ارتودنسی دندان

ارتودنسی لینگوال را بشناسیم

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی این درمان رایج امروزی برای رفع کجی و نامرتبی دندان‌ها، انواع مختلفی دارد. واژه لینگوال از کلمه لاتین «لینگوا» به معنای زبان گرفته شده است. در این روش براکت ها و سیم های فلزی را در پشت دندان ها می چسبانند. به همین دلیل برای افرادی که نمی خواهند کسی از درمان آن ها مطلع شود بسیار مناسب است. آیا شما هم از کسانی هستید که ظاهر براکت‌ها و سیم‌کشی‌ها بر دندان خود را نمی‌پسندید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با این ارتودنسی که به نوعی نامرئی‌ست بیشتر آشنا شوید.


فهرست مطالب


ارتودنسی لینگوال برای چه کسانی مناسب است؟

افراد بزرگسال و نیز نوجوانان و جوانانی که می‌خواهند بدون آنکه کسی با دیدن آنها متوجه بریس‌های ارتودنسی در دهانشان شود، دندان‌های خود را صاف و مرتب کرده و لبخند زیبایی داشته باشند، می‌توانند کاندیداهای خوبی برای ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی مخفی  باشند. این روش بیشترین کارآیی را برای مواردی دارد که ناهنجاری‌ها و انحراف دندان‌ها بیشتر مربوط به دندان‌های جلویی باشد. به طور کلی برای استفاده از روش ارتودنسی لینگوال در نظر داشته باشید که:

 • اگر از وضعیت ظاهری دندان‌های خود احساس رضایت ندارید و در عین حال با استفاده از بریس‌های سنتی و سیم‌کشی دندان‌های خود هم مشکل دارید، بریس‌های لینگوال گزینه ایده‌آلی برای شما هستند.
 • اگر نگران آن هستید که برای درمان ارتودنسی باید حتماً از بریس‌های سنتی که در دهان شما کاملاً مشخص هستند استفاده کنید، ارتودنسی لینگوال برای شما انتخاب مناسبی خواهد بود.
ارتودنسی لینگوال
 • اگر شما هم به واسطه شغل خود به طور مکرر با مخاطبان یا مشتریان زیادی سر و کار دارید و می‌خواهید تصویر حرفه‌ای و زیبا از چهره خود را حفظ کنید و در عین حال به دندان‌های مرتب و لبخند زیباتری دست پیدا کنید، بریس‌های لینگوال بهترین گزینه برای شما خواهد بود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ارتودنسی کاموفلاژ چیست را بخوانید.
مطالب برگزیده و جذاب
اهمیت توجه به حساسیت و آلرژی در ارتودنسی

مزایا

 • تقریبا نامرئی هستند.
 • به طور موثری اغلب مشکلات مال اکلوژن و بایت را اصلاح می‌کنند.
 • این متد درمانی برای افزایش راحتی شما و به حداکثر رساندن کارآیی، به صورت کاملا سفارشی تولید می‌شوند.

معایب

 • به نسبت ارتودنسی معمولی هزینه بیشتری دارد
 • در ابتدای دوره درمان ممکن است کمی باعث ناراحتی بیمار شود و طول می‌کشد تا افراد به آن عادت کنند
 • براکت هابه صورت موقت باعث مشکل در ادای برخی کلمات و حروف (مخصوصا حروف س،ص،ث) می‌شوند.
 • همانطور که ممکن است برخی اوقات مدت زمان ارتودنسی را کاهش دهند، در برخی موارد نیز ممکن است طول دوره درمان را آن‌ها بیشتر از ارتودنسی معمولی باشد.
ارتودنسی لینگوال
 • برای همه مناسب نیست.
 • نیازمند رسیدگی بیشتر به بهداشت دهان و دندان است.

طریقه‌ی عملکرد بریس‌های لینگوال

در بریس‌های لینگوال که به سطح داخلی دندان‌های شما چسبانده می‌شود، از یک سیستم تنظیم غیر فعال استفاده شده است که میزان اصطکاک و سایش بین دندان‌ها را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان داده است که بریس‌های لینگوال با اصطکاک کمتر و نیروی ملایمی که بر روی دندان‌ها وارد می‌کنند، کارآیی بسیار بیشتری در جابه‌جا کردن دندان‌ها دارند. بنابراین دوره درمان ارتودنسی با استفاده از این بریس‌ها در اغلب موارد در عرض کمتر از 16 هفته به پایان می‌رسد.

انواع ارتودنسی لینگوال

برند مناسب با توجه به پیشنهاد های متخصصین ارتودنسی و انتخاب بیمار انجام می شود. سازوکار و عملکرد تمامین بریس ها، صرف نظر از شرکت سازنده آن، یکسان است و تفاوت آنها تنها به طراحی و شیوه متصل و محکم کردن بریس ها به پشت دندان مربوط می شود.

پرکاربردترین و بهترین برند های ارتودنسی لینگوال عبارتند از :

 • اینکاگنیتو
 • آی برسیز
 • این اویشن
 • سیستم لینگوال سبک STb
 • لبخند مطمئن لینگوال QT

مطالب برگزیده و جذاب
آشنایی با مراقبت های لازم ارتودنسی دندان
 1. اگر اوربایت شدید یا جلوزدگی بیش از حدِ فکِ بالا داشته باشید. که در این صورت براکت‌ها قابل مشاهده خواهند بود و به لب‌ها و دندان‌ها آسیب می‌زنند.
 2. اگر سطح پشت دندانی کافی نداشته باشید تا براکت‌ها به دندان متصل شوند. بر همین اساس افرادی که دچار تحلیل دندانی شده‌اند یا کودکان که سطوح پشتی دندان‌شان کوچک است مناسب ارتودنسی زبانی نیست.
 3. اگر به صورت پیش فرض و در حال حاظر در ادای برخی حروف و کلمات مشکل دارید.
 4. اگر زبان‌تان بیش از حد دچار زخم و التهاب می‌شود.
 5. اگر سطح بهداشت دهان و دندان شما ضعیف است.

چرا ارتودنسی لینگوال گران است؟

هزینه ارتودنسی لینگوال کمی بالاتر از هزینه ارتودنسی ثابت معمولی است. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله هزینه ارتودنسی دندان ۱۴۰۱ را بخوانید. دلیل بالا بودن این هزینه هم واضح است:

 • نصب و تنظیم بریس لینگوال دشوار است زیرا دسترسی به پشت دندان ها سخت است.
ارتودنسی لینگوال
 • هزینه تعمیر یا جایگزینی بریس ها در صورت شکسته شدن زیاد است.
 • تخصص زیادی نیاز دارد.

مراحل ارتودنسی لینگوال

برای انجام این ارتودنسی که به نام ارتودنسی زبانی نیز معروف است، مراحل به ترتیب زیر می باشد:

 1. دندانپزشک متخصص ارتودنسی بوسیله مواد پلاستیکی از دندان ها قالب گیری می کند.
 2. قالب دندان ها پس از چند هفته آماده می شوند و دندانپزشک طی یک فرآیند فنی، براکت های تهیه شده را در پشت دندان ها قرار می دهد.
 3. سپس در قسمت پشتی دندان ها چسب مخصوصی زده می شود
 4. و پس از آن براکت های دندانی فلزی بر روی چسب ها سوار می شوند.

عملکرد این براکت ها به این نحو است که با وارد آوردن نیرویی ممتد و ملایم و به مرور زمان دندان ها را به محل درست خود هدایت می کنند.

همانند روش درمان ارتودنسی ثابت طول این درمان نیز بین 1 سال و نیم تا 3 سال متغییر است و بتسگی به وضعیت دندان و شدت بهم ریختگی آنها دارد اما عموما 2 سال بطول خواهد انجامید. و با ایجاد فشار مداوم و ملایم به محل مناسب خود هدایت خواهند شد. برای آشنایی با بهترین جراح مقاله بهترین جراح فک در تهران را مطالعه کنید.

مطالب برگزیده و جذاب
بررسی تاثیر فشار خون بر درمان ارتودنسی

اصول مهم مراقبتی بریس های لینگوال

 • مسواک زدن (حداقل ۲ بار در روز)
 • تمیز کردن خط لثه و دندان ها با استفاده کردن از مسواک با الیاف گرد و نرم
 • در صورت وجود فاصله بین دندان ها، برای از بین بردن پلاک و ذرات غذای باقی مانده بین آنها از مسواک بین دندانی یا نخ دندان استفاده کنید.
ارتودنسی لینگوال
 • استفاده کردن از وسیله آب پاشی دهان برای بیرون راندن ذرات غذایی گیر کرده در اطراف پلاک ها و دندان ها
 • استفاده کردن مکرر از دهان شویه های فلوراید دار برای تقویت دندان ها پاکسازی تخصصی دندان ها باید هر ۶ ماه یکبار انجام شود.

آیا براکت های لینگوال بر صحبت کردن، تاثیر می‌گذارند؟

بله. هنگام صحبت کردن زبان با سطح پشتی دندانها تماس برقرار می کند تا حروف ادا شوند. چون نگینهای براکت در براکت پشت دندانی به سطوحی چسبانده میشود که رو به زبان قرار دارند، تکلم را تحت تاثیر قرار می دهد چون جایگاه زبان تغییر کرده است اما پس از مدتی که به آن عادت کنید گفتار طبیعی می شود.

در همه انواع براکت در ابتدا در تکلم تداخل ایجاد میشود. در تحقیقی که در سال 2014 منتشر شد مشخص شد تکلم شما با براکت پشت دندانی تا یک ماه ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد. پژوهش ها نشان می دهند شدت اختلال در تلفظ و تکلم بستگی زیادی به براند براکت مورد استفاده دارد.

برخی از بیماران در اصلاح تلفظ با براکت با تکنیکهای گفتار درمانی، موفق عمل می کنند. در نهایت زبان به جایگاه جدید خود در تماس با دندانها، عادت می کند و تکلم به حالت طبیعی برمی گردد. توصیه می کنیم برای انجام ارتودنسی لینگوال به بهترین متخصص ارتودنسی مراجعه کنید زیرا این کار نیاز به تجربه و دقت بیشتری دارد. بنابراین مراجعه به یک دکتر باتجربه بسیار حائز اهمیت است.

مطالب برگزیده و جذاب
درباره مقالات دندانپزشکی در مجله هروی دنتال بیشتر بدانید

سخن پایانی

در این نوشتار درباره ارتودنسی لینگوال خواندیم. متاسفانه باید گفت در ایران تا این لحظه، نه از نظر آکادمیکی و نه از نظر لابراتواری، زمینه‌های انجام درمان لینگوال فراهم نشده است. بنابراین توصیه می‌شود که به سراغ این درمان نروید چرا که احتمال دارد افرادی هم که مدعی انجام آن هستند، به قدر کافی مهارت در انجام آن نداشته باشند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

با وجود ارتودنسی لینگوال، می‌توان دندان‌ها را به خوبی تمیز نمود؟

بله. با این وجود، هنگام تمیز کردن باید وقت بیشتری برای تمیز نگه داشتن دندان های خود اختصاص دهید. وقتی برای اولین بار براکت های لینکوال روی دندان های شما قرار داده می شود، ما درباره استفاده از روش های صحیح مسواک زدن واستفاده از نخ دندان با شما صحبت خواهیم کرد.

با وجود ارتودنسی لینگوال چه چیزهایی را نمی توانیم  بخوریم؟

برخی غذاها وجود دارند که باید از خوردن آن ها جلوگیری کنید مانند پاپ کورن ، آجیل ، غذاهای چسبناک و غذاهای سخت زیرا این نوع غذاها می توانند باعث آسیب رساندن به ارتودنسی لینگوال شما شوند.

هزینه ارتودنسی لینگوال نسبت به انواع دیگر چگونه است؟

ارتودنسی لینگوال هزینه بالاتری نسبت به براکت های فلزی در سمت لبیال دندانها دارند. زیرا اکثرا سفارشی هستند و  در لابراتوارهای دندانپزشکی ساخته شده اند تا کاملاً متناسب با دندان های شما باشد. البته دسته ای از این براکت ها به طور پیش ساخته نیز وحود دارند که  می توان برای هربیماری استفاد کرد ولی گران قیمت تر از براکت های  ثابت معمولی  هستند.

در ارتودنسی لینگوال هر چند وقت یکبار نیاز مراجعه به متخصص ارتودنسی است؟

ارتودنسی لینگوال نیاز به تنظیم و سفت کردن هرچهارتا شش هفته دارند ولی ممکن است برای معاینات بیشترلازم باشد زودتر به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا