ارتودنسی دندان

معرفی 2 مقاله برتر مجله تخصصی دندانپزشکی زیبایی و ارتودنسی

در وب سایت تهران دنتال نیوز موضوعات و مطالب مفید زیادی برای مطالعه و کسب آگاهی بیشتر شما عزیزان قرار داده شده که بیشتر مقالات در زمینه پزشکی – سلامت، زنان، زیبایی – آرایشی، دندانپزشکی و … می باشند. در این مقاله قصد داریم 2 مقاله برتر این وب سایت را معرفی کنیم، با ما همراه باشید.

فاصله بین دندان ها چیست؟

فضا یا فاصله موجود در بین دو دندان، دیاستما (Diastema) نامیده می‌شود، این فاصله اغلب در بین دو دندان جلو و بالا مشاهده می‌شود، اما به طور کلی ممکن است در بین هر کدام از دندان‌های مجاور هم، فاصله زیاد و غیرطبیعی وجود داشته باشد.اغلب افرادی که بین دندان‌هایشان فاصله وجود دارد، مشکل چندانی با این قضیه ندارند و به دنبال درمان و اصلاح آن نیستند. اما اگر شما فکر می‌کنید که فاصله زیاد بین دندان‌ها بر زیبایی شما تأثیر منفی دارد، روش‌های دندانپزشکی مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ ها از آن استفاده کنید.

انواع روش های درمان فاصله بین دندان ها

برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها شما سه راه کلی پیش رو دارید؛ که البته به میزان و شدت این فاصله هم بستگی دارد:

1- باندینگ دندان ها روشی ارزان و راحت برای از بین بردن فاصله بین دندان

این راه یکی از آسان ‌ترین راه های از بین بردن فاصله بین دندان ها است که می ‌توان آن را مقرون به صرفه نیز دانست. در این روش شما فاصله بین دندان های خود را یا همان دیاستما را با استفاده از موادی که همرنگ دندان های شما است، پر می ‌کنید. در واقع این مواد به شیوه ای خاص و حرفه ای به گونه ای که قابل تشخیص از دندان های اصلی شما نباشد، می ‌تواند باعث پر شدن فاصله بین دندان ها شود.

درمان فاصله دندان

از فواید این روش می‌توان به قابلیت برداشت آن در هر زمانی اشاره کرد و همچنین این مواد را می توانید در یک جلسه روی دندان های خود قرار دهید و هیچ آسیبی هم به دندان های شما وارد نخواهد کرد، اما از طرفی هم این مواد دائمی نیستند و ممکن است تغییر رنگ دهند و بعد از مدتی دچار ترک شوند و از بین بروند.

مطالب برگزیده و جذاب
متخصص ارتودنسی خوب چه کسی است؟

2- ونیر و روکش دندان روشی راحت برای از بین بردن فاصله بین دندان ها

ونیر ها در واقع یکی از روش های پر طرفدار برای زیبایی دندان ها هستند که می‌ توانند به عنوان یک روش دائمی در کنار شما باشند. ونیر ها یا همان روکش ها، از جنس پرسلن هستند و به دلیل اینکه دقیقا همرنگ دندان ها می‌ باشند؛ می‌توانند ظاهری زیبا برای شما به همراه داشته باشند و به خوبی از دندان های شما پشتیبانی کنند. این ونیر ها به جلوی دندان شما می ‌چسبند و مانند یک روکش می‌توانند نمایی بسیار زیبا به دندان های شما دهند؛ اما دلیل اصلی که ممکن است کمی باعث تردید برای انجام این روش شود این است که این روش به دلیل تراشیده شدن مینای دندان های اصلی، یک روش غیرقابل برگشت است.

3- ارتودنسی دندان فاصله دار

بهترین راه برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها در اغلب موارد، استفاده از ارتودنسی است؛ اما در عین حال این تهاجمی‌ترین، دردناک‌ترین و گران‌ترین راهکار برای مرتب کردن دندان‌هاست. به هر حال در بعضی از موارد، چاره‌ای به جزء استفاده از این روش وجود ندارد.

بیمارانی که از روش ارتودنسی برای درمان دندانهای فاصله دار استفاده می‌کنند، در طی ۶ ماه می‌توانند به هم رسیدن دندان‌های فاصله‌دار خود و از بین رفتن کامل فاصله بین آنها را ببینند.ارتودنسی با کمک یک سری رابط‌های کشی (به نام زنجیر کشی)، دندان‌ها را به هم نزدیک می‌کنند ؛ در عرض ۶ ماه، فاصله بین دندان‌ها از بین می‌رود و بهبودی چشمگیری در وضعیت ظاهری و لبخند شخص حاصل می‌شود.

مطالب برگزیده و جذاب
آشنایی با ارتودنسی دندان نیش + ارتودنسی دندان های نیش چگونه انجام می شود و در سال 1403چقدر هزینه نیاز دارد؟

نحوه عملکرد ارتودنسی از طریق وارد کردن یک فشار مداوم در طول یک دوره زمانی نسبتاً طولانی بر روی دندان‌ها و جابه‌جا کردن آرام و تدریجی آنها در یک جهت خاص می‌باشد. همزمان با جابه‌جا شدن دندان‌ها، شکل استخوان هم در اثر وارد آمدن فشار، تغییر می‌کند.

مدل‌های جدیدتر بریس‌ها که با نام “مینی بریس” شناخته می‌شوند، اندازه بسیار کوچک‌تری نسبت به بریس‌های قدیمی دارند و می‌توان از آنها برای درمان ناهنجاری‌هایی که از شدت کمتری برخوردارند، استفاده کرد.استفاده از ارتودنسی اغلب در هنگامی لازم می‌شود که استخوان‌های فک و دهان دچار ناهنجاری‌های شدید بوده و نیاز به ردیف کردن داشته باشند ؛ در واقع، ارتودنسی که تا چند سال پیش به عنوان تنها راهکار درمانی شناخته می‌شدند، امروزه فقط به عنوان آخرین گزینه در روش‌های درمانی جای دارند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر متوانید به مقاله دلیل بوجود آمدن فاصله بین دندان ها چیست؟ مراجعه کنید.

بلیچینگ دندان چند روش دارد؟

بلیچینگ به دو روش انجام می‌شود؛ مطبی و خانگی

1- بلیچینگ خانگی:

در بیلیچینگ خانگی سطوح بالا و پایین دندان توسط دندانپزشک قالب‌گیری شده سپس قالب جهت ساخت به لابراتوار فرستاده می‌شود. متعلقاتی هم از‌جمله سرنگ‌های مخصوص ضمیمه مراحل درمان‌ می‌شود که بیمار موظف است در طول دوره از آنها استفاده کند. البته آموزش‌های لازم توسط پزشک به بیمار داده می‌شود که پس از به‌کارگیری مراحل فوق‌الذکر دندان‌ها به رنگ ایده‌آل برمی‌گردند.

2- بلیچینگ مطبی:

در این روش، محصولی حاوی سفید کننده برای سفید کردن دندان به کار برده می شود.این ماده مانند وایتکس عمل کرده و جرم و زردی دندان را از بین می برد و نوعی روش شیمیایی محسوب می شود. مولکول های این ماده ،به مینای دندان شما نفوذ کرده و باعث سفید شدن ریشه ای دندان شما شده و لکه ها را از بین می برد.درمان در کمتر از یک ساعت به طور کلی انجام می شود و نتایج آن نیز بسیار قابل توجه است.

سفید کردن دندان

دندانپزشک، بسته به سلامت دندان ،درمان شما را انتخاب می کند. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق از نتایج درمان سفید کننده خود راضی هستند. عوارض جانبی، نادر و خفیف بوده وشیوه درمان غیر تهاجمی است. به این ترتیب، شما می توانید با اعتماد به نفس بالا، ازیک لبخند زیبا لذت ببرید.

مطالب برگزیده و جذاب
ارتودنسی متحرک چیست؟

مزایای بلیچینگ دندان چیست؟

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از روش بلیچینگ دندان موثر بودن و دوام آن است. نتایج استفاده از روش بلیچینگ دندان ، بسیار چشمگیر تر از نتایج دیگر روش های سفید کنندگی دندان است. دلیل این امر این است که استفاده از این روش شیمیایی،، بسیار قوی تر ازمحصولات مشابه است. اما نظارت دندانپزشک هم ضروری است. حتی دندان های بسیار زرد و جرم گرفته را می توان با روش بلیچینگ دندان ، به صورت حرفه ای سفید سازی و درمان کرد. برای کسب اطلاع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا