دانستنی‌های دندان

اصلاح طرح لبخند چیست و روش‌های آن کدام است؟

برای داشتن لبخندی زیبا معیارهای مختلفی توسط دندانپزشک بررسی می‌شود، متناسب بودن اندازه دندان‌ها، ردیف بودن دندان‌ها در کنار خطوط لثه و رنگ دندان از مهم‌ترین عواملی هستند که برای داشتن لبخندی جذاب اهمیت دارند. اما اصلاح طرح لبخند چیست و برای چه کسانی مناسب است؟ آیا چیزی در مورد هزینه طرح لبخند و مزیت‌های استفاده از آن می‌دانید؟ در این مقاله می‌توانید با هر آن چیزی که لازم است در مورد اصلاح طرح لبخند و روش‌های آن بدانید، آشنا شوید.


فهرست مطالب


طرح لبخند چیست؟

طرح لبخند یک اصطلاح بسیار قدیمی است که مردم از آن برای توصیف ویژگی های لبخند استفاده می کنند. به تمام بافت ها و اجزای دهان و صورت که حین لبخند زدن درگیر هستند اصطلاحا اجزاء لبخند گفته می شود. و به ترکیب و هماهنگی آن ها حین لبخند زدن کامل نیز، طرح لبخند اطلاق می شود. لب ها، دندان ها، مقدار کمی از بافت لثه، لپ ها، چانه و تعدادی ساختار مخفی دیگر همگی جزئی از یک طرح لبخند هستند.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند متشکل از مجموعه‌ای خدمات دندانپزشکی است که به شما کمک می‌کند دندان‌هایی زیباتر داشته باشید و در زمان خندیدن جذاب‌تر به نظر برسید. گاهی اوقات برای اصلاح طرح لبخند تنها از روش‌های ساده‌ای مثل کامپوزیت کردن استفاده می‌شود و گاهی اوقات لازم است فرد تحت بیهوشی کامل قرار بگیرد و فرم لثه و دندان‌ها به طور کامل  تغییر کند.

به‌طورکلی هر نوع درمانی که در جهت زیبایی دندان‌ها انجام شود، در دسته اصلاح طرح لبخند قرار دارد. در این روش معمولا نوع درمان با توجه به آناتومی فک، میمیک صورت و دندان‌ها، فک و لثه فرد انجام می‌شود. مهم‌ترین درمان در اصلاح طرح لبخند ترمیم لثه است و برای این موضوع عوامل زیبایی شناختی مختلفی بررسی می‌شود و سپس روش درمان برای فرد مشخص خواهد شد.

اصلاح طرح لبخند یعنی چه؟

هر نوع درمانی که شما برای زیبایی دندان‌های خود انجام دهید به نوعی اصلاح لبخند است. درصد زیادی از زیبایی و جذابیت چهره به میمیک صورت مربوط میشود و بخشی دیگر به زیبایی دندان و لبخند شما برمیگردد. برای طراحی و اصلاح طرح لبخند باید به دندانپزشکی زیبایی مراجعه کنید تا ابتدا دندان‌های شما را از نظر سلامت بررسی کنند سپس اقدام به آغاز فرآیند زیبایی دندان کنند.

معمولا در جلسه‌ای که برای معاینه به متخصص مراجعه میکنید آناتومی فک، دندان و لثه شما بررسی شده و مشکلاتی که وجود دارد رفع میشود. از مهم ترین درمان‌هایی که در اولویت وجود دارد ترمیم لثه است زیرا در صورتی که دارای عفونت کم یا خونریزی باشد باید ابتدا درمان شده سپس اقدام به زیباسازی دندان‌ها کرد. برخی از نکاتی که باید برای اصلاح طرح لبخند در نظر گرفته شود عبارت است از:

 • نسبت طول و عرض دندان شما با طراحی لبخند رابطه بسیار مستقیمی دارد. در زیباسازی دندان و طراحی لبخند باید نسبت طلایی طول و عرض دندان در نظر گرفته شده و همه محدودیت‌هایی که وجود دارد بررسی شود.
 • برای طراحی لبخند باید هماهنگی خطوط لثه را نظر گرفت. هم راستا بودن خطوط لثه میتواند لبخندی بسیار زیبا و جذاب برای شما به ارمغان بیاورد. زیرا  قرمزی لثه کمی بیش از حد معمول مشخص میشود و در صورتی که باهم قرینه نباشد زیبایی لبخند شما خدشه دار میشود.
 • در صورتی که دندان شما دچار پوسیدگی باشد و شما پیش از انجام آن را بررسی نکرده باشید قطعامشکل ساز خواهد شد.
 • در صورتی که نیاز به ارتودنسی دندان دارید ابتدا باید ارتودنسی را در اولیت قرار داده سپس اقدام به طرح لبخند کنید زیرا براکت‌های ارتودنسی میتواند رنگ زرد به روکش دندانی شما ببخشد.

برای اصلاح طرح لبخند چه مواردی در نظر گرفته می‌شود؟

به منظور اصلاح طرح لبخند دندانپزشک دندان‌ها و لثه‌های فرد را بررسی می‌کند و از سالم بودن دندان‌ها اطمینان حاصل می‌کند. سپس بهترین روش برای اصلاح طرح لبخند انتخاب می‌شود. در ادامه می‌توانید با اقدامات ضروری در اصلاح طرح لبخند آشنا شوید.

اندازه‌گیری نسبت طول و عرض دندان

اولین موضوعی که می‌توانید به زیباتر شدن لبخند شما کمک کند، متناسب بودن نسبت طول و عرض دندان‌ها است. برای اصلاح طرح لبخند دندانپزشک اندازه دندان‌ها را بررسی می‌کند و محدودیت‌ها و مشکلات دندان را مشخص می‌کند.

بررسی خطوط لثه

موضوع بعدی که روی زیبایی لبخند موثر است، متناسب بودن اندازه لثه‌ها است. در برخی افراد قرمزی لثه بیشتر از حد معمول مشخص می‌شود و این موضوع روی زیبایی فرد تاثیر می‌گذارد. درواقع اگر در زمان خندیدن بیشتر از 2 میلی‌متر از لثه‌ها مشخص می‌شوند، لازم است خط لثه فرد اصلاح شود تا لبخند لثه‌ای برطرف شود. خطوط لثه باید کاملا با خطر فرضی بالای دندان‌های قدامی موازی باشند.

دندانپزشک با بررسی اندازه لثه مشخص می‌کند که شرایط لثه فرد چگونه است و آیا در تمام قسمت‌ها حالتی قرینه دارد یا خیر. برای اصلاح لبخند لثه‌ای پزشک با توجه به شرایط بیمار از روش جراحی یا لیفت لثه و یا روش‌های غیر جراحی مثل تزریق ژل و بوتاکس استفاده می‌کند.

بررسی پوسیدگی دندان

دندان‌های سیاه و پوسیده موجب می‌شود تا ظاهر شما تحت تاثیر قرار بگیرد و لبخندتان آن چنان که باید زیبا به نظر نرسد. به علاوه قبل از اقدامات زیبایی دندان باید همه دندان‌های خود را از نظر سلامتی بررسی و در صورت نیاز درمان کنید.

مطالب برگزیده و جذاب
دندانپزشک زیبایی کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

بررسی فاصله و ترتیب دندان‌ها

موضوع بعدی که باید برای اصلاح طرح لبخند  توسط پزشک بررسی شود، مرتب بودن دندان‌ها است. در برخی افراد لازم است فرد برای مرتب کردن دندان از ارتودنسی استفاده کند و در برخی دیگر باید فاصله دندان و نواقص آن با روکش برطرف شود.

رنگ دندان

در صورتی که رنگ  دندان شما تیره باشد و یا لکه‌هایی زننده روی آن ایجاد شده باشد، می‌توانید با اصلاح کردن طرح لبخند ظاهر جذاب‌تری به دندان‌ها ببخشید. برای این کار معمولا از روش‌های مختلفی مثل بلیچینگ و بلیچینگ استفاده می‌شود. درباره لیفت لثه  چه می دانید؟

چه افرادی می‌توانند از اصلاح طرح لبخند استفاده کنند؟

اصلاح طرح لبخند می‌تواند برای هر فردی که از نامرتب بودن دندان‌ها و عدم توازن بین لثه و دندان رنج می‌برد، مناسب باشد. به‌طورکلی اصلاح طرح لبخند یک فرآیند درمانی نیست و بیشتر به ظاهر افراد وابسته است، از همین رو در اکثر مواقع یک امر سلیقه‌ای است. اما از طرف دیگر افرادی هم هستند که به دلیل نامرتب بودن دندان‌ها قادر به تمیز کردن صحیح دندان نیستند و در صحبت کردن و یا غذا خوردن نیز دچار مشکل می‌شوند. این افراد می‌توانند با استفاده از اصلاح طرح لبخند این مشکلات را برطرف کنند و ظاهر جذاب‌تری به صورت خود ببخشند. در ادامه به برخی از شرایطی که لازم است از خدمات اصلاح طرح لبخند استفاده شود، اشاره شده است.

 • شکستن و لب پر شدن دندان‌ها
 • وجود فاصله بین دندان‌ها
 • بد فرم بودن دندان‌ها
 • پوسیده بودن دندان‌ها
 • کوتاه بودن یا بلند بودن بیش از حد دندان‌ها
 • مشخص بودن بیش از حد لثه در زمان خندیدن
 • زرد و بد رنگ بودن دندان
 • کج بودن دندان‌ها
 • عدم رویش برخی دندان‌ها به صورت مادرزادی
 • تمایل به زیبایی بیشتر ظاهر دندان‌ها

اصلاح طرح لبخند چه فوایدی دارد؟

اگر شما در جامعه ای زندگی می کنید که به واسطه موقعیت شغلی و اجتماعی خود نیاز بیشتری برای برقراری ارتباط موثر با مردم را دارید می دانید که قطعا یکی از عوامل ایجاد رابطه قوی لبخند زدن می باشد، در این جا مسئله اصلاح طرح لبخند می تواند نقش عالی در بهبود زیبایی لبخند و دندان ها داشته باشد و با روش های درمانی مختلف این مشکل را برطرف کند.

عواملی  که در انتخاب طرح لبخند موثر است:

 • شکل صورت
 • انتظارات شخصی
 • سن و جنس

در هنگام مشاوره ، دندانپزشک زیبایی تمامی این عوامل را در نظر خواهد گرفت و طرح لبخند ویژه ای را پیشنهاد خواهد کرد.

معرفی انواع روش‌های اصلاح طرح لبخند

قطعا اگر پیش از انجام اصلاح لبخند با انواع روش‌های اصلاح لبخند آشنا شوید میتوانید بهتر تصمیم گرفته و با جزئیات هر روش آشنا شوید. در ادامه قصد داریم برخی از روش‌های اصلاح طرح لبخند را برای شما شرح دهیم.

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان یا همان بلیچینگ دندان از خدمات عمومی زیبایی دندانپزشکی است که در این روش دندان‌های شما چند درجه روشن‌تر از حالت طبیعی شده اما طول عمر آن به صورت دائمی نیست. روش سفید کردن دندان شامل مراحل مسواک زدن با خمیردندان‌هایی که خاصیت سفیدکنندگی دارند، سفید کردن دندان‌ها با استفاده از لیزر، استفاده از ژل سفید کننده و استفاده از نوار سفید کننده میشود.

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت

کامپوزیت ونیر دندان به تنهایی برای تغییر رنگ دندان و اصلاح فرم دندان استفاده میشود که باید در مراقبت از آن کوشا باشید. باندینگ دندان نیز با استفاده کامپوزیت انجام میشود که در واقع یک نوع ترمیمی است که همرنگ دندان بوده و با استفاده از یک چسب خاص روی دندان قرار میگیرد و با نور مخصوصی که در کامپوزیت دندان نیز استفاده میشود محکم میشود.

اصلاح باندینگ به دلیل محکم شدن این ترمیم بر روی دندان استفاده میشود. استفاده از این روش بسیار ساده و دارای قیمت پایین تری نسبت به روش‌های مشابه است.

اصلاح طرح لبخند لثه ای

این روش در صورتی استفاده میشود که هنگام لبخند زدن بخش عظیمی از لثه شما دیده میشود برای اصلاح آن بهتر است از روش لیفت لثه استفاده نمود.

افرادی که دارای دندان کوتاهی هستند اغلب دچار لبخند لثه‌ای میشوند که باید اصلاح خط لثه برای آنها صورت گیرد. البته گاهی برای لیف لثه و اصلاح خط لثه از افزایش طول تاج دندان استفاده میشود. اغلب با استفاده از لیزر یا ارتودنسی میتوان این روش را انجام داد. در کل برای اصلاح لبخند لثه ای شدید روش های مختلفی وجود دارد که بنا به دلیل ایجاد لبخند لثه ای میتوان نوع درمان را به صورت دقیق مشخص نمود و انجام داد.

اصلاح طرح لبخند لثه ای با بوتاکس

یک لبخند لثه ای را می توان به راحتی و به طور مؤثر با بوتاکس درمان کرد. این درحالی است که پیش تر، درمان این نوع لبخند با جراحی انجام می شد و شامل برش دادن بعضی از قسمت های لثه، تغییر موقعیت لب و بلندتر کردن دندان ها بود. برای انجام جراحی، دریافت بی حسی موضعی، بستری شدن برای بررسی میزان بهبودی و کنترل درد و همچنین داشتن رژیم غذایی خاص الزامی بود.

امروزه درمان آن با بوتاکس تنها در ۱۰ دقیقه انجام می شود. بوتاکس دارای سم بوتولینوم نوع A است و در صورت تزریق، می تواند ماهیچه های لب فوقانی را شل کرده و هنگام لبخند زدن، بالا آمدن لب فوقانی را محدود کند، بنابراین لثه پوشیده می ماند. دو یا چند واحد بوتاکس در ناحیه ی بین بینی و لب فوقانی تزریق می شود تا لبخند اصلاح شود و لبخندی جذاب تر و طبیعی تری ایجاد نماید. لب بالایی که با بوتاکس شل شده است، دیگر هنگام لبخند زدن منقبض نمی شود و به اندازه ی قبل بالا نمی رود. باید توجه داشت که فقط متخصصان آموزش دیده می توانند این درمان را انجام دهند، زیرا ماهیچه ها و اعصاب زیادی در اطراف لب و دهان وجود دارد. تزریق بوتاکس دقیقاً در محل مناسب برای حل مشکل لبخند ضروری است. مهم ترین ویژگی این درمان غیرتهاجمی بودن و اثرگذاری سریع آن است. این درمان فوق العاده مؤثر است و نتایج معمولاً ۳ تا ۶ ماه ماندگاری دارند. فرد می تواند بلافاصله پس از درمان به زندگی روزمره ی خود بازگردد. اثر کامل درمان پس از گذشت دو هفته پس از تزریق ظاهر می شود.

مطالب برگزیده و جذاب
اباتمنت دندان چیست؟

روش‌های اصلاح طرح لبخند با بوتاکس

روش های اصلاح طرح لبخند ۴ مدل مختلف انجام می شود که به طور خلاصه شرح می دهیم:

 • لیفت لبخند

با گذشت زمان، پوست شل می شود و کاهش حجم بافت نرم می تواند نشانه های پیری را به طور واضح در اطراف دهان ایجاد کرده، بر زیبایی لبخند تاثیر بگذارد. لیفت لبخند با تزریق بوتاکس روشی ساده، سریع و موثر است که می تواند با ریلکس کردن ماهیچه هایی که گوشه های دهان را پایین می آورند، گوشه های دهان را لیفت کند، لب ها را تقویت کند و با اصلاح طرح لبخند ظاهر بهتری ایجاد کند. اصلاح طرح لبخند با بوتاکس به روش لیفت لبخند یک روش سرپایی با حداقل تهاجم است، و مشکلات زیر را در منطقه لبخند برطرف می کند:

 • خطوط شعاعی لب، خطهایی که به صورت عمودی از لب ها کشیده می شوند.
 • خطوط اطراف دهان، خطوطی که از گوشه های دهان به سمت پایین چانه امتداد دارند.
 • عضلاتی که گوشه های دهان را به حالت اخم مداوم پایین می کشند.
 • صاف کردن خطوط نازولابیال

خطوط نازولابیال یا خطوط لبخند، که می توانند در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب، سیگار کشیدن یا فقط به عنوان بخشی از روند طبیعی پیری ایجاد شوند، خطوطی هستند که از گوشه بینی تا گوشه دهان کشیده می شوند و هنگام لبخند زدن واضح تر می شوند. از بوتاکس می توان برای ریلکس کردن عضلات مرتبط و کاهش ظاهر این خطوط استفاده کرد. معمولا در کنار بوتاکس از یک نوع پر کننده نیز استفاده می شود.

 • برطرف کردن لبخند لثه ای

به گفته دندانپزشکان و جراحان زیبایی، در یک طرح لبخند ایده آل، خط پایین لب بالایی باید بالاتر از دندان ها قرار بگیرد و لثه ها در هنگام لبخند باید حداکثر تا ۲ میلیمتر قابل رویت باشد. اگر در هنگام لبخند زدن بیش از سه تا چهار میلی متر از لثه بیرون باشد، به این وضعیت “لبخند لثه ای” گفته می شود. لبخند لثه ای در زنان دو برابر مردان مشاهده می شود و اغلب افرادی که به آن دچار هستند سعی در کنترل و به حداقل رساندن لبخند خود دارند که می تواند تأثیر سوء بر روابط شغلی، اجتماعی و شخصی آنها داشته باشد.

در گذشته، تنها راه حل برطرف کردن لبخند لثه ای عمل جراحی لثه و برداشتن بافتهای اضافی بود. در حین عمل ممکن بود جراح عضله های بالابرنده لب بالایی را قطع کنند تا نتواند به همان اندازه بالا برود و در موارد شدید، بیماران تحت عمل جراحی ارتوگناتیک قرار می گرفتند. همه این روش ها توام با تحمل درد و رنج، هزینه و زمان طولانی بهبودی بود. اما امروزه، بوتاکس با فلج کردن عضلات بیش فعال لب بالا، سطح لثه قابل مشاهده را کاهش می دهد و در نهایت باعث بهبود طرح لبخند می شود. بوتاکس روشی سریع و بدون درد برای کاهش ظاهر لبخند لثه ای است.

 • برطرف کردن لاغری لب (TIGHT LIPPED)

تزریق بوتاکس به داخل لب، برای افرادی که لب های خیلی نازکی دارند، بسیار عالی است. همچنین، برای کسانی که در اثر مرور زمان و افزایش سن،مقداری از حجم لب های خود را ازدست داده اند و لب آنها در هنگام لبخند لاغر به نظر می رسد، بوتاکس اصلاح کننده خوبی است. بوتاکس با ریلکس کردن ماهیچه های لب، باعث می شود که تمام لب گسترده و نرم شود و به این ترتیب باعث اصلاح طرح لبخند می شود.

ونیرهای پرسلن

در صورتی که دندان شما دچار فرم نادرست و رنگ دلخواهی نباشد میتوان از یک لایه متریال مخصوص روی دندان استفاده نمود تا مشکلات ظاهری دندان را از بین ببرد. ونیرهای پرسلین دارای طول عمر بالایی است و دچار تغییر رنگ نمیشود. به این روش اصطلاحا لمینت سرامیکی یا پرسلن لمینت گفته می شود.

اصلاح طرح لبخند با ارتودنسی

این روش برای افرادی است که فک یا دندان آن‌ها در جای صحیح خود قرار نگرفته نباشد دراین صورت به وسیله براکت و سیم مخصوص ارتودنسی دندان ‌ها را به مکان اصلی خود هدایت کرده که با استفاده از دو روش ارتودنسی متحرک وثابت میتوان این کار را انجام داد. هدف اصلی این روش جلوگیری از پوسیدگی دندان و اصلاح فرم دندان برای داشتن لبخندی بسیار زیبا است.

ایمپلنت دندان

در صورتی که دندانی را از دست داده باشید قطعا جای خالی آن ضمن ایجاد ظاهری بد در صورت شما باعث تحلیل لثه میشود. افرادی که دندانی از دست میدهند کمی لپ آنها به داخل کشیده میشود و ایجاد چال میشود. با کاشت ایمپلنت دندان درون استخوان فک و سپس اتصال تاج دندانی میتوان دندانی طبیعی و زیبا داشت.

روکش دندان 

روکش دندان شبیه به یک کلاه بر روی تاج دندان یا پروتز دندانی قرار میگیرد که رنگ آن کاملا مشابه دندان‌های دیگر است و زیبایی را به دندان شما بازمیگرداند. البته از آن به عنوان پروتز ثابت دندانی هم نام برده میشود. اغلب از جنس سرامیک، فلز یا ترکیبی از این دو متریال است. در صورتی که رنگ دندان یا پوزیشن دندان مناسب نباشد از روکش دندان استفاده میشود.

بریج دندان

روش‌های مختلفی برای کاشت دندان وجود دارد تا زیبایی از دست رفته دندان و لبخند را به صورت شما بازگرداند. استفاده از بریج دندان میتواند جای دندان از دست رفته شما را پر کرده و طرح لبخند شما را اصلاح کند.

اصلاح طرح لبخند لمینت

قسمتی از تناسب مورد نیاز برای ایجاد لبخند زیبا را که متخصص دندانپزشکی با کمک لمینت فراهم می کند، به عنوان لمینت طرح لبخند شناخته می شود. لمینت طرح لبخند محدود به شرایط بیماری یا وجود مشکلات دندانی نمی شود و برای افراد با دندان سالم نیز صورت می گیرد. چرا که تصمیم مراجعه کننده افزایش زیبایی لبخند خود است.

اصلاح طرح لبخند

در طرح لبخند با کمک لمینت پوسته سفید یا رنگی خاصی روی دندان ها نصب می شود که برای تغییر رنگ، تغییر اندازه، متناسب سازی، ایجاد خط یک راستا در دندان ها و … استفاده می شود. حالا نه تنها عیوب دندان فرد پوشانده شده است که سایز دندان ها و یکنواختی آنها یک لبخند زیبا را ایجاد می کند.

مطالب برگزیده و جذاب
اسپلینت دندان چیست؟

کار اصلاح لبخند از کجا شروع می‌شود؟

پاسخ به این سوال به نوع مشکلی بستگی دارد که در خصوص لبخندتان وجود دارد. بسته  به تعداد، نوع مشکل و شدت آن، شما باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید. برای مثال برای برطرف کردن نامنظمی های  دندانی باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. برای تغییر رنگ دندان ها باید به متخصص ترمیمی و زیبایی دندان و …. . اما بهتر است که ابتدا به یک دندانپزشک عمومی مراجعه کنید تا مشکلات شما را به خوبی تشخیص داده و شما را به متخصص یا متخصصان خاصب ارجاع دهد. در ادامه درباره اینکه هر متخصص کدام مشکل طرح لبخند شما را برطرف میکند مطالبی خواهید خواند.

متخصص ارتودنسی دندان

یک متخصص ارتودنسی به صاف، هماهنگ و یکدست شدن دندان های شما کمک می کند. هر مشکلی که در خصوص موقعیت دندان ها و فک باشد را باید با کمک گرفتن از این متخصص برطرف کنید. این متخصص قادر است مشکلات زیر را با روش های خاصی اصلاح کند و شما را به یک طرح لبخند عالی سوق دهد:

 • اورکراودینگ یا ازدحام دندان ها
 • کج بودن یک یا چند دندان
 • کوتاه یا بلند بودن یک یا چند دندان
 • وجود دندان های نهفته مانند دندان نیش یا دندان عقل نهفته
 • جلو بودن فک بالا نسبت به فک پایین (اوربایت)
 • جلو بودن فک پایین نسبت به فک بالا (آندربایت)
 • وجود فضا بین دو فک بالا و پایین در بخش جلو هنگام بسته شدن دهان
 • کوچک بودن کام دهان
 • لب شکری
 • شکاف کام
 • وجود فاصله بین دندان ها
 • انحراف فک به طرفین
 • و …

این متخصص با کمک روش های زیر اقدام به اصلاح طرح لبخند شما میکند:

 • ارتودنسی ثابت فلزی، لینگوال، دیمون، ارتودنسی سرامیکی
 • ارتودنسی متحرک با پلاک های شفاف ارتودنسی مانند اینوزیلاین
 • ارتودنسی نامرئی که میتواند تعداد زیادی دستگاه ارتودنسی را در خود جای دهند

متخصص ترمیمی و زیبایی دندان

برای اصلاح طرح لبخند ابتدا از سلامت لثه ها اطمینان حاصل می کنیم. سپس به سراغ دندان های پوسیده می رویم پس از ترمیم و بازسازی و بر طرف کردن پوسیدگی دندان ها این بار نوبت به سفید کردن دندان ها می رسد. سفید کردن دندان ها که در مواقعی ناچار به تکرار آن می شویم درخشان شدن دندان های شما را ماندگار می کند. در مرحله آخر که مهمترین و زمان برترین مرحله اصلاح طرح لبخند است به سراغ متخصص ارتودنسی می رویم که مرتب کردن دندان ها به عهده او است.

مهمترین اقداماتی که یک متخصص زیبایی و ترمیی دندان برای اصطلاح طرح لبخند شما انجام میدهد عبارتند از:

 • ترمیمی پوسیدگی ها
 • پر کردن دندان
 • جرمگیری دندان و روت پلنینگ
 • بلیچینگ دندان
 • نصب انواع روکش دندان
 • نصب انواع ونیر دندان شامل ونیر کامپوزیت، لمینت دندان و ….

متخصص لثه

تمام مشکلاتی که در خصوص بافت نرم و مخصوصا بافت لثه در دهان وجود دارد باید با نظارت یک متخصص لثه برطرف شوند. کاهی اوقات ممکن است با بیماری لثه شامل التهاب و عفونت لثه مواجه باشیم. این دو بیماری میتوانند هم ظاهر لثه را زشت کنند و هم باعث بر هم خوردن زیبایی طرح لبخند شوند. یک متخصص لثه با اقدامات زیر به اصطلاح طرح لبخند در افراد کمک می کند:

 • تشخیص و درمان التهاب لثه یا ژینژیویت
 • تشخیص و درمان عفونت شدید لثه یا پریودنتییت
 • کمک به بهبود خط لثه
  • درمان لبخند لثه ای
 • درمان هایپرپلازی لثه ها (ورم و بزرگ شدن بافت لثه)
 • و ….

متخصص پروتز دندان

متخصصان پروتز با کمک متخصصان ترمیمی و زیبایی نقش مهمی در اصلاح طرح لبخند ایفا می کنند. آن ها جای خالی دندان ها و یا فواصله بین دندانی را با کمک انواع پروتز ثابت و متحرک دندانپزشکی پر می کنند. آن ها برای داشتن لبخندی بهتر اقدامت زیر را برای بیماران انجام می دهند:

 • ساخت ایمپلنت دندان
 • روکش کردن دندان
 • نصب بریج یا پل دندانپزشکی
 • نصب انواع دندان مصنوعی

جراح دهان، فک و صورت

جراح دهان در کنار سایر متخصصان دندانپزشکی و به صورت ویژه در همکاری با یک متخصص ارتودنسی قادر است که مشکلات ساختاری مربوط به استخوان های صورت مانند فک بالا یا پایین را اصلاح کنند.

اقدام زیر کارهایی است که یک جراح دهان برای اصلاح طرح لبخند انجام می دهند:

 • کاشت ایمپلنت دندان
 • جراحی زیبایی لثه
 • کشیدن دندان با روش جراحی
 • جراحی فک برای درمان انواع مشکلات ساختاری فک مانند اپن بایت، آندربایت، کراس بایت، اوربایت، اورجت و ….
 • جراحی شکاف کام و لب
 • و …

بررسی هزینه اصلاح طرح لبخند

قیمت طرح لبخند دندان با توجه به نوع درمان و اقدامات زیبایی که باید انجام شود متغیر است. ممکن است برای طراحی لبخند یک فرد تنها کامپوزیت یک یا چند دندان برای وی کافی باشد. از طرفی ممکن است برای فرد دیگری جهت اصلاح طرح لبخند، انجام مجموعه‌ای از خدمات دندانپزشکی مانند ارتودنسی، کامپوزیت و ایمپلنت مورد نیاز باشد. در نتیجه نمی‌توان به طور دقیق برای قیمت طرح لبخند و یا هزینه اصلاح طرح لبخند یک عدد مشخص بیان کرد. برای اطلاع دقیق از قیمت اصلاح طرح لبخند به یک کلینیک تخصصی دندانپزشکی مراجعه کنید؛ دندانپزشک پس از معاینه دقیق، درمان‌های مورد نیاز و هزینه دقیق را اعلام می‌کند.

هزینه اصلاح طرح لبخند با ارتودنسی

قیمت اصلاح طرح لبخند با ارتودنسی در سال ۱۴۰۲قیمت به ریال
ارتودنسی ثابت دو فک بدون کشیدن دندان۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰
ارتودنسی ثابت دو فک با کشیدن دندان۵۵۰/۰۰۰/۰۰۰
ارتوسرجری (ارتودنسی جهت جراحی فک)۶۵۰/۰۰۰/۰۰۰
ارتودنسی دیمون (به ازای هرفک اضافه می شود)۲۰۰/۰۰۰/۰۰۰
ارتودنسی شبه دیمون (به ازای هرفک اضافه می شود)۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰
ارتودنسی سرامیکی (به ازای هر فک اضافه می شود)۲۰۰/۰۰۰/۰۰۰
ارتودنسی متحرک دو فک۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰

هزینه اصلاح طرح لبخند با ایمپلنت

قیمت اصلاح طرح لبخند برای کاشت دندان در سال ۱۴۰۲قیمت به ریال
یک واحد ایمپلنتکره‌ای ۱۲۰/۰۰۰/۰۰۰
نئودنت ۱۷۰/۰۰۰/۰۰۰
اشترومن معمولی ۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰
اشترومن راکسالید ۳۵۰/۰۰۰/۰۰۰

هزینه اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت و لمینت

قیمت اصلاح طرح لبخند با لمینت در سال ۱۴۰۲قیمت به ریال
فیسینگ کامپوزیت (هر دندان)۳۵/۰۰۰/۰۰۰
پرسلن لمینت۶۰/۰۰۰/۰۰۰ – ۷۵/۰۰۰/۰۰۰

هزینه اصلاح طرح لبخند با بلیچینگ

قیمت اصلاح طرح لبخند با بلیچینگ در سال ۱۴۰۲قیمت به ریال
بلیچینگ HOME هر فک۲۵/۰۰۰/۰۰۰
بلیچینگ OFFICE هر فک۳۵/۰۰۰/۰۰۰

هزینه اصلاح طرح لبخند برای ترمیم دندان ها

قیمت اصلاح طرح لبخند برای پر کردن دندان ها در سال ۱۴۰۲قیمت به ریال
ترمیم آمالگام کلاس پنج یا یک سطحی۱۲/۰۰۰/۰۰۰
ترمیم آمالگام دو سطحی۱۴/۰۰۰/۰۰۰
ترمیم آمالگام سه سطحی۱۶/۰۰۰/۰۰۰
ترمیم کامپوزیت کلاس پنج یا یک سطحی۱۵/۰۰۰/۰۰۰
ترمیم کامپوزیت دو سطحی کلاس سه۱۶/۰۰۰/۰۰۰
ترمیم کامپوزیت سه سطحی یا کلاس چهار۱۸/۰۰۰/۰۰۰
ترمیم بیلداپ با آمالگام (دندان دائمی)۲۰/۰۰۰/۰۰۰
ترمیم بیلداپ با کامپوزیت نوری (دندان دائمی)۲۲/۰۰۰/۰۰۰

چگونه لبخندی طبیعی داشته باشیم؟

روش های اصلاح طرح لبخند بسیارند ولی شما میتوانید با انجام کارهایی ساده این زیبایی را بصورت طبیعی برای خود داشته باشید . انجام کارهایی ساده که با کمی وقت و دقت میتوانید چهره ای جذاب و شاداب داشته باشید :

مطالب برگزیده و جذاب
کرادینگ دندان چیست و چگونه درمان می شود؟

1- مسواک زدن دوبار در روز

مسواک زدن دندان ها بخش مهمی از سلامت فردی را شامل می شود، اما متاسفانه بسیاری از افراد حوصله و وقت کافی به آن اختصاص نمی دهند. ۲ دقیقه برای هر بار مسواک زدن زمان بگذارید و روی تمیز کردن دندان های آسیاب و قسمت هایی که دسترسی به آنها دشوار است، تمرکز بیشتری داشته باشید. دهان را به ۴ بخش تقسیم کنید و به هر بخش ۳۰ ثانیه اختصاص دهید. مسواک را با ملایمت روی دندان ها بکشید ولی مطمئن شوید که همه سطوح را تمیز کرده اید.

2- سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

تمیز شدن دندان ها توسط دندانپزشک، هر شش ماه یکبار می تواند به سلامت دهان و دندان و زیباسازی لبخند کمک کند. در صورتی که مرتبا به دندانپزشک مراجعه نکنید، ممکن است دچار پریودنتیت شوید که می تواند منجر به تورم، تحلیل و خونریزی لثه ها شود. بیماری لثه همچنین ممکن است موجب سکته قلبی، سکته مغزی، دیابت، چاقی، زایمان های زودرس و آپنه خواب شود.

علاوه بر از بین بردن لکه ها از روی دندان ها، دندانپزشک می تواند علائم بیماری هایی مانند فشار خون بالا و سرطان دهان را نیز کنترل کند. از آنجایی که اغلب بیماری ها از درون دهان خود را آشکار می کنند، دندانپزشک می تواند شما را از خطر بیماری های دیگر آگاه ساخته و به پزشک ارجاء دهد.

3- ترک سیگار

سیگار کشیدن مضرترین اقدامی است که انسان می تواند برای تخریب لبخند خود انجام دهد. پوست بدن افراد سیگاری رنگ پریده شده و دندان هایشان پس از مدتی زرد می شوند. این آسیب ها معمولا به مرور زمان رخ می دهند اما در صورت عدم رسیدگی، می تواند یک لبخند زیبا را به طور کامل تخریب کند. ترک سیگار اصلا کار آسانی نیست اما این کار فواید فراوانی برای سلامت تان خواهد داشت.

4- مصرف بیش از اندازه مواد غذایی رنگی

اگر می خواهید دندان های زرد و لکه دار شده تان را اصلاح کنید، ابتدا بهتر است از لکه دار شدن بیشتر آنها جلوگیری کنید. خوردن چای، کوکا کولا، قهوه، شراب، زرد چوبه، انواع توت و سس گوجه فرنگی می تواند به مرور زمان موجب تغییر رنگ دندان ها شوند. لازم نیست خوردن این غذاها را متوقف کنید، اما در مصرف آنها زیاده روی نکنید و پس از هر بار مصرف، حتما آب درون دهان بچرخانید و بعد مسواک بزنید.

5- کاهش مصرف غذاهای اسیدی

اسید موجود در مرکبات، نوشابه، نوشیدنی های گازدار، انرژی زا و آبمیوه ها می تواند به مرور زمان مینای دندان را تخریب کند. اما در اینجا نیز می توان با عدم زیاده روی و رعایت بهداشت دهان و دندان اثر این مواد را کاهش داد. همچنین استفاده از خمیر دندان های استحکام دهنده ی مینا و دهان شویه ها می تواند از بیشتر شدن این مشکل جلوگیری کند. در نهایت می توانید برای سفید کردن دندان ها از بلیچینگ استفاده کنید.

6- احتیاط در جویدن

ترمیم دندانی شکسته یا خرد شده با روکش یا لمینت دندان می تواند گران باشد، پس بهتر است از دندانهایمان خوب مراقبت کنیم. سعی کنید از دندان های خود هیچ استفاده دیگری غیر از جویدن نکنید. گاز زدن چیز های سفت مانند استخوان، آبنبات های سخت، یخ و پاپ کورن های باز نشده می تواند برای دندان ها بسیار مضر باشد. علاوه بر این، جویدن ناخن ها، کندن نوار چسب، باز کردن سس های کیسه ای یا شکستن آجیل با دندان از دیگر کارهایی است که باید از آنها اجتناب کرد.

ماندگاری اصلاح طرح لبخند چقدر است؟

این که برای اصلاح طرح لبخند از چه روشی استفاده می‌کنید، روی مدت ماندگاری آن موثر خواهد بود.

برخی روش‌های اصلاح طرح لبخند به صورت دائمی هستند و برای همیشه روی ظاهر دندان‌ها تاثیر می‌گذارند، از طرف دیگر در برخی روش‌ها نیز لازم است بعد از چند سال فرآیند درمان تکرار شود و یا دندان‌ها دوباره ترمیم شوند. در مورد مدت ماندگاری اصلاح طرح لبخند بهتر است از پزشک خود سوال بپرسید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با اصلاح طرح لبخند و انواع روش‌های طراحی لبخند آشنا شدید. همچنین از هزینه اصلاح طرح لبخند ۱۴۰۲ آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

مزایای استفاده از اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند مزیت‌های زیادی دارد و می‌تواند ظاهر فرد را به طور کامل تغییر دهد. در این روش هم شرایط قرارگیری دندان‌ها تغییر می‌کند و هم در صورت نیاز انحراف فک، پوسیدگی دندان و مشکلات مربوط به لثه برطرف می‌شود. استفاده از اصلاح طرح لبخند در اکثر بیماران موجب افزایش اعتمادبه‌نفس و کارایی بیشتر دندان‌ها می‌شود و ظاهری جذاب‌تر به چهره می‌بخشد.

طراحی دیجیتالی لبخند – (Digital Smile Design (DSD چیست؟

سيستم DSD یا طراحی دیجیتال لبخند يک سيستم کاملاً منحصر به فرد می باشد که براي اولين بار طراحی لبخند بيمار به صورت ديجيتالی و توسط کامپيوتر انجام ميگيرد. قبل از هرگونه عمليات دندانپزشکی می توان نتيجه درمان را به فرد نشان داد و همچنين شما می توانيد با توجه به سليقه شخصی خود و يا عکس و خاطرات گذشته در مورد طراحی لبخند خود اظهار نظر نماييد. اين سيستم طراحی لبخند کاملاً واقعی و طبيعی طراحی می شود و بهترين راهنما برای مراجعه کنندگانی که به زيبايی دندان ها و طرح لبخند اهميت ويژه ای ميدهند، می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا