اخباراخبار دندانپزشکی

آیا دندان شکسته یا پوسیده ترمیم می‌شود؟

اگر بخواهیم با هم روراست باشیم، می‌توانیم به جرات بگوییم که دندان‌های شکسته بعد از خالی بودن جای یک دندان، بزرگ‌ترین ایرادی است که ممکن است برای دندان‌های شما به وجود بیاید. در واقع دندان شکسته، علاوه بر از بین بردن زیبایی ظاهر لبخند شما، عملکرد دندان‌هایتان نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. به همین دلیل، ترمیم دندان شکسته یکی از اولین اقداماتی است که باید در صورت مواجهه با این مشکل انجام دهید.

آیا دندان شکسته یا پوسیده ترمیم می‌شود؟
آیا دندان شکسته یا پوسیده ترمیم می‌شود؟

اما اینکه ترمیم دندان شکسته توسط کدام متخصص، به چند روش، با چه مراحل و با چه هزینه‌هایی انجام می‌شود، موضوعی است که ما در ادامه این محتوا مورد بررسی قرار خواهیم داد. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

روش های ترمیم دندان شکسته

اینکه از چه روشی برای ترمیم دندان یا دندان‌‌های شکسته خود استفاده کنید، موضوعی است که به تصمیم دندانپزشک متخصص شما بستگی دارد. اما به طور کلی، چند راهکار کلی برای ترمیم دندان شکسته وجود دارد که بسته به نوع و میزان شکستگی، هر یک از آن‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند:

باندینگ

اگر شکستگی دندان شما جزئی و سطحی باشد باشد و فقط لایه‌های بیرونی مینای دندانتان را درگیر کرده باشد، دندانپزشک به شما پیشنهاد می‌کند که از روش باندینگ استفاده کنید. باندینگ دندان روشی برای ترمیم دندان‌های شکسته، ترک خورده، تغییر رنگ داده یا بدشکل است.

در این روش از ماده‌ای رزینی و همرنگ دندان مانند کامپوزیت استفاده می‌شود. به همین دلیل، به این روش باندینگ کامپوزیتی هم می‌گویند. هر چند باید توجه داشته باشید که اگرچه باندینگ دندان راه حلی موثر و زیبا برای ترمیم دندان‌های شکسته یا آسیب دیده است؛ اما با این حال، برای همه افراد مناسب نیست. 

روش های ترمیم دندان شکسته
روش های ترمیم دندان شکسته

مزایای باندینگ دندان

 • رنگ طبیعی: کامپوزیت رنگی شبیه به دندان‌های طبیعی دارد. به همین دلیل، ظاهر آن خوانایی بسیار زیادی با دندانتان پیدا خواهد کرد.
 • پیوند قوی: اگر برای ترمیم دندان شکسته خود از کامپوزیت استفاده کنید، می‌توانید با خیال راحت غذا بخورید. چرا که کامپوزیت به خوبی به دندان شا می‌چسبد و می‌تواند ترمیمی با دوام بالا ایجاد کند.
 • مقرون به صرفه: هزینه باندینگ دندان معمولا از سایر روش‌های ترمیمی مانند روکش دندان ارزان تر است.
 • انجام سریع: این فرایند معمولا در یک جلسه‌ی نهایتا 45 دقیقه‌ای قابل اجرا خواهد بود.
مطالب برگزیده و جذاب
ارتودنسی، راهکاری اساسی برای از بین بردن مشکلات دندان و فک

مراحل باندینگ دندان

اگر دندانپزشک تصمیم به استفاده از روش باندینگ برای ترمیم دندان شکسته شما گرفته باشد، ابتدا پوسیدگی‌های سطحی دندان‌هایتان را برداشته و روی دندان شما مایعی مخصوص (برای ایجاد اتصال قوی بین دندان و کامپوزیت) قرار می‌دهد.

سپس، کامپوزیت را در نحط شکستگی قرار می‌دهد و آن را نسبت به حجم شکستگی فرم می‌دهد. در نهایت هم از نوعی نور مخصوص (به رنگ آبی) برای سفت کردن کامپوزیت در جای خود استفاده می‌کند.

پر کردن کردن شکسته

اگر شکستگی دندان نسبت به حالت قبلی بیشتر و تا حدودی به عاج دندان نزدیک باشد، دندانپزشک باید از روش پر کردن دندان استفاده کند. پر کردن دندان، اصطلاحی عامیانه‌تر و متداول‌تر از ترمیم دندان است.

در این روش، دندانپزشک حفره یا شکستگی ایجاد شده را با استفاده از ماده‌ای مانند کامپوزیت، آمالگام، گلاس اینومر یا حتی طلا پر می‌کند. هر چند که باید توجه داشته باشید که در صورت آسیب دیدگی ریشه دندان، باید پیش از پر کردن دندان نسبت به درمان ریشه (عصب کشی) اقدام شود.

مزایای پر کردن دندان

 • استحکام بیشتر: پر کردن دندان نسبت به باندینگ استحکام بیشتری دارد. خصوصا اگر از ماده‌ای مانند آمالگام برای این کار استفاده شود.
 • کم‌ هزینه ‌تر: پر کردن دندان نسبت به روش‌هایی مانند روش یا اینله و آنله کم هزینه‌تر است.
 • سرعت بیشتر: درست مانند باندینگ، پر کردن دندان هم فرایندی تک جلسه‌ای و سریع السیر است!
عصب کشی و روکش دندان
عصب کشی و روکش دندان

عصب کشی و روکش دندان

در مواردی که آسیب وارد شده به دندان شما شدید باشد و احتمالا ریشه دندان شما تحت تاثیر قرار گرفته باشد، دندانپزشک ابتدا دندان شما را عصب کشی و سپس روکش خواهد کرد. یعنی ابتدا با برداشتن بخشی از تاج دندان، ریشه‌های دندان را تخلیه و سپس تمیز خواهد کرد. 

مطالب برگزیده و جذاب
چرا ساکشن دندانپزشکی اهمیت دارد؟ مزایا و معایب

در نهایت هم دندانپزشک در یک جلسه‌ی دیگر، کانال‌های دندان را با استفاده از مواد مخصوصی مانند آمالگام یا کامپوزیت پر و از دندان شما قالب گیری می‌کند. قالب برای تهیه روکش به لابراتوار ارسال خواهد شد و روکشی مخصوص برای دندان شما تولید می‌شود. این روکش در جلسه بعدی حضور شما در دندانپزشکی، روی دندان ترمیم شده قرار خواهد گرفت.

اگرچه عصب کشی و روکش دندان یکی از فرایندهای طولانی و زمان‌بر ترمیم دندان به حساب می‌آید؛ اما از طرفی این روش با دوام‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای افزایش طول عمر دندان شکسته نیز هست. 

مزایای عصب کشی و روکش دندان

 • حفظ دندان: این فرایند دندان شما را برای مدت بسیار طولانی‌تری (نسبت به سایر روش‌های ترمیم دندان) حفظ می‌کند.
 • کاهش درد: دندانِ شکسته، دندانی است که احتمالا با مشکلی مانند عفونت درگیر شده است. عصب کشی می‌تواند درد احتمالی ناشی از عفونت یا آسیب دیدگی ریشه دندان را تسکین دهد.
 • پیشگیری از عفونت: عصب کشی با برداشتن بافت عفونی از داخل دندان به جلوگیری از گسترش عفونت به سایر قسمت های دهان و دندان شما کمک می‌کند.
 • تقویت دندان: روکش دندان می‌تواند دندانی را که ضعیف شده یا ترک خورده است، تقویت کند و از شکستگی بیشتر آن جلوگیری کند.
 • بهبود ظاهر: استفاده از روکش می‌تواند ظاهر دندان آسیب دیده را بهبود ببخشد. علاوه بر این، روکش با ظاهری که مشابه یک دندان طبیعی است، رنگ و شکل دندان‌های شما را زیباتر می‌کند.
 • عملکرد بهتر: صرف غذا و صحبت کردن با روکش دندان بسیار راحت‌تر و ایمن‌تر از مواقعی است که دندانتان را با استفاده از مواد ترمیمی، ترمیم کردید.
مراحل ترمیم دندان شکسته
مراحل ترمیم دندان شکسته

مراحل ترمیم دندان شکسته

مراحل ترمیم دندان شکسته به شدت شکستگی و روش درمانی انتخابی توسط دندانپزشک شما بستگی دارد. با این حال، می‌توانیم مراحل کلی ترمیم دندان را به صورت زیر خلاصه کنیم:

مطالب برگزیده و جذاب
هزینه درمان‌های دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی در سال 1401 چقدر است؟

معاینه و تشخیص

دندانپزشک ابتدا دندان شما را به طور کامل معاینه می‌کند تا میزان و محل شکستگی را ارزیابی کند. در این مرحله، شما باید از دندان خود عکس رادیوگرافی هم تهیه کنید تا هر گونه آسیب احتمالی به عصب دندانتان هم مورد بررسی قرار بگیرد.

سپس، بر اساس معاینه و عکس OPG، دندانپزشک بهترین روش درمان و ترمیم دندان شکسته را برای شما تعیین می‌کند. این روش می‌تواند باندینگ، پر کردن، عصب کشی و یا حتی روکش دندان باشد.

انجام مراحل ترمیم دندان

اگر برای ترمیم به بی حسی نیاز باشد، مثلا وقتی قرار است عصب کشی انجام شود، دندانپزشک ابتدا ناحیه اطراف دندان مورد نظر را بی حس می‌کند. سپس، دندانپزشک با برداشتن هرگونه بافت آسیب دیده یا پوسیده، دندان را برای ترمیم آماده می‌کند.

سپس، بسته به روش درمانی انتخابی، دندانپزشک از مواد مناسب برای ترمیم دندان شما استفاده خواهد کرد. این مواد ممکن است کامپوزیت، آمالگام، طلا و یا سایر انواع ترمیم کننده‌ها باشند.

روکش دندان

معمولا دندانپزشک به بیمار خود پیشنهاد می‌کند که پس از تکمیل مراحل ترمیم دندان، دندان خود را روکش کند. چرا که دندانی که پیش از این ترمیم شده است، دندان ضعیفی است که یک بار بر اثر عوامل داخلی یا خارجی دچار شکستگی شده است. لذا بهتر است تا با روکش کردن دندان، از بروز مشکلات احتمالی آتی جلوگیری شود.

در نهایت هم دندانپزشک دستورالعمل‌های خاصی را برای مراقبت از دندان ترمیم شده در اختیار شما قرار می‌دهد. دستوراتی شامل اجتناب از صرف غذاهای سفت یا چسبنده، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم و مراجعه 6 ماهه به دندانپزشک برای انجام معاینات.

هزینه ترمیم دندان شکسته
هزینه ترمیم دندان شکسته

هزینه ترمیم دندان شکسته

معمولا قیمت ترمیم دندان شکسته بر اساس عواملی مانند نوع و میزان شکستگی، روش دندانپزشک برای ترمیم دندان، موادی که برای پر کردن دندان به کار می‌رود و میزان مهارت و تخصص دندانپزشک در اجرای این فرایند تعیین می‌شود.

اما به طور کلی، هزینه ترمیم دندان شکسته با ماده آمالگام ارزان‌ترین و با طلا، گران‌ترین قیمت‌ها را در پی خواهد داشت. کامپوزیت دندان هم در میان این دو ماده، نه خیلی ارزان و نه خیلی گران محسوب می‌شود.

مطالب برگزیده و جذاب
دلایلی که دندانپزشکان را از طراحی مطب بازمی‌دارد

همچنین، عصب کشی، پر کردن و روکش نیز به عنوان یکی از روش‌های بسیار گران قیمت و البته با دوام‌ترِ ترمیم دندان محسوب می‌شود. روشی که عمده هزینه‌های آن مربوط به ساخت روکش دندان در لابراتوار است.

شکستگی دندان می‌تواند مشکلی بسیار ناراحت کننده و دردناک باشد. مشکلی که نه تنها بر ظاهر شما تاثیر می‌گذارد، بلکه می‌تواند جویدن، صحبت کردن و اعتماد به نفس شما را نیز با اختلال مواجه کند. اما خوشبختانه، روش‌های مختلفی برای ترمیم دندان‌های شکسته وجود دارد. روش‌هایی که پیش از این به بررسی کامل مراحل و مزایای آن‌ها پرداختیم.

کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان، یکی از مراکز دندانپزشکی معتبری است که می‌تواند انواع و اقسام روش‌های ترمیم دندان شکسته را به شما ارائه دهد. از باندینگ و ترمیم دندان با مواد کامپوزیتی گرفته تا نمونه‌های مختلف روکش و انواع اینله و آنله دندان.

ترمیم دندان شکسته در کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان در تهران
ترمیم دندان شکسته در کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان در تهران

مجموعه دکتر بنیانیان با بهره‌مندی از برترین متخصصان مجرب و باتجربه شهر تهران، فرایند ترمیم دندان شکسته شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و البته به بهترین و بادوام‌ترین شکل اجرا خواهند کرد.

متخصصان این مجموعه با سال‌ها تجربه در زمینه ترمیم انواع شکستگی دندان، دندان شما را به تخصصی‌ترین شکل ممکن و البته بدون هیچگونه احساس درد، ترمیم و لبخندی زیبا و یک دست به شما هدیه خواهند کرد.

اگر قصد استفاده از خدمات این مجموعه دندانپزشکی را دارید، می‌توانید به سایت دکتربنیانیان به آدرس drbonyanian.com و یا به آدرس کلینیک آن‌ها، واقع در میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر (بخارست)، خیابان ششم غربی، پلاک ۲۲، واحد ۷ مراجعه نمایید.

جمع بندی نهایی

گاهی اوقات، شکستگی دندان علارغم مراقبت‌های مرتب افراد، امری اجتناب ناپذیر خواهد بود. اما چیزی که مهم است، راهکار سریع و به موقع شما برای تشدید این عارضه و پیشگیری از بیشتر شدن شکستگی دندان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا