ارتودنسی دندان

همه چیز درباره ی ارتودنسی اینویزیلاین یا نامرئی

ارتودنسی اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین روشی فوق العاده برای داشتن دندان‌هایی مرتب و زیبا است که بدون نیاز به سیم کشی، لبخندی رویایی را بر روی لبهایتان می‌نشاند. این روش جذاب می تواند برای تمامی سنین مورد استفاده قرار گیرد. با ما همراه باشید تا با این روش نوین ارتودنسی آشنا شوید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: همه چیز درباره ی کراودینگ یا شلوغی دندان


تعریف ارتودنسی اینویزیلاین

اینویزیلاین یا (Invisalign) یکی از ابزارهای ارتودنسی موسوم به الاینر (aligners) هستند که برای تراز کردن دندان ها نامرتب از آن ها استفاده می‌شود.

در گذشته برای مرتب کردن دندان‌ها که در اصطلاح دندانپزشکی ارتودنسی نامیده می‌شود، از براکت‌های فلزی و سیم‌هایی استفاده می‌شد که به شدت جلب توجه می‌کردند. حال آن که در ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) با بهره‌گیری از تکنولوژی پیشرفته از پلاک‌هایی استفاده می‌شود که عملاً نامرئی است. پلاک‌های شفاف ارتودنسی نامرئی لبخندی زیبا و رویایی را خلق می‌کند که همواره در آروزی آن بودید. به علاوه از آنجایی که اینویزیلاین به معنای واقعی کلمه نامرئی است، اطرافیان متوجه نمی‌شوند که تحت درمان ارتودنسی قرار دارید.

ناهنجاری های قابل اصلاح با استفاده از ارتودنسی اینویزیلاین

بخش وسیعی از مشکلات و ناهنجاری های دندان با استفاده از ارتودنسی اینویزیلاین قابل درمان است. در ادامه به برخی از کاربردهای ارتودنسی اینویزیلاین اشاره می کنیم:

 • ناهنجاری کراس بایت: این نوع ناهنجاری زمانی رخ می­دهد که بی نظمی قرار گیری دندان ها در فک بالا و فک پائین وجود دارد.
 • ناهنجاری آندر بایت: در این ناهنجاری، دندان های پائین به طور غیر طبیعی جلوتر از دندان های بالا می­باشند. علت این مشکل رشد نامناسب فک بالا و یا رشد بیش از حد آن می­باشد.
 • فشردگی دندان ها: هنگامی که در فک فضای کافی به منظور قرار گیری تمام دندان ها به طور منظم، وجود نداشته باشد، فشردگی دندان ها یا شلوغی دندان ها رخ می دهد.
 • فاصله زیاد دندان ها: این ناهنجاری به دلیل وجود فضای خالی زیاد در فک ایجاد می­شود.
کراس بایت دیپ بایت

ارتودنسی اینویزیلاین، به خوبی قادر است که تمام ناهنجاری های گفته شده را درمان کند. روش درمان به گونه ای است که هیچ کس متوجه نمی­شود که بیمار تحت درمان ارتودنسی می ­باشد.

مطالب برگزیده و جذاب
لیست هزینه ارتودنسی در سال 1402 + بررسی عوامل موثر در هزینه انواع ارتودنسی

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: سیر تا پیاز اورجت


نکات مثبت ارتودنسی اینویزیلاین

استفاده از این روش پیشرفته در درمان ناهنجاری های مربوط به فک و دندان، نکات مثبت گوناگونی را در پی دارد. در ادامه به بررسی برخی از این نکات خواهیم پرداخت:

 • استفاده از پلاک های شفاف و عدم جلب توجه آن ها
 • متحرک بودن
 • سهولت در تمیز کردن
 • استفاده از تکنولوژی دقیق کد کم به منظور طراحی پلاک های نامرئی
 • عدم آسیب به دندان ها و لثه ها

بیمارانی که تحت درمان با ارتودنسی نامرئی هستند، اعتماد به نفس خود را در روابط اجتماعی حفظ می‌کنند. پلاک ارتودنسی نامرئی به راحتی داخل دهان جا می‌گیرد. این روش رسا بودن بیان را از بین نمی‌برد و شیوه گفتار را مخدوش نمی‌کند.

بریس‌های شفاف ارتودنسی نامرئی توجه دیگران را جلب نمی‌کند. ارتودنسی نامرئی روند انجام کارهای روزمره و وظایف شغلی را مختل نمی‌سازد. پلاک‌های شفاف ارتودنسی نامرئی را می‌توان هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان درآورد. با این کار بهداشت دهان و دندان بهتر رعایت می شود. همچنین نیازی نیست برای تمیز کردن دندان به دندانپزشک مراجعه کنید.


درباره ی واترپیک چه میدانید؟


نکات منفی ارتودنسی اینویزیلاین

 • استفاده از ارتودنسی اینویزیلاین به منظور درمان تمام ناهنجاری ها توصیه نمی شود. اصلاح ناهنجاری های شدید، فقط با استفاده از ارتودنسی ثابت امکان پذیر می­باشد.
 • استفاده از روش ارتودنسی اینویزیلاین ممکن است هزینه های سنگینی را برای بیمار در پی داشته باشد. این هزینه ها ناشی از استفاده از تکنولوژی های پیشرفته و مواد با کیفیت در طی دوره درمان می­باشد.
 • پلاک های مورد استفاده در این روش، باید هر دو هفته یک بار عوض شوند. این امر موجب کلافگی و ناراحتی بیماران و هم چنین بالا رفتن هزینه ارتودنسی می­گردد.
هزینه زیاد
 • عدم استفاده مرتب از پلاک های نامرئی در این روش، طولانی شدن دوره درمان ارتودنسی و یا عدم موفقیت درمان را به دنبال دارد. این در حالیست که براکت های ثابت به دلیل ثابت بودن بر روی دندان، تا کامل شدن دوره درمان در دهان می­مانند.
مطالب برگزیده و جذاب
متخصص ارتودنسی خوب چه کسی است؟

برای مطالعه بیشتر: درباره سنگ لوزه بیشتر بخوانید


نگهداری از ارتودنسی اینویزیلاین

برای مراقبت از ارتودنسی اینویزیلاین موارد زیر را باید به یاد داشته باشید:

 • بریس ها را به طور مرتب شستشو دهید.
 • اجازه دهید بریس ها مرتبا خیس بخورند.
 • دندان هایتان را تمیز کنید.
 • از شوینده های آنتی باکتریال برای شستن بریس ها استفاده کنید.
 • بریس ها را با دقت مسواک بزنید.

علاوه بر موارد بالا دو مورد خیلی مهم در مراقبت به صورت زیر است:

1. مسواک پس از هر وعده غذایی

در ارتودنسی اینویزیلاین برای صرف غذا و مسواک زدن، باید الاینرها را از روی دندان ها برداشت. زیرا نمی‌توان با وجود آن‌ها غذا جوید و یا مسواک زد. اگر پس از صرف غذا، دندان های خود را مسواک نزنید و آن ها را تمیز نکنید، مواد غذایی که در لابلای دندان ها و لثه شما گیر کردند وارد اینویزیلاین می‌شوند. در این شرایط نه تنها اینویزیلاین کثیف می‌شود بلکه فرصتی برای باکتری ها فراهم می‌شود که در زیر این ابزار و در یک فضای بسته شروع به فعالیت کنند.

فعالیت باکتری ها باعث بد بو شدن تنفس و تسریع روند فرسودگی و سایش دندان ها شود. بنابراین باید پیش از رو آوردن به ارتودنسی نامرئی حتما خود را عادت دهید برای هر وعده غذایی یا چیزی که میخورید دنداندهای خود را مسواک زده و تمیز کنید.

2. استفاده به صورت تمام وقت

نحوه استفاده از ارتودنسی اینویزیلاین بسیار آسان است. اما باید بدانید که استفاده از این  الاینرها باید به صورت تمام وقت باشد. برای اینکه اینویزیلاین وظیفه خود را به درستی انجام دهد، شما باید هر روز حداقل 20 تا 22 ساعت مطابق دستور متخصص ارتودنتیست خود از آن ها استفاده کنید.

مطالب برگزیده و جذاب
ارتودنسی دیمون و روش انجام آن

نکته جالب درباره این روش درمانی ارتودنسی این است که فقط باید زمانی این الاینرها را بیرون  آورد که قصد غذا خوردن، مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن را داشته باشید.

تمام وقت

هنگام بیرون آوردن ارتودنسی نامرئی باید به این نکته توجه کنید که در اسرع وقت باید دوباره آن را روی دندان قرار داد. زیرا اگر به صورت منظم و پشت سر هم از ارتودنسی اینویزیلاین استفاده نشود، درمان می‌تواند بسیار طولانی مدت شود.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: از حفره خشک دندان و درمان آن چه می‌دانید؟


سخن پایانی

به خاطر داشته باشید که مرتب کردن دندان‌ها سلامتی آنها را نیز ارتقاء می‌دهد. زمانی که دندان‌ها به خوبی روی هم قرار بگیرد، اختلال‌های بایت اصلاح و دندان‌ها ردیف و مرتب شود، فاصله بین آنها و در نتیجه ناحیه‌های گیر غذایی و جمع شدن پلاک روی دندان کاهش می‌یابد که به نوبه خود کاهش احتمال پوسیدگی دندان را به دنبال دارد. بنابراین به جرات می‌توان گفت که ارتودنسی اینویزیلاین سرمایه گذاری ارزشمندی برای حفظ و بهبود سلامت دهان و دندان محسوب می‌شود. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا