دانستنی‌های دندان

“لکه‌های سفید روی دندان بعد از ارتودنسی” چرا ؟

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که پس از ارتودنسی پیش می‌آید؛ ظهور لکه‌های سفید رنگ روی دندان است. این نقطه‌ها به واقع مناطقی هستند که دندان کلسیم و مواد معدنی خود را از دست داده است. معمولا این مناطق جاهایی هستند که پلاک به مدت طولانی روی دندان مانده است. آیا این اتفاق برای شما هم افتاده؟ در این مقاله همراه ما باشید تا علت‌ها و درمان‌های این عارضه را بررسی کنیم.

علل ایجاد لکه‌های سفید روی دندان

در حقیقت لکه سفید روی دندان به قسمتی گفته می‌شود که مینای دندان به اندازه کافی حاوی مواد معدنی تقویت کننده نیست. فرایند از بین رفتن مواد معدنی توسط یک نوع باکتری موجود در دهان به وجود می‌آید. که به علت تمیز نکردن صحیح دندان و دهان شروع به فعالیت می‌کند. این نوع باکتری به تولید ترکیباتی می‌پردازد که به تدریج باعث از بین رفتن دندان می‌شود. هنگامی ‌که مواد معدنی از سطح دندان برداشته می‌شود از ضخامت آن قسمت کاسته خواهد شد. بدین ترتیب رنگ آن روشن و سفید به نظر می‌رسد. ممکن است این قسمت از زبر، دندانه دار یا برجسته باشد.

لکه‌های سفید روی دندان

همان طور که متوجه شدید استفاده از ارتودنسی باعث تشکیل لکه سفید روی دندان نمی‌شود. در عوض این لکه‌های سفید نقاطی هستند که به طور صحیح تمیز نمی‌‌شوند. تعداد زیادی از بیمارانی که از ارتودنسی استفاده می‌کنند به ویژه جوانان در تلاش برای تمیز کردن تمام سطح دندان خود در هنگام مسواک زدن زمینه تشکیل لکه سفید را فراهم می‌کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ارتودنسی متحرک چیست را بخوانید. در صورتی که این لکه‌های سفید درمان نشوند می‌توانند در نهایت باعث پوسیدگی دندان شوند. به همین دلیل درمان آنها یا جلوگیری از تشکیل لکه‌های سفید اهمیت بسیار زیادی دارد.

مطالب برگزیده و جذاب
راهنمایی کامل برای مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

رفع لک‌های سفید روی دندان پس از درمان ارتودنسی

خوشبختانه می‌توان به درمان لکه‌های سفید حاصل از استفاده از ارتودنسی پرداخت در بخش زیر به این روش‌های درمانی اشاره می‌کنیم.

 تامین مجدد مواد معدنی

اولین اقدامی که باید در درمان لکه‌های سفید دندان به آن توجه کرد تامین مجدد مواد معدنی دندان است که به یک روش خاص تبدیل شده است. در این روش دندان پزشک از یک کرم مخصوص که سرشار از مواد معدنی است استفاده می‌کند. آن را روی دندان قرار می‌دهد تا مدت روی آن بماند. دندان‌ها قدرت جذب بسیار بالایی دارند به این ترتیب کرم جذب دندان می‌‌شود. با آن کمک می‌‌کند قوی شود و لکه‌های سفید آن از بین بروند این روش علاوه بر تقویت دندان به ناپدید شدن لکه‌های سفید روی آن نیز کمک می‌کند.

سفید کردن دندان برای نابودی لکه‌های سفید

اگر شما قصد سفید کردن دندان‌های خود را دارید تا چند ماه به مراجعه منظم به مطب دندان پزشک نیاز خواهید داشت. تا فرایند جراحی دندان انجام شود. دندان پزشک قالب دهان و دندان شما را تهیه می‌کند تا برای آن محافظت دهان بسازد. نحوه استفاده از آن با ژل بلیچینگ را به شما آموزش خواهد داد. هنگامی ‌که به منزل بر می‌‌گردید باید از محافظت دهانی استفاده کنید. به مدت ۲ تا ۴ هفته طی یک بازه زمانی خاص از این ژل استفاده کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره ارتودنسی دیمون را بخوانید.

می‌‌توانید ژل سفید کننده را به مدت ۸ ساعت روی دندان خود بگذارید. که در این حالت فرآیند درمان کوتاه شده و شما فقط به یک هفته درمان نیاز خواهید داشت. سفید کردن دندان با لیزر نیز یک روش دیگر برای سفید کردن دندان است. این کار توسط دندان پزشک انجام خواهد شد. در این روش دندان پزشک ژل سفید کننده را روی دندان شما قرار می‌‌دهد و نور لیزر را به دندان می‌‌تواند تا فرایند سفید شدن دندان شروع شود این فرآیند حدود یک ساعت طول می‌کشد.

مطالب برگزیده و جذاب
اسپلینت دندان چیست؟

مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی

به این معنا که حتی بعد از یک وعده غذایی مختصر آخر شب یا یک میان‌وعده حاضری از ماشین فروش خودکار هم مسواک بزنید. ذرات غذا می‌توانند بین بریس دندان‌ها گیر کنند. هرچقدر این ذرات مدت زمان بیشتری در دهان باقی بمانند، خطر بروز مشکلات دندانی مثل تشکیل پلاک روی دندان، بالاتر می‌رود.

مسواک حین و بعد از ارتودنسی

اگر بریس دارید، رعایت بهداشت دندان بطور مداوم برای پیشگیری از بوجود آمدن لک روی دندان، عفونت و پوسیدگی دندان‌ها اهمیت زیادی دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله متخصص ارتودنسی خوب چه کسی است؟ را بخوانید.

استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده

از مارک‌هایی که مورد تایید انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) هستند استفاده کنید، زیرا آن‌ها حاوی فلوراید (یک ماده معدنی ضروری برای سلامت دندان) هستند.

  • خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی مواد صیقل‌دهنده خاص مثل جوش‌شیرین و پراکسید هستند که لک‌های سطحی دندان‌ها را برطرف می‌کنند.
  • به‌هرحال، این محصولات فقط لک‌های سطحی را برطرف می‌کنند. آن‌ها رنگ مینای دندان را بطورکلی تغییر نمی‌دهند.
  • خمیردندان‌های سفیدکننده مشکلی برای افرادی که ارتودنسی دارند بوجود نمی‌آورند. مواد صیقل‌دهنده موجود درخمیردندان آسیبی به سیمان و پوشش روی سیم‌های ارتودنسی نمی‌رسانند.

استفاده از ونیر دندانی برای رفع لکه‌های سفید

ونیر دندان به پوسته‌های نازکی گفته می‌شود که شبیه رنگ دندان است و روی سطح فوقانی دندان قرار داده می‌شود تا به بهبود ظاهر آن کمک کند. این محصول عمدتاً از پرسلین یا رزین کامپوزیت ساخته می‌شود و به صورت دائم روی دندان قرار داده می‌شود. حدود یک هفته طول می‌کشد تا قالبی که دندان پزشک از دهان و دندان شما تهیه کرده و به آزمایشگاه ارسال کرده است آماده شود. پس از اینکه ونیر آماده شد می‌توانید برای نصب آن روی دندان به دندان پزشک مراجعه کنید.

مطالب برگزیده و جذاب
خمیر دندان از چه موادی تشکیل شده است؟ + درباره فلوراید موجود در خمیردندان چه باید دانست

در این مرحله دندان پزشک به ارزیابی ظاهر رنگ و تناسب آن با دندان‌های شما می‌پردازد تا اطمینان حاصل کنند که با وضعیت دندان و دهان شما مطابقت دارد. سپس به تمیز کردن دندان‌های شما می‌پردازد این امر اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا از تجمع باکتری زیر ونیر و شروع پوسیدگی دندان جلوگیری خواهد کرد. پس از اتمام این مرحله به کمک چسب مخصوص آنها را روی دندان می‌چسباند تا ثابت و محکم باشند به نحوی که به خوبی به سطح دندان بچسبند. سپس دندان پزشک از سیمان مخصوص دندان استفاده می‌کند تا ونیر به خوبی روی دندان قرار بگیرد و به کمک پرتوهای فرابنفش به سفت شدن سیمان روی دندان کمک می‌کند. پس از اتمام کار شما لبخندی زیبا و بی ‌نقص خواهید داشت.

مقدار زیادی آب بنوشید

با این کار دهانتان مرطوب می‌ماند و به مقدار کافی بزاق برای ازبین‌بردن پلاک و تمیز کردن دهان حفظ می‌کنید. بزاق یک خنثی کننده اسید طبیعی است که به ازبین‌بردن اسید دهان که در نتیجه باکتری‌های دهان ایجاد می‌شود، کمک می‌کند.

نوشیدن آب

با نوشیدن آب فراوان در طول روز به تولید مداوم بزاق دهان کمک کنید. سعی کنید آب بدون گاز بنوشید زیرا آب گازدار باعث افزایش رسوب جرم روی دندان و کاهش pH دهان می‌شود.

دندان‌ها را حداقل یک‌بار در روز با نخ دندان تمیز کنید

نکته کلیدی دیگر در رعایت بهداشت دندان استفاده از نخ‌دندان حداقل یک‌بار در روز است. احتمالا با وجود ارتودنسی استفاده از نخ‌دندان مشکل است، زیرا باید بین براکت‌ها و زیر سیم‌های ارتودنسی را هم نخ‌دندان بکشید. استفاده از نخ‌دندان را به کمک فلاس تریدر یا نخ‌دندان مخصوص ارتودنسی راحت‌تر کنید. این محصولات را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید یا از دندان‌پزشکتان بخواهید یک نمونه به شما بدهد.

  • از نخ‌دندان موم‌دار استفاده کنید تا نوع بدون موم آن، زیرا حرکت آن بین دندان‌ها آسان‌تر و احتمال اینکه به بریس شما گیر کند کمتر است. فلاس تریدر با اتصال به نخ‌دندان به شما کمک می‌کند راحت‌تر نخ را زیر بریس ببرید و به دندان دسترسی پیدا کنید. کنترل شما روی نخ را هم راحت‌تر می‌کند.
  • همیشه حاشیه خط لثه و دندان را بخوبی نخ بکشید. احتمالا با وجود ارتودنسی نخ کردن دندان نیاز به تمرین دارد، اما صبور باشید و از زمان بخوبی استفاده کنید.
رفع لکه‌های سفید
  • اگر فضای بین دندان‌هایتان زیاد است، از مسواک اینترپروکسیمال استفاده کنید. چنانچه هنوز فضای بین دندانی تمیز نشده از نخ‌دندان کمک بگیرید.
مطالب برگزیده و جذاب
بیماری هموفیلی چیست؟ + بررسی ارتباط بیماری هموفیلی و بیماری های دهان و دندان

سخن پایانی

در این نوشتار در مورد لکه‌های سفیدی که پس از ارتودنسی روی دندان ایجاد می‌شوند، صحبت نمودیم. این لکه‌ها تا حدود زیادی قابل درمان هستند پس نگران نباشید. اما بهتر آن است که با رعایت هر چه بیشتر بهداشت دهان و دندان، از وقوع این عارضه جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا