اخبار دندانپزشکی

جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل، درواقع روشی برای برداشتن سری سوم دندان ها است. این دندان‌های آسیاب که معمولاً «دندان عقل» نامیده می‌شوند. بهبودی در افراد مختلف بسته به ایمنی بدن و توانایی آنها متفاوت است و در برخی افراد ممکن است یک الی دوروز طول بکشد در حالی که در برخی تا 6 هفته نیز روند درمان ادامه پیدا می کند.

دندان عقل یا دندان مولار سوم معمولاً آخرین دندانی است که هر زمانی بعد از ۱۶ سالگی ممکن است دربیاید. در اکثر اوقات این دندان فضای کافی ندارد و به همین دلیل معمولاً برای رشد با مشکل مواجه است. دراین شرایط دندان‌ نهفته می‌ماند. در این حالت دندان‌های عقل یا به استخوان فک، و یا به دندان‌های نزدیک خود فشار می‌آورند. این مشکلات می‌تواند بارها و به طور مکرر منجر به ایجاد عفونت لثه و درنتیجه درد و تورم گردد که در نهایت باید جراحی دندان عقل توسط متخصص انجام شود.

اکثر مردم حداقل یک دندان عقل نهفته دارند، این یعنی فک آنها فضای کافی برای رشد دندان بیشتر ندارد و دندان غقل نهفته می ماند.با جراحی دندان عقل چه به دلیل نهفتگی و چه به دلیل امکان ایجاد مشکلات دندانی در آینده، می توانید اطمینان حاصل کنید که به دندان ها و استخوان های اطراف آسیب نمی رسد.

جراحی و کشیدن دندان عقل

جراحی دندان عقل، یک عمل سرپایی است که توسط جراح و متخصص دندان یا دندانپزشک انجام می گیرد.جراح لثه ها را برش داده و دندان را به صورت کامل یا به صورت تکه تکه از لثه ی شما، خارج می کند. شما تحت بیهوشی یا بی حسی قرار خواهید گرفت که می تواند شامل اکسید نیتروژن (گاز خنده) یا آرامبخش داخل وریدی (IV) باشد؛ جراح شما با توجه به راحتی شما و نیز پیچیدگی کار و تعداد دندان ها تصمیم می گیرد که از کدام نوع روش برای شما استفاده کند.

مطالب برگزیده و جذاب
مزایا و معایب ایمپلنت دندان چیست؟

موارد منع مصرف

عمل جراحی دندان عقل در افراد جوان تر معمولا آسان تر از سنین بالاتر انجام می شود. البته سن مانع برداشتن دندان عقل در افراد نمی شود، با این حال می تواند منجر به افزایش خطر عوارض شود.در افراد جوان تر، استخوان انعطاف پذیرتر و قابل ارتجاع است، این موجب سهولت کشیدن دندان عقل در افراد جوانتر می شود و خطر شکستگی استخوان را کاهش می دهد. همچنین، در افراد جوان، پتانسیل بهبودی ممکن است بیشتر باشد که می تواند خطر عوارض جانبی مانند حملات و آسیب های عصبی را کاهش دهد.

توصیه ما این است که دندان عقل بین 18 تا 21 سالگی برداشته شود، اما این واقعاً به ارزیابی جراح دهان بستگی دارد که بهترین زمان را پس از تشخیص کامل از جمله تصویربرداری توسط اشعه ایکس تعیین کند.

هدف از جراحی کشیدن دندان عقل

اگر معاینه و اشعه ایکس نشان دهد که دندان عقل شما نهفته است یا ممکن است در آینده مشکلات دندانی برای شما ایجاد کند، دندانپزشک این جراحی را توصیه می‌کند. البته همه افراد دندان عقل ندارند و ممکن است برخی نیز چهار دندان عقل داشته باشند. برخی از مشکلات احتمالی که دندان عقل می‌تواند ایجاد کند عبارتند از:

  • عفونت
  • پوسیدگی دندان
  • آسیب به دندان‌های اطراف
  • بیماری پریودنتال
  • ازدست‌دادن استخوان
  • ازدست‌دادن دندان

دندانپزشک شما روند رشد دندان عقل شما را در طول قرار معاینه‌های مشخص و با اشعه ایکس دندان کنترل می‌کند. آنها ممکن است جراحی برداشتن دندان عقل را پیشنهاد کنند حتی اگر علائم بالا را تجربه نکرده باشید، تا مشکلات احتمالی قبل از شروع آنها متوقف شود. ازآنجایی‌که دندان عقل در ناحیه‌ای قرار دارد که تمیزکردن آن دشوار است، حفظ بهداشت دهان و دندان با آن‌ها در جای خود دشوار اما واجب است.

مطالب برگزیده و جذاب
کامپوزیت دندان مزایا و عوارض آن ؟

اگر هرگونه سؤال یا نگرانی دارید، می‌توانید پیش از عمل با جراح خود صحبت کنید. آنها می‌توانند به شما بگویند در روزهای قبل از جراحی چه‌کارهایی انجام دهید و چگونه برای زمان بهبودی پس از آن برنامه‌ریزی کنید. همچنین می‌توانید در مورد نوع بیهوشی یا بی‌حسی نیز با جراح خود مشورت نمایید.

هزینه جراحی دندان عقل

هزینه جراحی برداشتن دندان عقل به سطح نهفتگی و تعداد دندان‌هایی که در حال برداشتن هستند بستگی دارد.

جراحی دندان عقل

 شما میتوانید با مراجعه حضوری به مطب دندانپزشکی در سعادت آباد یا  با شماره 02126760580 و  02122364547تماس گرفته و در خصوص هزینه‌های درمان دکتر مانی آرش راد اطلاعات تکمیلی را کسب کنید.

غذاهای مناسب زمان درمان

دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های جراح خود را دنبال کنید. این دستورالعمل‌ها بسته به‌سختی عمل شما و نوع بی‌حس‌کننده می‌توانند متفاوت باشند. اگر بیهوشی داخل وریدی دریافت می‌کنید، پس از نیمه شب  قبل از عمل نمی توانید چیزی بخورید یا بنوشید، بنابراین معده شما خالی است.

شما می‌توانید با تهیه برخی از غذاهای نرم یا مایع که پس از جراحی به راحتی می‌توانید آنها را بخورید، برای بهبودی آماده شوید. اینها می تواند شامل اسموتی، پوره سیب‌زمینی، بلغور جو دوسر، ماست، سوپ، فرنی و سایر غذاهایی باشد که خوردن آنها بدون جویدن آسان است.

داروها

خون ریزی پس از جراحی امری نرمال است. اما مصرف برخی داروها و غذاها باعث افزایش آن می‌شود. برای مثال آسپرین، کومادین (وارفارین) و ادویل (ایبوپروفن) افزایش‌دهنده خون‌ریزی هستند.

قبل از جراحی دندان، به پزشک و دندانپزشک خود اطلاع دهید که آیا این داروها یا هر داروی دیگری را مصرف می‌کنید. آنها به شما اطلاع می‌دهند که آیا می‌توانید از این داروها استفاده کنید یا نه؛ و در غیر این صورت در صورت لزوم، داروهای جایگزین را به شما معرفی می‌کنند.

مطالب برگزیده و جذاب
معرفی 12 متخصص برتر دندانپزشک کودکان به انتخاب مجله آموزشی سلامت دندان

بهتر است، مدارک لازم و کارت بیمه دندانپزشکی خود را به همراه داشته باشید. جراح احتمالاً به شما توصیه می‌کند که ترتیبی بدهید که کسی شما را از جراحی به خانه بیاورد، زیرا بعد از بیهوشی دچار بی‌حسی می‌شوید. این فرد در صورت تمایل می‌تواند در اتاق انتظار منتظر شما می‌ماند.

مراحل جراحی

آرام‌بخش: اگر اکسید نیتروژن (گاز خنده) دریافت می‌کنید، ماسک کوچکی روی بینی قرار می‌دهید تا آرام‌بخش را استنشاق کنید و به شما امکان می‌دهد بیدار باشید؛ اما آرام بمانید. دستیار یک سوزن در رگ بازوی شما قرار می‌دهد تا یک آرام‌بخش در طول جراحی تجویز کند. این به‌طورکلی راحت‌ترین گزینه در نظر گرفته می‌شود، زیرا شما از هوشیاری خارج می‌شوید و بعید است که این روش را پس از آن به ‌خاطر بسپارید. پس از آرام‌بخشی، جراح با بی‌حس کردن دندان عقل و بافت‌های اطراف آن با بی‌حسی موضعی شروع می‌کند.

برداشتن بافت

 جراح هرگونه بافت لثه ای را که ناحیه ای که دندان عقل در آن قرار دارد را می‌برد تا به دندان دسترسی پیدا کند. دندان عقل نهفته می تواند به طور کامل یا جزئی با استخوان پوشانده شود. در این صورت، از یک هندپیس با سرعت بالا برای سوراخ کردن و برداشتن استخوان پوشاننده دندان استفاده می شود.

لق شدن و برش دندان

زمانی که دندان عقل نهفته برای دندانپزشک قابل مشاهده است، از ابزارهای جراحی مختلف برای جداکردن آرام آنها از هر بافت همبند در حفره دندان استفاده می‌شود. جراح همچنین ممکن است دندان را به بخش‌هایی برش دهد تا امکان برداشتن راحت‌تر را فراهم کند؛ زمانی که دندان عقل لق شد یا به طور کامل بریده شد، آماده برداشته‌شدن است. جراح از ابزارهای جراحی که مخصوصاً برای برداشتن کامل دندان طراحی شده‌اند استفاده خواهد کرد. اکنون که دندان عقل از بین رفته است، جراح ممکن است بخیه‌هایی را برای بستن ناحیه اضافه کند.

مطالب برگزیده و جذاب
معرفی 10 متخصص برتر ارتودنسی به انتخاب مجله آموزشی سلامت دندان

درنتیجه، جراحی و کشیدن دندان عقل، یک روش رایج دندانپزشکی است و عوارض آن نادر است. برای تسریع بهبودی، مهم است که در روزهای اول بخصوص هفته اول، به‌تمامی دستورالعمل‌های لازم عمل کنید و در صورت مواجهه با هرگونه سؤال با پزشک معالج خود مشورت کنید.

شما زیباجوی عزیز میتوانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با مطب دندانپزشکی دکتر مانی آرش راد در ارتباط باشید.

  • آدرس کلینیک: سعادت آباد، سرو غربی، خیابان بخشایش، خیابان پانزده غربی ساختمان پزشکان سینام، طبقه سوم، واحد 11
  • آدرس وبسایت :https://drmaniarash.com/
  • ایمیل : [email protected]
  • شماره های تماس: 02126760580 و  02122364547

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا