دانستنی‌های دندانارتودنسی دندان

لیست هزینه ارتودنسی در سال 1402 + بررسی عوامل موثر در هزینه انواع ارتودنسی

رایج ترین روش منظم کردن دندان ها ارتودنسی ثابت است. در این روش از براکت ها و سیم فلزی مرئی برای صاف کردن دندان ها استفاده می شود. هزینه درمان با این روش نسبت به روش های دیگر مقرون به صرفه تر است. برای اطلاع از هزینه ارتودنسی سال 1402 باید مسائل و نکات متعددی را مدنظر گرفت. با وجودی که پرسش از هزینه و قیمت ارتودنسی امروزه رایج ترین و شایع ترین سوالی است که مراجعین این درمان از متخصصین ارتودنسی می پرسند اما نمی توان این موضوع را بدون در نظر گرفتن عوامل تاثیر گذار بر آن بررسی نمود. با توجه به میزان و شیوع این سوال رایج، تصمیم گرفتیم که در مقاله ای جداگانه راجع به تعرفه درمان ارتودنسی و قیمت ارتودنسی در سال 1402 عناوین و مسائل مرتبط با تعرفه ارتودنسی را با شما بررسی خواهیم کرد.


فهرست مطالب


چه زمانی به درمان ارتودنسی نیاز داریم؟

اگر فک و دندان‌ها به درستی رشد نکنند و در موقعیت نرمال و طبیعی قرار نگیرند، شرایطی به نام مال اکلوژن را ایجاد می‌کنند. در مال اکلوژن دندان ها کج می‌شوند و موقعیت نامناسبی به دست می آورند. (وسایل دندان پزشکی)

درمان ارتودنسی

مال اکلوژن بیماری نیست و بر سلامت جسمی تأثیری ندارد. این وضعیت یک تغییر در موقعیت طبیعی دندان ها است. با این وجود، و هرچند که این وضعیت بیماری تلقی نمیشود، ممکن است روی شکل صورت و ظاهر دندان ها تأثیر بگذارد و منجر به بروز احساساتی چون کاهش اعتماد به نفس و حتی افسردگی شود. درمان ارتودنسی می تواند به کاهش و یا بهبود موارد زیر کمک کند:

 • اورجت یا بیرون زدگی دندانهای جلویی (Protruding front teeth)
 • نامرتبی و به هم ریختگی دندان‌ها یا کراودینگ (Crowding)
 • دندان های نهفته (Impacted teeth)
 • عدم تقارن دندان ها (Asymmetrical teeth)
 • دیپ بایت یا اوربایت (Deep bite)
 • ریورس بایت (Reverse bite)
 • نیش باز یا اپن بایت (Open bite)
 • آندر بایت (Underbite)
 • کراس بایت (Crossbite)
 • وجود فاصله (Spacing)

انواع روش‌های ارتودنسی دندان کدامند؟

در حالی که سالانه میلیون‌ها کودک و بزرگسال شروع به درمان ارتودنسی می‌کنند، انواع مختلفی از درمان ارتودنسی برای انتخاب وجود دارد. انتخاب شما بستگی به این دارد که کدام روش درمانی برای نیازهای شما مناسب است و هر روش مزایای خاص خود را دارد.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی، بیشتر مورد توجه افراد بزرگسال است. از مزیت‌های این نوع ارتودنسی، نمایان نبودن آن بر روی دندان است. اما برای همه افراد قابل اجرا نیست. در صورتیکه تمایل به درمان، به روش ارتودنسی نامرئی هستید، ابتدا باید متخصص ارتودنسی، وضعیت دندان و فک شما را بررسی کند. (پانسمان دندان عصب کشی شده)

ارتودنسی متحرک

درمان توسط ارتودنسی متحرک، معمولا برای مشکلات خفیف پیشنهاد می‌شود. این درمان برای هر دو فک بالا و پایین قابل اجرا است. اما برای دندان‌های پایین، تحمل این روش ارتودنسی سخت و دشوار است. دستگاه ارتودنسی متحرک از پلاستیک شفاف ساخته می شوند و به صورت سفارشی برای دهان بیمار ساخته می شوند. این یک تنش محکم است و تمام دندان ها را در موقعیت قرار می‌‌دهد.

هزینه ارتودنسی دندان

همچنین یک وسیله ارتودنسی متحرک است که از ترکیبی از پلاستیک و فلز ساخته شده و به صورت سفارشی و متناسب با دهان بیمار ساخته می‌شود. بسته به نیاز بیمار برای ایجاد ثبات در دندان، از نگهدارنده‌های متحرک برای دوره‌های مختلف استفاده می‌شود.

ارتودنسی دندان رنگی

ارتودنسی رنگی، در میان نوجوانان بسیار محبوب است. استفاده از بریس‌های رنگی با تنوع رنگی زیاد، سبب شده که این نوع ارتودنسی، توجه این گروه سنی را به خود جلب کند.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون از روش‌های جدید ارتودنسی است. برخلاف ارتودنسی سنتی که اتصال سیم به براکت‌های ارتودنسی، با استفاده از کش‌های بسیار کوچک انجام می‌شود، در ارتودنسی دیمون از براکت‌هایی با قابلیت باز و بسته شدن کشویی استفاده می گردد.به دلیل اینکه در این نوع ارتودنسی از کش‌های کوچک در اطراف هر براکت استفاده نمی‌شود، بنابراین بیمار می‌تواند در طول دوره ارتودنسی، به راحتی اطراف سیم و براکت ها را تمیز نماید. (فضا نگهدار دندان کودک)

ارتودنسی دندان لینگوال

ارتودنسی لینگوال، یکی دیگر از روش‌های ارتودنسی است. این نوع ارتودنسی دندان، در دسته ارتودنسی پنهان قرار می‌گیرد زیرا که در پشت دندان‌ها اجرا می‌‍شود. به همین دلیل محبوب بزرگسالان است.

قیمت ارتودنسی دندان چقدر است؟

احتمالا بارها و بارها در اینترنت عباراتی مانند قیمت یا هزینه خدمات دندانپزشکی مانند هزینه ایمپلنت دندان، هزینه لمینت دندان و … را جستجو کرده اید اما هیچگاه نتوانسته اید قیمت و حدود هزینه هیچکدام را پیدا کنید زیرا اصولا هیچ جایی هزینه ها را درج نمیکنند. در خصوص ارتودنسی نیز قضیه به همین شکل است. اما چرا؟

هزینه ارتودنسی هر دو فک

چرایی این موضوع را باید در عوامل تاثیر گذار بر روند درمان ها و پروسه های ارتودنسی جستجو کرد. مشکل هر شخص و شدت آن، منحصر به فرد است. اینطور نیست که همه افرادی که به یک کلینیک دندانپزشکی یا مطب یک متخصص ارتودنسی بروند با یک روش درمان شوند و یا تمام مراحل درمان مشابه هم باشد. برخی ها مشکلات جزئی دارند و برخی دیگر مشکلات بسیار شدید که حتی ممکن است نیازمند عمل جراحی فک باشند. بنابراین نوع دستگاه های ارتودنسی بکار رفته برای اصلاح مشکل و همچنین مدت زمان درمان نیز متفاوت خواهد بود. همه این ها باعث میشود قیمت ارتودنسی متغییر باشد و تنها با مراجعه حضوری به یک متخصص ارتودنسی و بعد از ارزیابی های حرفه ای قابل برآورد باشد.

مطالب برگزیده و جذاب
کراس بایت دندان چیست؟ + معرفی روش های درمان کراس بایت

عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی در سال 1402 چیست؟

عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی سال 1402 را بطور کلی می توان به سه بخش درمانگر، تجهیزات کلینیک ارتودنسی و مواد مصرفی درمان تقسیم نمود. (علت سوراخ شدن دندان)

۱.   انواع ناهنجاری دندان و فک (ناهنجاری ساده و پیچیده)

یکی از مهمترین عواملی که بر هزینه ارتودنسی تأثیر می‌گذارد، نوع ناهنجاری فک و دندان است. در برخی موارد ناهنجاری ساده و در برخی موارد ناهنجاری به‌گونه‌ای پیچیده است. این ناهنجاری و بیماری ها باید قبل از شروع ارتودنسی درمان شوند. که این می تواند روی هزینه نهایی شما تاثیرگذار باشد.

ناهنجاری‌های ساده، مانند موارد زیر هزینه‌های کمتری را به‌دنبال خواهد داشت:

 • کج بودن یک یا چند دندان جلو
 • عدم رشد کافی فک در کودکان
 • وجود فاصله کم بین دندان ها

در مواردی که میزان ناهنجاری پیچیده باشد، هزینه ارتودنسی دندان بیشتر خواهد بود، همانند:

 • اوربایت (جلو بودن دندان‌های بالا)
 • آندربایت (جلو بودن دندان‌های پایین)
 • کوتاهی و بلندی دندان‌ها
 • فشردگی و ازدحام دندان‌ها
 • اپن بایت (فاصله زیاد بین دندان‌ها)

۲.   شدت ناهنجاری دندان

هرچه شدت ناهنجاری فک و دندان بیشتر باشد، هزینه‌ های ارتودنسی بیشتر خواهد بود. برای مثال هزینه ارتودنسی برای فردی که همزمان فک کوچک و دندان‌های فشرده داشته باشد، به مراتب بیشتر از کسی خواهد شد، که تنها ازدحام دندان دارد و مبتلا به ناهنجاری فک نیست.

۳.   سن بیمار

هرچه سن مراجعه‌کننده بیشتر باشد، هزینه ارتودنسی دندان برای آن شخص بیشتر خواهد شد. به همین دلیل قیمت ارتودنسی دندان کودکان ارزان‌تر از افراد بزرگسال تمام خواهد شد؛ چرا که فرد بزرگسال مراحل رشد را سپری کرده و وضعیت فک و دندان وی تثبیت شده و تغییر آن دشوارتر است.

۴.   روش انجام ارتودنسی دندان

قیمت ارتودنسی تا حد زیادی به روش ارتودنسی دندان بستگی دارد. به عنوان نمونه، هزینه ارتودنسی متحرک کمتر از ارتودنسی ثابت و قیمت ارتودنسی نامرئی بیشتر از ارتودنسی معمولی است که در آن سیم و براکت‌ها دیده می‌شود.

۵.   طول درمان ارتودنسی

هزینه‌های درمان با بالا رفتن طول درمان بیشتر می‌شود؛ چرا که تعداد دفعات مراجعه و هزینه‌های جانبی درمان بیشتر خواهد شد. (انواع کامپوزیت)

۶.   انتظارات بیمار

علاوه‌بر موارد گفته شده، انتظارات بیمار در هزینه‌های درمان مؤثر خواهد بود. برای مثال، اگر بیمار برای زیبایی بیشتر، ارتودنسی نامرئی را انتخاب کند، هزینه های ارتودنسی وی بیشتر خواهد شد.

۷.   مهارت متخصص ارتودنسی

مهارت متخصص ارتودنسی نیز روی هزینه های ارتودنسی تأثیر می‌گذارد؛ به‌طوری‌که هرچه مهارت ارتودنتیست بیشتر باشد، قیمت ارتودنسی برای شما بیشتر خواهد بود.

هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

عجیب ترین برآورد در هزینه ارتودنسی شاید این باشد که فکر کنیم ارتودنسی تمام افراد یکسان است و بدون معاینه حضوری بخواهیم بدانیم که هزینه ارتودنسی چقدر است ! با توسعه فضای مجازی بسیاری از مراجعین با ارسال عکس سعی در برآورد هزینه درمان ارتودنسی خود دارند و عجیب تر آنکه برخی از درمانگرها نیز بر اساس معاینه مجازی ، تعیین هزینه می کنند. یک اصل مسلم در این رابطه این است که قبل از هر چیزی اول باید مشکل مراجعه کننده تشخیص داده شود و پس از آن طرح درمان ارائه شود.

ارائه طرح درمان ارتودنسی بدون ویزیت حضوری امکان ناپذیر است و قیمت دادن ارتودنسی اگر بر پایه درستی صورت نگیرد ، در ادامه درمان منجر به دریافت هزینه های مازاد و برآورد نشده خواهد شد که همین موضوع موجب سو تفاهم بین بیمار و متخصص ارتودنسی می شود .به وفور دیده می شود که هزینه ای برآوردی از سمت یک پزشک در فضای مجازی به مراجعه کننده داده می شود و در ادامه با تغییر این قیمت توسط متخصص ارتودنسی مربوطه ، مراجعه کننده دچار سو تفاهم می شود.

مبلغی که لازم است برای ارتودنسی پرداخت کنید شامل ۲ دسته ارتودنسی دندان (ساخت، نصب سیم و …) و هزینه‌های جانبی است که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم. (سند بلاست دندانسازی)

 هزینه ارتودنسی دندان (ساخت و نصب به روش‌های مختلف)

قیمت انواع مختلف ارتودنسی متفاوت است. مهم‌ترین این موارد به شرح زیر است:

1- هزینه ارتودنسی متحرک

در نگاه کلی ارتودنسی به دو نوع ارتودنسی متحرک و ارتودنسی ثابت تقسیم می شود که هر کدام معمولا ” در سنین مختلف به کار می روند. ارتودنسی متحرک معمولا ” در سنین کودکی (هنگامی که هنوز تمام دندان های دایمی رویش پیدا نکرده اند) و برای حرکات دندانی محدودی به کار می رود و برای همین هزینه پایین تری دارد.عمده هزینه پلاک متحرک ارتودنسی به هزینه های لابراتواری آن برمی گردد ولی علی الحساب بعید است. قیمت ارتودنسی متحرک برای هر فک حدوداً ۱۲ میلیون تومان است. در این نوع ارتودنسی لازم است که ارتودنتیست از دندان بیمار قالب تهیه کند. سپس پلاک متحرک در لابراتوار ساخته و به بیمار تحویل داده می‌شود.

هزینه ارتودنسی
هزینه ارتودنسی متحرک

ارتودنسی ثابت در واقع همان سیم بستن دندان هاست و حرکات پیچیده تر و متنوع تری را می تواند ایجاد نماید. ارتودنسی متحرک در مواردی برای بهبود رابطه فکین نسبت به همدیگر به کار می رود که اصطلاحا ” دستگاه فانکشنال نامیده می شود و چون از دو پلاک متحرک بالا و پایین تشکیل می شود دو برابر یک پلاک متحرک هزینه دارد. بهبود روابط فکی گاهی توسط ابزارهای خارج دهانی مانند هدگیر ( برای عقب بردن فک بالا ) ، چین کاپ ( جلو بودن فک پایین ) و فیس ماسک ( جلو آوردن فک بالا ) انجام می شود که معمولا ” هزینه هر یک از این درمان ها در محدوده هزینه دستگاه فانکشنال است.

مطالب برگزیده و جذاب
راه های تقویت مینای دندان چگونه است؟

2- هزینه ارتودنسی ثابت ( هزینه ارتودنسی سال 1402)

ارتودنسی ثابت یا سیم بستن دندان ها دامنه هزینه بسیار وسیعی دارد که بیشتر بر اساس پیچیدگی و طول درمان ارتودنسی ثابت متغیر می باشد. یک درمان ارتودنسی معمولی که کشیدن دندان و پیچیدگی خاصی نداشته باشد بطور میانگین یکسال و نیم طول می کشد. در صورتی که کشیدن دندان به درمان مورد نظر اضافه شود زمان درمان را حداقل شش ماه بالاتر خواهد برد و طبیعتا ” بر هزینه درمان نیز اثر خواهد گذاشت. قیمت ارتودنسی ثابت برای هر فک ۱۵ میلیون تومان است. این روش از روش‌های قدیمی است. امروزه روش‌های جدیدتر و مقرون به‌صرفه جایگزین آن شده است. قیمت ارتودنسی ثابت دندان برای دو فک در سیمادنت کلینیک ۳۰ میلیون تومان برای ارتودنسی بدون کشیدن دندان و ۳۲ میلیون تومان با کشیدن دندان است.

قیمت ارتودنسی ثابت

در این رابطه باید توجه کرد که هزینه سیم بستن بصورت یک فک بیان می شود و هزینه ارتودنسی یک دندان کج بیشتر شبیه طنز می باشد تا یک درمان عملگرایانه. اگر درمان ارتودنسی شما کارهای پیچیده تری داشته باشد ، قیمت ارتودنسی آن نیز بالاتر خواهد بود. هزینه ارتودنسی برای قرار دهی ایمپلنت ، هزینه ارتودنسی تصحیح تنگی فک و هزینه ارتودنسی دندان های فاصله دار از این قبیل موارد هستند. نهفتگی دندانی را شاید بتوان پیچیده ترین حالت یک ارتودنسی ثابت معمولی عنوان کرد که در این حالت معمولا ” درمان ارتودنسی زیر سه سال طول نمی کشد و پیچیدگی تکنیکی زیادی دارد و از این رو هزینه ارتودنسی دندان نهفته (مثلا” دندان نیش نهفته ) نیز بالا می باشد.

مزایای ارتودنسی ثابت:

 • عملکرد خوب و مطمئن
 • امکان درمان همزمان روی چند دندان
 • قیمت بسیار مناسب ارتودنسی ثابت

3- هزینه ارتودنسی هر دو فک

اگر بیمار ناهنجاری فک داشته باشد، هزینه ارتودنسی فک پایین یا بالا شامل هزینه‌ ارتودنسی دندان و هزینه جراحی فک خواهد شد. هزینه جراحی فک حدودا ۴۰ ملیون تومان است.

آیا هزینه ارتودنسی هر دو فک یکی است؟

اصولا درمان های ارتودنسی بر روی هر دو فک بالا و پایین به صورت همزمان صورت م یگیرد. زیرا هر دو فک باید در هماهنگی با هم در موقعیت مناسب قرار بگیرند. یکی از دلایل این موضوع هم این است که معمولا زمانی که یک فک مشکل نامنظمی دارد فک دیگر نیز به همین شکل است. بنابراین قیمت ارتودنسی فک بالا و پایین تفاوتی با هم ندارد و معمولا به یک شکل برآورد قیمت می شوند.

ارتوسرجری به مواردی از درمان گفته می شود که چون مشکل بیشتر فکی است ، درمان ارتودنسی به تنهایی پاسخ نمی دهد و از این رو علاوه بر ارتودنسی ، فرد نیازمند جراحی فک نیز خواهد بود. هزینه این درمان ترکیبی همانطور که از نام آن پیداست ، ترکیبی است از هزینه ارتودنسی و جراحی فک . مبلغ عمل فک نیز به فاکتورهای متعددی وابسته است (که در مقاله ای جداگانه به آن پرداخته ایم و در صورت تمایل می توانید به مقاله هزینه جراحی فک مراجعه نمایید) و مابین جراحان فک نیز هزینه های متفاوتی برای آن عنوان می شود ؛ ولی هزینه عمل دو فک در سال 1402 بالای پنجاه میلیون تومان می باشد.

هزینه ارتودنسی که برای آماده سازی جهت عمل فک انجام می شود نیز از هزینه دیگر ارتودنسی ها بالاتر است چرا که این ارتودنسی هم پیچیده تر است و هم زمانبر و شامل دو ارتودنسی قبل از جراحی فک و ارتودنسی بعد از جراحی فک می شود. هزینه هر فک ارتودنسی یک درمان ارتوسرجری در سال 1402 حدود بیست میلیون تومان( دو فک چهل میلیون تومان ) می باشد.

انواع ارتودنسی دندان دو فکقیمت به ریال
ارتودنسی ثابت دو فک بدون کشیدن دندان۵۰۰/۰۰۰.۰۰۰
ارتودنسی ثابت دو فک با کشیدن دندان۵۵۰/۰۰۰.۰۰۰
ارتوسرجری (ارتودنسی جهت جراحی فک)۶۵۰/۰۰۰.۰۰۰
ارتودنسی دیمون (به ازای هر فک اضافه می شود)۲۰۰/۰۰۰.۰۰۰
ارتودنسی شبه دیمون (به ازای هرفک اضافه می شود)  ۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰
ارتودنسی سرامیکی یک فک۲۰۰/۰۰۰/۰۰۰
ارتودنسی سرامیکی هر دو فک  ۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰
ارتودنسی متحرک دو فک  ۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰
ارتودنسی نامرئی (بر اساس پیچیدگی درمان)۷۵۰,۰۰۰,۰۰۰ – ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

4- هزینه ارتودنسی شفاف

فقط پیچیدگی و طول دوره درمان ارتودنسی نیست که تعیین کننده هزینه درمان ارتودنسی می باشد ، بلکه درخواست های خاص مراجعین نیز گاهی بر این موضوع تاثیرگذار است.

هزینه ارتودنسی شفاف

هزینه براکت های شفاف و ارتودنسی سرامیکی بالاتر از ارتودنسی فلزی است و افرادی که مایل به دیده شدن رنگ فلز بر روی دندان های خود نیستند ، معمولا ” با پرداخت اضافی هزینه ارتودنسی شفاف مشکلی ندارند (هر چند از نظر تکنیکی براکت های شفاف کارایی کمتری نسبت به انواع فلزی خود دارند ).

مزایای ارتودنسی‌ سرامیکی:

به دلیل شفاف بودن براکت های ارتودنسی سرامیکی زیبایی بیشتر و بهتری نسبت به دیگر روش های ارتودنسی دندان دارد. اصلی ترین مزیت ارتودنسی سرامیکی همین براکت های شفاف از جنس سرامیک است که باعث ظاهر بهتر و لبخندی زیبا می شود. در ارتودنسی سرامیکی براکت های سرامیکی بر روی دندان های شما قرار میگیرند و این سرامیک های شفاف زیبایی دهان و دندان شما را حفظ می کنند و با خیال راحت میتوانید لبخند بزنید. (عکس وارنیش دندان)

5- هزینه ارتودنسی دیمون

ارتودنسی در تکنیک های مختلفی قابل انجام است که از آن جمله می توان به تکنیک ام بی تی یا تکنیک دیمون اشاره کرد. سخت افزارهای براکت های دیمون ، کش های اطراف براکت های ارتودنسی (که سیم های ارتودنسی را درون براکت ها نگه می دارند) را حذف نموده است و باز و بسته شدن آن ها کشویی است. خود براکت های دیمون و سیم های ارتودنسی مخصوص آن گران می باشند. هزینه ارتودنسی نامرئی متغیر است، چرا که ارتودنسی نامرئی انواع مختلفی دارد و هزینه هر نوع با نوع دیگری متفاوت است. یکی از انواع ارتودنسی نامرئی ارتودنسی دیمون است. قیمت ارتودنسی دیمون برای هر فک، حدوداً ۱۰ میلیون تومان است.

مطالب برگزیده و جذاب
از حفره خشک دندان و درمان آن چه می‌دانید؟

مزایای ارتودنسی دیمون:

 • مراجعه کمتر به پزشک ارتودنسی
 • کوچکتر بودن براکت های ارتودنسی 
 • ظاهر بسیار زیباتر و راحت تر نسبت به روش های دیگر

6- هزینه ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی مخفی به نوعی از ارتودنسی گفته می شود که پشت دندان ها متصل می شود و قابل مشاهده نیست. خود براکت های این سیستم قاعدتا ” بایستی بر اساس اسکن شکل پشت دندان ها ، از شرکت های خارجی سفارش داده شوند که البته در شرایط فعلی تحریم در کشور ما بسیار گران درمی آیند و حداقل دو برابر هزینه ارتودنسی معمول هزینه بر هستند. انواعی از ارتودنسی لینگوال که از براکت های از پیش ساخته شده بهره می گیرند ، ارزانتر هستند و البته دقت پایین تری دارند.

معایب ارتودنسی لینگوال:

 • گاهی اوقات ممکن است باعث زخم شدن زبان شود.
 • از ارتودنسی لینگوال نمی توان برای دندان های روی هم رفته استفاده کرد.
 • در روزهای اولیه ممکن است تکلم با کمی مشکل مواجه شود که بعد از چند روز درمان می شود.

7- هزینه پلاک های شفاف ارتودنسی

پلاک های شفاف ارتودنسی اولین بار توسط شرکت آمریکایی اینویزیلاین ارائه شدند و این شرکت تا چند سال پیش حق بهره گیری از این پلاک های شفاف ارتودنسی را بصورت انحصاری در اختیار خود داشت. پس از آن نیز شرکت های مختلفی اقدام به تولید پلاک های شفاف ارتودنسی کردند اما هیچکدام به اندازه شرکت اولیه موفق نبودند. متاسفانه شرایط تحریمی کشور ما امکان خرید از شرکت اینویزیلاین را نمی دهد و ما مجبور به استفاده از محصولات شرکت های دیگر می باشیم.هزینه ارتودنسی با پلاک های شفاف یا همان ارتودنسی نامریی نیز حدود دو برابر ارتودنسی فلزی است.

8- هزینه ارتودنسی سریع

با ارائه تکنیک ایجاد برش در فواصل بین دندانی و با ایجاد خون رسانی بیشتر به ناحیه مورد حرکت دندان ها می توان حرکات ارتودنسی را تا چندین ماه تسریع نمود. انجام این تکنیک ارتودنسی سریع نیازمند یک جراحی با تکنیک مخصوص می باشد که معمولا ” توسط متخصص لثه انجام می شود و هزینه ای علاوه بر هزینه درمان ارتودنسی را دارد. این تکنیک ارتودنسی سریع تنها تکنیک علمی مورد تایید برای تسریع حرکات ارتودنسی است و در این مقاله از پرداختن به روش های تجاری غیرعلمی اجتناب شده است.

9- هزینه ارتودنسی تک دندان

ارتودنسی تک دندان برای دندان‌های جلو که در معرض دید هستند، انجام می‌شود. همان‌طور که گفته شد، دندان باید در کنار دندان‌های دیگر در نظر گرفته شود؛ با‌این‌حال، هزینه ارتودنسی تک دندان بسته به میزان فشردگی دندان‌ها متغیر خواهد بود.

10- هزینه ارتودنسی دندان های نیش

اگر دندان نیش نهفته باشد، هزینه ارتودنسی دندان های نیش شامل هزینه جراحی دندان نیش نهفته خواهد بود اما اگر دندان نیش بیرون زده باشد، قیمت ارتودنسی دندان نیش بیرون زده همانند سایر دندان‌ها خواهد بود. (قیمت جراحی لثه)

محاسبه قیمت ارتودنسی دندان

1- ارتودنسی دندان فاصله دار

به طور کلی به فاصله بین دو دندان فارغ از اینکه در هرجایی از فک قرار داشته باشند، دیاستما  ( Diastema ) گفته می شود و به طور معمول باید این فاصله بیشتر از 0.5 میلی متر می باشد و اغلب در دندان های جلویی اتفاق می افتد.فاصله بین دو دندان هیچگونه تاثیر در سلامت ها دندان ها ندارد و ممکن است در برخی افراد این موضوع خوشایند نباشد و به دنبال رفع آن باشند. برای کم کردن فاصله بین دو دندان می توان از درمان های متفاوتی اعم از روکش ، کامپوزیت ، لمینت و ارتودنسی استفاده کرد اما بهترین درمان بین آن ها ارتودنسی می باشند.

هزینه ارتودنسی
قیمت ارتودنسی دندون

در درمان ارتودنسی هیچگونه تغییری بر روی دندان طبیعی ایجاد نمی شود و یا چیزی بر روی نچسبیده یا قرار نمیگیرد و به طور کلی ارتودنسی دندان فاصله دار پیشنهاد می شود.البته ارتودنسی برای دندانهای فاصله دار نیز دارای معایبی نیز می تواند باشد و برای حل این مشکل شاید نیاز به زمان بیشتری نسبت به سایر درمان ها وجود داشته باشد اما طبیعی ترین درمان دندان های فاصله دار ، ارتودنسی می باشد.

2- هزینه ارتودنسی دندان فاصله دار

همانطور که گفته شد ارتودنسی در انواع مختلفی موجود می باشد و بسته میزان فاصله بین دندانها ممکن است طول درمان و هزینه درمان متفاوت باشد و شما برای درمان دندان فاصله دار می توانید از تمامی انواع ارتودنسی استفاده نمایید.

3- هزینه ارتودنسی تک دندان

ارتودنسی تک دندان اصولا برای دندانهای جلویی و در معرض دید استفاده می شود زیرا معمولا کج بودن دندان های عقبی معمولا از لحاظ ظاهری مشکلی در لبخند فرد ایجاد نمی کند. به علت نمایان بودن این دندان ها ، معمولا از ارتودنسی هایی استفاده می شود که کمتر دیده می شوند و بر روی زیبایی لبخند فرد در طول درمان تاثیر نگذارد.

به طور حتم هزینه ارتودنسی یک دندان کج از ارتودنسی برای دندانهایی با نامرتبی زیاد کمتر می باشد و نیاز به نگرانی درباره ی این هزینه وجود ندارد و اگر بریس های فلزی برای شما ناخوشایند می باشد می توانید از ارتودنسی های سرامیکی ، لینگوال ، متحرک و نامرئی استفاده فرمایید.

مطالب برگزیده و جذاب
آشنایی با مراقبت های لازم ارتودنسی دندان

هزینه ارتودنسی سال ۱۴۰۱ چه تفاوتی با هزینه ارتودنسی در سال ۱۴۰۲ دارد؟

با توجه به وضعیت اقتصادی موجود و نرخ تورم، تعرفه های امسال می تواند تا چند درصد نسبت به سال ۱۴۰۲ افزایش چشمگیری یابد. متاسفانه انتظار می رود که در طول سال هزینه ها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد زیاد شود زیرا مواد اولیه و بکار رفته جهت رفع نامرتبی دندان ها اغلب وارداتی هستند. (رنگ دندان بلیچ)

هزینه ارتودنسی سال ۱۴۰۱

در جدول زیر تعرفه انواع روش ها و خدمات ارتودنسی سال 1401 آورده شده است.

شروع قیمت از (به تومان)نوع درمان
10/000/000 الی 15/000/000ارتودنسی ثابت تک فک
25/000/000 الی 30.000.000ارتودنسی ثابت دو فک
 45/000/000ارتودنسی متحرک فانکشنال همراه با ثابت
35.000.000ارتودنسی ثابت دو فک همراه با Rme
15/000/000ارتودنسی متحرک تک فک (اطفال)
400.000ریتینر متحرک تک فک
800/000ریتینر ثابت تک فک
50/000موم ارتودنسی
35/000/000ارتودنسی ثابت دو فک با براکت سرامیکی
900/000فضانگهدارنده
از بار دوم 200/000ترمیم فیکس ریتینر
1/500/000مینی اسکرو
2.000.000دستگاه هایرکس
30/000/000ارتوسرجری(ارتودنسی همراه با جراحی فک)
150/000جریمه براکت
متغیر بین 100.000 تومان الی 400.000جریمه براکت سرامیکی
30/000/000 الی50/000/000ارتودنسی با الاینرهای شفاف
40/000/000ارتودنسی دیمون
2.000.000فیس ماسک

لیست قیمت ارتودنسی دندان در سال 1402

تعرفه و هزینه ارتودنسی با توجه به انتخاب نوع درمان، ابزارهای قابل استاده، طول مدت درمان، شدت ناهنجاری فک و دندان و تخصص دندانپزشک و متخصص ارتودنسی، می تواند متفاوت باشد. اما همواره در نظر داشته باشید که برای درمان های اساسی که مربوط به دهان و دندان می باشد، همواره بهترین متخصص ارتودنسی را انتخاب نمایید تا در این زمینه تخصص لازم را داشته باشد و شما را به نتیجه دلخواه برساند. هیچ گاه قیمت پایین را فدای کیفیت کار درمانی نکنید تا نتایج زیان‌باری را به همراه نداشته باشد. در این صورت ممکن است هزینه های گزاف اضافی را جهت اصلاح درمان قبلی انجام دهید.

نوع درمان / نام دستگاههزینه ارتودنسی در سال 1402(به تومان)
ارتودنسی ثابت دو فک بدون کشیدن دندان50,۰۰۰,۰۰۰
ارتودنسی ثابت دو فک با کشیدن دندان55,۰۰۰,۰۰۰
ارتوسرجری (ارتودنسی جهت جراحی فک)65,۰۰۰,۰۰۰
ارتودنسی دیمون (به ازای هرفک اضافه می شود)20,۰۰۰,۰۰۰
ارتودنسی شبه دیمون (به ازای هرفک اضافه می شود)10,0۰۰,۰۰۰
ارتودنسی سرامیکی (یک فک)20,۰۰۰,۰۰۰
ارتودنسی سرامیکی (دو فک)30,۰۰۰,۰۰۰
ارتودنسی متحرک دو فک30,۰۰۰,۰۰۰
فیس ماسک30,۰۰۰,۰۰۰
دستگاه فانکشنال30,۰۰۰,۰۰۰
هدگیر15,۰۰۰,۰۰۰
فیکس ریتینر هر فک4,0۰۰,۰۰۰
تعویض پلاک متحرک هر فک4,0۰۰,۰۰۰
تعویض پلاک شکسته فانکشنال6,0۰۰,۰۰۰
چسباندن مجدد براکت شکسته معمولی۵۰۰,۰۰۰
چسباندن مجدد براکت شکسته دیمون1,0۰۰,۰۰۰
چسباندن مجدد براکت شکسته براکت سرامیکی1,0۰۰,۰۰۰
ترمیم فیکس ریتینر(هر ناحیه)۵۰۰,۰۰۰
ریتینر ثابت خلفی (هر ناحیه)1,0۰۰,۰۰۰
الکتروسرجری هر دندان1,0۰۰,۰۰۰
تسریع ارتودنسی با لیزر(هرجلسه)8۰۰,۰۰۰
ارتودنسی4×2 دو فک30,۰۰۰,۰۰۰
تعویض نک پد1,0۰۰,۰۰۰
تعویض فیس بو1,۰۰۰,۰۰۰
تنظیم لبه ی دندان (به ازای هر فک)1,۰۰۰,۰۰۰
دستگاه هایریکس15,۰۰۰,۰۰۰
هوک جراحی+قالبگیری استیج5,۰۰۰,۰۰۰
مینی اسکرو معمولی5,۰۰۰,۰۰۰
مینی اسکرو زایگوماتیک1۰,۰۰۰,۰۰۰

تاثیر نوسانات ارزی بر قیمت ارتودنسی دندون چگونه است؟

اکثر ابزارها و مواد مصرفی ارتودنسی وارداتی هستند و از این رو نوسانات ارزی به شدت روی هزینه و تعرفه ارتودنسی تاثیر می گذارند. تعرفه های ارتودنسی چندین سال ثابت بود ولی نوسانات ارزی سال ۱۳۹۷ این قیمت ها را نیز مانند سایر هزینه های خدماتی جابجا نمود. متاسفانه در اسفند ۱۳۹۸ شیوع بیماری کرونا بخش خدمات کشور را درگیر نمود و افزایش قیمت ارز در ابتدای سال ۱۳۹۹ و همچنین شرایط تحریمی موجب شد که ارائه یک ارتودنسی ثابت با کیفیت مرغوب ، مجددا” جهش یابد. سال ۱۴۰۰ نیز یک سال تحریمی و تورمی دیگر برای ایران بود و همین موضوع نیز موجب شد که قیمت خدمات ارتودنسی نیز مانند سایر خدمات ، رشد بیست تا بیست و پنج درصدی را تجربه نماید.به نظر می رسد همین روند در سال 1402 نیز ادامه داشته باشد ‌و این خدمات نیز درصد رشد تورمی را نسبت به سال قبل خود تجربه نماید.

مشکل اصلی قیمت ارتودنسی (که درمانی لوکس نام گرفته است) این است که هزینه های آن دلاری است اما درآمد جامعه جستجو کننده آن ریالی است. بر همین اساس ، متخصصین ارتودنسی راه حل های متفاوتی را برای قابل پرداخت بودن هزینه های ارتودنسی ایجاد نموده اند که مهم ترین آنها ارتودنسی قسطی است. در ارتودنسی اقساطی میزانی از کل هزینه ( یک سوم ، یک چهارم یا یک پنجم ) برای تهیه وسایل ارتودنسی بصورت پرداخت اولیه دریافت می شود و مابقی آن بصورت ماهیانه به شیوه اقساط دریافت می شود. البته برخی از متخصصین ارتودنسی ، هزینه ارتودنسی را بصورت چندین فقره چک نیز دریافت می نمایند ولی مرسوم ترین حالت تسهیل پرداخت هزینه ارتودنسی ، همان ارتودنسی اقساطی است.

با بیمه تامین اجتماعی هزینه ارتودنسی چقدر است؟

هزینه ارتودنسی در کشور ما نسبت به سایر کشورهای جهان بسیار پایین تر است اما مشکل اصلی عدم حمایت یک بیمه همگانی از این درمان می باشد. بیمه های خدمات درمانی و بیمه تامین اجتماعی ، درمان ارتودنسی را درمان زیبایی محسوب می کنند و از این رو مبلغ درمان ارتودنسی را تقبل نمی کنند. بیمه های پایه ای دیگر مانند بیمه نیروهای مسلح نیز در شرایط عادی مبلغ ارتودنسی را پشتیبانی نمی کنند و مراجعین ارتودنسی در کشور ما اگر می خواهند که در پرداخت مبلغ های ارتودنسی کمک هزینه دریافت نمایند ؛ بایستی از بیمه های تکمیلی دندانپزشکی استفاده نمایند. (روکش دندان شیری)

هزینه برداشتن ارتودنسی چگونه است؟

روزی که حرکات ارتودنسی به اتمام می رسد ، هنوز درمان ارتودنسی به اتمام نرسیده است! در واقع باید گفت حفظ آنچه که از ارتودنسی حاصل شده است ، سخت تر از بدست آوردن نتایج ارتودنسی است. باز کردن وسایل ارتودنسی آخر کار ارتودنسی نیست و باید اتمام این مرحله ، آغازگر دوره ریتشن یا نگهداری نتایج ارتودنسی باشد. هزینه باز کردن و تحویل نگهدارنده های ارتودنسی جدا از درمان ارتودنسی و بصورت مجزا از خود درمان ارتودنسی در نظر گرفته می شود و وابستگی مستقیم به مبلغ ساخت نگهدارنده ها در لابراتوار ارتودنسی دارد.

هزینه ارتودنسی
هزینه ارتودنسی سال 1402

در واقع متخصص ارتودنسی ، وسایل ارتودنسی را باز می کند و پس از پالیش و تمیز کردن سطوح دندان ها ، قالبی از شکل نهایی دندان ها تهیه می کند و به لابراتوار تخصصی ارتودنسی ارسال می کند. لابراتوار نیز بر اساس دستورالعمل متخصص ارتودنسی ، نگهدارنده مربوطه را ساخته و به کلینیک ارتودنسی ارسال می نماید. در مواردی که نگهدارنده ثابت ( فیکس ریتینر ) ساخته می شود ، متخصص ارتودنسی خود سیم های مخصوصی را بر روی قالب گچی که از فرم روز آخر دندان ها تهیه شده است ، می سازد و پشت دندان های بیمار می چسباند. هزینه نگهدارنده های ثابت و متحرک بر اساس مبلغ ساخت لابراتوار ارتودنسی و دستمزد متخصص ارتودنسی محاسبه می شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با هزینه ارتودنسی در سال 1402 آشنا شدید. همچنین از برآورد هزینه انواع ارتودنسی ها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بهترین روش ارتودنسی دندان کدام است؟

در حال حاظر ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف بهترین روش مرتب سازی دندان هاست. البته برای اینکه واجد شرایط درمان با این روش باشید، بهتر است که مشکل جزئی تا متوسط داشته باشید. یعنی دندان ها به صورت جزئی دچار نامنظمی و نامرتبی باشند.

آیا هزینه ارتودنسی فک بالا و پایین یکی است؟

بله فرقی نمی کند کدام فک مشکل زیادی دارد در هر صورت به ازای هر دو فک (برابر) هزینه درخواست می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا