لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

تجهیزات دندانپزشکی

آشنایی با وسایل و ابزارهای پر کاربرد در دندان پزشکی

Views

یک دندانپزشک باید در حرفه خود از ابزارها و تجهیزات دندانپزشکی متعددی استفاده کند که در عملکرد وی نقش اساسی دارند. بدون این تجهیزات، انجام هیچ فرآیند دندانپزشکی ممکن نیست. او باید اطمینان حاصل کند که تمام لوازم دندانپزشکی مورد نیاز را در کلینیک خود دارد و کارکنان به تمام ابزار و تجهیزات دندانپزشکی مجهز هستند. در صورت تمایل می‌توانید لوازم دندانپزشکی به انگلیسی را نیز مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری بدست آورید. شما چه تعداد از ابزار و ادوات دندانپزشکی را می‌شناسید؟ امروزه کلینیک ویژه دندانپزشکی برای انجام کارهای درمانی دهان و دندان با بهترین و جدیدترین تجهیزات دندانپزشکی وجود دارند که در آن جا مجرب ترین و بهترین دندانپزشک کودکان ، بهترین متخصص ایمپلنت و بهترین پزشکان جراحی به مردم ارائه خدمات می کنند. در این مقاله می‌خواهیم با تعدادی از طیف وسیع وسایل پرکاربرد دندان پزشکی آشنا شویم.


فهرست مطالب:


آینه دندانپزشکی، چشم سوم دندانپزشکان

این ابزار شاید کم ترس‌ترین لوازم دندانپزشکی است اما با این وجود ابزار مهمی است. آینه دهانی یک آینه کوچک است که یک دسته فلزی دارد. این ابزار دو کاربرد دارد: نخست این که دندانپزشک با استفاده از آن می‌تواند داخل تمام دهان را مشاهده کرده و معمولاً می‌تواند به مشاهده قسمت‌هایی که پیچیدگی‌های فیزیکی دارد کمک کند.

با استفاده از این آینه پیدا کردن پوسیدگی دندان و مشکلات احتمالی دیگر دهان راحت‌تر است که در صورت استفاده نکردن از این ابزار قابل شناسایی نیستند. ثانیاً این ابزار به دندانپزشک کمک می‌کند که بدون استفاده از دست، زبان شما را جابه‌جا کرده یا آن را به سمت داخل گونه‌های شما هدایت کند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به سیر تا پیاز اورجت مراجعه نمایید

این مطلب را حتما بخوانید
بلیچینگ دندان چیست؟ + بررسی مزایا و معایب بلیچ دندان

وسایل پرکاربرد دندان پزشکی: فورسپس

فورسپس(به انگلیسی: Forceps) یا انبر ابزاری دستی بوده و برای گرفتن و نگه داشتن اشیاء بکار می‌رود. زمانی از فورسپس استفاده می‌شود که به علت عمیق بودن ناحیه عمل، ناچار به وسیله‌ای با دسته بلند و جا انگشتی برای فیکس کردن انگشتان می‌باشیم که فورسپس همین ویژگی‌ها را دارا می‌باشد. در خارج از رده پزشکی و نزد عوام (انگلیسی زبان) معمولاً از فورسپس به عنوان موچین، انبرک، انبردست‌ها، کلیپ یا گیره اشاره می‌شود. فورسپس پزشکی از جنس فولاد کربنی بوده و قابلیت استریل شدن در دمای بالای اتوکلاو را دارد. در دندانپزشکی نیز به گیره مخصوص کشیدن دندان، فورسپس گفته می‌شود.

امروزه نوع یکبارمصرف و از جنس پلاستیک نیز مورد استفاده دارد. نوع دیگری از فورسپس در مامایی استفاده می‌شود و فورسپس مامایی نام دارد که توسط خانوادهٔ چمبرلین اختراع شد؛ کار آن‌ها قابلگی بود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دندانسازی تجربی را بخوانید.

چون اغلب نوزادان با سر بدنیا می آمدند، برای همین فورسپس مامایی که توسط آن‌ها طراحی شد، دارای دو تیغهٔ مسطح با اندکی قوس بود و سر نوزاد را به طور کامل دربر می‌گرفت. با یک کشش بسیار ملایم سر نوزاد بیرون می‌آمده و بقیه بدن به راحتی خارج می‌شد. شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: همه چیز درباره ی کراودینگ یا شلوغی دندان


یونیت دندان پزشکی، یک پیشرفت کارا در ادوات دندانپزشکی

یونیت دندان پزشکی یک صندلی همراه با وسایل دندانپزشکی است که به آن وصل است و به تنهایی یک مطب دندان پزشکی است. یونیت دندانپزشکی دارای ورودی آب ، هوا و خروجی فاضلاب میباشد که برای ساکشن ها،شیر آب لیوان ، پوآر ، اینسترومنت ها کاویترون و کراشور استفاده میشود. قطعات اصلی یونیت  دندانپزشکی شامل چراغ ، ساکشن ، کاسه کراشور ، میز پزشک (تابلت ) تابور ها و کمپرسور میباشد. صندلی دندانپزشکی از تکنولوژی  سیستم الکتریکی و پنوماتیکی بهره مند میباشد. جهت  تسلط پزشک برای جا به جایی و عدم تکان و لرزش بیمار و محکم بودن آن طراحی شده است.

این صندلی شامل شاسی، زیر سری، زیر دستی، تشک  و پشتی صندلی میباشد. تشک صندلی عموما از جنس چرم میباشد. پشتی صندلی توسط موتور تغییر زاویه ، جا به جایی را انجام میدهد و نوع جنس آن از پارچه قابل شستشو است. با بدن انسان متناسب میباشد. زیر سری دارای حالات مختلفی از جمله تغییر زاویه سر ، تغییر ارتفاع و تغییر زاویه زیر گردن میباشد. نکته مهم در زیر سری این است که در حین درمان توسط  دندانپزشک نباید لرزشی صورت بگیرد . این مقاله وسایل دندانپزشکی و کاربرد آنها را بخوانید.

این مطلب را حتما بخوانید
واترپیک یک وسیله کاربردی برای بهداشت دهان

وسایل پرکاربرد دندان پزشکی: تابوره

صندلی تابوره صندلی‌های چرخدار بدون تکیه هستند که در بارها و هم‌چنین در آزمایشگاه از آن استفاده می‌شود. تابوره جهت نشستن جراح، کمک جراح، متخصصین بیهوشی در هنگام عمل جراحی در اتاق عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد و در اندازه‌های مختلف قابل دسترس است.

تجهیزات دندان پزشکی

این صندلی قابلیت تنظیم ارتفاع نیز دارد. این صندلی باید بعد از هر عمل جراحی باید استریل مجدد شود. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به همه چیز درباره ی ارتودنسی اینویزیلاین یا نامرئی مراجعه نمایید.


وسایل پرکاربرد دندان پزشکی: مکنده بزاق یا ساکشن

برخلاف ابزارهای دیگر دندانپزشکی، مکنده بزاق یکی از لوازم دندانپزشکی است که کنار آمدن با آن راحت‌تر است. حتی در بسیاری از مواقع نیز باعث خنده می‌شود. زمانی که دندانپزشک در حال معاینه دهان شما است غالباً به یک فضای خشک نیاز دارد. تجهیزات دندانپزشکی ساکشن یک لوله بلند است که به یک دستگاه مکنده متصل بوده و بزاق را از دهان شما خارج می‌کند.

شما ممکن است صدای دستگاه ساکشن را بشنوید و سر دستگاه را داخل گونه‌های یا روی زبان خود احساس کنید اما این چیزی نیست که باعث ترس شما شود. در هنگام انجام فرایندهای دندانپزشکی ممکن است نیاز باشد که دندانپزشک از آب در دهان شما استفاده کند .در این موارد شما باید مکرراً دهان خود را ببندید تا دستگاه بتواند آب جمع شده در دهان شما را از آن خارج کند. شاید برایتان جالب باشد تاثیر: واترپیک یک وسیله کاربردی برای بهداشت دهان


وسایل پرکاربرد دندان پزشکی: لایت کیور

تجهیزات دندان پزشکی لایت کیور

زمانی که دندانپزشک تشخیص دهد که دندان ترمیمی را باید با مواد کامپوزیتی پر کرد باید از دستگاه لایت کیور استفاده کرد. برای محکم کردن مواد کامپوزیتی از لایت کیور که با نور ماوراء بنفش باعث فشردگی سریع کامپوزیت میشود استفاده میکنند دستگاه لایت کیور دارای لامپ LED یا هالوژنی میباشد و همانطور که مطلع هستید مزیت  لامپ های LED مانند هالوژنی گرما تولید نمی کند و به همین دلیل کاربرد بیشتری دارد . البته در سایت تجهیزات دندانپزشکی این مورد به صورت کاملا تخصصی بررسی شده است.

این مطلب را حتما بخوانید
کامپوزیت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟ + انواع کامپوزیت دندان کدام است؟

تابش نور لایت کیور سه نوع میباشد:

 • تابش پالس که شدت نور کم و زیاد میشود
 • تابش RAMP  که شدت نور از کم شروع میشود و با گذشت زمان شدت نور  افزایش می یابد.
 • تابش ثابت هم بدین صورت است که نور با شدت ثابت تابیده میشود.

اجزاء داخلی دستگاه لایت کیور :

 • برد الکترونیکی کنترل جریان نور
 • ترانس تبدیل ولتاژ
 • لامپ هالوژنیک
 • کابل یا شیلنگ هدایت نور
 • هندپیس
 • رفکلتور
 • کلیدهای خاموش و روشن دستگاه
 • سوئیچ های سیگنال

قالب ها، از پرکاربردترین ابزار دندانپزشکی

تجهیزات دندان پزشکی قالب

اگر شما نیاز به روکش‌های دندانی یا محافظ دهانی دارید، دندانپزشک ممکن است از قالب برای دندان‌های شما استفاده کند.

این قالب‌ها ترسناک نیستند ولی به هر حال، فریم‌هایی هستند که با مواد نرم پر شده و در دهان بیمار قرار داده می‌شوند. زمانی که شما دهان خود را بسته و دندان‌ها را روی هم قرار می‌دهید، قالب شکل دندان شما را به خود می‌گیرد. مواد قالبگ گیری مزه و طعم خوبی ندارند اما پس از گذشت چند ثانیه قابل تحمل می‌شوند. حتی برخی از دندانپزشکان از اسانس‌ها یا خوشبوکننده‌های متنوعی برای کودکان استفاده می‌کنند. قالب‌ها در زمره تجهیزات دندانپزشکی یکبار مصرف هستند.

سخن پایانی

اکنون شما اطلاعات بیشتری در مورد ابزاری که در اقدامات دندانپزشکی معمولی به کار برده می‌شوند کسب کرده‌اید. شما می‌توانید با اطلاعاتی که در مورد هر ابزار دندانپزشکی دارید، دندانپزشک خود را شگفت‌زده کنید. امید است که این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

الواتور در دندانپزشکی چیست و چه کاربردی دارد؟
این مطلب را حتما بخوانید
وارنیش دندان چیست؟ + بررسی مزایا و معایب وارنیش فلوراید دندان

در خارج کردن دندان یا ریشه های دندانی، از این وسیله برای لق نمودن دندان از طریق قطع اتصالات بافت نرم (لثه) و هم چنین اتصالات دندان و استخوان اطراف آن استفاده می شود. به این ترتیب دندان در محل خود مقداری شل شده و راحت تر خارج خواهد شد.

فایل اندودنتیک در فرآیند عصب‌کشی چرا و چگونه شماره‌گذاری می‌شوند؟

فایل وسیله ای فلزی است که از آن در درمان ریشه (عصب کشی) برای تمیز کردن داخل کانال ریشه استفاده می شود. جنس فایل ها معمولا از استیل ضد زنگ Stainless Steel و یا نیکل- تیتانیوم (Ni-Ti) می باشد. فایل ها بر اساس ضخامت نوک قسمت برنده ی آن ها شماره گذاری شده اند و شماره ی هر فایل روی دسته ی آن نوشته شده است. به عنوان مثال فایل شماره ی ۲۰ در نوک فایل ضخامتی برابر با ۰.۲ میلی متر دارد. برای سهولت استفاده، هر سایز با یک رنگ مشخص و ثابت، کدگذاری شده است.

پروپ پریودنتالبه چه منظور به کار می‌رود؟

پروپ دارای علائم خاصی است که میزان عمق پاکت‌های لثه را نشان می‌دهد، این نشانه‌ها شامل اندازه ۱ میلی‌متر، ۳ میلی‌متر و SRP هستند.

دیدگاهتان را بنویسید