اخبار دندانپزشکی

کامپوزیت دندان مزایا و عوارض آن ؟

کامپوزیت دندان  مزایا و عوارض آن ؟ کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت دندان ؟ آیا لیفت لثه اجباری می باشد ؟  کدام را انتخاب کنیم کامپوزیت یا لیمنت دندان ؟

در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی آریانا با ما همراه باشید تا پاسخ سوالهای خود را بیابید؟

کامپوزیت دندان ماده ای نازک است که از  روکش های نازک کامپوزیت ساخته شده است که روی دندان چسبانده میشود .  کامپوزیت ها یکی از روش های رایج در زیبایی دندانها می باشند . کامپوزیت عیب ها و نازیبایی دندانها را می پوشاند. شاید ونیر کامپوزیت نیز زیاد شنیده باشید اما ونیر و کامپوزیت یک معنی را دارند . و همان کامپوزیت می باشد.  ترمیم دندانها با کامپوزیت و اتصال موا کامپوزیت به روی دندانها همان ونیر کامپوزیت  می باشد.

در کلینیک دندانپزشکی آریانا برای طراحی لبخند و ترمیم دندانها از روش کامپوزیت دندان ، لمینت دندان استفاده می شود . که از اصلی ترین خدمات آریانا می باشد.

کامپوزیت دندان یک ماده پر کاربرد در دندانپزشکی می باشد . این ماده روی تک تک دندانها (هر واحد دندان ) قرار می گیرد و مشکلات و عیبهای دندانها را می پوشاند.

این عیب ها و مشکلات دندانها شامل موارد زیر است :

 • فاصله بین دندانها
 • لب پر شدن دندانها
 • لکه روی دندانها
 • کوچک تر بودن یک دندان ار بقیه دندانها
 • رفع مشکلات یکدست نبدون دندانها
 • همرنگ کردن دندانها

کاربرد کامپوزیت برای افرادی است که مشکلات بالا را دارند .   اما در ادامه به توضیحات بیشتر   قیمت کامپوزیت مزایا و عوارض آن خواهیم پرداخت :

قیمت کامپوزیت ؟

قیمت یکی از فاکتورهای مهم و بحث بر انگیز می باشد . و یک دغدغه برای افراد محسوب میشود . اینکه افراد بدانند چه مقدار باید برای کامپوزیت هزینه کنند . کدام مارک و برند کامپوزیت بهتر است  و کدام مارک و برند کامپوزیت با کیفیت تر می باشد .

مطالب برگزیده و جذاب
بررسی انواع درمان‌های جراحی لثه + هزینه جراحی لثه (درمان های پریو) در سال 1402 چگونه است؟

قیمت کامپوزیت دندان  ثابت نیست و موارد زیادی در تغییر هزینه و قیمت نهایی دخیل می باشند . موادی که استفاده میشود برند کامپوزیت ، تعدا واحد دندان که نیاز به کامپوزیت دارد و دستمزد دندانپزشک و اینکه آیا بجز کامپوزیت نیاز است که کار دیگری روی دندان صورت بگیرد . برای مثال  آیا دندان نیاز به لیفت لثه یا عصب کشی و … قبل از انجام کامپوزیت دارد یا خیر ؟

مواردی که ذکر شد بر قیمت کامپوزیت تاثیر می گذارند . و سبب میشود تا فاکتو نهایی شما قیمت متفاوتی باشد . البته باید ذکر کرد که کامپوزیت و لمینت قیمت های متفاوتی دارند . کامپوزیت و لمینت هر دو برای زیبایی دندانها و همر نگ شدن دندانها و از بین بردن مشکلات و عیب های دندانها می باشند . اما کامپوزیت و لیمنت از نظر جنس و میزان ماندگاری و طول درمان متفاوت می باشند که در ادامه این مقاله از کلینیک دندانپزشکی آریانا به تفاوت کامپوزیت و لمینت نیز پرداخته ایم.

علت تفاوت قیمت کامپوزیت دندان ؟

در بالا به قیمت کامپوزیت و علت تغییر در  فاکتور نهایی پرداخته ایم و گفتیم که مواد کامپوزیت کیفیت و برند این مواد تاثیر زیادی بر قیمت ها دارند .

معمولا مواد کامپوزیتی از کشورهای امریکا ، سوئیس و ژاپن و کره ، اسپانایا ، چین و انگلیس آلمان و.. می باشند و قیمت هر کدام با دیگری تفاوت دارد . اما بسیاری از کلینیک ها و دندان پزشکان  برخی برندهای رایج تر را  استفاده می کنند .

در این مورد میتوانید با شماره های زیر از کلینیک دندانپزشکی آریانا تماس حاصل نمایید.

021-266-54-295

0937-795-9000

اما بهترین کامپوزیت متعلق به کدام کشور می باشد ؟

برند و کیفیت کامپوزیت بسیار اهمیت دارد . البته تخصص و مهارت دندانپزشک نیز تاثیر زیادی دارد . در کامپوزیت  چون طراحی و فرم دهی دندان توسط دندانپزشک صورت می گیرد . هنر دندانپزشک به شدت مورد توجه می باشد .

مطالب برگزیده و جذاب
بالا کشیدن یا لیفت لثه چیست؟ + عکس لیفت لثه و افزایش طول تاج دندان برای کسانی که مناسب است

اما معمولا بهترین مارک ها و برندهای کامپوزیت متعلق به کشور امریکا ، سوئیس و ژاپن می باشد.

آیا کامپوزیت دندان دائمی می باشد ؟

سوالی بسیار مهم  برای افرادی که کاندید انجام کامپوزیت می باشند . در خصوص این سوال باید عرض کنم خیر کامپوزیت دندان ماندگاری و طول عمر مشخصی دارند و معمولا زمانی بین  5   الی 10 سال تخمین زده شده اند .

البته که مراقبت های فردی و رعایت بهداشت دندان و دهان  و استفاده ابزاری نداشتن از دندانها سبب افزایش طول عمر کامپوزیت برای فرد میشود .

آیا باید قبل از کامپوزیت لیفت لثه انجام داد؟

لیفت لثه یک نوع جراحی لثه است که در آن خط لثه تغییر شکل داده میشود و بافت اضافی لثه برداشته میشود .

 برای رفع مشکلات لثه مانند کوتاه تر بودن و یا بلند تر بودن خط لثه سبب میشود لبخند زیبایی نداشته باشد . می توانید با انجام لیفت لثه این مشکل را بر طرف کنید .

در مقاله لیفت لثه مفصل به توضیح آن پرداخته ایم . اما اگر کاندید لیفت لثه قبل از کامپوزیت یا لمینت دندان می باشید باید ابتدا لیفت لثه را انجام دهید.

 طول درمان کامپوزیت دندان ؟

کامپوزیت یک جلسه بیشتر نیاز ندارد در این یک جلسه دندانپزشک مواد را روی دندان بیمار قرار می دهد و به وسیله نور آبی رنگ آن مواد محکم میشوند . فرم دهی مواد روی کامپوزیت توسط دندانپزشک می باشد . در اینجا هنر و سلیقه و مهارت دندانپزشک دیده میشود .

کامپوزیت دندان در چند دقیقه یا چند ساعت بطول می انجامد ؟

مهارت دندانپزشک حرف اول را میزند اما نسبت به هر واحد دندان در یک جلسه که  بین 40 دقیقه تا 60 دقیقه بیشتر بطول نمی انجامد .

مطالب برگزیده و جذاب
هزینه درمان ریشه دندان در سال 1401 چقدر است؟

مراجعه به دندانپزشک بعد از انجام کامپوزیت ؟

بعد از انجام و پایان کار کامپوزیت نیازی به مراجعه به دندانپزشک ندارید . اگر دچار شکستگی و یا لب پر شدن شدید که این موارد ممکن است بر اثر بی احتیاطی فرد باشد باید به دندانپزشک مراجعه نمایید.

آیا کامپوزیت نیازی به تراشیدن دندان دارد؟

خیر کامپوزیت دندان در یک جلسه تقریبا 60 دقیقه ای انجام میشود که مواد توسط دندانپزشک روی دندان فرد قرار می گیرد و نیازی به تراش دندان نیست . تراش دندان در زمان انجام دادن  لمینت دندان صورت می گیرد .

آیا میتوان کامپوزیت های دندان را برداشت ؟

بله می توان ، برداشتن کامپوزیت های دندان بسیار راحت می باشد .

آیا کامپوزیت باعث خراب شدن و آسیب رسیدن به دندانها میشود ؟

خیر کامپوزیت ها مواردی هستند که روی دندانها را میپوشانند و در کامپوزیت دندان چون دندانها تراشیده نمیشود به دندانها و مینای دندان هیچ آسیبی رسانده نمیشود . و سبب پوسیدگی دندانها نیز نمی شوند .

ممنوعیت خوردن و آشامیدن بعد از کامپوزیت دندان

بعد از انجام کامپوزیت دندان ممنوعیتی در خوردن و آشامیدن نیست اما معمولا توصیه می شود تا یک ساعت بعد از انجام کامپوزیت چیری نخورید .

 آیا کامپوزیت ها تغییر رنگ می دهند؟

معمولا کامپوزیت ها در برابر تغییر رنگ دوام و مقامت کمتری نسبت به لمینت دندان دارند از این رو اگر فرد بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن و نخ کشیدن دندان را رعایت کند . کامپوزیت های سالم تری دارد .

البته با رعایت  در مصرف غذاهای رنگدانه دار می توانید از تغییر رنگ جلوگیری کنید .  بلافاصله بعد از مصرف قهوه یا پفک و یا شکلات های تلخ و قهو ه ای رنگ (غذاهای رنگدانه دار)حتما مسواک  و نخ کنید.

مطالب برگزیده و جذاب
هزینه درمان‌های دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی در سال 1401 چقدر است؟

اما با اگر کامپوزیت ها تغییر رنگ دادند باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا با انجام پولیش دندانها ، مجددا رنگ کامپوزیت ها را سفید کنند.

مزایا کامپوزیت

 • از مزایای کامپوزیت می توان به بر طرف شدن لکه های دندان و سفید شدن و یکدست شدن دندانها اشاره کرد .
 • تراشیده نشدن دندانها و قیمت کمتر کامپوزیت نسبت به لمینت دندان از ویژگی های آن محسوب میشود .
 • از دیگر ویژگی ها و مزایای آن میتوان به انجام آن در یک جلسه اشاره نمود.

عوارض کامپوزیت دندان

کامپوزیت نسبت به ویژگی ها و مزایایی که دارد یکسری مشکلاتی نیز دارد . اینکه کامپوزیت در برابر رنگ مقاومت کمتری بخصوص نسبت به لیمنت دندان دارد . برای افرادی که زیاد از غذاهای رنگی استفاده میکنند و یک نوع معایب کامپوزیت می باشد.

فرق کامپوزیت و لمینت دندان

لمینت نوعی دیگر از خدمات زیبایی برای طراحی لبخند و سفید و یدکست شدن دندانها می باشد که جنس لمینت از سرامیک می باشد . دوام و مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد .

هر دوی کامپوزیت و لمینت برای  پوشاندن عیب ها و مشکلات دندانها بکار میروند .

 • مشکل لب پر شدن دندانها
 • از بین بردن فاصله بین دندانها
 • از بین بردن لکه روی دندانها
 • رفع کوچک تر بودن یک دندان از بقیه دندانها
 • رفع مشکلات یکدست نبدون دندانها
 • همرنگ کردن دندانها

کامپوزیت به نازکی لمینت نیست  زیرا در لمینت دندانها تراشیده می شوند و سپس  لمینت ساخته شده روی دندانها قرار میگرد اما در کامپوزیت چون دندانها تراشیده نمی شوند ممکن است ضخیم تر بنظر بیایند . اما مهارت دندانپزشک بخوبی این مساله را در مورد کامپوزیت  پوشش میدهد.

طول عمر و ماندگاری لمینت بیشتر از کامپوزیت می باشد و برای لمینت  بین 8 تا 12 سال و برای کامپوزیت  بین 5 تا 10 سال تخمین زده شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا