دانستنی‌های دندان

راهنمایی کامل برای مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

دکتر احسان بیرنگ یکی از متخصص های خوب ایمپلنت در تهران، به دلیل ابهام زیاد بیماران بعد از کاشت، قصد دارند در این مقاله راهنمایی کامل برای مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان به شما ارئه کنند تا بتوانید ایمپلنتی سالم و ماندگار داشته باشید.

مراقبت از ایمپلنت پس از اتمام درمان بسیار مهم است. این وسیله (دندان مصنوعی کاشته شده) شبیه به هر وسیله دیگری نیاز به مراقبت و نگهداری منظم دارد. مراقبت‌های بعد از ایمپلنت شامل تمیز کردن دقیق آن در خانه توسط خودتان، معاینات منظم و تمیز کردن توسط متخصص دندانپزشک ایمپلنت، برای نظارت بر سلامت و افزایش طول عمر آن نیاز است.

در ادامه با ما همراه باشید؛ چون ما هر آنچه را که باید در مورد مراقبت‌های بعد از کاشت ایمپلنت خود مانند: نیاز یا عدم نیاز به مرخصی از سرکار، نیاز به داشتن یا نداشتن همراه، باید و نبایدها در زمان‌های مختلف پس از جراحی ایمپلنت، بدانید را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

مراقبت های فوری پس از کاشت ایمپلنت

ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند تا زمانی که به درستی و مانند دندان‌های طبیعی از آن‌ها مراقبت شود، دوام بیاورند. برای اطمینان از اینکه بیشترین بهره و طول عمر را از ایمپلنت خود می‌برید و برای اطمینان از بهبود موفقیت آمیز پس از درمان، توصیه‌های زیر را برای مراقبت‌های فوری پس از کاشت ایمپلنت رعایت کنید:

 • شما باید بتوانید ظرف یک روز پس از درمان به روال عادی زندگی خود بازگردید. اکثر بیماران می‌توانند به سر کار خود برگردند؛ اما باید از هر کار خیلی سختی مانند: ورزش شدید اجتناب کنید.
 • همچنین احتمالاً مقداری خونریزی خفیف را تجربه خواهید کرد که باید در یک یا دو روز اول کاهش یابد. خونریزی خفیف، کاملا طبیعی است. می‌توانید به کمک یک گاز مرطوب و استریل، با فشار ملایم روی ایمپلنت را گاز بگیرید تا خون‌ریزی متوقف شود.
 • اگر خونریزی متوقف نشد یا بدتر شد، با متخصص ایمپلنت خود تماس بگیرید تا به شما کمک کنند.
مطالب برگزیده و جذاب
جراحی دندان عقل

آیا باید بعد از انجام ایمپلنت، از کارم مرخصی بگیرم؟

بر اساس گزارش اکثر بیماران مراجعه کننده به دکتر بیرنگ، بعید است که نیاز به مرخصی از کار داشته باشید؛ اما لازم است برای احتیاط یک یا دو روز تعطیلی را برای کار خود برنامه ریزی کنید. بهتر است تا چند روز پس از جراحی ایمپلنت، هیچ برنامه ریزی سنگین و بزرگ برای زندگی یا کار خود ترتیب ندهید.

بعد از کاشت ایمپلنت چه زمانی می‌توانم به خانه برگردم؟

پس از کاشت ایمپلنت، به محض اینکه احساس آمادگی کردید، می‌توانید به خانه بروید. شما باید تا زمانی که اثر داروی بیهوشی از بین برود، استراحت کنید، که ممکن است چندین ساعت طول بکشداکثر کاشت ایمپلنت‌ها تحت بی حسی موضعی قرار می گیرند؛ اما اگر بیهوشی عمومی یا آرامبخش داشته باشید، نمی‌توانید رانندگی کنید و باید کسی را به همراه بیاورید تا شما را به خانه برساند.

زمان‌های مهم در طول دوره بهبودی ایمپلنت

72 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت

 • ممکن است در 72 ساعت اول، مقداری تورم یا کبودی در ناحیه اطراف ایمپلنت ایجاد شود که کاملا طبیعی است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این ورم و کبودی احتمالی می‌توانید به مقاله «ورم بعد از ایمپلنت چند روز طول می کشد؟» مراجعه کنید.
 • می‌توانید با قرار دادن یک کیسه یخ کوچک روی ناحیه به مدت 10 دقیقه، در هر ساعت، این تورم و کبودی را به حداقل برساند.
 • به یاد داشته باشید که از دهانشویه‌ای که دندانپزشک شما توصیه کرده است سه تا چهار بار در روز استفاده کنید که به روند بهبودی کمک کنید.
 • اگر پریودنتیست (متخصص جراح لثه در تهران) شما آنتی بیوتیک داده است، باید مصرف آن را سر موقع و مرتب انجام دهید.
مطالب برگزیده و جذاب
آشنایی با مراقبت های لازم ارتودنسی دندان

سه روز بعد از کاشت ایمپلنت

پس از سه روز، هر تورمی باید کاهش یافته باشد و ناحیه اطراف ایمپلنت باید به خوبی در مسیر بهبود قرار گیرد. اگر بخیه‌‌ای در حین کاشت و انجام جراحی برای شما زده شده باشد، متخصص ایمپلنت قرار ملاقاتی با شما می‌گذارد تا حدود هفت تا ۱۰ روز پس از کاشت ایمپلنت، بخیه‌ها را بکشید.

چهار تا هشت ماه بعد از کاشت ایمپلنت

لازم است مدت زمان 4 تا 8 ماه را منتظر بمانید تا ایمپلنت به استخوان فک شما جوش بخورد و متصل شود. بعد از آن متخصص ایمپلنت، روکش دندان دائمی شما را بر روی پایه متصل به استخوان فک نصب می‌کند.

زمان مورد انتظار برای جوش خوردن و وصل شدن فیکسپر ایمپلنت به استخوان، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای اطمینان از بهبودی ایمپلنت، شما باید حتما معاینات منظم و دوره‌ای با متخصص خود داشته باشید.

نباید  مهم بعد از کاشت دندان به صورت ایمپلنت

 • نباید در 24 ساعت اول غذا و نوشیدنی گرم بخورید.
 • نباید مواد غذایی را بمکید یا از نی استفاده کنید.
 • نباید تا چند روز بعد از جراحی، کارهای خیلی شدید و سنگین انجام دهید.
 • نباید ایمپلنت خود را با انگشتان یا زبان خود لمس کنید.
 •  نباید حداقل به مدت دو هفته الکل بنوشید یا سیگار بکشید، چون روند بهبودی شما را کندتر می‌کنند. 

باید  مهم بعد از کاشت دندان به صورت ایمپلنت

 • باید دهان خود را تا حد امکان تمیز نگه دارید.
 • سعی کنید حداقل تا یک هفته بعد از درمان فقط غذاهای نرم بخورید.
 • 24 ساعت بعد از درمان، حداقل سه یا چهار بار در روز، دهان خود را با دهانشویه توصیه شده بشویید.
 • آنتی بیوتیکی تجویز شده است حتما سر موقع مصرف کنید.
 • در صورت نیاز به کاهش درد، از مسکن های بدون نسخه مانند پاراستامول (استامینوفن) یا ایبوپروفن استفاده کنید. 
مطالب برگزیده و جذاب
علت درد دندان پر شده چیست و چگونه باید آن را درمان کنیم؟

در چه شرایطی باید با متخصص ایمپلنتم تماس بگیرم؟

گاهی اوقات ممکن است موارد غیرمنتظره مانند: واکنش نامطلوب به بیهوشی، عفونت یا خونریزی زیاد اتفاق بیوفتد و یا در شرایط بسیار خاصی ممکن است که استخوان اطراف ایمپلنت شما بهبود پیدا نکند و در نتیجه ایمپلنت شل شود؛ اما نگران نباشید، دکتر احسان بیرنگ با تخصص و تجربه کاری زیادی که دارند از بروز بسیاری از این عوامل برای شما جلوگیری می‌کنند.

بیماران مراجعه کننده به دکتر بیرنگ درصد رضایت بسیار بالایی، به دلیل فوری و بدون درد بودن روش ایشان (کاشت دندان فوری در تهران)، از کاشت ایمپلنت خود گزارش داده‌اند؛ اما لازم است در صورت مشاهده شرایط زیر حتما با مرکز تخصصی کاشت ایمپلنت ایشان تماس بگیرید:

 1. درد ضربان دار دندان یا محل ایمپلنت، در روز بعد از عمل 
 2. بی حسی بیش از 12 ساعت پس از عمل در محل کاشت ایمپلنت 
 3. احساس شل شدن ایمپلنت 
 4. متوقف نشدن خونریزی بعد از 30 دقیقه، حتی پس از گاز گرفتن گاز مرطوب 
 5. درد، کبودی یا تورم در اطراف محل جراحی، بیش از 10 روز پس از عمل

مراجعه برای چکاپ و تمیز کردن حرفه ای به متخصص ایمپلنت

حتما به یاد داشته باشید که علاوه بر انجام و رعایت نکات بهداشتی مانند: مسواک زدن، نخ دندان کشیدن روزانه و همچنین اجتناب از سیگار کشیدن؛ مراجعه برای چکاپ و تمیز کردن حرفه ای به متخصص ایمپلنت را فراموش نکنید.

در تمامی روش‌های کاش ایمپلنت از جمله: ایمپلنت تک دندان یا حتی تمام فک یعنی ایمپلنت all on x ( چه به صورت ایمپلنت all on 4 یا ایمپلنت all on 6)، لازم است معاینات دوره‌ای جهت اطمینان از سلامتی ایمپلنت، دندان‌های طبیعی اطراف آن و عدم عفونت بافت لثه شما انجام شود.

مطالب برگزیده و جذاب
راه های تقویت مینای دندان چگونه است؟

منبع:  مراقبت بعد از ایمپلنت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا