اخبار دندانپزشکیدانستنی‌های دندان

چقدر بعد از کشیدن دندان ایمپلنت کنیم؟

گاهی اوقات فرد به فکر جایگزین کردن دندانی که ماه‌ها یا سال‌ها پیش از دست داده است می‌افتد. اما گاهی اوقات نیز فرد تصمیم دارد تا در فاصله‌ی کوتاهی پس از کشیدن دندان خود نسبت به جایگزینی آن دندان با یک دندان جدید اقدام نماید.

چقدر بعد از کشیدن دندان ایمپلنت کنیم؟

در چنین شرایطی، سوالی که برای فرد به وجود می‌آید، این است که فاصله بین کشیدن دندان و ایمپلنت چقدر است؟ ما در ادامه به این پرسش متداول و پرتکرار شما پاسخ خواهیم داد.

عوامل موثر در تعیین مدت زمان کاشت ایمپلنت بعد از کشیدن دندان

اینکه چند وقت بعد از کشیدن دندان خود نسبت به ایمپلنت کردن اقدام نمایید، به چند عامل مهم ارتباط دارد:

1. وضعیت سلامتی دهان و دندان

مهم‌ترین عامل برای تصمیم‌گیری در خصوص زمان کاشت ایمپلنت دندان، میزان سلامتی لثه و وجود یا عدم وجود عفونت در محل دندان‌های شما است.

به عنوان مثال، اگر لثه‌های شما سالم باشند و استخوان فک شما از تراکم کافی برخوردار باشد، ایمپلنت گذاری می‌تواند بلافاصله بعد از کشیدن دندان انجام شود. در مقابل، در صورتی که به عفونت لثه یا بیماری پریودنتال مبتلا باشید، باید قبل از نصب فیکسچر ایمپلنت، ابتدا نسبت به درمان مشکل خود اقدام نمایید.

عفونت دندان نیز عامل موثر دیگری است که وجود آن می‌تواند کاشت ایمپلنت دندان شما را تا زمان درمان به تعویق بی‌اندازد. در این شرایط نیز باید تا زمان بهبودی کامل عفونت دندان خود و تکمیل دوره مصرف آنتی بیوتیک‌هایتان منتظر بمانید.

عوامل موثر در تعیین مدت زمان کاشت ایمپلنت بعد از کشیدن دندان

2. وضعیت تراکم استخوان فک

اگر تراکم استخوان فک شما در محل کشیدن دندان کم باشد، ممکن است قبل از نصب پایه ایمپلنت به پیوند استخوان نیاز داشته باشید. پیوند استخوان فرآیندی است که در آن برای افزایش تراکم استخوان در محل مورد نظر، از استخوان بخش دیگری از بدن شما یا از استخوان مصنوعی استفاده می‌شود.

شکل استخوان فک شما نیز می‌تواند بر زمان ایمپلنت گذاری تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر در محل کشیدن دندان، حفره یا نقص استخوانی وجود داشته باشد، ممکن است قبل از ایمپلنت گذاری به جراحی ترمیم استخوان نیاز داشته باشید.

مطالب برگزیده و جذاب
علت های اصلی لق شدن دندان و درمان آن

3. روش ایمپلنت گذاری

به طور کلی، کاشت ایمپلنت به دو روش تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای صورت می‌گیرد. اما به جز این دو روش، روش دیگری نیز تحت عنوان ایمپلنت فوری دندان وجود دارد. در ایمپلنت فوری، پایه ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان در حفره‌ی به وجود آمده قرار می‌گیرد.

البته این روش تنها در شرایطی که تراکم استخوان کافی و لثه‌ها سالم باشند، انجام می‌شود. همچنین، لازم است تا فرد پیش از استفاده از این روش، از ایمپلنت دیجیتالی نیز برای تهیه اسکن سه بعدی از دهان خود استفاده کرده باشد.

ایمپلنت فوری صرفا با بهترین برندهای ایمپلنت دندان مانند ایمپلنت دندان اشترومن قابل اجرا است و سایر برندهای متفرقه قابلیت جوش خوردن به استخوان فک در این شرایط را ندارند.

عکس ایمپلنت دندان

4. عوامل موثر دیگر بر فاصله بین کشیدن دندان و ایمپلنت

سن: به طور کلی، افراد جوان تر به دلیل قدرت ترمیم بیشتر استخوان، می‌توانند زودتر از افراد مسن ایمپلنت گذاری کنند. یعنی کاشت ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان برای جوانان امکان پذیرتر از افراد مسن است.

سابقه پزشکی: اگر بیماری های خاصی مانند دیابت یا پوکی استخوان دارید، ممکن است لازم باشد قبل از کاشت ایمپلنت با پزشک خود مشورت کنید. زیرا ممکن است تشخیص پزشک، عدم امکان کاشت فوری و بلافاصله‌ی ایمپلنت دندان باشد.

مصرف دارو: اگر داروهای خاصی مانند داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنید، باید قبل از ایمپلنت گذاری با پزشک خود در خصوص این موضوع صحبت کنید. چرا که داروهای رقیق کننده می‌توانند فرایند کشیدن دندان را برای شما دشوار و حتی کاشت ایمپلنت را در آن لحظه غیرممکن کنند.

چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟

ما اکیدا به شما توصیه می‌کنیم که تصمیم‌گیری در این زمینه را به دندانپزشک خود واگذار کنید. چرا که او می‌تواند با بررسی کامل وضعیت دهان و دندان‌های شما و سابقه‌ی پزشکی‌تان، بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت را برای شما تعیین کند.

مطالب برگزیده و جذاب
هزینه درمان‌های دندانپزشکی کودکان در سال 1401 چقدر است؟

بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت دندان

یک دستورالعمل کلی در خصوص زمان کاشت ایمپلنت بعد از کشیدن دندان برای افراد وجود دارد:

به‌طور کلی ایمپلنت دندان از نظر زمان جایگذاری به چهار دسته‌ی کاشت ایمپلنت فوری، کاشت ایمپلنت 3 ماه پس از کشیدن دندان، کاشت ایمپلنت 6 ماه پس از کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت 1 سال پس از کشیدن دندان تقسیم می‌شود.

هر یک از این شیوه‌های کاشت ایمپلنت دندان مناسب بیماران با شرایط خاصی است. اما اگر شرایط شما برای کاشت ایمپلنت فوری و بلافاصله بعد از کشیدن دندانتان مهیا باشد، این زمان بهترین موقع برای کاشت دندان شما خواهد بود. پیشنهاد‌ می‌کنیم مقاله “کشیدن دندان و ایمپلنت فوری” را مطالعه کنید

مزایای ایمپلنت کردن دندان، بلافاصله پس از کشیدن دندان

مزایای ایمپلنت کردن دندان، بلافاصله پس از کشیدن دندان

اگر تراکم استخوان فک مناسب باشد و لثه با عفونت درگیر نباشد، بهترین زمان برای ایمپلنت، بعد از کشیدن دندان و بدون وقفه زمانی است. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان، ایمپلنت سریع و بلافاصله پس از کشیدن دندان را با نام ایمپلنت یک روزه معرفی می‌کنند.

این روش بیشتر برای دندان‌های جلویی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. چرا که این دندان‌ها تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره و حتی نحوه صحبت کردن افراد ایفا می‌کنند. دندانپزشک در این روش، بعد از نصب فیکسچر، یک روکش موقتی هم روی دندان قرار می‌دهد تا ظاهر دندان شخص حفظ شود.

سایر مزایای ایمپلنت کردن دندان، بلافاصله پس از کشیدن دندان شامل موارد زیر است.

1. حفظ تراکم استخوان

زمانی که دندان کشیده می‌شود، استخوان فک در محل کشیدن دندان شروع به تحلیل رفتن می‌کند. این تحلیل استخوان می‌تواند با گذشت زمان ادامه یابد و ایمپلنت گذاری را به دلیل کاهش تراکم استخوان فک دشوار و دشوارتر کند. اگر بلافاصله بعد از کشیدن دندان خود ایمپلنت را در محل دندان کشیده شده جایگذاری کنید، استخوان شما دچار تحلیل نخواهد شد.

مطالب برگزیده و جذاب
معرفی 12 متخصص برتر دندانپزشک کودکان به انتخاب مجله آموزشی سلامت دندان

2. کاهش زمان درمان

ایمپلنت فوری نیاز به یک عمل جراحی جداگانه برای قرار دادن ایمپلنت دندان ندارد. زیرا پایه فیکسچر در همان جلسه درون استخوان فک شما قرار می‌گیرد. این امر می‌تواند زمان کلی درمان شما را به طور قابل توجهی کاهش دهد و به شما کمک کند تا سریعتر به شرایط اولیه دندان‌های خود بازگردید.

3. بهبود ظاهر

زمانی که دندانی را از دست می‌دهیم، علاوه بر مشکلات عملکردی، با تحلیل لثه و استخوان فک هم مواجه می‌شویم. این عارضه نه تنها بر عملکرد دندان‌ها و دهان، بلکه بر ظاهر ما نیز تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت.

ایمپلنت سریع و در زمان کشیدن دندان می‌تواند به حفظ شکل لثه و جلوگیری از افتادگی لثه در محل کشیدن دندان کمک کند. این امر به شما کمک می‌کند تا ظاهر طبیعی‌تری داشته باشید و از لبخند خود با اعتماد به نفس بیشتری استفاده کنید.

4. راحتی بیشتر

طبیعتا وجود دندان بسیار بهتر از نبود آن است! شما با ایمپلنت فوری، دیگر نیازی به استفاده از بریج موقت در حین التیام یافتن لثه‌ها و استخوان فک خود نخواهید داشت. روکش موقت هم اگرچه کارایی یک دندان واقعی و طبیعی را ندارد؛ اما تا زمان نصب روکش اصلی شما، شرایط بی دندانی را قابل تحمل‌تر می‌کند.

5. سایر دلایل

  • جای خالی دندان مانند یک دروازه ورودی برای باکتری ها و عوامل بیماری زا است و می‌تواند منجر به عفونت لثه و مشکلاتی جدی‌تر شود. ایمپلنت فوری با پر کردن این فضا، از بروز عفونت و التهاب لثه جلوگیری می‌کند.
  • التهاب و درد ناشی از دندان کشیده شده می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد و بر کیفیت زندگی شما تاثیر بگذارد. ایمپلنت فوری با پر کردن این جای خالی به سرعت درد و ناراحتی را از بین می‌برد.
  • رعایت بهداشت و استریل کردن محل دندان کشیده شده راحت نیست و ممکن است بعد از هر بار مسواک زدن، لثه دچار خونریزی شود. اما ایمپلنت سریع دندان از به وجود آمدن این عارضه جلوگیری می‌کند.
  • با خالی شدن جای دندان، دندان‌های مجاور از جای خود حرکت می‌کنند و نظم و ترتیب لبخندتان را به هم می‌زنند. اما پایه فیکسچر دندان با عملکردی مشابه یک ریشه‌ی دندان واقعی از بروز این مشکل جلوگیری می‌کند.
مطالب برگزیده و جذاب
لبخند لثه ای چیست؟ + بررسی درمان لبخند لثه ای با ارتودنسی ژنژیوکتومی
عکس جای خالی دندان

اگر نتوانیم بلافاصله بعد از کشیدن دندانمان ایمپلنت کنیم، چه می‌شود؟

درست است که ایمپلنت کردن دندان بلافاصله پس از کشیدن دندان مزایای زیادی دارد. اما در برخی موارد، به دلایلی مانند عفونت لثه، تراکم کم استخوان و یا سایر عوامل، امکان کاشت سریع ایمپلنت وجود ندارد

در این شرایط، بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت یک تا دو ماه پس از کشیدن دندان است. در این بازه زمانی استخوان فک فرصت التیام و بازسازی را پیدا می‌کند؛ عفونت لثه به طور کامل درمان و سلامت دهان به طور کامل بازیابی می‌شود.

این زمانِ کاشت ایمپلنت اگرچه مزایای بسیار زیادِ ایمپلنت فوری را ندارد؛ اما باز هم مزایای متعدد و بیشتری نسبت به کاشت پس از چندین ماه و حتی چندین سال را دارا است. برای مثال، روند کاشت ایمپلنت در این بازه با سرعت و کیفیت بهتری انجام می‌شود. همچنین، ایمپلنت به طور بهتری به استخوان فک جوش می‌خورد و احتمال موفقیت ایمپلنت نیز افزایش می‌یابد.

انجام ایمپلنت در کلینیک دکتربنیانیان

جمع بندی نهایی

روش جایگزینی دندان از دست رفته با ایمپلنت در بیش از 90 درصد از مواقع موفقیت آمیز عمل می‌کند. اما اینکه برای انجام این روش به کدام متخصص ایمپلنت دندان مراجعه کنید و یا این فرایند را در چه زمان و شرایطی انجام دهید، عوامل متعدد و مهمی است که توجه به آن‌ها روی کیفیت نهایی کار تاثیر به سزایی خواهد داشت.

کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان، یکی از برترین مجموعه‌های تخصصی کاشت ایمپلنت دندان در شهر تهران است. این مجموعه با حضور تعداد زیادی از دندانپزشکان متخصص در کاشت ایمپلنت دندان می‌تواند فرایند کشیدن و جایگزینی دندان از دست رفته‌ی شما را به بهترین شکل اجرا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا