ارتودنسی دندان

متخصص ارتودنسی خوب چه کسی است؟

امروزه افراد برای درمان ناهنجاری‌هایی چون اورجت و کراودینگ دندان به درمانی بنام ارتودنسی دندان روی می‌آورند. ارتودنسی با دارا بودن انواع دستگاه‌ها و روش‌های مختلف درمانی چون ارتودنسی کاموفلاژ، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی لینگوال(ارتودنسی از پشت دندان) و … توانسته پاسخگوی انواع نیازهای بیماران باشد. باید گفت که بخش عمده‌ای از موفقیت در درمان ارتودنسی به مهارت و تجربه‌ی متخصص ارودنسی بستگی دارد.

با وجود هزینه‌های نسبتاً بالای چنین درمانی بهتر است پیش از درمان دو مسئله را حتما با دقت بررسی کنید:

1- قیمت ارتودنسی در سال 1401 و بررسی تعرفه‌ی انواع روش‌ها

2- یافتن برترین ارتودنتیست ها برای طی کردن درمانی مطمئن

برای اینکه اطلاعات کافی را در هر یک از دو حوزه‌ی مذکور بدست آورید؛ روی لینک‌های رنگی کلیک کنید تا به جامع‌ترین و بهترین نتایج دسترسی داشته باشید.

تعریف شما از یک متخصص ارتودنسی خوب چیست؟ شما چه ویژگی‌هایی را برای وی منظور می‌کنید؟ در این محتوا می‌خواهیم استانداردهای خوب بودن یک ارتودنتیست را تعریف کنیم. با ما همراه باشید.


فهرست مطالب:


ارتودنسی چیست؟

متخصص ارتودنسی خوب دارای ویژگی های بسیاری است. اما قبل از آن باید با اصطلاحات ارتودنسی و متخصص ارتودنسی آشنا شویم. ارتودنسی (orthodontic) کلمه ای لاتین به معنای دندان منظم است و در اصطلاح دندان پزشکی به روشی برای اصلاح دندان های کج و کوله و روی هم رفته و یا ناهنجاری های فک اطلاق می شود.

متخصص ارتودنسی خوب

متخصص ارتودنسی کیست؟

ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی، به پزشکی گفته می‌شود که پس از گذراندن دوره ۶ ساله عمومی وکسب تجربه به صورت بالینی، به گذراندن دوره تخصصی سه ساله بپردازد .

این متخصص طیف گسترده‌ای از روش‌های درمانی را برای صاف کردن دندان‌های کج، رفع مشکلات بایت و تراز کردن صحیح فک‌ها بکار می‌برد. در طراحی یا اصلاح طرح لبخند نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. لازم است یادآور شویم که تمامی متخصص‌های ارتودنسی، یک دکتر دندانپزشک هستند اما تنها ۲ درصد دندانپزشکان درایران، متخصص ارتودنسی نیز هستند . البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین متخصص آسیب شناسی فک و دهان را بخوانید.

مطالب برگزیده و جذاب
ارتودنسی ثابت چیست؟ + معرفی انواع ابزار و روش‌های ارتودنسی ثابت + نکات مهم در 1403 که باید درباره ارتودنسی ثابت بدانیم

خدماتی که یک ارتودنتیست خوب می تواند به شما ارائه دهد

  • درمان ناهنجاری های غیر ساده دندانی شامل: اورجت، دیپ بایت، اپن بایت، غیبت دندانی، ناهماهنگی خط وسط دندان ها، وجود فاصله در بین دندان ها
  • درمان ناهنجاری های ساده دندانی شامل: دندان اضافی، نامرتبی و شلوغی دندان ها
  • درمان ناهنجاری های فک شامل: انحراف فک، بزرگی و یا کوچکی فک بالا، بزرگی و یا کوچکی فک پایین
  • درمان شکاف کام و لب که عموم مردم آنرا با لب شتری می شناسند.

چرا باید به دنبال متخصص ارتودنسی خوب باشیم؟

ارتودنسی تخصصی است که به مهارت زیادی نیاز دارد. از آنجا که به زیبایی صورت شما نیز مربوط می شود، فرد متخصص باید به قدری حرفه ای باشد که علاوه بر کاهش طول درمان، باعث تغیر مثبت در صورت و دندان های شما شود نه اینکه آنرا بدتر جلوه دهد. اگر  ارتودنسی به درستی طرح ریزی نشود و یا به طور نامناسب در دهان نصب شده باشد ممکن است به بافت دهان آسیب برساند و در برخی موارد باعث پارگی لثه شود، در این صورت بیمار به ویزیت های اورژانسی توسط متخصص ارتودنسی خود نیاز پیدا می کند.

پس ابتدا یک متخصص خوب باید علاوه بر اینکه دندانپزشک باشد دوره های ارتودنسی را به صورت آکادمیک گذرانده باشد.

متخصص ارتودنسی خوب

برای اطمینان از اینکه پزشک معالج شما یک متخصص ارتودنسی نیز میباشد نه صرفا یک دندانپزشک، کافی است به سایت انجمن ارتودنیست های ایران مراجعه کنید. سپس لیست متخصین ارتودنسی را به تفکیک استان مشاهده کنید.

یک روش ساده تر، توجه به عناوین نوشته شده روی کارت ویزیت،سرنسخه، آگهی تبلیغاتی، تابلو و مهر دندانپزشک معالج است. یک متخصص ارتودنسی برای معرفی تخصص خود فقط از عبارت ارتودنتیست استفاده می کند. از عبارت های نظیر: دندانپزشک، ارتودنسی، دندانپزشک متخصص و مانند آن استفاده نمی نماید.

آیا عضویت در انجمن و فدارسیون ها دلیل بر تجربه و مهارت فرد است؟

دندانپزشکان و ارتودنتیست های متخصص یا غیر متخصص و حتی دستیاران آن ها می توانند با احراز شرایط (ارایه مدرک مبتنی بر فعالیت در زمینه ارتودنسی) از انجمن های مختلف مانند :

انجمن ارتودنتیست های ایران ، انجمن ارتودنتیست های آمریکا یا اروپا، فدراسیون جهانی ارتودنسی اقدام به عضویت نمایند. این عضویت نشانگر هیچ گونه توان بیشتر فرد نیست. تنها مزیت این عضویت ها بحث تلبیغاتی آن و تخفیف هایی هست که در اشتراک مجله ها یا شرکت در کنگره ها به فرد داده می شود.

مطالب برگزیده و جذاب
ارتودنسی متحرک چیست؟

یک متخصص ارتودنسی خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یک ارتودنتیست باید استانداردهایی داشته باشد تا در رده‌ی متخصص‌های خوب قرار گیرد. این استانداردها عبارتند از:

تخصص در ارتودنسی

ارتودنسی رشته ای تخصصی است و یک ارتودنتیست خوب ، فردی است که دانش ، مهارت و تجربه ی کافی در این زمینه داشته باشد. برای تشخیص یک ارتودنتیست خوب از بد، می توانید به عکس کار ها قبلی مراجعه کنید یا از تجربه ی کاربران قبلی بپرسید .کارهایی از قبیل ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی فک و…

متخصص ارتودنسی خوب

تجربه یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر مهارت یک ارتودنتیست است ، بنابراین داشتن چند سال سابقه ی کار بسیار اهمیت دارد .

تجربه ارتودنتیست

تجربه نیز فاکتور مهمی در انتخاب یک متخصص خوب برای ارتودنسی است، چراکه ارتودنتیست باید بتواند دانش خود را به بهترین شکل در قالب درمان ارتودنسی اجرا نماید. تجربه کافی باعث می شود اجرای درمان ارتودنسی با کمترین انحراف از برنامه ریزی و طرح درمان پیش برود.

تجربه زیاد لزوماً به معنی سن بالا پزشک نیست، امروزه بسیاری از پزشکان جوان، چون از ابتدای دوره آموزشی خود در دانشگاهها در حال درمان بیماران بوده اند دارای بیش از یک دهه تجربه در درمان بیماری های دهان و دندان هستند.

اما لزوماً درمان توسط افراد قدیمی بهتر نیست و باید به معیارهای دیگر هم توجه شود چرا که در برخی موارد سن بالای یک پزشک و تجربه خیلی زیاد هم میتواند نشانه دانش قدیمی وی باشد. چرا که متاسفانه در بسیاری از موارد تمایل به یادگیری علوم جدید با گذشت زمان و افزایش تجربه در افراد کاهش می یابد.

پس مهم تجربه کافی است نه سن! و باید به معیار های دیگر هم توجه کرد.

ارتباط مناسب با بیماران

متخصص ارتودنسی خوب با داشتن ارتباط دوستانه و صمیمانه با بیماران خود، آن‌ها را راضی نگه دارد. همچنین، باید با توضیح دادن کامل به بیمار که قرار است چه کارهایی را انجام دهد، به آن آرامش بدهد.

مطالب برگزیده و جذاب
معرفی 2 مقاله مفید و کاربردی از سایت تهران دنتال نیوز

توضیح درباره نحوه پرداخت و هزینه ارتودنسی کردن، از دیگر موضوعاتی است که ارتودنتیست خوب باید درباره آن صحبت کند.

متخصص ارتودنسی خوب به جزئیات توجه می‌کند

درمان ارتودنسی با سایر فرآیندهای معمول دندان مانند کشیدن و پر کردن دندان متفاوت است. ارتودنتیست‌ها باید هنگام نصب براکت یا دندان مصنوعی بسیار دقیق باشند. این موارد باید کاملاً مناسب باشند تا دندان‌ها به‌طور مؤثر و صحیح‌ترمیم شوند. به دنبال پزشکی باشید که شخصیت و کارش به‌خودی‌خود پاسخ سؤال متخصص ارتودنسی کیست، باشد و به جزئیات توجه زیادی داشته باشد.

رابطه مناسب با کودکان

داشتن ارتباط مناسب با کودکان و آگاهی با روانشناسی کودکان، برای هر متخصص ارتودنسی خوب یک امر ضروری است. شما با مراجعه کودکتان نزد ارتودنتیست، باید این اطمینان را داشته باشید که ضمن درمان سریع و مناسب فرزندتان، برای مراجعات بعدی راضی و بدون ترس و استرس برگردد نه اینکه از محیط کار و رفتار متخصص استرس داشته باشد.

همچنین متخصص باید دارای تجربه کافی در درمان ناهنجاری های فک و دندان کودکان و بزرگسالان باشد و بر هر دو گروه سنی برای درمان مسط باشد.

سوالاتی که از متخصص ارتودنسی خود باید بپرسیم

از ارتودنتیست بخواهید که در رابطه با طرح درمان ارتودنسی، مدت زمان درمان ارتودنسی و وسایل و تجهیزاتی که استفاده می کند به شما اطلاعات جامعی بدهد. این مقاله را بخوانید: هزینه ارتودنسی هر دو فک

همچنین هزینه ارتودنسی باید متناسب با کیفیت درمان ارتودنسی ارائه شده از سوی ارتودنتیست باشد. در نهایت با تطابق جواب این سوالات و بررسی های بیشتر از مراجعه کنندگان قبلی و… بهترین ارتودنتیست را پیدا کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم نکاتی را به شما بیاموزیم تا بتوانید بهترین ارتودنتیست را برای انجام ارتودنسی دندانهایتان انتخاب کنید. توجه کنید که طول درمان ارتودنسی دندان به‌طور معمول چند سال به طول میانجامد، ازاین‌رو حتماً پیش از انتخاب متخصص، سؤالاتی همچون متخصص ارتودنسی کیست، آیا هر دندانپزشکی متخصص ارتودنسی نیز هست، ارتودنتیست چه ویژگی‌هایی دارد، بهترین متخصص ارتودنسی کیست؟ را در نظر بگیرید و پاسخ آن‌ها را با ویژگیهای ارتودنتیست خود مطابقت دهید. امید است این مقاله برای شما مفید بوده باشید. نظرات و تجربیات خود را در کامنت برا ما به اشتراک بگذارید.

مطالب برگزیده و جذاب
مراحل ارتودنسی دندان

مجله سلامت دندان

سوالات متداول

از متخصص بودن دکتر ارتودنسی خود چگونه مطمئن شویم؟

شاید شما هم برای یافتن ارتودنتیست خوب برای خودتان و یا کودک خود سردرگم شده اید. باید توجه داشته باشید که منظور از واژه جراح-دندانپزشک در منار عباراتی مانند ارتودنسی و یا زیبایی، دندانپزشک عمومی می باشد. متخصص ارتودنسی تنها از واژه متخصص ارتودنسی روی تابلو، مهر و کارت ویزیت خود استفاده می کند. همچنین شما می توانید به لینک اعضا وبسایت انجمن ارتودنتیست های ایران مراجعه کنید و از تخصص دکتر خود مطمئن شوید. حتی می توانید شماره 021-88288358 را برای اطمینان بیشتر پیگیری کنید.

بهترین سن مراجعه به متخصص ارتودنسی چه سنی است؟

سنین 6 تا 8 سالگی می‌تواند به منظور پیشگیری از بروز مشکلات ارتودنسی بهترین سنین جهت مراجعه به متخصص اررتودنتیست باشد. اما برای شروع درمان اصلاحی سن مراجعه 10 تا 14 سالگی است.

دوره ی تخصصی ارتودنسی چند سال طول می کشد؟

دندانپزشکی که قصد دارد تا تخصص ارتودنسی را دریافت کند، علاوه بر اینکه دوره 6 ساله ای را برای گذراندن دوره دندانپزشک عمومی طی کرده است، دوره ی 4 ساله ی دیگری را برای دریافت تخصص ارتودنسی خود می گذراند. البته این پایان کار نیس و متخصص ارتودنسی می تواند با 18 ماه دوره ی دیگر، مدرک فلوشیپ ارتودنسی را دریافت نماید.

آیا یک دندانپزشک عمومی یا هر دندانپزشک دیگری می‌تواند یک متخصص ارتودنسی باشد؟

جواب این پرسش قطعا یک “خیر بزرگ” است. تنها کسی که می‌تواند لقب متخصص ارتودنسی دندان را یدک بکشد، آن دندانپزشک عمومی است که با گذراندن دوره تخصصی ارتودنسی و پس از کسب مهارت و دانش مورد نیاز در زمینه اصلاح ناهنجاری های دندان و فکی، مدرک و مجوزهای درمان ارتودنسی را دریافت کرده باشد. هیچ دندانپزشک دیگری حتی اگر سال‌ها تجربه ارتودنسی داشته باشد اما مدرک و دوره های تخصصی را نگذرانده باشد، مطابق این تعریف، یک ارتودنتیست نیست.

آیا متخصص ارتودنسی یک متخصص زیبایی دندان است؟

خیر هرچند که آن ها با انواع روش درمانی می‌توانند به اصلاح طرح لبخند کمک کنند اما آن‌ها متخصص زیبایی دندان نیستند. در واقع ترمیم و زیبایی دندان یک رشته تحصصی دیگر در دندانپزشکی است. نصب روکش، لیمنت دندان و پروسه هایی از این دست کار یک متخصص ترمیمی و زیبایی دندان است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا