دانستنی‌های دندان

درمان تحلیل ریشه دندان و بررسی علل آن

اصطلاح «تحلیل» به فرایندی اشاره دارد که در آن یک بخش از بدن، بخش دیگری را درون خود می‌کشد یا جذب می‌کند. این اتفاق ممکن است در بافت­‌های مختلف واقع در نواحی متعدد بدن صورت بگیرد. در فرایند تحلیل ریشه و دندان، بخش‌هایی از دندان توسط سلول‌هایی به نام استخوان‌کاه (استئوکلاست) تجزیه می‌شوند. اما این عارضه دقیقاً چیست؟ آیا باید دندانتان را بکشید؟ آیا این مشکل به دندان‌های دیگر هم سرایت می‌کند و بر سلامت عمومی دهان و دندانتان تأثیر می‌گذارد؟ باید ذکر نمود که درمان های ریشه، از جمله درمان های حساس و پیچیده هستند و بهتر آن است که نطذ بهترین متخصصین اندو صورت بگیرد. برای اینکه درمان تحلیل ریشه دندان خود را در بهترین حالت به انجام برسانید بهتر است دو محتوای زیر را که برای دسترسی ساده و اطلاعات بیشتر شما تدوین شده دنبال کنید:

در ادامه علل تحلیل ریشه را بررسی می کنیم.


فهرست مطالب:


تحلیل ریشه دندان در حالت طبیعی چگونه است؟

در تحلیل طبیعی ریشه دندان که در حدود ۶ تا ۱۲ سالگی رخ می دهد، برخی از سلول ها پیام هایی را بین استخوان و دندان انتقال می دهند و ساخت یا تحلیل استخوان را سیگنال دهی می کنند. در طول تحلیل فیزیولوژیک ریشه دندان، بدن به ریشه دندان شیری پیغام تحلیل می دهد. بدین ترتیب، در نهایت دندان شیری می افتد و فضای کافی برای رشد دندان دائمی ایجاد می شود. با ابزار دندان پزشکی آشنا شوید.

تحلیل ریشه دندان

تحلیل داخلی دندان به چه صورت است؟

زمانی که دندانپزشک تشخیص تحلیل داخلی دندان دائمی را می دهد، مشکلی در خود دندان به وجود آمده است. در این شرایط، دنتین یا سمنتوم در کانال های دندان جذب شده که باعث التهاب بخش بیرونی و درونی دندان می شود. این عارضه ممکن است در اثر تروما، داروها یا حمله باکتریایی به پالپ رخ دهد. این روند باعث توخالی شدن دندان و تضعیف آن می شود که در نهایت دندان مستعد پوسیدگی و آسیب می گردد.

مطالب برگزیده و جذاب
کراس بایت دندان چیست؟ + معرفی روش های درمان کراس بایت

تحلیل خارجی دندان چگونه است؟

تحلیل بیرونی دندان مشابه حالت درونی آن است و گاهی تشخیص آن بسیار دشوار است. این عارضه می تواند در اثر وارد شدن تروما به دندان، حرکت سریع دندان در طول ارتودنسی یا التهاب لثه در اطراف دندان باشد. زمانی که بخش بیرونی ریشه یا تاج دندان دائمی جذب می شود، دندان دچار عفونت و لق شدن می شود و در نهایت می افتد. درباره قیمت ارتودنسی دندان چه می دانید؟

تحلیل خارجی به انواع مختلفی تقسیم می‌شود:

طوق دندانی

تحلیل طوق دندانی خارجی به ضایعه‌ای موضعی اشاره دارد که در منطقه طوق دندان دقیقاً بالای جایی که ریشه شروع می‌شود قرار دارد. این مشکل به‌ندرت به پالپ سرایت می‌کند  معمولاً به دلیل ترومای طولانی‌مدت ایجاد می‌شود که موجب رشد عمودی و افقی ضایعه پس از درمان پریودنتال، تروما یا سفید کردن دندان می‌شود. عکس فضا نگهدار دندان کودک

سطحی

این نوع تحلیل معمولاً زیاد شدید نیست و معمولاً پس از مشاهده تصادفی در رادیوگرافی تشخیص داده می‌شود. به آن، تحلیل التهابی گذرا هم می‌گویند و معمولاً بهبود می‌یابد و فقط باید تحت نظر باشد. علل رایج این عارضه عبارتند از: جراحت محدود و موضعی ریشه دندان یا نواحی اطراف. پس از جراحت، ناحیه مورد نظر قبل از شروع به بهبودی، ۲ تا ۳ هفته دچار فعالیت استخوان‌کاه (خورده شدن استخوان توسط سلول‌ها) می‌شود. اگر مشکل فقط محدود به سمان یا مینا باشد، احتمالاً بهبودی کامل حاصل می‌شود. اما اگر مشکل به دنتین برسد، کانتور مجدد لازم خواهد بود.

التهابی

تحلیل التهابی خارجی معمولاً در اثر ترومای طولانی‌مدت دندان اتفاق می‌افتد که در نهایت موجب تحلیل پاتولوژیک می‌شود. برخی از رایج‌ترین علل این نوع تحلیل عبارتند از: خشک شدن سطح ریشه پس از تروما، جراحی، جراحت لیگامان پریودنتال (PDL)، فشار یا آشکار شدن کامل لوله‌های دنتین. از علت سوراخ شدن دندان از بغل چه میدانید؟

مطالب برگزیده و جذاب
بهترین رنگ روکش دندان + نکاتی که باید بدانید!

جایگزینی

این نوع تحلیل ریشه پس از سفت شدن و جوش خوردن استخوان لثه‌ای  (استخوانی که دندان‌ها را در جای خود نگه می‌دارد) اتفاق می‌افتد. در این عارضه بافت دندان تحلیل رفته و سپس با استخوان کاملاً جایگزین می‌شود.
علت این اتفاق به‌خوبی شناخته نشده است. اما اکثر متخصصان ارتودنسی و دندان‌پزشکان معتقدند که این فرایند بلافاصله پس از بین رفتن PDL و یکی شدن دندان و استخوان شروع می‌شود. آسیب به PDL در آزادسازی تنظیم‌کننده محافظتی که به جلوگیری از تحلیل ریشه کمک می‌کند، اخلال ایجاد می‌کند. با انواع مدل های کامپوزیت دندان آشنا شوید.

بررسی علت تحلیل ریشه دندان

همان طور که گفته شد تحلیل ریشه دندان تنها در شرایطی مشکل ساز به شمار می رود که در مورد دندان های دائمی رخ دهد. یکی از علل از بین رفتن ریشه دندان دائمی استفاده از درمان های ارتودنسی است. در برخی از موارد، ارتودنسی می تواند موجب تحلیل خفیف ریشه دندان شود. زمانی که بریس ها روی دندان شما قرار می گیرند، به دندان ها فشار می آید تا به موقعیت بهتر در فک حرکت کنند. در این شرایط، استخوان باید دوباره بازسازی شود تا با دندان حرکت کرده تطابق یابد. در صورتی که حرکت بسیار سریع اتفاق بیافتد، این عارضه در اثر فشار بیش از حد محتمل است.

درمان مشکل ریشه دندان

در این شرایط، بیمار متوجه لق شدن دندان های دائمی خود می شود. در صورتی که در پی شروع درمان ارتودنسی، متوجه لق بودن یا حرکت دندان ها در لثه شدید، هر چه سریع تر به ارتودنتیست خود مراجعه کنید. تحقیقات زیادی برای یافتن علل دقیق تحلیل ریشه دندان انجام شده است. با این حال، این مشکل هنوز هم یکی از مسائل حوزه دهان و دندان است که پاسخ روشنی برای آن وجود ندارد. به غیر از درمان های ارتودنسی، تحلیل ریشه دندان در بیماران مبتلا به آسم، آلرژی، ناهنجاری های شدید دهان و دندان و مصرف کنندگان الکل بیشتر دیده می شود. سندبلاست دندانسازی چیست؟

مطالب برگزیده و جذاب
آشنایی با مراقبت های لازم ارتودنسی دندان

علائم تحلیل ریشه دندان

معمولا این مشکل علائم بارزی ندارد. علائم تحلیل دندان در بزرگسالان مانند دوره کودکی است. همان طور که در کودکی دردی در حین رشد دندان های خود حس نمی کردید، به احتمال زیاد به دلیل روند آهسته پیشرفت مشکل برای تحلیل دندان نیز دچار درد چندانی نمی شوید. پس باید گفت در برخی موارد، بیمار سال‌ها متوجه این مشکل نمی‌شود. اما با وخیم شدن تحلیل، علائم ظاهر می‌شوند. درباره روکش دندان کودک بیشتر بدانید.

رایج‌ترین علائم عبارتند از:

  • درد از تاج، ریشه یا داخل دندان شروع می‌شود
  • قرمزی و تورم لثه‌ها
  • فاصله‌های نابرابر بین دندان‌ها
  • دندان‌های شکننده
  • ایجاد حفره در دندان‌ها
  • لکه‌های صورتی روی مینا

درمان تحلیل ریشه دندان

از آنجا که علت تحلیل ریشه دندان به طور مشخص پیدا نشده است، بهترین راه پیشگیری است. به یاد داشته باشید که یکی از علل تحلیل ریشه دندان تروما و عفونت است. بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید و روزی دو بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. در موقع انجام ورزش های رزمی یا تیمی از گارد دهان استفاده کنید تا از دندان های شما محافظت کند. تشخیص زود هنگام مشکل اهمیت زیادی در حل آن دارد. اگر این امر در اوایل بروز مشکل تشخیص داده شود، می توان بریس های ارتودنسی را برداشت و دندان را با استفاده از عصب کشی نجات داد. وارنیش سدیم فلوراید چگونه است؟

ریشه دندان

در این شرایط، دندانپزشک باید دندان را عصب کشی کرده و دندان را پر کند. اگراین عارضه شدید باشد، راهی به جز کشیدن آن باقی نمی ماند. برای تشخیص زودهنگام معمولا به عکس برداری اشعه ایکس(رادیوگرافی دندان) نیاز است. بدین منظور توصیه می کنیم حتما معاینات خود را پیگیری کنید. اگر مشکل تا مراحل آخر مشخص نشود، معمولا دندان تحلیل رفته از دست خواهد رفت. در واقع، ریشه دندان به حدی آسیب می بیند که قابل درمان یا حفظ نیست.

مطالب برگزیده و جذاب
بالا کشیدن یا لیفت لثه چیست؟ + عکس لیفت لثه و افزایش طول تاج دندان برای کسانی که مناسب است

درمان تحلیل ریشه برحسب جزئیات هر مورد متفاوت است. اگر دندان‌پزشک بتواند به‌موقع علائم خارجی را تشخیص دهد و سلول‌های تخریب‌کننده را از بین ببرد، احتمالاً نیازی به مراقبت‌های دندان‌پزشکی بیشتر نیست. اما اگر بیشتر ساختار دندان درگیر شده باشد، فیلینگ یا روت کانال درمان انتخابی خواهد بود. در صورتی که آسیب خیلی گسترده باشد، باید دندان درگیر را کشید. در این‌صورت، تکنیک‌های متعدد دندان‌پزشکی زیبایی به بازسازی لبخند کمک می‌کنند. دندان بلیچ چگونه است؟

سخن پایانی

در این محتوا درباره تحلیل ریشه دندان خواندیم. دانستیم که تحلیل ریشه یکی از مشکلات دهان و دندان می باشد. از آنجا که علت این مشکل به طور مشخص پیدا نشده است، بهترین راه پیشگیری است. سعی کنید بهداشت دهان و دندان را در بهترین حالت ممکن خود رعایت کنید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آیا تحلیل دندان منتشر می‌شود؟

در تحلیل داخلی ریشه، معمولاً مشکل از لایه عمیق‌تر دندان شروع می‌شود و به سمت بیرون منتشر می‌شود. تحلیل لثه هم مانند میوه خرابی در ظرف که میوه‌های سالم اطراف خود را خراب می‌کند، به لثه‌ها و دندان‌های مجاور سرایت می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد.

طول درمان تحلیل ریشه چقدر است؟

به دلیل پیچیدگی شرایط پزشکی، امکان ارائه پاسخ دقیق به این پرسش وجود ندارد. هر مورد تحلیل ریشه دندان باید به صورت جداگانه مورد ارزیابی قرار گیرد. اندودنتیست شما بر اساس معاینه دندان ها تخمینی از طول، روش، و هزینه درمان به شما خواهد داد.

تحلیل ریشه چقدر شایع است؟

تحلیل ریشه معمولاً ۵ تا ۱۰ درصد کل جمعیتی که هرگز هیچ نوع درمان ارتودنسی را انجام نداده‌اند درگیر می‌کند. این عارضه یکی از شایع‌ترین دلایل از دست رفتن دندان‌ در بین مردن جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا