اخبار دندانپزشکی

ارتباط بهداشت فردی و رضایت جنسی

یکی از مهم ترین و اصلی ترین پایه های ادامه یک رابطه زناشویی، رضایت جنسی هر دو طرف می باشد. امروزه آمار طلاق در کشور ما به شدت بالا رفته و در اکثر موارد، علت آن نارضایتی جنسی طرفین می باشد. رضایت جنسی برای هر فرد تعریف متفاوتی دارد و عوامل مختلفی نیز بر آن تاثیر گذار می باشد؛ برای مثال توانایی، شناخت، میزان صمیمیت، محیط و از همه مهم تر بهداشت فردی. داشتن یک رابطه جنسی خوب از دیدگاه هر دو طرف، باعث می شود که یک رابطه عاطفی، تداوم و ماندگاری داشته باشد و همچنین به زوجین کمک می کند که مشکلات دیگر خود را راحت تر حل کنند. اهمیت و جایگاه بالای رضایت جنسی، در زندگی زوجین به هیچ عنوان نباید دست کم گرفته شود و به همین علت هر دونفر باید همواره بکوشند تا در رابطه جنسی خود، بهتر شوند.

بهداشت فردی چیست؟

بهداشت فردی، ترکیبی از رعایت عادات و رفتارهای متفاوت است. این عادات و رفتارها شامل حمام رفتن و شستن بدن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، شستن موها، شستن دست ها در طول روز، رفتن به دستشویی و شست و شوی مناسب پس از آن، رسیدگی به ناخن ها و تمیز نگه داشتن آنها، تعویض لباس و استفاده از لباس های تمیز و شسته شده، استفاده از دستمال کاغذی در صورتی که با هر گونه بیماری درگیر هستید، رعایت بهداشت های مربوط به پوست و تمیز کردن گوش ها. رعایت کردن یا رعایت نکردن هر یک از موارد ذکر شده، می تواند بر رابطه جنسی افراد تاثیر گذار باشد که در ادامه، هر کدام بررسی می شود. باید در نظر داشته باشید که داشتن بهداشت فردی یکی از عواملی است که طرفین را مشتاقِ انجام رابطه جنسی می کند.

مطالب برگزیده و جذاب
معرفی 6 متخصص برتر آسیب شناسی فک و دهان به انتخاب مجله آموزشی سلامت دندان

استحمام

زمانی که اسم بهداشت فردی را می شنوید، اولین گزینه ای که به ذهن هر کس خطور می کند، حمام کردن است. حمام کردن جزو واجبات زندگی افراد محسوب می شود و افراد موظف هستند یک روز در میان و حتی در فصول گرم سال، هر روز به حمام بروند. حمام رفتن، شامل کارهای بسیاری می شود. یک فرد باید در طول حمام خود، حتما موهای خود را به صورت اصولی بشوید و از شامپوهای مناسب استفاده کند. برای مثال در صورتی که شوره سر دارید، می توانید از شامپوهای ضدشوره استفاده کنید تا این مشکل برطرف شود. در مراحل بعدی، باید پوست صورت و بدن خود را با استفاده از صابون و یا شامپو بدن مناسب خود بشویید. این مرحله کمک می کند تا سلول های مرده جدا شود و پوست افراد را شاداب کند.  با شستن پوست بدن، تعریق هایی که در طول زمان به همراه سموم بدن خارج شده است را از روی پوست میشویید که باعث می شود بویِ بد عرق،‌ از بین برود. پس از اتمام حمام، می توانید گوش خود را با استفاده از گوش پاک کن های استاندارد تمیز کنید. این کار موجب می شود تا جرم های گوش خارج شده و علاوه بر بهتر کردن ظاهر، موجب بهتر کردن شنوایی نیز می شود. همچنین بعد از استحمام، می توانید از لوازم بهداشتی مناسب استفاده کنید تا بوی بهتری داشته باشید و به پوست خود رسیدگی کنید.

اصلاح موهای زائد

یکی از مواردی که بسیاری از افراد در رابطه زناشویی خود از آن شکایت می کنند،‌ اصلاح نشدن موهای زائد بدن می باشد. داشتن موی زائد چه برای آقایان و چه برای خانم ها طبیعی می باشد. برای برخی از افراد با توجه به ژنتیک و عوامل محیطی، بیشتر و برای برخی دیگر، کمتر است. مسئله قابل توجه این است که باید با شریک جنسی خود در این رابطه صحبت کنید. برای اصلاح موهای زائد روش های بسیاری وجود دارد که با توجه به شرایط خود، می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. انواع روش های اصلاح شامل استفاده از تیغ یا ژیلت، کرم های مو بر، پودر مو بر، اپیلاسیون و یا لیزر می باشد. استفاده کردن از تیغ یا ژیلت برای مردم خیلی جا افتاده است اما یکی از بهترین روش ها برای اصلاح موهای زائد، استفاده از لیزر می باشد. هنگام استفاده از این روش، باید حتما مراقب نکات بهداشتی مربوطه باشید تا دچار بیماری های پوستی نشوید. ضمین اینکه استفاده از کرم زینک برای بعد از لیزر، کمک می کند تا پوست با سوختگی درگیر نشود.

مطالب برگزیده و جذاب
هزینه جراحی دهان و دندان در سال 1401 چقدر است؟

ورزش کردن

ورزش کردن علاوه بر تاثیری که بر بهداشت فردی می گذارد، باعث می شود که افراد آمادگی جسمانی بالاتری داشته باشند و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند. ورزش باعث بهتر کردن حال روحی شده و بسیار نشاط آور است. زمانی که افراد ورزش می کنند، از لحاظ روحی و روانی تمایل بیشتری به انجام رابطه جنسی دارند. همچنین با ورزش کردن، تعریق بدن بالا می رود و سموم بدن از طریق تعریق، خارج می شوند. البته باید در نٰظر داشته باشید که دوش گرفتن بعد از ورزش، جزو واجبات است.

بهداشت دهان و دندان

یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین شرایط انسان ها، میزان رعایت بهداشت دهان و دندان آنهاست. البته که رعایت بهداشت مربوط به دهان و دندان، برای بهداشت و سلامت کلی بدن بسیار مفید است اما این موضوع تاثیر گسترده ای بر شوق و کشش جنسی می گذارد. برای رعایت کردن بهداشت دهان، باید چندین مرحله را رد کنید. اولین مرحله استفاده از نخ دندان، است. با توجه به نیاز افراد، امروزه نخ دندان های متفاوتی تولید می شوند که می توانند با مشورت با دندانپزشک خود، نخ دندان مناسب را انتخاب کرده و قبل از مسواک زدن از آن استفاده کنند. استفاده از نخ دندان حداقل دوبار در طول روز الزامی است تا غذاهای باقی مانده را از میان دندان ها خارج کرده و نمی گذارد باکتری ها در میان دندان ها، تجمع کنند؛ این کار از بروز پوسیدگی های دندان و دندان های خراب جلوگیری می کند. برای استفاده از نخ دندان باید حدودا ۴۰ سانت، نخ دندان را جدا کنید و دور انگشت شست و اشاره بپیچید و از میان دندان ها به آرامی رد کنید. در نظر داشته باشید که برای هر دندان باید قسمت جدیدی از نخ دندان را استفاده کنید تا آلودگی ها و باکتری ها انتقال پیدا نکنند.

مطالب برگزیده و جذاب
کراس بایت دندان چیست؟ + معرفی روش های درمان کراس بایت

پس از نخ دندان کشیدن، نوبت مسواک زدن است. در این مرحله باید توجه داشته باشید که نوع مسواک انتخابی شما و نوع خمیردندان انتخابی شما، با دندان هایتان مناسب باشند و آسیبی وارد نکنند. برای اکثر افراد مسواک باید برس های نرم داشته باشد و خمیردندان نیز باید حاوی فلوراید باشد. مسواک زدن باید حدود ۲ دقیقه زمان ببرد و باید تمام قسمت های دندان ( مخصوصا دندان های آسیاب ) مسواک زده بشوند. در صورتی که توانایی مسواک زدن را در موقعیت خاصی نداشتید، می توانید از محلول آب نمک برای تمیز کردن دندان ها استفاده کنید. البته این راهکار موقتی است و فقط در مواقع ضروری باید از آن استفاده کرد.

مرحله بعدی استفاده از دهانشویه است. این مرحله اجبار نیست اما کمک می کند تا بهداشت دهان و دندان ها، در سطح بالاتری رعایت شود. دهانشویه ها انواع مختلفی دارند که می توانید با مشورت گرفتن از دندانپزشک خود، نوع مناسب را انتخاب کنید و طبق دستورالعمل نوشته شده بر روی خود محصول ،‌ استفاده از آن را آغاز کنید. دهانشویه ها میتوانند از نوع درمانی، بهداشتی، مخصوص دندان های حساس و یا سفید کننده باشند که می توانید بسته به نیاز خود، یکی از موارد را انتخاب نمایید.

این محتوا به کمک خانم دکتر لیلا جبلی (روانشناس و مشاور) تهیه شده است.

مطلب پیشنهادی: مشاوره خانواده چیست و چه اهمیتی دارد؟

//انتهای رپورتاژ آگهی//

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا