اخبار دندانپزشکی

هزینه درمان ریشه دندان در سال 1401 چقدر است؟

درد دندان را می‌توان یکی از تجربه‌های بد زندگی هر فردی دانست. زمانی که یکی از 32 دندان کوچک درون دهان شما شروع به درد گرفتن می‌کند، باید خیلی زود دست‌به‌کار شده و به یک دندانپزشک متخصص دندان مراجعه کنید. یکی از شایع‌ترین دلایل درد در ریشه دندان است. اگر دندانپزشک متخصص شما علت درد را مشکل در ریشه تشخیص داد و به شما درمان ریشه دندان را توصیه کرد باید هرچه سریع‌تر درمان را آغاز و به یک متخصص ریشه دندان مراجعه کنید. چراکه این موضوع ممکن است به دندان‌های دیگر یا فک شما نیز آسیب رسانده و مشکل را چند برابر کند. آیا شما بهترین متخصصین درمان ریشه را می‌شناسید؟ برای دسترسی آسان به لیست برترین های متخصص درمان ریشه، لینک رنگی را دنبال کنید.

درمان ریشه دندان یکی از متداول ترین اقدامات دندانپزشکی که توسط دکتر متخصص ریشه دندان انجام می گردد که هر ساله بیش از 14 میلیون مورد انجام می شود. این روش درمان ریشه دندان می‌تواند دندان‌های طبیعی شما را نجات داده و از نیاز به اقدامات جایگزین تهاجمی تر جلوگیری کند.  در این مقاله با ما همراه باشید تا به هزینه‌های درمان ریشه دندان و مواردی مهم در حوالی این درمان بپردازیم.


درمان ریشه‌ی دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در داخل کانال‌های ریشه دندان هرکدام از دندان‌های ما بافت نرمی وجود دارد که اعصاب و عروق اصلی دندان در این بافت قرار گرفته‌اند. اگر این بافت که پالپ نامیده می‌شود دچار آسیب یا عفونت شود، دندانپزشک به شما استفاده از درمان ریشه را توصیه می‌کند. درواقع زمانی که یکی از دندان‌های شما دچار پوسیدگی یا عفونت شدید شده است، چاره‌ای به‌جز درمان ریشه وجود ندارد. در این روش دندانپزشک بافت آسیب‌دیده را خارج کرده، کانال‌های ریشه دندان را تمیز می‌کند و سپس حفره ایجادشده را با استفاده از مواد مخصوص پر می‌کند.

پالپ دندان

پالپ مجموعه ای از رگهای خونی و اعصاب است که به ساخت دندان اطراف کمک میکند. عفونت پالپ می تواند در اثر آسیب دیدگی، پوسیدگی عمیق، ترک و … ایجاد شود. علائم عفونت را میتوان به صورت تخریب واضح دندان، تورم صورت، تغییر ناگهانی حساسیت به دما یا درد و تورم در دندان و لثه تشخیص داد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، دندانپزشک متخصص ممکن است برای از بین بردن پالپ بیمار درمان ریشه را توصیه کند. این پالپ آسیب دیده برداشته شده و سیستم کانال ریشه کاملا تمیز، ضد عفونی و مهر و موم می‌شود.

یکی از نشانه‌های عفونت دندان می‌تواند بوی بد دهان باشد. اگر دچار هالیتوزیس هستید؛ لینک رنگی را دنبال کنید.

روش جراحی و درمان ریشه دندان همراه با دوز مؤثر بی حسی موضعی است و بسته به نوع درمان مورد نیاز، ممکن است در یک یا چند بار ویزیت انجام شود. موفقیت در این نوع درمان در حدود 90٪ موارد اتفاق می افتد. اگر دندان شما قابل درمان با درمان ریشه دندان  نیست یا احتمال موفقیت آن مطلوب است، در زمان مشاوره یا هنگامی که عارضه ای در حین یا بعد از درمان آشکار میشود، به شما اطلاع داده میشود. اگر می‌خواهید درباره درمان تحلیل ریشه دندان و دلایل آن بیشتر بخوانید؛ بر روی لینک کلیک کنید.

مطالب برگزیده و جذاب
معرفی 6 متخصص برتر آسیب شناسی فک و دهان به انتخاب مجله آموزشی سلامت دندان

مواردی نیاز به روت کانال توسط متخصص

درصورتیکه دندان شما به یکی از علت‌های زیر دچار آسیب و خرابی شد، حتما به متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید و از تخصص ایشان برای درمان دندان‌هایتان استفاده کنید. موضوعی که درباره دندان‌ها مهم است رسیدگی به موقع توسط متخصص می‌باشد که زودتر از پیشرفت بیماری جلوگیری شود. عدم توجه به هر یک از موارد زیر ممکن است آسیب‌های فراوانی به دندان و ریشه شما برساند.

 • پوسیدگی شدید دندان (درباره‌ی عفونت دندان بیشتر بخوانید)
 • شکستگی دندان اگر خط ترک از عصب دندان گذشته باشد
 • وارد شدن ضربه به دندان که باعث التهاب در قسمت انتهایی و ریشه دندان شده باشد
 • خراب شدن زیاد تاج دندان
درمان ریشه دندان

دلیل ایجاد عفودنت در دندان

 • پرکردگی های عمیق و زیاد دندان
 • بیماری و عفونت لثه شدید
 • پرکردگی های سست در دندان
 • سایش دندان ها
 • تروما و ورود ضربه فیزیکی به دندان

قیمت درمان ریشه دندان در سال 1401

هزینه و قیمت درمان ریشه دندان تا حد زیادی به نوع دندان و محل قرارگیری آن در دهان، تعداد کانال و پیچیدگی درمان بستگی دارد. در دندانهای تک کاناله قدامی هزینه‌های درمان بسیار کمتر خواهد شد. اما هرچه دندان خلفی‌تر و درمان پیچیده‌تر باشد، باید هزینه بیشتری را به درمان اختصاص دهید؛ چراکه طول مدت درمان بیشتر بوده و نیاز به استفاده از تکنیکهای درمانی تخصصی‌تر وجود دارد.

عوامل موثر بر هزینه روت کانال

اگر جراحی و درمان ریشه توسط دندانپزشک عمومی انجام شود، هزینه‌های شما کمتر از زمانی خواهد شد که به یک متخصص درمان ریشه مراجعه می‌کنید. البته همه موارد درمان ریشه توسط دندانپزشک عمومی قابل‌ درمان نیست و شما باید برای موارد پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر به متخصص مراجعه کنید.

مطالب برگزیده و جذاب
مزایا و معایب ایمپلنت دندان چیست؟
درمان ریشه عمومی (بدون ترمیم)قیمت به ريال
پالپوتومی اورژانس (دندان دائمی)8/۰۰۰/۰۰۰
درمان ریشه یک کانال15/۰۰۰/۰۰۰
درمان ریشه دو کانال17/۰۰۰/۰۰۰
درمان ریشه سه کانال21/۰۰۰/۰۰۰
درمان ریشه چهار کانال25/۰۰۰/۰۰۰

درمان ریشه تخصصی (بدون ترمیم)قیمت به ريال
درمان ریشه یک کانال18/۰۰۰/۰۰۰
درمان ریشه دو کانال22/۰۰۰/۰۰۰
درمان ریشه سه کانال30/۰۰۰/۰۰۰
درمان ریشه چهار کانال35/۰۰۰/۰۰۰
Mtaplag6/۰۰۰/۰۰۰
درمان مجدد ریشه تخصصی (بدون ترمیم)قیمت به ريال
درمان مجدد ریشه یک کانال23/۰۰۰/۰۰۰
درمان مجدد ریشه دو کانال25/۰۰۰/۰۰۰
درمان مجدد ریشه سه کانال35/۰۰۰/۰۰۰
درمان مجدد ریشه چهار کانال45/۰۰۰/۰۰۰
خارج کردن پست داخل کانال8/۰۰۰/۰۰۰
تراش از روی کراون یا خارج کردن کراون6/۰۰۰/۰۰۰
کاربرد داروی داخل کانال(هیدروکسید کلسیم)5/۰۰۰/۰۰۰

نگهداری از دندان پس از روت کانال

نگهداری از دندانی که ریشه آن درمان شده است، از شیوه درمان آن مهم‌تر است. چراکه در صورت نگهداری نادرست ممکن است بافت‌های دندان آسیب‌دیده مجددا دچار عفونت شوند. پس از خارج شدن از مطب متخصص درمان ریشه حتما این موارد را رعایت کنید و از توجه به این نکات غفلت نکنید تا روند کامل درمان و بهبودی شما صورت گیرد.

 • داروهای تجویزشده توسط پزشک/ متخصص دندان را به‌موقع مصرف کنید.
 • حتی‌الامکان تا قبل از انجام ترمیم نهایی دندان از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید.
 • در صورت وجود درد از مسکن‌های تجویزشده توسط پزشک خود استفاده کنید.
 • درصورتی‌که علائمی نظیر آبسه، بی‌حالی، تب، درد شدید و طولانی و مشکل در بلع را مشاهده کردید، حتما با پزشک خود مشورت کرده و سرخود دارویی مصرف نکنید.
 • مسواک زدن پس از درمان ریشه مشکلی نداشته و لازم نیز هست. تنها باید تا زمان خارج کردن پانسمان از نخ دندان کشیدن خودداری کنید.
مراقبت پس از روت کانال

پس از تکمیل فرایند درمان ریشه دندان برای حفظ نتایج و جلوگیری از بروز درد یا عفونت مجدد در دندان باید به‌خوبی از دندان خود مراقبت کنید. مثل همیشه باید دندان‌ها را به‌صورت روزانه مسواک کرده و از نخ دندان استفاده کنید. در این زمان دیگر نیازی به مصرف داروی خاصی وجود نداشته و تنها برای بررسی وضعیت دندان‌ها به متخصص مراجعه کنید.

مطالب برگزیده و جذاب
قیمت ایمپلنت دندان تهران (سال 1401)

سخن پایانی

در این محتوا درباره درمان ریشه دندان و هزینه‌های ان در سال 1401 خواندیم. توجه کنید که پس از اتمام درمان وجود درد در دندان طبیعی نیست و اگر با خوردن غذای خاصی دندان‌های شما تیر کشیده یا درد داشتند باید به متخصص دندان مراجعه کنید. در بعضی موارد برای مراقبت بیشتر از دندان نیز می‌توانید آن را روکش کنید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا