات بسیار شدید که حتی ممکن است نیازمند عمل جراحی فک باشند. بنابراین نوع دستگاه های ارتودنسی بکار رفته برای اصلاح مشکل و همچنین مدت زمان درمان نیز متفاوت خواهد بود. همه این ها باعث میشود قیمت ارتودنسی متغییر باشد و تنها با مراجعه حضوری به یک متخصص ارتودنسی و بعد از ارزیابی های حرفه ای قابل برآورد باشد.

این مطلب را حتما بخوانید
ارتودنسی شفاف چیست و چه فوایدی دارد؟

چه زمانی به درمان ارتودنسی نیاز داریم؟

اگر فک و دندان‌ها به درستی رشد نکنند و در موقعیت نرمال و طبیعی قرار نگیرند، شرایطی به نام مال اکلوژن را ایجاد می‌کنند. در مال اکلوژن دندان ها کج می‌شوند و موقعیت نامناسبی به دست می آورند.

مال اکلوژن بیماری نیست و بر سلامت جسمی تأثیری ندارد. این وضعیت یک تغییر در موقعیت طبیعی دندان ها است. با این وجود، و هرچند که این وضعیت بیماری تلقی نمیشود، ممکن است روی شکل صورت و ظاهر دندان ها تأثیر بگذارد و منجر به بروز احساساتی چون کاهش اعتماد به نفس و حتی افسردگی شود. درمان ارتودنسی می تواند به کاهش و یا بهبود موارد زیر کمک کند:

انواع روش‌های ارتودنسی دندان کدامند؟

در حالی که سالانه میلیون‌ها کودک و بزرگسال شروع به درمان ارتودنسی می‌کنند، انواع مختلفی از درمان ارتودنسی برای انتخاب وجود دارد. انتخاب شما بستگی به این دارد که کدام روش درمانی برای نیازهای شما مناسب است و هر روش مزایای خاص خود را دارد.
• ارتودنسی نامرئی
• ارتودنسی متحرک
• ارتودنسی ثابت
• ارتودنسی رنگی
• ارتودنسی دیمون
• ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی، بیشتر مورد توجه افراد بزرگسال است. از مزیت‌های این نوع ارتودنسی، نمایان نبودن آن بر روی دندان است. اما برای همه افراد قابل اجرا نیست. در صورتیکه تمایل به درمان، به روش ارتودنسی نامرئی هستید، ابتدا باید متخصص ارتودنسی، وضعیت دندان و فک شما را بررسی کند.

این مطلب را حتما بخوانید
هزینه ارتودنسی سال ۱۴۰۱ + بررسی هزینه انواع ارتودنسی ها

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

درمان توسط ارتودنسی متحرک، معمولا برای مشکلات خفیف پیشنهاد می‌شود. این درمان برای هر دو فک بالا و پایین قابل اجرا است. اما برای دندان‌های پایین، تحمل این روش ارتودنسی سخت و دشوار است.
دستگاه ارتودنسی متحرک از پلاستیک شفاف ساخته می شوند و به صورت سفارشی برای دهان بیمار ساخته می شوند. این یک تنش محکم است و تمام دندان ها را در موقعیت قرار می‌‌دهد.

همچنین یک وسیله ارتودنسی متحرک است که از ترکیبی از پلاستیک و فلز ساخته شده و به صورت سفارشی و متناسب با دهان بیمار ساخته می‌شود. بسته به نیاز بیمار برای ایجاد ثبات در دندان، از نگهدارنده‌های متحرک برای دوره‌های مختلف استفاده می‌شود.


ارتودنسی دندان رنگی

ارتودنسی دندان رنگی

ارتودنسی رنگی، در میان نوجوانان بسیار محبوب است. استفاده از بریس‌های رنگی با تنوع رنگی زیاد، سبب شده که این نوع ارتودنسی، توجه این گروه سنی را به خود جلب کند.


ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون از روش‌های جدید ارتودنسی است. برخلاف ارتودنسی سنتی که اتصال سیم به براکت‌های ارتودنسی، با استفاده از کش‌های بسیار کوچک انجام می‌شود، در ارتودنسی دیمون از براکت‌هایی با قابلیت باز و بسته شدن کشویی استفاده می گردد.
به دلیل اینکه در این نوع ارتودنسی از کش‌های کوچک در اطراف هر براکت استفاده نمی‌شود، بنابراین بیمار می‌تواند در طول دوره ارتودنسی، به راحتی اطراف سیم و براکت ها را تمیز نماید.

هزینه ارتودنسی دیمون گرانتر از بریس های فلزی معمولی است. این روش تقریباً 10 میلیون تومان گرانتر از ارتودنسی ثابت معمولی است.

ارتودنسی دندان لینگوال

ارتودنسی دندان لینگوال

ارتودنسی لینگوال، یکی دیگر از روش‌های ارتودنسی است. این نوع ارتودنسی دندان، در دسته ارتودنسی پنهان قرار می‌گیرد زیرا که در پشت دندان‌ها اجرا می‌‍شود. به همین دلیل محبوب بزرگسالان است.

این مطلب را حتما بخوانید
سیر تا پیاز اورجت
داده‌های آماری نشان می‌دهد که بالای ۵۰ درصد از مردم ایران مشکلات نامرتبی دندان و ناهنجاری جزئی تا شدید فکی دارند. در این بین، حداقل ۳۰ درصد نیاز جدی به درمان‌های ارتودنسی دارند و با عدم درمان به موقع یا پشت گوش انداختن روند درمان، مشکلشان بدتر خواهد شد.

قیمت ارتودنسی دندان در سال ۱۴۰۱

تعرفه و هزینه ارتودنسی با توجه به انتخاب نوع درمان، ابزارهای قابل استاده، طول مدت درمان، شدت ناهنجاری فک و دندان و تخصص دندانپزشک و متخصص ارتودنسی، می تواند متفاوت باشد. اما همواره در نظر داشته باشید که برای درمان های اساسی که مربوط به دهان و دندان می باشد، همواره بهترین متخصص ارتودنسی را انتخاب نمایید تا در این زمینه تخصص لازم را داشته باشد و شما را به نتیجه دلخواه برساند. هیچ گاه قیمت پایین را فدای کیفیت کار درمانی نکنید تا نتایج زیان‌باری را به همراه نداشته باشد. در این صورت ممکن است هزینه های گزاف اضافی را جهت اصلاح درمان قبلی انجام دهید.

جدول قیمت ارتودنسی

نوع درمان ارتودنسیشروع قیمت (سال ۱۴۰۱)
هزینه ارتودنسی متحرک تک فک۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان
دستگاه فانکشنال ثابت۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان
ارتودنسی face mask (با پلاک متحرک یا ثابت )۱۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان
قیمت ارتودنسی ثابت یک فک (بسته به سن بیمار و نیاز به کشیدن)۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان
هزینه ارتودنسی ثابت دو فک (بسته به سن بیمار و نیاز به کشیدن)۲۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان
ارتودنسی برای جراحی فک (به شدت مشکل بیمار بستگی دارد)۲۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان
قیمت ارتودنسی با دستگاه هایرکس – hyrax (به هزینه درمان اضافه میشود)۴.۰۰۰.۰۰۰ تومان
هزینه اضافه شدن دستگاه فانکشنال ثابت به دستگاه ارتودنسی ثابت۴.۰۰۰.۰۰۰ تومان
هزینه ارتودنسی دندان نهفته (به ازاء هر دندان به هزینه درمان اضافه میشود)۴.۰۰۰.۰۰۰ تومان
نصب مینی اسکرو (به ازاء هر مینی اسکرو)۱.۲۰۰.۰۰۰ تومان
هزینه براکت سرامیکی هر فک۴.۵۰۰.۰۰۰ تومان
براکت دیمون (به هزینه درمان اضافه میشود)۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان
براکت‌های دیمون سفید۱۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان
هزینه ارتودنسی نامرئی (شفاف) (براساس شدت مشکل، تعداد پلاک و کمپانی سازنده پلاک)۲۳.۰۰۰.۰۰۰ تا ۳۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان
هزینه نصب فیکس ریتینر هر فک۹۰۰.۰۰۰ تومان
هزینه نصب مجدد براکت (براساس نوع براکت)۲۰۰.۰۰۰ تا ۳۰۰.۰۰۰ تومان
متاسفانه هیچ یک از بیمه ها مخصوصاً بیمه تامین اجتماعی هزینه‌های درمان ارتودنسی را پوشش نمی‌دهند. البته بیمه های تکمیلی (طبق ضوابطی که مشخص می کنند) برخی هزینه های دندانپزشکی و ارتودنسی دندان را پرداخت می کنند.

هزینه‌های جانبی احتمالی درمان ارتودنسی

 • هزینه مشاوره اولیه + ارزیابی تخصصی
 • تمیز کردن دندان ها با روش هایی مثل جرمگیری و بلیچینگ دندان
 • ویزیت های دوره ای برای تنظیم بریس ها و تاثیر آن ها بر قیمت ارتودنسی دندان
 • هزینه گرفتن تصاویر از دهان و دندان با کمک اشعه ایکس
 • نگهدارنده های ارتودنسی
این مطلب را حتما بخوانید
آشنایی با ارتودنسی دندان نیش + ارتودنسی دندان های نیش چگونه انجام می شود و چقدر هزینه نیاز دارد؟

عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی سال ۱۴۰۱

عوامل موثر بر هزینه درمان ارتودنسی را بطور کلی می توان به سه بخش درمانگر، تجهیزات کلینیک ارتودنسی و مواد مصرفی درمان تقسیم نمود. مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار بر حداقل قیمت ارتودنسی دندان عبارتند از:

 • سن و سال بیمار
 • نوع مشکل
 • شدت مشکل
 • مدت زمان درمان
 • نوع سیستم ارتودنسی یا تجهیزات بکار رفته در طول درمان
 • نوع پوشش بیمه (معمولاً بیمه تکمیلی)
 • مهارت متخصص ارتودنسی دندان
 • محدوده جغرافیایی شما
عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی

سخن پایانی

در این محتوا به صورت کلی به تعریف ارتودنسی و بررسی انواع آن پرداختیم. آنچه بیش از هر چیز حائز اهمیت بود هزینه انواع روش‌های ارتودنسی دندان در سال ۱۴۰۱ و شناخت هزینه‌های جانبی و عوامل موثر بر درمان ارتودنسی بود. بخاطر داشته باشید با عمل کردن به توصیه‌های متخصص ارتودنسی خود می‌توان از ارتودنسی محافظت کرده و از شکسته شدن پلاک‌ها و ایجاد هزینه مجدد جلوگیری کرد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

آزادمنش
نویسندهآزادمنش

دیدگاهتان را بنویسید