ارتودنسی دیمون و روش انجام آن

روش رایج ارتودنسی اینگونه است که  کش های بسیار کوچک سیم را به براکت های ارتودنسی متصل نمود ولی در روش ارتودنسی دیمون از براکت هایی با قابلیت باز و بسته شدن کشویی استفاده می شود. شما تا کنون در مورد این روش چیزی شنیده بودید؟ فکر می‌کنید مزایای این روش در چیست؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا نکات لازم را درباره ارتودنسی دیمون بخوانیم.


فهرست مطالب


تفاوت عمده روش دیمون با سایر روش های ارتودنسی

در ارتودنسی ثابت ساده به دندان ها براکت متصل میشود. سپس از بین براکت ها سیم قوس دارد عبور داده میشود. برای اینکه سیم بتواند بهتر به براکت ها متصل شده و به اصطلاح به آن ها لنگر شود، از او-رینگ ها یا الاستیک های حلقه مانند کوچکی استفاده میشود.

مشکل حلقه های لاستیکی او-رینگ این است که آنها اصطکاک زیادی ایجاد می کنند. در نتیجه حرکت دندان را کندتر و دردناک تر می کنند. آنها همچنین رطوبت زیادی در اطراف خود جذب می کنند و باعث افزایش پلاک و تشکیل باکتری می شوند. این امر حفظ بهداشت دهان و دندان را مشکل تر می کند.

اما در ارتودنسی دیمون براکت ها از یک مکانیزم کشویی استفاده می کنند. در آن سیم به براکت متصل می شود و همانطور که دندان ها در حال تراز شدن هستند. این براکت ها نیز به صورت طبیعی حرکت می کنند.این قابلیت موجب راحتی ، ظاهر بهتر و توانایی مهیا کردن نتایج بهتر در زمان کمتر می شود. بریس دیمون از روش های متنوعی برای حرکت دادن دندان ها به محل درستشان استفاده می کنند.

ارتودنسی دیمون

این سیستم از 3 نوع براکت رنگی، شفاف و فلزی استفاده میکند. اگر از براکت های شفاف و همرنگ دندان در دیمون استفاده شود میتوان نوع درمان شما را ارتودنسی نامرئی در نظر گرفت.

READ
"لکه‌های سفید روی دندان بعد از ارتودنسی" چرا ؟

مراحل ارتودنسی دیمون

در ارتودنسی دیمون که براکت ها خود باز شونده هستند و در مقایسه با سایر روش ها، به تنظیم کمتری احتیاج دارند و به همین سبب نیاز به مراجعات مکرر به ارتودنتیست احساس نمی شود. مراحل انجام این نوع ارتودنسی به شرح زیر است:

1. معاینه

معاینات اولیه صورت گرفته و عکس های لازم در رادیوگرافی (با استفاده از اشعه ایکس) تهیه می شود. ارتودنتیست با بررسی این عکس ها دقیقا تشخیص می دهد که ساختار دندان ها به چه نوع درمانی نیاز دارد. در این مرحله دندانپزشک باید سایر مشکلات دندانی مانند؛ پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و… را در صورت وجود تشخیص داده و پیش از ارتودنسی، درمان نماید. چرا که ممکن است عدم درمان این مشکلات، اختلالاتی را در درمان ارتودنسی وارد کند.

2. نصب براکت

پس از درمان سایر مشکلات دندانی و تعیین روش درمان ارتودنسی که دیمون است، براکت ها با استفاده از چسب های مخصوص روی سطح دندان ها نصب می شود. بعد از نصب براکت ها، نوبت به اتصال سیم ارتودنسی می رسد که از طریق آن، براکت ها به هم وصل شده و سیستم قوسی شکل ایجاد می شود.
در آخر درباره ی نحوه عملکرد بریس دیمون و نکات مراقبتی لازم به بیمار توضیح داده خواهد شد.

3. جلسات مراجعه

درست است که ارتودنسی دیمون به اندازه سایر روش های ارتودنسی نیاز به مراجعه به دندانپزشک جهت تنظیم براکت ها ندارد، با این حال لازم است که جلسات دوره ای تنظیم شود تا روند پیشرفت درمان توسط ارتودنتیست کنترل و بیمار هم سوالات خود را بپرسد.

READ
افراط در مصرف خمیردندان فلورایددار برای کودکان

4. برداشتن بریس

پس از به پایان رسیدن روند درمان به صورت کامل، بریس دیمون برداشته می شود و از دندان های بیمار قالب گیری شده و جهت ساخت ریتینر (پلاک نگهدارنده) به لابراتوار ارسال می شود. استفاده از ریتینر جهت جلوگیری از بازگشت درمان و حفظ ساختار جدید دندان ها لازم است.

انواع ارتودنسی دیمون

بزرگسالان و ارتودنسی دیمون شفاف

در مقایسه با سایر سیستم های ارتودنسی ثابت، اگر بپرسید برای بزرگسالان بزرگترین مزیت ارتودنسی دیمون چیست؟ خواهیم گفت که این سیستم ارتودنسی شفاف نیز در دسترس است و اگر کسی بخواهد یک ارتودنسی نامرئی داشته باشد، دیمون شفاف بهترین گزینه برای او خواهد بود.


تعداد مراجعات در روش دیمون

معمولا هر 6 الی 10 هفته یک بار نیاز است که برای ارتودنسی دیمون به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. این در حالی است که برای ویزیت ارتودنسی ثابت سنتی باید هر ماه به ارتودنتیست مراجعه کنید.

پس از درمان

ارتودنسی دیمون  برای دستیابی به لبخند کامل نسبت به بریس های معمولی، زمان کمتری میطلبد و طول مدت درمان بستگی به شرایط فردی شما دارد. پس از رسیدن به نتیجه مطلوب، بریس شما برداشته می شود. بعد از برداشتن این نوع ارتودنسی شما باید برای حفظ موقعیت دندان صاف شده خود برای مدت معینی از نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنید.


مزایا

نتایج مطالعات نشان داده است که در مقایسه با سیستم های معمولی، براکت دیمون مزایای زیر را دارد:

  • زمان درمان کاهش میابد: بیماران تحت این سیستم به طور متوسط ​​7.2 ماه زودتر از بیمارانی که تحت درمان با بریس های معمولی قرار داشتند طول دوره درمانشان به اتمام رسید.
  • قرار ملاقات های کمتر: بیماران دیمون به طور متوسط ​​47.8 درصد کمتر از کسانی که بریس معمولی داشتند نیاز به مراجعه به متخصص داشتند.
  • نتایج بهتر و سریعتر: مدت زمان مورد نیاز برای تراز کردن دندان ها با بریس های معمولی 6.0 ماه بود، در مقابل، این مدت زمان برای مراجعان تحت دیمون 3.2 ماه بود. که اختلاف آن ها چیزی حدود 46.7 درصد بود.
  • راحتی بیشتر: بیماران تحت دیمون به طور متوسط ​​60 درصد ناراحتی کمتری از بیمارانی که با بریس های معمولی درمان شدند، گزارش کردند.
  • کیفیت نتایج: کیفیت نتایج دیمون به طور مداوم بسیار عالی بود.
  • پاسخ خوب و رضایت بیشتر بیمار: پذیرش و شوق بیمار در مورد تکنیک دیمون استثنایی و بسیار مثبت بود.
READ
درباره جرم گیری دندان چه می‌دانید؟

علاوه بر این موارد، این نوع ارتودنسی به سبب سهولت در مسواک زدن موجبات ارتقای بهداشت دهان و دندان بیماران را فراهم میکند. بدین ترتیب آن ها را به گزینه ایده آلی برای کسانی که چندن وقت نمینند مسواک بزنند تبدیل کرده است.

بریس در ارتودنسی دیمون

بیشتر بخوانید: ونير و لومينيرز دندان چه فرقي با هم دارند؟

معایب ارتودنسی دیمون

  • هزینه ارتودنسی دیمون به نسبت دیگر روش‌های ارتودنسی گران تر است.
  • از آنجا که این نوع ارتودنسی قابل مشاهده است ، برای افرادی که به ظاهر لبخند اهمیت قائل اند، مناسب نیست. استفاده از براکت های روشن تا حد زیادی از جلب توجه آن می کاهد اما نمی‌تواند جایگزین ارتودنسی نامرئی باشد. افرادی که به ظاهر لبخند خود اهمیت می‌دهند باید از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند.

سخن آخر

در این مقاله در ارتباط با ارتودنسی دیمون مطالبی را خواندیم. این نوع از ارتودنسی مزایای زیادی نسبت یار روش‌های ارتودنسی دارد. امید است که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات و تجربیات خود را در کامنت برای ما بنویسید.

سوالات متداول

آیا ارتودنسی دیمون نیاز به پاور چین یا زنجیر ارتودنسی دارد؟

ارتودنسی دیمون به طور اتومات عمل می کند و نیازی به زنجیر یا حتی رابربند ندارد. این در حالی است که برای محکم کردن و حرکت دادن ارتودنسی ثابت سنتی نیاز به رابربند و زنجیر می تواند امری ضروری باشد.

ارتودنسی دیمون بهتر است یا اینویزیلاین؟

به طور معمول ارتودنسی ثابت موثرتر و سریعتر از ارتودنسی متحرک مثل اینویزیلاین می باشد. به علاوه ارتودنسی دیمون از جمله ارتودنسی های ثابت با بالاترین میزان بازدهی می باشد. تنها مزیت اینوزیلاین نسبت به ارتودنسی دیمون این است که بیمار راحت تر است و می تواند در صورت نیاز ارتودنسی اینویزیلاین را از دهان خود خارج کند. هر چند که همین کار منجر به طولانی تر شدن دوره درمان ارتودنسی با ارتودنسی متحرک اینویزیلاین می گردد.

READ
شکر و سلامت دهان و دندان
انواع ارتودنسی دیمون چیست؟

همانطور که ارتودنسی ثابت سنتی در جنس ها و آلیاژهای مختلف در دسترس مصرف کنندگان می باشد ارتودنسی دیمون نیز جنس های مختلفی دارد. در این میان ارتودنسی دیمون شفاف و سرامیکی بیشترین طرفدار را دارد. زیرا زمانی که بر روی دندان ها قرار می گیرد کمترین میزان جلب توجه را دارد.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/2ZyzwhZhttps://b2n.ir/q34193
https://cutt.ly/FRAHS7Oyun.ir/wlg3f4
https://1ea.ir/6C8Dhttp://iwo.ir/gj9y0

درباره سیروان

همچنین ببینید

ویتامین‌های مورد نیاز دندانها

ویتامین‌های مورد نیاز برای سلامت دندان‌ها

دندان ها و لثه های شما به مواد مغذی خاصی نیاز دارد. شما تا چه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *