اخبار دندانپزشکیدانستنی‌های دندان

علل عفونت لثه بعد از لمینت دندان چیست؟ + بررسی مراقبت های بعد از لمینت دندان فقط با 8 نکته ساده

امروزه افراد زیادی برای ترمیم و بهبود ظاهر دندان های خود، روکش های نازکی روی دندان خود نصب میکنند که به لمینت دندان مشهور هستند. با اینکه لمینت برای برطرف کردن عیوب سطحی نظیر شکستگی، تغییر رنگ، همسطح نبودن، ناهماهنگی های جزئی و پر کردن شکاف های بین دندان، به کار میرود، اما این روکش دائمی نیست و برای افزایش ماندگاری و طول عمر آن باید نکاتی را رعایت نمود که به مراقبت های بعد از لمینت دندان معروف هستند. اگر شما هم قصد نصب لمینت دندان را دارید، باید از نحوه صحیح مراقبت و نگهداری آن مطلع باشید. در این مقاله از سایت دندانپزشکی ایران مهر قصد داریم مراقبت های بعد از لمینت دندان و نحوه نگهداری آن را معرفی کنیم تا ونیرهای دندان شما به بهترین شکل ظاهر شوند.


فهرست مطالب


چرا مراقبت از لمینت مهم است؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که لمینت دندان یک درمان دائمی برای ترمیم ظاهر دندان نیست. اگر فردی نکات بهداشت دهان و دندان را که دکتر لمینت توصیه می کند، انجام ندهد، قطعا عمر لمینت دندان بسیار کاهش میابد و خیلی سریع تر از زمان عادی باید تعویض شوند. علاوه بر کاهش ماندگاری، رعایت نکردن مراقبت های بعد از لمینت دندان، سبب می شود که مینای طبیعی دندان نیز دچار آسیب شود و به طور کلی رنگ آن تغییر می کند.

 مراقبت های بعد از لمینت

لمینت دندان به هیچ وجه ارزان نیست و برای داشتن دندان هایی مرتب، سفید و زیبا باید هزینه زیادی بابت هر واحد دندان لمینت شده بپردازید، پس بهتر است با رعایت مراقبت های بعد از لمینت، طول عمر روکش های خود را تا حد امکان افزایش دهید و بیشترین استفاده را از لبخند هالیوودی خود ببرید. با رعایت نکات بسیار ساده برای مراقبت از لمینت دندان، نه تنها کیفیت و رنگ این روکش ها حفظ می شود، بلکه کارکرد و ماندگاری لمینت دندان تا سال ها تضمین خواهد شد.

علل عفونت لثه بعد از لمینت دندان چیست؟

یکی از مهم ترین علایم عفونت لثه بعد از لمینت‌دندان، خونریزی از اطراف دندان های لمینت شده است. اگر قبلا بیمار سابقه عفونت لثه نداشته باشد یا در جلسه معاینه، دندانپزشک این مورد را مشاهده نکرده باشد، لیمنت دندان باعث این مشکل شده است.

لمینت‌دندان به خودی خود این مورد را بوجود نخواهد آورد ، بلکه عوامل زیر در این مورد دخیل بوده و عامل پیدایش این مشکل شده است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله وسایل دندانپزشکی به انگلیسی را بخوانید.

مطالب برگزیده و جذاب
جراحی دندان عقل

عدم مهارت دندانپزشک در نصب لمینت دندان

یکی از اقدامات مهم قبل از انجام لمینت‌دندان، انتخاب دندانپزشک می باشد. در این انتخاب باید نهایت دقت و تحقیق را انجام دهید. عدم تخصص و مهارت دندانپزشک در نصب لمینت‌دندان می تواند منجر به عفونت لثه در دندان ها شود. زیرا فاصله ای بین لثه و روکش ایجاد می شود و این محلی برای تجمع باکتری ها فراهم می آورد. در نتیجه سلامت دندان ها به خطر خواهد افتاد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هزینه ارتودنسی هر دو فک را بخوانید.

تجمع باکتری ها و بدنبال آن عفونت لثه می تواند با التهاب ، سوزش و در نهایت خونریزی از لثه همراه باشد. در مواقعی ممکن است حتی به پوسیدگی دندان ها ینز ختم شود. این در حالی است که بیمار از این فاصله آگاهی ندارد و مشکل خونریزی دندان ها می تواند علامت هشداردهنده این مشکل باشد. بیماری های عفونی لثه در اثر این فاصله بوجود خواهد آمد و سلامت دهان و دندان را تهدید می کند.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

این مورد به بیمار بستگی دارد. همانطور که گفته شد دندان های لمینت شده مانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان دارند. در صورتی که بیمار در این زمینه اهمال نماید و مرتبا از مسواک و نخ دندان استفاده ننماید، می تواند منجر به عفونت لثه شود. بیماری های مربوط به لثه یا پریودنتال می تواند طول عمر لمینت‌دندان را کوتاه تر نموده و باعث مشکلات جدی تری نیز برای بدن بیمار شود. این عفونت می تواند دهان بیمار را نیز مبتلا نموده و وارد جریان خون شود. در این صورت می تواند به کلیه اندام های بدن بیمار آسیب جدی را وارد نماید. پس نیاز است تمامی توصیه های بعد از لمینت‌دندان را جدی گرفته و به صورت مرتب انجام دهید.  البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین متخصص پریودنتیست را بخوانید.

بررسی مراقبت های بعد از لمینت دندان

مراقبت های بعد از لمینت‌دندان در واقع مجموعه اقداماتی است که باید پس از اجرای این درمان رعایت کرد. با رعایت این نکات میتوان از تغییر رنگ، خراب شدن و پوسیدگی لمینت‌دندان جلوگیری کرد و مدت زمان بیشتری از این روکش ها استفاده نمود. مراقبت های لمینت دندان عبارتند از:

جویدن مواد غذایی سفت ممنوع:

بهتر است برای حفظ بهتر کیفیت لمینت دندان از خوردن غذاهای سفت و سخت به خصوص آجیل، میوه های سفت، یخ و ته دیگ خودداری کنید. در صورتی که بافت لمینت شما دچار شکستگی شده است، نباید با آن غذا بجوید، زیرا این کار سبب شکستگی دندان شما می شود و مسائل زیادی ایجاد می کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین متخصص پاتولوژی دهان را بخوانید. از آنجایی که لمینت‌دندان غیر قابل بازگشت است، در صورتی که شکسته شود، احتمالا باید آن را ریمو و لمینیت جدید را جایگزین آن کرد، یعنی نمیتوان این روکش را ترمیم کرد. همچنین از جویدن اجسام سخت مانند سر خودکار و مداد نیز باید اجتناب کنید.

مطالب برگزیده و جذاب
همه چیز درباره ی کراودینگ یا شلوغی دندان

کاهش مصرف مواد رنگ دار:

بسیاری از مواد غذایی که ما در طول روز مصرف میکنیم، رنگ دار هستند و باید مصرف این مواد به حداقل برسد. دقت داشته باشید که مواد رنگ دار سبب می شوند که لمینت دندان لکه دار شوند و نیاز شما به جرم گیری بیشتر شود، بنابراین از مصرف مواد رنگی مانند قهوه، چای،نوشابه، شاتوت و سس پاستا جلوگیری کنید. اگر اصرار به خوردن این مواد لکه زا دارید، حداقل سعی کنید آنها را با نی بنوشید. همچنین تنباکو و سیگار باعث تغییر رنگ لمینت‌دندان میشود، بنابراین افراد سیگاری و کسانی که دخانیات مصرف میکنند، بیشتر در معرض خراب شدن لمینت های دندانی هستند. درباره بهترین جراح فک و صورت بیشتر بخوانید.

عدم مصرف مواد غذایی با دمای بسیار بالا یا پایین:

یکی از معایب لمینت سرامیکی ایجاد حساسیت دندان ها به سرما و گرماست. البته این حساسیت فقط در روزهای اولیه بعد از اجرای لمینت دندان وجود دارد و پس از طی این مدت، کاملا بهبود میابد. در روزهای ابتدایی نصب لمینت‌دندان، نباید از نوشیدنی های گرم و سرد استفاده نمایید، در غیر این صورت کمی اذیت می شوید.

حداقل دوبار در روز مسواک زده شود:

مسواک زدن باید به شکل اصولی صورت بگیرد و به صورت روتین مسواک زده شود. این موضوع سبب می شود تا دندان های اصلی شما آسیب نبیند. توجه داشته باشید که حتما از مسواک مخصوص لمینت دندان استفاده نمایید.

مسواک های مخصوص لمینت باعث خراشیدگی و ساییدگی این روکش ها نمیشوند. همچنین دندانهای لمینت شده باید به طور مرتب نخ دندان کشیده شوند تا از پوسیدگی جلوگیری شود.

از دهانشویه مخصوص استفاده شود:

استفاده از دهانشویه باید حتماً طبق نظر دندانپزشک باشد و از دهانشویه مخصوص استفاده شود. دهانشویه نباید حاوی مواد اسیدی و قندی که به ونیر دندان آسیب می زنند باشد.

دندان قروچه ممنوع:

بیمارانی که از دندان قروچه رنج می برند از درد مفاصل و فک ناشی از فشردن و خراش دادن دندان های خود در هنگام خواب شکایت دارند. در صورتی که درگیر دندان قروچه هستید، حتما این مشکل را توسط دندانپزشک برطرف سازید، زیرا این عادت مخرب میتواند منجر به به هم زدن تراز و ناهماهنگی فک بیمار شود. بسیاری از بیماران از درد دندان خود شکایت میکنند که ناشی از فشردن و خراشیدن هنگام خواب است. اگر با سردرد یا درد در فک از خواب بیدار می شوید، حتما سریعا مشکل خود را برطرف کنید.

مطالب برگزیده و جذاب
محافظت از دندان‌ها در دوران بارداری

معرفی خمیر دندان مناسب دندان های لمینت شده

یکی از مهم ترین موارد در مراقبت های بعد از لمینت دندان انتخاب مسواک و خمیر دندان مخصوص لمینت است. خمیر دندان های معمولی مواد ساینده ای دارند که به لمینت سرامیکی آسیب می رساند و در طول زمان باعث ساییدگی و از بین رفتن روکش می شود. در صورتی که خمیر دندان شما حاوی مواد ساینده باشد نباید از آن برای لمینت‌دندان استفاده کنید. ماده شیمیایی این خمیرها مواد لمینت دندان را نرم می کنند و سبب سایش و افتادن آنها می شوند. ژل های غیر ساینده مخصوص لمینت از دسته موادی هستند که می توانید برای لمینت دندان استفاده کنید. این مواد به لمینت آسیبی نمی رساند. خمیر دندان های ضد حساسیت مخصوص ونیر دندان برای دندان های حساس طراحی شده است و فرمول سازی مناسبی دارد.

وجود جوش شیرین و یا مواد ساینده در خمیردندان مساله ساز است و نقش سنباده روی ونیرها را ایفا می کند. در واقع هر بار که از این خمیردندان ها استفاده کنید بخشی از لمینت دندان را از بین می برید.

مسواک مخصوص لمینت کدام است؟

بعد از انجام لمینیت‌دندان، باید عادات زیادی تغییر کند از جمله نوع مسواک و شیوه مسواک زدن. برای مراقبت از دندان های لمینت شده باید از مسواکی استفاده کنید که پرزهای نرم داشته باشد. مسواک با پرزهای سفت احتمال آسیب و ساییدگی روکش را افزایش می دهد.

بعد از لمینت دندان چه مواد غذایی بخوریم؟

بهتر است در روز اول پس از لمینت‌دندان همه غذاها به صورت پوره استفاده شود. نوشیدن آب و مایعات بدون رنگ نیز گزینه خوبی برای رژیم غذایی بعد از لمینت دندان توصیه می شود. این کار سبب می شود تا میزان کمتری از باقیمانده غذا در دهان و بین دندان ها قرار بگیرد. از سوی دیگر میزان اسید داخل دهان نیز کنترل می شود. شما می توانید از غذاهای نرم استفاده کنید و ممنوعیت زیادی نخواهید داشت.

بعد از لمینت از مصرف چه مواد غذایی اجتناب کنیم؟

عدم مصرف برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها بخش مهمی از مراقبت های بعد از لمینت‌دندان و نگهداری از آن است که نه تنها جذابیت دندان ها را حفظ میکند، بلکه باعث افزایش ماندگاری آن نیز می شود. لیست مواد غذایی که باید از مصرف آنها اجتناب کرد عبارتند از:

  • غذاهای سفت و گاز زدن مواد غذایی به صورت پرفشار از موارد مشکل ساز پس از لمینت‌دندان است که سبب آسیب به دندان می شود پس کم کم باید از این غذاها دوری کنید.
  • از سوی دیگر غذاهایی که رنگی هستند و یا نوشیدنی هایی که رنگ های مصنوعی دارند قطعاً باعث می شوند که عمر لمینت کوتاه شوند. مصرف قهوه و نوشیدنی های الکلی را به حداقل برسانید. این نوشیدنی ها آسیب زیادی برای دندان ها دارند.
  • استفاده از مواد چسبنده و یا آدامس های خاص نیز از مواردی است که می تواند مشکل ساز شود. به طور کلی می توان اینطور در نظر گرفت که لمینت‌دندان به نگهداری زیادی دارد. هرچه بیشتر مراقب آن باشید در نهایت می توانید شرایط بهتری را فراهم سازید.
  • نیکوتین موجود در سیگار نیز سبب تجمع باکتری روی دندان ها می شود و در نهایت عمر آنها را کوتاه تر می کند.
  • نکته آخری که باید درباره مراقبت های بعد از لمینت بدانید این است که به طور کلی لمینت‌دندان باید هر شش ماه چکاپ شود.
مطالب برگزیده و جذاب
همه چیز درباره علت درد بعد از جراحی لثه

نحوه پیشگیری از عفونت لثه بعد از لمینت‌دندان چگونه است؟

برای پیشگیری از  بروز این مشکل، لازم است در انتخاب دندانپزشک دقت نمایید. بهتر است نمونه کارهای دندانپزشک را مشاهده نموده و از مراجعین در خصوص نحوه عمل و میزان رضایت آن ها سوال کنید. همچنین می توانید به سایت و فضای مجازی پزشک و کلینیک نیز مراجعه نموده و میزان رضایت و نظرات کاربران را بررسی نمایید. هر چه تعداد بیماران دندانپزشک در این زمینه بیشتر باشد، می تواند نشانه مهارت و تخصص آن پزشک باشد. هر چند این عمومیت نخواهد داشت. ولی می تواند یکی از معیارهای انتخاب دندانپزشک به شمار رود. معروفیت و شهرت دندانپزشک نیز می تواند یکی از علل مراجعه بیماران باشد. هر چند ممکن است در مواقعی بیمار مجبور به پرداخت هزینه های بیشتری نیز شود، ولی برای جلوگیری از مشکلات و عوارض بعدی انتخاب دندانپزشک غیر حرفه ای، این هزینه بی ارزش خواهد بود.  

سخن پایانی

شما در این مقاله با عفونت دندان بعد از لمینت آشنا شدید. همچنین از مراقبت های لازم بعد از لمینت آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

خمیر دندان مخصوص لمینت چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین خمیر دندان برای لمینت، محصولی است که حاوی مواد سفید کننده و مواد ساینده نباشد، زیرا این مواد باعث ساییدگی و از بین بردن رنگ لمینیت می شوند.

طول عمر لمینت چقدر است؟

ماندگاری لمینت دندان به عوامل زیادی از جمله نحوه مراقبت کردن از آن بستگی دارد. اگر جنس و برند این روکش باکیفیت باشد و بیمار تمام نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کند، میتوان انتظار داشت که لمینت دندان بین 7 تا 15 سال عمر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا