متخصص ارتودنسی خوب چه کسی است؟

تعریف شما از یک متخصص ارتودنسی خوب چیست؟ شما چه ویژگی‌هایی را برای وی منظور می‌کنید؟ این روزها ارتودنسی دندان به یکی از رایج‌ترین درمان‌های زیبایی و سلامتی دندان تبدیل شده است. برای همه مهم است که مراحل درمان خود را نزد یک متخصص خوب گذرانند. در این محتوا می‌خواهیم استانداردهای خوب بودن یک متخصص ارتودنسی را تعریف کنیم. با ما همراه باشید.


فهرست مطالب:


ارتودنسی چیست؟

متخصص ارتودنسی خوب دارای ویژگی های بسیاری است. اما قبل از آن باید با اصطلاحات ارتودنسی و متخصص ارتودنسی آشنا شویم. ارتودنسی (orthodontic) کلمه ای لاتین به معنای دندان منظم است و در اصطلاح دندان پزشکی به روشی برای اصلاح دندان های کج و کوله و روی هم رفته و یا ناهنجاری های فک اطلاق می شود.

متخصص ارتودنسی خوب

متخصص ارتودنسی کیست؟

ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی، به پزشکی گفته می‌شود که پس از گذراندن دوره ۶ ساله عمومی وکسب تجربه به صورت بالینی،به گذراندن دوره تخصصی سه ساله بپردازد .

این متخصص طیف گسترده‌ای از روش‌های درمانی را برای صاف کردن دندان‌های کج، رفع مشکلات بایت و تراز کردن صحیح فک‌ها بکار می‌برد. در طراحی یا اصلاح طرح لبخند نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.

لازم است یادآور شویم که تمامی متخصص‌های ارتودنسی، یک دکتر دندانپزشک هستند اما تنها ۲ درصد دندانپزشکان درایران، متخصص ارتودنسی نیز هستند .

بیشتر بخوانید: آشنایی با تجهیزات دندان پزشکی

خدماتی که یک متخصص ارتودنسی خوب می تواند به شما ارائه دهد

  • درمان ناهنجاری های غیر ساده دندانی شامل: اورجت، دیپ بایت، اپن بایت، غیبت دندانی، ناهماهنگی خط وسط دندان ها، وجود فاصله در بین دندان ها
  • درمان ناهنجاری های ساده دندانی شامل دندان اضافی، نامرتبی و شلوغی دندان ها
  • درمان ناهنجاری های فک شامل انحراف فک، بزرگی و یا کوچکی فک بالا، بزرگی و یا کوچکی فک پایین
  • درمان شکاف کام و لب که عموم مردم آنرا با لب شتری می شناسند.
READ
دستورالعمل بهداشتی

چرا به دنبال متخصص ارتودنسی خوب می باشیم؟

ارتودنسی تخصصی است که به مهارت زیادی نیاز دارد. از آنجا که به زیبایی صورت شما نیز مربوط می شود، فرد متخصص باید به قدری حرفه ای باشد که علاوه بر کاهش طول درمان، باعث تغیر مثبت در صورت و دندان های شما شود نه اینکه آنرا بدتر جلوه دهد.

اگر  ارتودنسی به درستی طرح ریزی نشود  و یا به طور نامناسب در دهان نصب شده باشد ممکن است به بافت دهان آسیب برساند و در برخی موارد باعث پارگی لثه شود، در این صورت بیمار به ویزیت های اورژانسی توسط متخصص ارتودنسی خود نیاز پیدا می کند.

پس ابتدا یک متخصص خوب باید علاوه بر اینکه دندانپزشک باشد دوره های ارتودنسی را به صورت آکادمیک گذرانده باشد.

متخصص ارتودنسی خوب

برای اطمینان از اینکه پزشک معالج شما یک متخصص ارتودنسی نیز میباشد نه صرفا یک دندانپزشک، کافی است به سایت انجمن ارتودنیست های ایران مراجعه کنید. سپس لیست متخصین ارتودنسی را به تفکیک استان مشاهده کنید.

یک روش ساده تر، توجه به عناوین نوشته شده روی کارت ویزیت،سرنسخه، آگهی تبلیغاتی، تابلو و مهر دندانپزشک معالج است.

یک متخصص ارتودنسی برای معرفی تخصص خود فقط از عبارت متخصص ارتودنسی استفاده می کند. از عبارت های نظیر: دندانپزشک، ارتودنسی، دندانپزشک متخصص و مانند آن استفاده نمی نماید.

بیشتر بخوانید: ونیر و لومینیرز دندان چه فرقی با هم دارند؟

آیا عضویت در انجمن و فدارسیون ها دلیل بر تجربه و مهارت فرد است؟

دندانپزشکان و ارتودنتیست های متخصص یا غیر متخصص و حتی دستیاران آن ها می توانند با احراز شرایط (ارایه مدرک مبتنی بر فعالیت در زمینه ارتودنسی) از انجمن های مختلف مانند :

READ
سیر تا پیاز بلیچینگ دندان

انجمن ارتودنتیست های ایران ، انجمن ارتودنتیست های آمریکا یا اروپا، فدراسیون جهانی ارتودنسی اقدام به عضویت نمایند. این عضویت نشانگر هیچ گونه توان بیشتر فرد نیست. تنها مزیت این عضویت ها بحث تلبیغاتی آن و تخفیف هایی هست که در اشتراک مجله ها یا شرکت در کنگره ها به فرد داده می شود.


یک متخصص ارتودنسی خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یک متخصص ارتودنسی باید استانداردهایی داشته باشد تا در رده‌ی متخصص‌های خوب قرار گیرد. این استانداردها عبارتند از:

تخصص در ارتودنسی

ارتودنسی رشته ای تخصصی است و یک متخصص ارتودنسی خوب ، فردی است که دانش ، مهارت و تجربه ی کافی در این زمینه داشته باشد .

برای تشخیص یک متخصص ارتودنسی خوب از بد، می توانید به عکس کار ها قبلی مراجعه کنید یا از تجربه ی کاربران قبلی بپرسید .کارهایی از قبیل ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی فک و…

متخصص ارتودنسی خوب

تجربه یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر مهارت یک متخصص ارتودنسی است ، بنابراین داشتن چند سال سابقه ی کار بسیار اهمیت دارد .

ارتباط مناسب با بیماران

متخصص ارتودنسی خوب با داشتن ارتباط دوستانه و صمیمانه با بیماران خود، آن‌ها را راضی نگه دارد.

همچنین، باید با توضیح دادن کامل به بیمار که قرار است چه کارهایی را انجام دهد، به آن آرامش بدهد.

توضیح درباره نحوه پرداخت و هزینه ارتودنسی کردن، از دیگر موضوعاتی است که متخصص ارتودنسی خوب باید درباره آن صحبت کند.

رابطه مناسب با کودکان

داشتن ارتباط مناسب با کودکان و آگاهی با روانشناسی کودکان، برای هر متخصص ارتودنسی خوب یک امر ضروری است.

READ
نکاتی که بعد از ترمیم دندان ها باید به آن توجه داشت

شما با مراجعه کودکتان نزد متخصص ارتودنسی، باید این اطمینان را داشته باشید که ضمن درمان سریع و مناسب فرزندتان، برای مراجعات بعدی راضی و بدون ترس و استرس برگردد نه اینکه از محیط کار و رفتار متخصص استرس داشته باشد.

همچنین متخصص باید دارای تجربه کافی در درمان ناهنجاری های فک و دندان کودکان و بزرگسالان باشد و بر هر دو گروه سنی برای درمان مسط باشد.


سوالاتی که از متخصص ارتودنسی خود باید بپرسیم

از متخصص ارتودنسی بخواهید که در رابطه با طرح درمان ارتودنسی، مدت زمان درمان ارتودنسی و وسایل و تجهیزاتی که استفاده می کند به شما اطلاعات جامعی بدهد.

همچنین هزینه ارتودنسی باید متناسب با کیفیت درمان ارتودنسی ارائه شده از سوی ارتودنتیست باشد.

در نهایت با تطابق جواب این سوالات و بررسی های بیشتر از مراجعه کنندگان قبلی و… بهترین متخصص ارتودنسی را پیدا کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم نکاتی را به شما بیاموزیم تا بتوانید بهترین متخصص را برای انجام ارتودنسی دندانهایتان انتخاب کنید. توجه کنید که شما زمان و هزینه‌ زیادی را در این راه صرف می‌کنید. بنابراین این انتخاب دقت و توجه زیادی را می‌طلبد. امید است این مقاله برای شما مفید بوده باشید. نظرات و تجربیات خود را در کامنت برای ما بنویسید.

سوالات متداول

از متخصص بودن دکتر ارتودنسی خود چگونه مطمئن شویم؟

شاید شما هم برای یافتن ارتودنتیست خوب برای خودتان و یا کودک خود سردرگم شده اید. باید توجه داشته باشید که منظور از واژه جراح-دندانپزشک در منار عباراتی مانند ارتودنسی و یا زیبایی، دندانپزشک عمومی می باشد. متخصص ارتودنسی تنها از واژه متخصص ارتودنسی روی تابلو، مهر و کارت ویزیت خود استفاده می کند. همچنین شما می توانید به لینک اعضا وبسایت انجمن ارتودنتیست های ایران مراجعه کنید و از تخصص دکتر خود مطمئن شوید. حتی می توانید شماره 021-88288358 را برای اطمینان بیشتر پیگیری کنید.

READ
انواع کامپوزیت دندان
دوره ی تخصصی ارتودنسی چند سال طول می کشد؟

دندانپزشکی که قصد دارد تا تخصص ارتودنسی را دریافت کند، علاوه بر اینکه دوره 6 ساله ای را برای گذراندن دوره دندانپزشک عمومی طی کرده است، دوره ی 4 ساله ی دیگری را برای دریافت تخصص ارتودنسی خود می گذراند. البته این پایان کار نیس و متخصص ارتودنسی می تواند با 18 ماه دوره ی دیگر، مدرک فلوشیپ ارتودنسی را دریافت نماید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3Bl2Hlkhttps://b2n.ir/z18050
https://cutt.ly/tRACw1hyun.ir/qcq9s3
https://1ea.ir/lYw19uLhttp://iwo.ir/qe2jn

درباره سیروان

همچنین ببینید

هزینه لیفت لثه

لیفت لثه چه تاثیری در زیبایی دندان دارد؟

لیفت لثه چیست؟ برخی از افراد به دلیل مشکلات لثه اعتماد به نفس خود را …

یک دیدگاه

  1. پیش کسی برید ک خودش کار انجام بده ب دست دستیار نسپره .من پیش درویش پور رفتم کلی هم بهش پول دادم ولی دندونام همشون ترک خوردن .چون خودش انجام نمیداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *