ارتودنسی دندان

ارتودنسی متحرک چیست؟

امروزه افراد برای درمان ناهنجاری‌هایی چون اورجت و کراودینگ دندان به ارتودنسی روی می‌آورند. ارتودنسی دندان با دارا بودن انواع دستگاه‌ها و روش‌های مختلف درمانی چون ارتودنسی کاموفلاژ، ارتودنسی دیمون، ارتودنسی لینگوال و … توانسته پاسخگوی انواع نیازهای بیماران باشد. با این حال بطور کلی ارتودنسی را در دو نوع ثابت و متحرک دسته‌بندی می‌کنند.

دستگاه های ارتودنسی ثابت و متحرک بسته به ناهنجاری دندان های افراد، توسط متخصص ارتودنسی انتخاب می شوند. ارتودنسی متحرک نوعی دستگاه است که می توانید آن را از دهان خود خارج کنید. زیرا این دستگاه ارتودنسی به دندان های شما چسبانده نمی شود. آنها طوری طراحی شده اند که متناسب با سایز دهان شما باشد و به برنامه درمان ارتودنسی شما کمک می کند. ماهیت دستگاه‌های متحرک به گونه ای است که تنها برای حل مشکلات جزئی تا متوسط ارتودنسی بکار برده میشوند. مشکلات جدی تر مانند انواع مال اکلوژن‌ها یا ناهماهنگی های فکی را معمولا با ارتودسی ثابت و یا حتی ترکیبی از جراحی فک و ارتودنسی ثابت برطرف می‌کنند. در ادامه همراه ما باشید تا درباره این نوع ارتودنسی اطلاعات بیشتری بدست آورید.


فهرست مطالب:


انواع بریس های متحرک

بریس های ارتودنسی ابزار هایی می باشند که برای اصلاح موقعیت دندان ها و فک استفاده می شوند که انتخاب نوع مناسب آن برای بیمار به فاکتور هایی مانند سن بیمار، نوع و شدت ناهنجاری بستگی دارد. بریس های متحرک دارای انواع مختلفی می باشند که عبارتند از:

بریس های هاولی

یکی از انواع بریس های متحرک، بریس هاولی نام دارد. این نوع بریس دارای یک قوس لبی و چند جزء نگهدارنده است. بریس هاولی زمانی تجویز می شود که دندان های فک بالایی نسبت به دندان های فک پایین بیش از حد جلو باشند. قسمت قوس دار دستگاه روی دندان های جلویی قرار می گیرد و آن ها را به سمت داخل هدایت می کند. قسمت پشت دستگاه که کلاسپ نام دارد به دندان های عقب قلاب می شود تا بریس را نگه دارد و از این طریق به دندان های جلویی نیرو وارد می شود و آنها را در ریف خود قرار می دهد.

مطالب برگزیده و جذاب
ارتودنسی شفاف چیست و چه فوایدی دارد؟

بریس زد اسپرینگ

یکی دیگر از انواع بریس های ارتودنسی، بریس زد اسپرینگ نام دارد که از آن برای عقب کشیدن دندان هایی که بیش از جد نرمال جلو هستند، استفاده می شود. از آنجاییکه این بریس از یک جزء فعال Z مانند به همراه اجزاء نگهدارنده تشکیل شده است، کاملاً پنهان می باشد و درون دهان به طور واضح دیده نمی شود.

ارتودنسی متحرک نامرئی

نوع جدیدی از بریس ها که خود یک تکنولوژی جدید در دانش ارتودنسی به حساب می آید، بریس های نامرئی است که به آن ارتودنسی اینویزیلاین یا نامرئی نیز گفته می شود.

انواع بریس متحرک

بریس نامرئی یا ارتودنسی نامرئی که امروزه با استقبال بسیار زیادی مواجه شده است، در واقع جدیدترین روش درمان ارتودنسی شناخته می شود و به دلیل مشخص نبودن بریس ها درون دهان از محبوبیت بالایی برخوردار است. 

موارد غیر قابل درمان با ارتودنسی متحرک

برخی از ناهنجاری ها و مشکلات دندان ها از طریق ارتودنسی متحرک قابل درمان نیستند. این ناهنجاری ها شامل موارد زیر می شوند:

 • در صورتی که دندان‌ها بسیار به هم فشرده ‌باشند،
 • مواردی مثل تکان دادن بدنه دندان ها
 • نیاز به چرخش چندگانه دندان ها
 • نامرتب بودن دندان ها در فک پایین
 • کراست بایت و اپن بایت شدید فک و دندان ها

مزایای درمان با ارتودنسی متحرک

استفاده از دستگاه متحرک برای درمان ارتودنسی به طور قابل ملاحظه نسبت به گذشته محدود گشته است. اما از جمله مزایای این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای تمیز کردن می توانید آنها را دربیاورید.
 • برای حرکات کوچک دندانی از دستگاه ارتودنسی ثابت گزینه راحت تری است.
 • در مواقعی که دچار درد کلافه کننده یا غیر قابل تحمل می شوید می توانید به طور موقت آنها را دربیاورید.
 • در مراسم ها و اتفاقات خاص می توانید از آنها استفاده نکنید.
مزایای ارتودنسی متحرک
 • کمتر به چشم می آیند.
 • به راحتی استفاده می شود و یک شخص عادی با آموزش های لازم می تواند به راحتی از آنها استفاده کند.
 • دستگاه متحرک در لابراتوار آماده می شود بنابراین زمان نشستن بیمار بر روی صندلی کوتاهتر می شود.
 • هزینه درمان با بریس متحرک بالا نیست.

ما در این مجله آموزشی درباره بهترین متخصص جراحی لثه نیز صحبت کرده‌ایم. اگر مشکلات لثه‌ای دارید می‌توانید به آن مقاله مراجعه نمایید.


معایب درمان با ارتودنسی متحرک

بسیاری از بیماران هنگام مراجعه به متخصص برای درمان ناهنجاری‌های دندان خود، مایل به استفاده از ارتودنسی متحرک هستند. این افراد معمولا تنها به مزیت متحرک بودن این روش توجه کرده و به معایب بریس‌های متحرک توجه نمی‌کنند. در ادامه به برخی از معایب بریس‌های متحرک اشاره خواهیم کرد:

 • اگر برای مدت کوتاهی پلاک متحرک را از دهان خود خارج کنید، دوره درمانی خود را به تعویق انداخته و روند کار به سرعت پیش نخواهد رفت. به همین دلیل در مدت زمان ارتودنسی تنها برای غذا خوردن باید آن را از دهان خارج کنید.
 • از دستگاه ارتودنسی متحرک نمی‌توان برای درمان تمام ناهنجاری‌های دهان و دندان استفاده کرد.
 • زمانی که پلاک متحرک در دهان وجود دارد، گفتار شما کمی دچار اختلال می‌شود.
 • با هر بار گذاشتن ارتودنسی متحرک در دهان‌تان، باید کمی درد و فشار را تحمل کنید.
مطالب برگزیده و جذاب
آشنایی با ارتودنسی دندان نیش + ارتودنسی دندان های نیش چگونه انجام می شود و در سال 1403چقدر هزینه نیاز دارد؟

سوال ” ارتودنسی متحرک درد دارد؟ “

ممکن است ارتودنسی متحرک بین ۳ تا ۵ روز اول و قبل از عادت کردن دهان، ماهیچه‌های دهان، و دندان آزاردهنده باشند.

در صورت آزار دهنده بودن درد می‌­توانید از مُسکن­‌هایی که برای سردرد مصرف می‌­کنید، استفاده کنید. هنگام استفاده از این دستگاه، اگر در نقطه خاصی از دهان خود احساس درد می‌کنید، با پزشک خود مشورت یا به مطب او مراجعه کنید. اما تا جای ممکن، از دستگاه ارتودنسی متحرک خود استفاده کنید و آن‌ها را از دهان­تان خارج نکنید. اگر مایلید با مراحل انجام ارتودنسی بیشتر آشنا شوید؛ لینک رنگی را دنبال کنید. ممکن است که ارتودنسی دندان‌ها برای کودکان کمی مشکل آفرین باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشکی کودکان می‌توانید مقالات مرتبط را بخوانید.

قیمت ارتودنسی متحرک دندان

پس از مشخص شدن روش درمان توسط دندانپزشک متخصص، برآورد هزینه آن مشخص و به بیمار اعلام می شود. از آنجاییکه روش های درمانی با یکدیگر متفاوت هستند، هزینه درمان با هر روش نیز از سایر روش ها متفاوت است. هزینه ارتودنسی متحرک به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال روش درمان، پزشک متخصصی که انتخاب نموده اید، میزان مهارت پزشک، تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان، درمان های پش نیاز از جمله کشیدن دندان یا جرم گیری دندان، لابراتواری که قالب گیری و ساخت بریس را بر عهده دارد و در کلینیک ارتودنسی که به آن مراجعه نموده اید در برآورد هزینه های درمان شما مؤثر هستند. 

قیمت ارتودنسی متحرک

در زمان نگارش این مطلب، به طور کلی هزینه ارتودنسی متحرک با توجه به نوع درمان و سایر عوامل تاثیرگذار در قیمت ارتودنسی متحرک، بین 17000000 تومان (هفده میلیون تومان) تا 20000000 تومان (بیست میلیون تومان) است. به یاد داشته باشید که نتیجه‌ی هزینه و درمان شما در گرو داشتن یک متخصص ارتودنسی خوب است. در این مقاله بخوانید: متخصص ارتودنسی خوب چه کسی است؟

مطالب برگزیده و جذاب
اهمیت توجه به حساسیت و آلرژی در ارتودنسی

درمان با بریس متحرک برای فک پایین

ارتودنسی متحرک فک پایین به درمان ناهنجاری های فک پایین بیمار می پردازد و مشکلات فک پایین را رفع می کند. به طور کلی یکی از مواردی که ارتودنسی متحرک فک پایین برای درمان آن مورد استفاده قرار می گیرد، مال اکلوژن کلاس 2 می باشد. در این ناهنجاری، بیمار دارای فک پایین کوچک و عقب تر از فک بالای خود می باشد و دستگاه متحرک کمک می کند تا فک پایین حالت نرمال خود را به دست آورد.

افرادی که دچار فک پایین کوچکی می باشند، دچار برهم خوردگی توازن چهره می شوند. ارتودنسی متحرک فک پایین به خوبی می تواند این تعادل را به چهره برگرداند و زیبایی دندان ها را به ارمغان بیاورد. درمان مال اکلوژن کلاس 2 در دوران کودکی، در رشد صحیح فک نقش بسیار موثری دارد. در نتیجه در سنین بزرگسالی، فرد دچار ناهنجاری نخواهد بود و در زمان بستن دهان خود، فاصله ای بین فک های خود نخواهد داشت. همچنین درمان به موقع سبب می شود تا نیاز به جراحی فک در آینده وجود نداشته باشد. در ارتباط با مدت زمان ارتودنسی فک پایین می توان بیان کرد که معمولا دستگاه باید در تمام طول روز، در دهان قرار داشته باشد. در واقع در برخی شرایط خاص که ارتودنتیست آن ها را بیان می کند، بیمار می تواند دستگاه را از دهان خود خارج کند.

ارتودنسی متحرک یا ارتودنسی ثابت؟

پاسخ به این سوال مستقیما به شخص بیمار، مشکل او و  شدت مشکلش بستگی دارد. همانطور که گفتیم ارتودنسی ثابت می‌تواند مشکلات متوسط تا شدید و جدی را برطرف کند ولی ارتودنسی متحرک تنها می‌تواند مشکلات جزئی تا متوسط را حل کند. بنابراین بسته به مشکل شما، یک متخصص ارتودنسی خوب قادر است بهترین نوع درمان را برای شما مشخص کند.

ارتودنسی متحرک یا ثابت

اما همیشه قرار نیست بین این دو نوع درمان، تضاد و یا تفاوت وجود داشته باشد. دستگاه‌های متحرک و ثابت می‌توانند مکمل هم باشند. بعد از دوره درمان با دستگاه‌های ثابت، شما حتما باید دستگاه های متحرکی چون ریتینر استفاده کنید. به عبارتی استفاده از ارتودنسی متحرک می‌تواند یک مرحله درمانی مجزا (از مراحل ارتودنسی) بعد از دستگاه های ثابت باشد.

مطالب برگزیده و جذاب
مراحل ارتودنسی دندان

سخن پایانی

در این محتوا درباره ارتودنسی متحرک دندان خواندیم. به یاد داشته باشید که خمیر دندان ها ساینده هستند و دستگاه شما را خراش می دهند از آنها برای شستشوی دستگاهتان استفاده نکنید. برای ضد عفونی کردن دستگاه خود از خیساندن و قرص های از بین برنده باکتری ها استفاده کنید. انواع قرص های پاک کننده دندان دارای دستورالعمل های مشترکی هستند ، یک قرص را در یک فنجان آب ولرم حل کنید سپس دستگاه را در آن برای مدت مشخص بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

مجله آموزشی دندانپزشکی سلامت دندان

سوالات متداول

مایعاتی که با وجود ارتودنسی متحرک نباید بنوشیم کدامند؟

بهتر است تا نوشیدنی های گازداری مانند نوشابه و دلستر را با ارتودنسی متحرک مصرف نکنید. باید دستگاه را از دهان خود در بیاورید و بعد اینگونه نوشیدنی ها را مصرف کنید.

تفاوت اصلی کاربرد ارتودنسی متحرک با ارتودنسی ثابت در چیست؟

اگر قرار است فکین حرکت داده شود از ارتودنسی متحرک استفاده می شود ولی اگر نیاز است که  دندانها حرکت داده شوند باید از ارتودنسی ثابت استفاده کرد.

آیا می توان همراه با دستگاه های متحرک غذا خورد؟

خیر. معمولا حین خوردن غذا یا هر چیز دیگری باید پلاک متحرک را برداشته وبعد از مسواک زدن آن را دوباره سرجایش قرار داد. خوردن و آشامیدن درحالی که ارتودنسی متحرک دارید می تواند به بریس ها آسیب بزند.

موارد اصلی استفاده از ارتودنسی متحرک کدامند؟

درمان با ارتودنسی متحرک معمولاً در دو حالت برای بیمار تجویز می شود. یکی برای حرکت دادن فک بالا یا پایین در صورت جلو یا عقب بودن دندان ها و فک و دوم به عنوان نگهدارنده در انتهای درمان ارتودنسی ثابت به کار می رود تا نتیجه مطلوب بر روی دندان های فرد حاصل شود و دندان ها به جایگاه درست خود هدایت شوند. 

آیا با دستگاه های متحرک می‌توان خوابید؟

بله شما باید به جز در مواقعی که چیزی می‌خورید یا زمانی که دندان هایتان را مسواک میزنید پلاک ها را به صورت منظم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا