دانستنی‌های دندانارتودنسی دندان

سیر تا پیاز اورجت

اورجت دندان

مال اکلوژن و ناهنجاری‌های فکی و دندانی طیف بزرگی را در بر می‌گیرند. یکی از این ناهنجاری ها، اورجت (Overjet) نامیده می شود.در شرایط طبیعی باید دندان‌های جلو فک بالا با فاصله کمی جلوتر از دندان‌های فک پایین قرار گیرند. درصورتی‌که دندان‌های بالا بیش از این مقدار جلوتر باشد اصطلاحاً گفته می‌شود اورجت زیاد وجود دارد. آیا فرزند دلبند شما نیز به این عارضه مبتلاست؟ درباره راه‌های درمانی آن چه می‌دانید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا درباره‌‌ی اُورجت بیشتر بخوانیم.

اورجت به چه نوع ناهنجاری گفته می‌شود؟

در وضعیت نرمال و استاندارد، دندان های جلویی فک بالا باعث پوشیده شدن 2 تا 3 میلیمتر از دندان های جلویی فک پایین می شوند. در صورتی که این میزان بیش از اندازه باشد و دندان های فک پایین بیش از اندازه پوشیده شده باشند، به اصلاح بیمار دچار اورجت شده است. اورجت می تواند به دلیل مشکلات فکی، مشکلات دندانی و یا ترکیبی از آن ها به وجود آمده باشد. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 1. رشد بیش از اندازه فک بالا
 2. کاهش رشد فک پایین
 3. ترکیبی از رشد غیر طبیعی هر دو فک
 4. جلو بودن بیش از اندازه دندان های قدامی
 5. عقب بودن دندان های قدامی فک پایین
 6. ترکیبی از غیر طبیعی بودن دندان های قدامی فک پایین و فک بالا

برای مطالعه بیشتر: واترپیک یک وسیله کاربردی برای بهداشت دهان


علل اورجت دندان چیست؟

اورجت دلایل ارثی و محیطی دارد. در زیر آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 • مکیدن طولانی مدت انگشت شست، لب و زبان مکیدن انگشت در تمام کودکان یک امر طبیعی و روتین می باشد، اما در صورتی که این کار بیش از اندازه طولانی شود و این عادت اشتباه تا بعد از رویش دندان های دائمی نیز ادامه یابد، امکان آسیب به فک و دندان کودک وجود دارد و ناهنجاری هایی مانند اورجت برای کودک به وجود می آید. بنابراین کودکان حتما باید بعد از 4 سالگی این عادت را ترک کنند. در صورتی که کودک برای ترک مکیدن انگشت دست خود دچار مشکلاتی شد، باید برای راه حل به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده تا با کمک گارد انگشت، این مشکل رفع گردد.
علل اورجت
 • عدم تناسب دندان و فک در موارد بسیاری کودکان اندازه دندان ها و فک خود را از والدین به ارث می برند. در صورتی که دندان ها بزرگ باشند، به فضای بیشتری در فک نیاز دارند، پس اگر فک کوچک باشد، اورجت ایجاد می شود.
مطالب برگزیده و جذاب
همه چیز درباره ی کراودینگ یا شلوغی دندان

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: درباره سنگ لوزه بیشتر بخوانید


انواع اورجت کدامند؟

به طور کلی سه نوع اورجت وجود دارد که عبارتند از:

 • اورجت اسکلتی: در صورتی که این ناهنجاری به وسیله اسکلت زیرین و فک ایجاد شود و فک بالا از فک پایین جلو تر قرار گرفته باشد، اورجت از نوع اسکلتی می باشد.
 • اورجت دندانی: زمانی که موقعیت فک ها صحیح است، اما دندان ها وضعیت نامرتبی دارند، اورجت دندانی می باشد.
 • اورجت ترکیبی: این نوع اورجت زمانی ایجاد می شود که مشکلات فکی و دندان ها هر دو به وجود بیایند.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: از حفره خشک دندان و درمان آن چه می‌دانید؟


روش‌های درمانی اورجت

در واقع شدت ناهنجاری بیمار و سن او از عوامل مهمی برای انتخاب روش درمان می باشند. این روش ها، می توانند شامل اصلاح نامرتبی دندان ها، دستگاه های متحرک ارتودنسی، کشیدن دندان و یا عمل جراحی باشد. به طور کلی متخصص دندانپزشکی با در نظر گرفتن تمامی شرایط، بهترین روش درمان را برای شما انتخاب می کند. در صورتی که شما و یا فرزندتان به دنبال راه حلی برای درمان اورجت می باشید، ما شما را با انواع روش های درمان آشنا خواهیم کرد:

ابزار Herbst

یکی از ابزار هایی که نتیجه قابل پیش بینی را برای بیمار ارائه می کند، Herbst بوده که نوعی ابزار ثابت است و بیمار نمی تواند آن را از دهان خود خارج کند. این ابزار قدرتمند سبب جلو راندن فک پایین می شود و فاصله دندان های قدامی فک بالا و پایین را کاهش می دهد. این ابزار برای افرادی که نیاز به تغییرات دندانی و اسکلتی دارند، بسیار مناسب است.

مطالب برگزیده و جذاب
اهمیت توجه به حساسیت و آلرژی در ارتودنسی

کش های ارتودنسی

کش های ارتودنسی در رنگ های متفاوتی وجود دارند، اما کش های لاستیکی کوچک برای هدفی بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرند. کش های ارتودنسی به منظور اتصال اتصال براکت با قلاب، مورد استفاده قرار می گیرند.

درمان اورجت

این کش ها از دندان های پیشین فک بالا به دندان های آسیاب فک پایین وصل شده تا به بهبود ناهنجاری کمک کنند. در این صورت رشد فک بالا کاهش یافته و فک پایین برای رشد به سمت جلو تقویت می شود.

در صورتی که اورجت جزئی باشد، به کمک الاینر شفاف که یکی از ابزار ارتودنسی متحرک است، درمان انجام می شود. الاینر از جنس نوعی پلاستیک شفاف بوده که به دلیل نامرئی بودن، مورد پسند بسیاری از نوجوانان و بزرگسالان قرار گرفته است.

کشیدن دندان

گاهی اوقات کشیدن دندان به راحتی سبب درمان اورجت می شود. در واقع این روش برای بزرگسالان متداول تر است. امکان دارد که فک بالا جای کافی برای تمام دندان های دائمی نداشته باشد و یا فک پایین به دلیل یک دندان از دست رفته و یا عدم رشد کافی، قوس کوتاه تری دارد.

هدگیر

شاید هدگیر ظاهر مناسبی نداشته باشد، اما نتیجه خوبی در روند درمان ایجاد می کند. نتیجه آن مشابه با Herbst بوده که بعد از استفاده از Herbst از بریس استفاده می کنند. اما بیمارانی که از هدگیر استفاده می کنند، نتیجه موفقت آمیز تا حدود 93 درصد دارند.

استفاده از انواع روش های ارتودنسی

یکی دیگر از روش های درمان اورجت، استفاده از درمان ارتودنسی می باشد که دندان ها در موقعیت صحیح حرکت کنند و مشکلات استخوانی فک رفع شود.

مطالب برگزیده و جذاب
خمیر دندان از چه موادی تشکیل شده است؟ + درباره فلوراید موجود در خمیردندان چه باید دانست

ابزار Twin Block

این ابزار متحرک بوده که برای درمان اورجت حدود 9 تا 12 ماه مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول از پلیت آرواره های بالا و پایین تشکیل شده و دارای کی پیچ برای تنظیم هفتگی می باشد.

درمان اورجت

ممکن است این ابزار به عنوان مرحله ابتدایی درمان و قبل از شروع استفاده از بریس برای کودک، استفاده شود.

جراحی

در برخی مواقع ناهماهنگی رشد فک، با ارتودنسی به تنهایی درمان نمی شود که برای اصلاح این ناهنجاری از جراحی کمک گرفته می شود.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: از دلایل تغییر رنگ لثه چه می‌دانید؟


درمان اورجت تا چه اندازه اهمیت دارد؟

به دلایل متعددی درمان اورجت باید در اولین فرصت ممکن انجام شود. دلایل مراجعه به ارتودنتیست در صورت ابتلا به اورجت عبارتند از:

 • کمک به عمکرد صحیح دندان های پیشین در هر دو فک
 • بهبود زیبایی لبخند و اعتماد به نفس بیمار
 • جلوگیری از فرسایش زودرس مینای دندان
 • جلوگیری از احتمال آسیب پذیری دندان های پیشین در تصادفات و ضربات
 • بهبود تراز دندان های مولار روی یکدیگر

سخن پایانی

در این مقاله با یکی از ناهنجاری‌های فک و دندان آشنا شدیم. جالب است بدانید که تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که دارای بیش از ۳ میلی‌متر جلو زدگی و اورجت دندانی هستند، احتمال آسیب به دندان‌هایشان دو برابر بالاتر از افراد دیگر است. بنابراین درمان این ناهنجاری را جدی بگیرید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا