اخبار دندانپزشکیدانستنی‌های دندان

بالا کشیدن یا لیفت لثه چیست؟ + عکس لیفت لثه و افزایش طول تاج دندان برای کسانی که مناسب است

برای بیمارانی که نسبت به لثه خود ناراضی هستند و به دنبال بهبود لبخند و اعتماد به نفس خود هستند، لیفت لثه می‌تواند گزینه صحیحی باشد.لیفت لثه یا ژنژیوکتومی، یک روش ساده است که با استفاده از آن می‌توان خط لثه را تغییر داد. این روش به منظور کانتورینگ لثه استفاده می‌شود، بهبارت دیگر، بافت لثه را تغییر می‌دهد تا لثه ظاهری جذاب‌تری بپذیرد. در برخی موارد، لیفت لثه برای اهداف سلامت دندان نیز استفاده می‌شود. کانتورینگ لثه با هدف‌های مختلفی انجام می‌شود. به عنوان مثال، این روش درمانی برای افرادی استفاده می‌شود که پس از رویش دائمی دندان‌ها، لثه‌ها عقب نمی‌کشند.

بنابراین، با استفاده از لیفت لثه،اهر بهتری برای دندان‌ها ایجاد می‌شود. افرادی که به بیماری پریودنتال مبتلا هستند، ممکن است نیاز به تغییر شکل دادن لثه‌ها داشته باشند. این روش‌ها برای برداشتن بافت‌های آسیب دیده استفاده می‌شوند. در مجله سلامت دندان با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


لیفت لثه یا بالا کشیدن لثه چیست؟

لیفت لثه یا جنجیوپلاستی (gingivoplasty) یک عمل جراحی زیبایی برای تصحیح خط لثه (gum line) است. در این روش، بخش بافت نرم لثه برداشته میشود تا خط لثه شکل زیباتری داشته باشد و یا هنگام لبخند زدن بخش زیادی از لثه ها دیده نشده و میزان دیده شده لثه و دندان ها تناسب داشته باشد.

بالا کشیدن یا لیفت لثه

گاهی اوقات برداشتن و یا تغییر موقعیت لثه ها صرفاً به دلیل رسیدن به لبخند زیباتر نیست و برای جلوگیری از عفونت لثه، جمع شدن پلاک زیر لثه و در نتیجه جلوگیری از آسیب به دندان ها لازمست تا خط لثه ها تصحیح شود. در این شرایط به جراحی لیفت لثه، جنجیوکتومی (gingivectomy) گفته میشود.

تفاوت جنجیوپلاستی و جنجیوکتومی:

جنجیوپلاستی یک عمل زیبایی است که طی آن فرم غیرنرمال و یا موقعیت بد لثه ها اصلاح میشود و هدف اصلی آن داشتن طرح لبخند زیباتر است. در حالیکه، جنجیوکتومی به جراحی لثه گفته میشود در شرایطی که بافت لثه دچار مشکل شده است و برای جلوگیری از آسیب به استخوان لازم است بافت لثه برداشته شود. در برخی شرایط، انجام همزمان هر دو عمل جنجیوپلاستی و جنجیوکتومی لازم است.

مطالب برگزیده و جذاب
روکش دندان چیست؟ + انواع روکش و معرفی بهترین ها

خلاصه‌ای از چگونگی انجام پروسه بالا کشیدن لثه

خب فرض کنید شما قصد دارید برای بالا کشیدن لثه به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کنید. جلسه اول مشخصا یک جلسه ارزیابی خواهد بود. در این جلسه دندانپزشک به طور کامل و دقیق دندان ها و لثه های شما را چک و ارزیابی می‌کند.
جلسه بعدی (یا شاید هم در همان جلسه) دندانپزشک متخصص اقدام به لیف لثه خواهد کرد. دردی متوجه شما نخواهد شد. زیرا از بیحسی موضعی برای شما استفاده میشود. به محض اینکه بیحسی موضعی تاثیر کرد دندانپزشک کار خودش را آغار خواهد کرد .

دندانپزشک برای انجام بالا کشیدن لثه از دو روش زیر استفاده میکند:

 • تیغ جراحی دندانپزشکی
 • لیزر

هرچند که هدف از انجام هر دو نوع روش لیفتینگ، بالا کشیدن و تغییر دادن موقعیت لثه است. اما بیشتر دندانپزشکان ترجیح می دهند از روش لیرزی برای عمل بالا بردن لثه استفاده کنند.

چه کسی متقاضی خوبی برای این درمان است؟

فرآیند لیفت لثه باعث بهبود نسبت لثه به دندان می‌شود و در نتیجه لبخندی درخشان و‌ هالیوودی ایجاد می‌کند.

بالا کشیدن یا لیفت لثه

بیمارانی که دارای بافت لثه یا خط لثه بلند هستند، متقاضی خوبی برای بالا کشیدن لثه هستند، به شرطی که سالم و غیرسیگاری باشند و از بهداشت کلی خوب دهان و دندان برخوردار باشند. در طول مشاوره، دندانپزشک یک معاینه دندانپزشکی کامل انجام می‌دهد و سابقه پزشکی را برای تعیین اینکه آیا بیمار متقاضی مناسبی برای روش لیفت لثه است، بررسی می‌کند. خط لثه با جزئیات ارزیابی می‌شود، مشخص می‌شود که کدام نواحی به چه اندازه کانتورینگ نیاز دارند و چگونه می‌توان به بهترین شکل به تقارن لثه و دندان‌ها دست یافت.

دلایل چندانی وجود ندارد که بیمار برای لیفت لثه مناسب نباشد، اما موارد زیر موارد منع این درمان هستند:

 • افراد مبتلا به بیماری لثه
 • افراد حساس به بیهوشی
 • افراد کم سن که هنوز در حال رشد دندان‌های بزرگسالی هستند
مطالب برگزیده و جذاب
ایمپلنت دندان با دندان مصنوعی چه فرقی دارد؟!

مزایا:

بیمارانی که می‌خواهند خط لثه خود را کاهش یا تغییر شکل دهند، باید مزایای زیادی را که در عمل لیفت لثه وجود دارد، در نظر بگیرند. بافت بیش از حد لثه می‌تواند لبخند لثه‌ای ایجاد کند که باعث می‌شود بیماران احساس نارضایتی از خود داشته باشند. بیمارانی که بافت لثه بین دندانی را از دست داده‌اند یا خطوط لثه ناهموار دارند نیز می‌توانند از بالا کشیدن لثه بهره مند شوند. با استفاده از یک لیزر دندانپزشکی ملایم و در عین حال موثر، دندانپزشکان ما می‌توانند بافت لثه اضافی را از بین ببرند تا در یک ساعت لبخندی متقارن و متناسب ایجاد کنند. لیزر یک درمان آسان را فراهم می‌کند که زمان بهبودی آن نسبتاً کوتاه است. هیچ برش، پیوند استخوان یا بخیه‌ای برای این روش درمانی وجود ندارد.

عمل کانتورینگ لثه چه عوارض و معایبی دارد؟

 • خونریزی ممکن است تا ۴۸ ساعت پس از عمل طول بکشد.
 • عفونت ممکن است اتفاق بیفتد.
 • درد و ناراحتی پس از برطرف شدن بی حسی ممکن است تجربه شود که با مسکن قابل رفع است.
 • عوارض بلند مدت در جنجیوپلاستی به ندرت اتفاق می افتد.

عمل لیفت دندان و لثه برای چه کسی مناسب نیست؟

هرچند که این عمل میتواند موضعیت خط لثه در طرح لبخند را اصلاح کنید، ولی باید بدانید هر کسی هم نمیتواند این عمل را انجام دهد. انجام چنین پروسه درمانی نیازمند داشتن حداقل شرایط مورد نیاز است.

بیایید با یک مثال این بخش را توضیح دهیم. فرض کنید که خط لثه شما پایین است و وقتی لبخند می‌زنید لثه‌ها بیشتر از دندان به چشم می‌آیند. از طرفی طول دندان های شما زیاد نیست و ریشه آن ها نیز ضعیف است. در حالت کنونی هر چند که خط پایین لثه به ضرر شما است. اما نباید فراموش کنید که اگر لثه ها بالا بروند، دندان های شما مثل سابق از حمایت لثه ها برخوردار نیستند.

اگر در این صورت لیفتینگ لثه انجام دهید ممکن است دچار مشکلات زیر شوید:

 • لق شدن
 • عفونت
 • و افتادن دندان ها
 • نفوذ مواد غذایی و باکتری ها با بافت لثه
  و …
مطالب برگزیده و جذاب
معرفی 8 متخصص برتر جراحی لثه (پریودنتیست) به انتخاب مجله آموزشی سلامت دندان

چرا بالا کشیدن لثه برای یک لبخند لثه‌ای از بوتاکس بهتر است؟ 

از بوتاکس نیز برای درمان لبخند لثه ای استفاده شده است. نوروتوکسین به طور موقت حرکت عضله مورد نظر را متوقف می‌کند. بنابراین وقتی بوتاکس به عضلات پشت لب بالا تزریق می‌شود، آنها شل می‌شوند و به نوبه خود، لب بالایی کمی ‌پایین می‌آید. از این روش برای درمان لبخندهای لثه‌ای استفاده می‌شود زیرا لب بالایی قسمت بیشتری از لثه را می‌پوشاند.

با این حال، با تمام آنچه گفته شد، استفاده از بوتاکس برای لبخندهای لثه ای نکات منفی هم دارد. اولا یک درمان موقتی است. این بدان معنی است که برخلاف لیفت لثه که نتایج طولانی مدت ایجاد می‌کند، برای تکرار نتایج لازم است درمان‌های مکرر انجام شود. دوما، تزریق ممکن است باعث پایین آمدن بیش از حد لب فوقانی شود، باعث می‌شود لب کشیده به نظر برسد و یا بیش از حد دندان‌های فوقانی را بپوشاند. سوما، بوتاکس می‌تواند مانع از لبخند زدن شود. هدف از انجام لیفت لثه این است که به بیماران اجازه دهد لبخند خود را به نمایش بگذارند و جلوی لبخند آنها را نگیرد. در نهایت، بوتاکس هیچ تاثیری بر روی طول واقعی لثه مانند عمل لیفت لثه ندارد. لبخند لثه ای بهتر است با روش لیفت لثه توسط یک دندانپزشک ماهر درمان شود.

معرفی روش‌های دیگر دندانپزشکی 

روکش:

روکش‌ها در اصل “لایه”‌هایی برای دندان‌های آسیب دیده، لب پر شده، ترک خورده یا ضعیف هستند. همراه با لیفت لثه، بیماران ممکن است بخواهند با قرار دادن روکش‌هایی لبخند خود را به طور چشمگیری بهبود بخشند.

این روش با تراشیدن دندان آسیب دیده و قرار دادن روکش سفارشی روی آن انجام می‌شود. روکش‌ها از انواع مختلفی از مواد مانند فلز، پرسلین و سرامیک ساخته می‌شوند. روکش‌های جفت شده با لیفت لثه پوشش کاملی از دندان‌های آسیب دیده را ایجاد می‌کنند و لبخندی درخشان ارائه می‌دهند.

ونیر:

از ونیرها، مانند روکش، برای بهبود ظاهر دندان استفاده می‌شود اما تمام دندان را پوشش نمی‌دهد، فقط قسمت جلویی آن است. برای قرار دادن ونیرها، قسمت جلوی دندان کمی ‌تراشیده می‌شود، اما نه در حد مورد نیاز برای روکش. به همین دلیل، معمولاً برای بهبود نمای دندان‌هایی که تغییر رنگ داده، ساییده یا خرد شده اند، استفاده می‌شود. هزینه ونیرها بسته به ماده مورد استفاده متفاوت خواهد بود، اما به طور معمول هزینه کمتری نسبت به روکش‌ها دارند زیرا ونیر فقط سطح جلوی دندان را می‌پوشاند. با استفاده از ونیر در ترکیب با لیفت لثه، بیماران می‌توانند با نشان دادن سفیدی مرواریدهای خود افتخار کنند.

مطالب برگزیده و جذاب
چگونه ریتینر ارتودنسی را تمیز کنیم؟ + مدت زمان استفاده از ریتینر ثابت چقدر است؟

بررسی مراقبت های لازم بعد از عمل بالا کشیدن لثه (کانتورینگ لثه)

 • از آنجایی که لثه در ابتدا حساس است بهتر است تا دو سه روز غذاهای خیلی نرم بخورید. از جمله چیزهایی که میتوانید در این مدت بخورید عبارتند از:
  • سوپ
  • ماست
  • ژله
  • فرنی
  • شله زرد
  • حلیم
  • شیربرنج
 • احتمالا از شما خواسته می شود چند روز یا یک هفته دیگر مراجعه کنید تا وضعیت لثه بررسی شود.
 • آنتی بیوتیک برایتان تجویز می شود (به صورت دهانشویه یا خوراکی) تا از عفونت جلوگیری شود.

اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید به دندانپزشک مراجعه کنید چون ممکن است نشان دهنده عفونت باشد:

 • افزایش درد و ورم
 • خروج ترشحاتی از لثه

سخن پایانی

شما در این مقاله با عمل لیفت لثه آشنا شدید. همچنین از مزایا و معایب و مراحل انحام عمل آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

جراحی زیبایی لثه چقدر طول می کشد؟

طول مدت عمل بسته به گستردگی کانتورینگ و مقدار بافتی که باید دستکاری شود دارد. به طور کلی حدود یک تا دو ساعت برای این کار باید در نظر بگیرید.

آیا کانتورینگ لثه درد دارد؟

پیش از شروع درمان با بی حسی موضعی بافتها بی حس می شوند پس دردی احساس نمی کنید.
اما پس از برطرف شدن بی حسی ممکن است کمی درد یا ناراحتی در این ناحیه داشته باشید که بسته به این که چه مقدار بافت لثه برداشته شده تفاوت می کند.
پس از جراحی لثه، برایتان مسکن تجویز می شود. اگر هم دکتر برایتان نسخه نکرده خودتان استامینوفن یا ایبوپروفن می توانید مصرف کنید.
از آنجایی که آسپیرین احتمال خونریزی را بیشتر می کند بهتر است این دارو را استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا