تجهیزات دندانپزشکی

فیکسچر چیست + استفاده آن در ایمپلنت

امروزه ایمپلنت‌ها جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته هستند. انواع بسیاری از آن‌ها وجود دارد اما عمدتا در ساختارشان شباهت بسیاری دارند. در این مقاله قصد داریم به یکی از اجزای ساختمان ایمپلنت بپردازیم. شما درباره فیکسچر چه می‌دانید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا هر آنچه لازم است درباره آن بدانید.

اجزای ایمپلنت

اجزا اصلی یک ایمپلنت دندانی امروزی شامل موارد زیر می باشد :

  1. ایمپلنت یا فیکسچر (Fixture)
  2. هیلینگ ( فرم دهنده لثه Gingival Former)
  3. ایمپرشن کوپینگ (Impression Coping) و آنالوگ ایمپلنت (Analogue)
  4. اباتمنت (Abutment)

فیکسچر ایمپلنت

آن قسمت از ایمپلنت که توسط جراح داخل فک قرار داده می شود را به طور کلی فیکسچر ایمپلنت مینامند. فیکسچر ایمپلنت قطعه ای استوانه ای یا مخروطی است که اغلب از جنس تیتانیوم و گاها از سرامیک ساخته می شود. با انبر دندانپزشکی آشنا شوید.

فیکسچر ایمپلنت

این قطعه مهم برای گیر بهتر در داخل استخوان دارای شیارهایی (Thread) میباشد . این شیارها در زمان جراحی و چند هفته اول بعد از قرار دادنشان در فک ثبات اولیه ایمپلنت را تامین می کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله پانسمان موقت دندان را بخوانید.

کاربرد فیکسچر در ایمپلنت

فیکسچر قطعه بسیار مهمی در فرآیند ایمپلنت دندان به شمار می آید. می توان گفت نقش ریشه را برای پروتز ایفا می کند. در حقیقت، این قطعه در ساختار فک وارد شده و سایر قطعات را به خود متصل می نماید. دندانپزشک متخصص یا جراح دهان و دندان در مرحله اول و پس از اینکه ناحیه مورد نظر را با بی حسی موضعی، بی حس نمود، سوراخ کوچکی در استخوان فک بیمار ایجاد نموده و فیکسچر را مطابق با اندازه، طول و ضخامت مورد نظر در آن قرار خواهد داد.

مطالب برگزیده و جذاب
اوردنچر چیست؟

پس از آن با کاور اسکرو، روی آن را پوشانده و لثه را روی آن بخیه خواهد زد. معمولا مدت زمان مطلوب برای جوش خوردن فیکسچر به استخوان فک برای فک بالا و فک پایین به ترتیب 5 و 3 ماه خواهد بود. البته این مدت زمان عمدتا به جوش خوردن این قطعه به بافت استخوانی بستگی دارد. قیمت ارتودنسی دندان چقدر است؟

فیکسچر چگونه انتخاب می شود؟

نوع فیکسچر بر اساس ضخامت، اندازه و سایر ویژگی های فیزیکی پس از اقدامات اولیه نظیر گرفتن عکس رادیوگرافی انتخاب می شود. مهمترین پارامترهایی که در تعیین نوع آن نقش دارند شکل و ساختار استخوان فک است. به همین دلیل انتخاب آن به دقت بالایی نیاز دارد. طراحی آن نیز از نظر شکل ظاهری و ابعاد توسط متخصص ایمپلنت انتخاب می‌گردد. سپس توسط دندانپزشک متخصص مورد استفاده قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است که پوشش های مختلف سطح فیکسچر کاملا متفاوت هستند. مطابق با نظر بیمار و البته بودجه ای که در نظر گرفته است انتخاب خواهند شد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فضا نگهدارنده دندان کودکان را بخوانید.

فیکسچر ایمپلنت چه ویژگی هایی دارد؟

این پیچ سازگار با بدن در اندازه های مختلفی از نظر قطر، ارتفاع و شکل تولید می شود. می‌توان گفت از ویژگی های زیر برخوردار است:

– پوشش فیکسچر: این پوشش یکی از روش های موثر در افزایش بازسازی استخوان است که سطح فیکسچر را با مواد مخصوصی پوشش می دهد.

– بافت سطح فیکسچر: بافت سطح این قطعه باعث منظم نگه داشته شدن میزان ارتباط سطحی میان ایمپلنت و استخوان می باشد. به طور کلی، سطح فلزی فیکسچر یا کاملا صاف است و یا اینکه روی آن یک بافت غلافی وجود دارد تا سطح میکروسکوپیک را به صورتی منظم حفظ کند. درباره درمان سوراخ شدن دندان اطلاع کافی داشته باشید.

فیکسچر ایمپلنت

– ساختار فیکسچر: برای ساخت این قطعه عمدتا از تیتانیوم ساخته می شود. گاهی جنس آن تیتانیوم خالص می باشد و در مواردی برای افزایش مقاومت و استحکام قطعه، فلزات دیگری نیز مانند آلومینیوم با آن ترکیب می شوند.

مطالب برگزیده و جذاب
وارنیش دندان چیست؟ + بررسی مزایا و معایب وارنیش فلوراید دندان کودکان و بزرگسالان

معرفی انواع فیکسچر ایمپلنت

همانطور که گفته شد فیکسچرها را می‌توان در مدل ‌ها مختلفی یافت کرد و بهتر است بدانید که فیکسچرها دارای کیفیت و اندازه‌های متفاوتی می‌باشند که انتخاب فیکسچر با کیفیت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به طور کلی برای کاشت ایمپلنت می‌توان از سه روش استفاده کرد که در ادامه این روش ها را نام برده و آن‌ها را شرح داده ایم. بیشتر بخوانید: انواع کامپوزیت های زیبایی

کاشت ایمپلنت با فیکسچر Endosteal

یکی از مدل‌های فیکسچر که استفاده از آن بسیار شایع است فیکسچر Endosteal می‌باشد، برای نگهداری از ایمپلنت بر روی لثه ابتدا پیچی را در فک قرار می‌دهند تا با استفاده از آن دندان کاذب بتواند بر روی لثه افراد قرار بگیرد؛ برای استفاده از این روش باید فیکسچر به خوبی در فک فرد جوش بخورد و پس از آن دندان‌های جایگزین بر روی آن قرار بگیرند.

معرفی فیکسچر ایمپلنت Subperiosteal

Subperiosteal نیز یکی از روش های مرسوم و شایع ایمپلنت دندان است، گاهی اوقات ممکن است مراجعه کنندگان به دلایل متعددی دچار مشکلات لثه بشوند و قرار دادن فیکسچر در فک آن‌ها امکان پذیر نباشد که در این صورت با پیوند استخوان در فک می‌توان به راحتی به ایمپلنت کردن دندان‌ها پرداخت. با سندبلاست داخل دهانی آشنا شوید.

این ایمپلنت بین بافت زنده استخوان و سطح ایمپلنت جوش می‌خورد که پی از آن می‌توان ایمپلنت را بر روی لثه فرد ثابت نگه داشت، توجه داشته باشید که با قرار دادن قاب فلزی در زیر لثه می‌توان از این روش ایمپلنت استفاده کرد و تنها از آن برای افرادی که دارای استخوان فک محکمی نیستند استفاده می‌شود.

مطالب برگزیده و جذاب
ایمپلنت دندان چیست؟ + بررسی مراحل انجام کاشت دندان همراه با عکس + معرفی عوارض ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان Zygomatic

باید توجه داشته باشید که یکی از انواع ایمپلنت ها ایمپلنت Zygomatic است که از آن در مواقع بسیار کمی استفاده می‌شود، هنگامی که فک توانایی پیوند استخوان را نداشته باشد و نتوان فیکسچر را در استخوان فک قرار داد با کاشت این وسیله در استخوان گونه فرد می‌پردازند.

چگونگی کاشت و استفاده از فیکسچر

شاید برای شما این سوال به وجود بیاید که نحوه کاشت فیکسچر ایمپلنت چگونه است و آیا انجام این کار دارای درد زیادی می‌باشد یا خیر؟ باید توجه داشته باشید که برای انجام این کار باید فرایند جراحی کاشت دندان صورت بگیرد که در مرحله اول با استفاده از بی حسی موضعی بیمار متوجه هیچ گونه دردی نمی‌شود. آیا میدانید باید وارنیش چند دقیقه روی دندان بماند؟

فیکسچر ایمپلنت

در مرحله دوم متخصص ایمپلنت سوراخی را در استخوان فک ایجاد میکند. سپس فیکسچر هم اندازه و مناسب را درون حفره قرار می‌دهد. برای کاشت ایمپلنت باید فیکسچر به مدت دو هفته درون بافت استخوان فک قرار بگیرد تا به خوبی جوش بخورد. پس از آن ایمپلنت بر روی آن نصب می‌شود. بیشتر بدانید: رنگ بلیچ دندان

مراقبت های پس از کاشت فیکسچر

پس از اینکه دندانپزشک متخصص فیکسچر را جایگذاری نمود، فرد باید به منظور جلوگیری از مشکلات احتمالی،  مراقبت هایی را لحاظ نماید:

– مسواک زدن بخیه ها: پس از جراحی، فرد باید دندان ها و اطراف بخیه ها را به صورت ملایم مسواک بزند و محلول آب گرم و نمک را غرغره نماید.

– مصرف آنتی بیوتیک: احتمال عفونت لثه پس از قرار دادن فیکسچر و بخیه زدن لثه وجود دارد و برای جلوگیری از آن باید فرد مطابق با دستورالعمل دندانپزشک از آنتی بیوتیک ها استفاده نماید.

مطالب برگزیده و جذاب
پستانک ارتودنسی چیست؟ + فواید و مضرات پستانک ارتودنسی چیست؟

– دوری کردن از فعالیت های سنگین: در صورتی که فرد فعالیت های سنگین انجام دهد، فشار زیادی وارد شده و بخیه ها در لثه باز خواهند شد و در پی آن خونریزی وجود خواهد داشت. از این رو، تا چند روز بهتر است که از فعالیت های سنگین خودداری شود. خوب است که بیمار به اندازه کافی و برای تسریع در بهبودی استراحت کند.

سخن پایانی

در این مقاله درباره یکی از اجزاء بسیار مهم ایمپلنت دندان خواندیم. درباره ویژگی‌ها و نحوه انتخاب آن سخن گفتیم. این نکته را هرگز فراموش نکنید که برای برخورداری از دندان های زیبا و مقاوم بهتر است که برای ایمپلنت دندان به یک کلینیک معتبر و یک دندانپزشک متخصص و با تجربه مراجعه نمایید. تا بتوانند با کیفیت ترین خدمات را با بروزترین تجهیزات به شما ارائه دهند. نظرات و تجربیات خود را در کامنت برای ما بنویسید.

سوالات متداول

روش های کاشت فیکسچر دندان چگونه است؟

برای کاشت فیکسچر دندان روش‌های مختلفی وجود دارد که این روش ها شامل مواردی همچون Zygomatic، Endosteal و Subperiosteal می‌باشد.

امید است این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در اینصورت آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا