دانستنی‌های دندانارتودنسی دندان

همه چیز درباره ی کراودینگ یا شلوغی دندان

کراودینگ دندان

برخی از افراد از زمان رشد دندان های دائمی متوجه تراکم بیش از حد و شلوغی دندان خود می شوند. این مشکل روی ظاهر و سلامت آن ها موثر است. کراودینگ یا شلوغی دندان ها می تواند حفظ سلامت دندان ها و سلامت لثه ها را با مشکل رو به رو کند. با شلوغ بودن دندان ، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم انجام نمی شود که این اتفاق می تواند به بیماری لثه و خونریزی کردن لثه ها ختم شود. این ها تنها بخشی از عوارض کراودینگ دندان است.شما تا چه حد به ظاهر و سلامت خود اهمیت میدهید؟ تا پایان این مقاله با ما باشید تا این عارضه را بهتر بشناسیم.

کراودینگ دندان دقیقا به چه ناهنجاری ای گفته می شود؟

کراودینگ یا شلوغی دندان یک اصطلاع پزشکی است که وضعیت نامرتب دندان ها را نسبت به یکدیگر توصیف می کند.

در علم دندان پزشکی تخصصی، از این مشکل تحت عنوان اختلالات بایت یاد می شود. افرادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، دندان های آن ها ازدحام بیش از حدی دارد و فشار وارده به دندان باعث می شود که حالت نامرتب و کج پیدا کنند.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: سیر تا پیاز اورجت


چه عواملی در ایجاد کراودینگ دندان موثر است؟

 • فک کوچک: گاها دندان های بیمار بزرگ نیستند و این فک است که بسیار کوچک است و یا رشد کاملی نداشته است
 • دندان های بزرگ: گاهی نیز فک بیمار استاندارد است اما دندان ها بسیار بزرگ هستند. هرچند که عمده علت بروز کرودینگ دندان ها کوچک بودن فک و قوس دندانی است
 • عادات غلط: عادات غلط مثل مکیدن انگشت زبان و ناخن موجب نامرتب شدن دندان ها می شود
 • تغذیه نامناسب: این امر می تواند منجر به عدم رشد کافی فکین شود
 •  وجود دندان اضافه: تعداد دندان برخی افراد از تعداد نرمال بیشتر است بدین ترتیب وجود دندان اضافه می تواند باعث کرودینگ شود
مطالب برگزیده و جذاب
لیفت لثه چیست؟ | هزینه لیفت لثه در سال 1401

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: واترپیک یک وسیله کاربردی برای بهداشت دهان


عوارض دندان های نامرتب

کراودینگ دندان که باعث به وجود آمدن دندان های نامرتب می شود عوارضی را در پی دارد. در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم.

عوارض کراودینگ
 • ایجاد مشکل زیبایی هنگام لبخند
 • ایجاد اختلال هنگام تکلم یا صحبت کردن
 • تجمع خرده های غذایی
 • ایجاد جرم بین دندان ها
 • انحراف فک در موارد خاص
 • افزایش احتمال پوسیدگی دندان ها
 • التهاب لثه
 • احساس درد هنگام جویدن وجود دندان اضافه در دهان
 • عدم دسترسی به تعدادی از دهان ها جهت تمیز کزدن و مسواک زدن

درباره ی سنگ لوزه چه میدانید؟


دسته بندی های کراودینگ دندان

کراودینگ دندان دسته های متفاوتی دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

کراودینگ اکتسابی

در این نوع کراودینگ، بین قوس دندانی و اندازه دندان ها عدم تناسب وجود ندارد بلکه شرایط محیطی قوس دندانی را کوچک می کند. یکی از عواملی که باعث کوچک شدن قوس دندانی می شود کشیدن زود هنگام آخرین دندان شیری کودک می باشد که باعث می شود مولرهای دائمی به سمت جلو حرکت کرده و قوس دندانی کوتاه شود. با بیان این موضوع والدین بهتر می توانند اهمیت حفظ دندان های شیری را درک کنند.

کراودینگ ارثی

زمانی که عدم تناسب اندازه دندان ها و فک دلیل ارثی داشته باشد، کراودینگ ارثی گفته می شود.

کراودینگ ارثی

جالب است بدانید که در برخی موارد ممکن است پدر دارای دندان ها بزرگ و فک بزرگ باشد و مادر دارای دندان ها و فک کوچک باشد و هیچ کدام از آن ها نامرتبی در دندان های خود نداشته باشند، ولی کودک آن ها دندان های بزرگ را از پدر و فک کوچک را از مادر به ارث برده باشد و دچار کراودینگ شود

مطالب برگزیده و جذاب
بهترین رنگ روکش دندان + نکاتی که باید بدانید!

برای مطالعه بیشتر: از حفره خشک دندان و درمان آن چه می‌دانید؟


چگونه میزان شلوغی یا کراودینگ دندان را بسنجیم؟

متخصصان ارتودنسی این ناهنجاری را با مقیاس میلی متر اندازه گیری می کنند. اگر دندان ها از هم فاصله داشته باشند ، به این معنی است که بیمار دندان های نا مرتب و دیاستما دارد. اگر دندان های بیمار بیش از حد به هم نزدیک باشند یا روی هم قرار گرفته باشند، امکان دارد مشکل بیمار کراودینگ دندان باشد.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: از دلایل تغییر رنگ لثه چه می‌دانید؟


درمان کراودینگ دندان به چه صورت است؟

درمان کراودینگ دندان به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله این عوامل:

سن بیمار، شدت نا مرتبی دندان، زاویه دندان های قدامی، رابطه فک بالا وبایین نسبت به هم، ضخامت لب ها، برجستگی بینی و وضعیت چانه همگی در طرح درمان کراودینگ نقش ایفا می کنند. بعضی موارد بدون کشیدن دندان درمان می شوند اما برای درمان بیشتر موارد بخصوص کراودینگ ارثی باید تعدادی دندان کشده شود.

درمان ارتودنسی برای مشکل کراودینگ

برای درمان این نوع بهم ریختگی های دندانی و کراودینگ ابتدا باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. سپس با تشخیص آن ها ، در صورت لزوم دندان های خلفی یا عقل خود را نزد یک دندانپزشک بکشید.

نکته حائز اهمیت این می باشد که کشیدن دندان های خلفی بدون مشورت با متخصص ارتودنسی در پیشرفت درمان مفید نیست. اگر کشیدن لازم نباشد و به صورت خودکار این کار انجام شود تاثیر مثبتی در درمان نخواهد داشت ، زیرا دندان های شلوغ باید به وسیله یک دستگاه ارتودنسی مناسب جا به جا شوند و دقیقا در جای مناسب قرار بگیرند.

ارتودنسی درمان کراودینگ

اگر بدون مشورت پزشک فضا برای دندان های شلوغ خالی شود تغییری ایجاد نخواهد شد زیرا دندان ها حرکتی نمی کنند و تنها این عمل توسط متخصص ارتودنسی تعیین می شود که چه تعداد دندان و در چه مکان هایی باید از قوس دندان کشیده شود. در درمان ارتودنسی دندان های شلوغ  بین ۲ تا ۴ دندان کشیده می شود. این دندان ها به صورت متقارن در آورده می شوند. اگر یک دندان از قوس بالای دندان راست کشیده شود ، دندان های دیگر از سمت چپ همان قوس دندانی کشیده می شوند.

مطالب برگزیده و جذاب
بررسی انواع درمان‌های جراحی لثه + هزینه جراحی لثه (درمان های پریو) در سال 1402 چگونه است؟

درمان کراودینگ با کامپوزیت یا ارتودنسی

هنگامی که بیمار افزون بر دندان های نامنظم و شلوغ از ناهنجاری های فک نیز رنج می برد، کامپوزیت حتی برای بهبود و اصلاح موقت دندان ها نمی تواند تاثیر گذار باشد. به غیر از مورد بیان شده، کامپوزیت باعث ناتوانی در حرکت دندان ها و قرار دادن آن ها در جای مناسب می شود. پس می توان نتیجه گرفت که کامپوزیت نمی تواند انتخاب خوبی برای درمان کردن مشکل کراودینگ باشد.

کلام آخر

در این محتوا درباره کراودینگ دندان و دلایل آن خواندیم. روش های درمانی آن را نیز بررسی کردیم. شایان ذکر است ارتودنسی کودکان در سنین پایین میتواند از بروز مشکلاتی مانند بیماری ها لثه، انواع سردرد مزمن و میگرن، وارد شدن فشار به  دندان ها و فک پیشگیری کند.. پس حتما در این سن کودک خود را برای معاینه نزد متخصص ارتودنسی ببرید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا