دانستنی‌های دندان

دندانپزشک زیبایی کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

اکثر افراد مشتاق داشتن یک لبخند زیبا هستند. این لبخند زیبا می تواند در جنبه های مختلف زندگی اعم از اجتماعی، کاری، عاطفی و … انسان ها بسیار تاثیر داشته باشد. اما گاهی بعضی از افراد به خاطر داشتن دندان های بد شکل، بد رنگ و یا فاصله دار از داشتن این لبخند زیبا محروم هستند. و ممکن است باعث شود اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. راه های درمانی متفاوتی برای این دسته از افراد اعم از ایمپلنت دندان ، ارتودنسی ، روکش دندان ، درمان های زیبایی لمینت، کامپوزیت و … وجود دارد که با توجه به نوع مشکل می توان هر یک از درمان ها را انجام داد. اما گاهی پیش می آید که افراد از لحاظ درمانی مشکلی ندارند و فقط به دنبال زیبایی هستند، درمانی که به این افراد توصیه می شود مراجعه به یک دندانپزشک زیبایی است.

دندانپزشکی زیبایی چیست؟ هزینه‌ها و انواع

دندانپزشکی زیبایی به دسته خدماتی از فعالیت‌های دندانپزشکان اطلاق می‌گردد که مرتبط با آراستگی و زیبایی دندان‌ها بوده و ارتباطی به خرابی دندان‌ها ندارد. امروزه بیشتر افراد تمایل دارند که برای زیبایی دندان‌های خود وقت بگذارند و آراستگی ظاهر را اولویت اصلی در زیبایی می‌دانند. با مراجعه به کلینیک‌های دندانپزشکی زیبایی دندان و مطب‌های خصوصی می‌توانید به آراستگی بیشتر دندان‌های خود بپردازید.

۵ روش مفید دندانپزشکی زیبایی که باید درباره آن‌ها بدانید

با بکار‌گیری راهکارهایی خاص، متخصصان زیبایی دندان یا همان دندانپزشکان ظاهر دندان شما را زیبا می‌کنند. در گام اول شما باید توسط پزشک معاینه شوید تا به طور واضح مشخص گردد که اساسا دندانپزشکی زیبایی چیست و بعد از معاینه کامل، روش‌های لازم برای شما تجویز می‌گردد.

جراحی ترمیمی و زیبایی فک و صورت

سفید کردن یا بلیچینگ دندان

با استفاده از مواد یا روکش هایی، رنگ دندان شما سفید می‌شود و دیگر لازم نیست حین خندیدن خجالت بکشید. به معنای کاربردی موادی برای سفید کردن دندان‌ها است بدون اینکه دندان را تراش بدهیم. در این روش از مواد اکسید کننده مثل پراکسید هیدروژن برای روشن‌تر کردن دندان استفاده می‌شود.

اگر بلیچینگ تحت نظارت دندانپزشک انجام شود عارضه خاصی نخواهد داشت ولی در مواردی حساسیت در دندانها دیده شده که طبیعی بوده و با استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت برطرف خواهد شد. در دندانپزشکی نوین از لیزر برای انجام بلیچینگ استفاده می‌شود. مزیت اصلی استفاده از لیزر در بلیچینگ کاهش زمان قرار گرفتن ماده بلیچینگ بر روی دندان می‌باشد که این امر موجب کاهش احتمال آسیب به دندان‌ها و لثه‌ها به میزان حداقل می‌شود.

روش اینله و آنله در دندانپزشکی زیبایی

با استفاده از این روش موادی که همرنگ دندان‌ها بوده به دندان‌ها چسبانده می‌شود. دیده‌اید که برخی افراد دندان‌هایشان سیاه شده است؟ این روش به خوبی پاسخگو بوده و می‌توانید با این روش دندان‌های جلویی خود را سفید کنید.

باندینگ کامپوزیت

در این روش دندانپزشکان زیبایی داخل حفره‌های دندان را که سوراخ شده است با چنین ماده‌ای پر می‌کنند تا از بروز پوسیدگی بیشتر جلوگیری شود.

ونیر دندان‌ها

با استفاده از روش ونیر کامپوزیت تمامی عیوب دندانی برطرف می‌گردد. به عبارتی پزشکان روکش و مواد همرنگ دندان را به دندان‌هایتان می‌چسبانند و سپس با نور آن را فیکس می‌کنند.

قبل از این که روکش یا مواد به سطح دندان‌ها چسبیده شود، سطح خراش داده می‌شود و پزشک با دقت و ظرافت هر چه تمام‌تر مواد را به دندان می‌چسباند.

طراحی لبخند و دندانپزشک زیبایی

اگر دندانپزشک زیبایی از یک یا چند روش بالا برای زیبایی دندان‌ها استفاده کند، می‌گوییم که از روش طراحی لبخند بهره برده است. در این روش اگر دندان‌ها نیاز به ترمیم داشته باشند نیز برطرف می‌گردد. به طور مثال: روش ارتودنسی دندان برای اشخاصی که دچار ناهنجاری فک و یا روی هم افتادگی دندان‌ها شده‌اند، توصیه می‌گردد.

دندانپزشک زیبایی

بعد از این که روش ارتودنسی به طور کامل انجام شد، حالا دندانپزشک برای بلیچینگ دندان و یا ایمپلنت دندان اقدام‌های لازم را انجام می‌دهد.

دندانپزشکی عمومی چیست؟

دندانپزشکی عمومی همان دوره‌ای است که برای دندانپزشک شدن باید طی شود. کسانی که در دوره‌ی عمومی تحصیل می‌کنند، می‌توانند به ترمیم دندان‌ها بپردازند. ترمیم دندان شامل عصب کشی، پر کردن دندان‌های پوسیده و جراحی دندان عقل و کشیدن دندان‌های بسیار خراب می‌باشد که دندانپزشکان عمومی می‌توانند این کار را در مطب‌های شخصی خود و یا کلینیک‌های دندانپزشکی انجام بدهند.

خدمات هم برای بزرگسالان قابل ارائه بوده و هم برای کودکان قابل اجرا می‌باشد.

تفاوت بین دندانپزشکی زیبایی و دندانپزشکی عمومی چیست؟

دندانپزشکی زیبایی شاخه‌هایی از علم دندانپزشکی در دوره‌های تخصصی را شامل می‌شود که افراد پس از طی نمودن دوره ۷ ساله دندانپزشکی وارد این دوره می‌شوند. به عبارتی برای اخذ مدرک تخصص شاخه‌های زیبایی باید مجددا کنکور داد و فرد باید بین ۲ الی ۴ سال بسته به نوع رشته تحصیل نماید.

در حال حاضر تخصص‌های زیبایی، در رشته های: ارتودنسی، دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی ارائه می‌گردد.

اگر بخواهیم تفاوت بین دندانپزشک عمومی و زیبایی را در یک جمله شرح دهیم: دندانپزشک عمومی قادر به انجام کارهای تخصصی نمی‌باشد ولی دندانپزشک متخصص می‌تواند کارهای تخصصی را به نحو مطلوب انجام دهد.

تفاوت مهم بین این زمینه‌ها چیست؟

تفاوت اصلی بین این دو زمینه، خدمتی است که دندانپزشکان به بیماران خود ارائه می‌دهند. برخی کارهای تخصصی دندانپزشکی ترمیمی و دندانپزشکی زیبایی دندان حتما باید زیر نظر فوق تخصص یا متخصص زیبایی و ترمیمی انجام شود.

کودکانی که دارای مشکل شکاف کام هستند و دندان‌ها به صورت کج، مورب و نامناسب کنار هم قرار گرفته است باید حتما تحت نظر دندانپزشک متخصص جراحی شوند.


آیا دندانپزشکی زیبایی درد دارد؟

درمان‌های زیبایی همچون لمینت دندان و روکش دندان غالبا دارای درد بسیار خفیفی می‌باشند و شاید حتی دردی را حین کار احساس نکنید. ولی روش ارتودنسی خصوصا در جلسات اول که کار قالب‌گیری انجام می‌شود، درد را با خود به همراه دارد. جراحی دهان و همچنین ایمپلنت دندان نیز با درد عجین می‌باشد.

در روش ایمپلنت دندان‌ها داخل لثه کاشته می‌شوند و استخوان فک نیز در مراحل کاشت درگیر می‌باشد و به همین دلیل ممکن است کمی خونریزی رخ دهد. در حالت کلی دندانپزشکان از انواع آمپول‌های بی حسی استفاده می‌کنند تا شما عزیزان دردی را در حین کار احساس نکنید.

مطالب برگزیده و جذاب
خمیر دندان از چه موادی تشکیل شده است؟ + درباره فلوراید موجود در خمیردندان چه باید دانست

مراجعه به دندانپزشکی زیبایی

برای مراجعه به دندانپزشکی زیبایی باید در ابتدا اهداف خود را مشخص نمایید. برای چه کاری قصد دارید دندان‌های خود را زیبا کنید و چقدر می‌توانید هزینه‌ای را به این کار اختصاص دهید.

همچنین برای خدمات زیبایی دندان و دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی باید بهترین پزشک را انتخاب نمایید. زیرا خدمات زیبایی برگشت ناپذیر بوده و زیباسازی مجدد بر روی دندان‌ها عملا کار سختی می‌باشد.

چه مشکلاتی را می‌توان با ونیر درمان کرد؟

در صورتی که با استفاده از روش بلیچینگ دندان‌های شما سفید نشد و یا شدت زردی به حدی بود که نمی‌توانید به راحتی لبخند بزنید و یا در حین صحبت دست‌های خود را جلوی دهانتان می‌گیرید، با استفاده از ونیرهای سرامیکی و کامپوزیتی می‌توانید تحولی خارق العاده را تجربه نمایید.

 • در صورتی که دندان‌هایتان با آمالگام پر شده است نیز می‌توانید با ونیرها نقاط سیاه رنگ را به خوبی بپوشانید.
 • اگر دندان‌هایتان زیاد از حد جرم می‌گیرد، شما می‌توانید با استفاده از ونیرها دندان‌هایتان را در برابر این جرم‌ها محافظت نمایید.

چه مشکلاتی را نباید با ونیرها درمان کرد؟

در صورتی که پوسیدگی در دندان‌های جلویی وجود دارد و شما قصد دارید که با انواع ونیرها آن‌ها را بپوشانید، باید به شما بگوییم که بهتر است این کار را انجام ندهید. چرا که ممکن است میزان پوسیدگی‌ها گسترش یابد و به لثه‌ها برسد. اگر لثه دچار عفونت شود، بافتش به طور کامل آسیب می‌بیند و همچنین این آسیب به ونیرها نیز اصابت می‌کند.

بهتر است که دندان خود را به طور کامل از هر نوع جرم، پوسیدگی و شکستگی ترمیم نمایید و بعد نزد دندانپزشک زیبایی و ترمیمی بروید.

مزایای داشتن ونیر برای کل دهان

ونیر نقش حامی و محافظت‌کننده را برای دندان‌ها ایفا می‌نماید. با روکش کردن دندان‌ها می‌توانید تا مدت ۵ الی ۷ سال از دندان‌های خود در برابر شوک، حرارت و ساییدگی محافظت نمایید. بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که ۸ الی ۱۰ دندان جلویی خود را روکش کنند ولی بهتر است که کل دندان‌ها روکش شوند تا خیالتان به طور کامل جمع باشد. ناگفته نماند که هزینه‌های روکش کردن همه دندان‌ها برای همه مقدور نمی‌باشد.

 • در حالت کلی می‌توان مزایای زیر را بر شمرد:
 • ایجاد حسی وصف ناپذیر در هنگام لبخند زدن
 • پوشش دادن زردی دندان‌ها
 • برطرف نمودن کوتاهی و بلندی دندان‌ها
 • ایجاد عمری طولانی برای کلیه دندان‌ها

بیشتر افراد برای سه عاملی که ذکر گردید به دندانپزشکی زیبایی دهان و دندان مراجعه می‌کنند. به عبارتی شما با انجام روکش، دندان خود را در برابر هر نوع خطری بیمه خواهید نمود.

برای ونیرهای چینی دهان چقدر باید پرداخت نمایید؟

چندین عامل وجود دارد که در قیمت گذاری دقیق ونیرهای چینی تاثیر گذار می‌باشند. یکی از این عامل درجه کیفی ونیرهاست که هر چه به حالت ایده آل یا درجه عالی نزدیک‌تر باشند قیمت آن‌ها بیشتر می‌شوند.

هزینه‌های لابراتوار نیز در طول سال متغیر بوده و همین عامل موجب می‌شود که قیمت‌های ونیر‌های چینی که نوعی روکش دندان به حساب می‌آیند، متغیر باشند.

واترپیک

آرکادنت با مناسب‌ترین قیمت در خدمت شما عزیزان می‌باشد. برای اطلاع از هزینه‌ها و قیمت ونیرهای چینی می‌توانید با مجموعه ما تماس بگیرید.

هزینه دندانپزشکی زیبایی

هزینه دندانپزشکی زیبایی در سال‌های اخیر با افزایش قیمت مواجه بوده است. در حالت کلی بر اساس نوع خدماتی که دریافت می‌کنید، باید هزینه کنید. هزینه لمینت یا روکش سرامیکی که بیشتر در طرح لبخند هالیوودی به کار می‌رود از یک میلیون و ششصد هزار تومن آغاز گردیده و تا دو میلیون و پانصد هزار تومان نیز می‌رسد. شاید بتوان گفت گران‌ترین روکش دندان، لمینت سرامیکی است.

 • روکش‌های کامپوزیتی قیمت مناسب‌تری دارند و برای افراد مختلف با هر نوع بودجه درآمدی بسیار مناسب می‌باشند.
 • هزینه ارتودنسی نیز بر اساس میزان نافرم بودن دندان‌ها قیمت گذاری می‌شود.

در گذشته ، درمان های دندانپزشکی بیشتر بر روی کشیدن دندان و پر کردن دندان متمرکز بود و اهمیت کمتری به درمان های زیبایی داده شد. اما با نوآوری های فناوری و بهبود سطح درمان های ارائه شده به مردم ، پزشکان و مشتریان نیز تمرکز بیشتری روی درمان های زیبایی دندانپزشکی نشان داده اند. این امر به این دلیل است که ، درمان های زیبایی دندانپزشکی عمدتاً منجر به ایجاد دندان های مناسب ، درخشان و زیبا می شوند که نه تنها لبخند خوبی به شما می بخشد بلکه میزان اعتماد به نفس شما را بالا می برد.

از فن آوری های پیشرفته مانند لیزر نیز در دندانپزشکی زیبایی استفاده می شود تا بهترین نتیجه را به بیماران بدهد. علاوه بر این ، درمان های دندانپزشکی زیبایی مانند کامپوزیت دندان و لمینت دندان بسیار مناسب و مقرون به صرفه هستند و هر کسی که مشکل مربوط به زیبایی دندان داشته باشد به راحتی می تواند به دریافت خدمات دندانپزشکی زیبایی از قبیل کامپوزیت و لمینت اقدام کند.

ارائه دهندگان خدمات دندانپزشکی زیبایی بی شمار هستند ، اما توصیه می شود به یکی از ارائه دهندگان برتر که بهترین خدمات دندانپزشکی زیبایی را ارائه می دهد در منطقه خود مراجعه کنید. اگر شما ساکن تهران هستید ، مطمئناً نیازی به تنش ندارید ، زیرا کلینیک دندانپزشکی سیب سفید خدمات دندانپزشکی زیبایی مانند کامپوزیت دندان، لمینت دندان ، بلیچینگ و ایمپلنت دندان را با کیفیت بالا و همچنین با قیمت مناسب بصورت اقساط بلند مدت ارائه می دهد و از همه مهمتر تحت نظارت بهترین متخصصان دندانپزشکی زیبایی با تجربه سعی در جلب رضایت مشتریان خود دارد.

از متداول ترین خدمات دندانپزشکی زیبایی، کامپوزیت ونیر، لمینت دندان سرامیکی و ایمپلنت دندان می باشد. ناگفته نماند که ایمپلنت دندان علاوه بر اینکه یک روش برای اصلاح زیبایی دندان است یک روش درمانی برای دندان های از دست رفته است. بهتر است ایمپلنت دندان توسط متخصص ایمپلنت دندان انجام شود و تنها قسمت تاج آن توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی قرار داده شود. برای انتخاب بهترین متخصص کامپوزیت دندان ، بهترین متخصص ایمپلنت دندان و نیز بهترین متخصص لمینت دندان باید در نظر بگیرید که دندانپزشکی زیبایی زمینه پیچیده ای است که نیاز به توجه به جزئیات دارد. اول از همه ، شما به یک متخصص دندانپزشکی زیبایی نیاز دارید که با تجربه باشد. شما باید به دنبال کسی باشید که بیش از 7-8 سال سابقه کار با کامپوزیت ، لمینت دندان و ایمپلنت را داشته باشد. همچنین ، دندانپزشکی که انتخاب کرده اید باید نمونه کارهای خوبی داشته باشد که بتوانید آنها را ببینید و متناسب با سلیقه خود انتخاب کنید.

مطالب برگزیده و جذاب
ایمپلنت دندان چیست؟ + بررسی مراحل انجام کاشت دندان همراه با عکس + معرفی عوارض ایمپلنت دندان

دندانپزشک زیبایی چه کارهایی انجام می‌دهد

دندانپزشکی زیبایی شاخه ای از دندانپزشکی است که با رفع نقایص مربوط به دندان ها ، لثه ها ، فک ها به تقویت زیبایی شناسی چهره و لبخند فرد تمرکز دارد. اگر به دنبال یک متخصص دندانپزشکی زیبایی هستید که لبخند شما را تغییر دهد؟ در اینجا چند راهنمایی در مورد چگونگی پیدا کردن بهترین متخصص دندانپزشکی زیبایی ارائه شده است

برای پیدا کردن یک متخصص دندانپزشکی زیبایی ، به دنبال نکات زیر باشید:

اطمینان حاصل کنید که دندانپزشک شما، آموزش های دندانپزشکی زیبایی را فراتر از آموزش دندانپزشکی عمومی را گذرانده باشد. بخصوص در مورد ایمپلنت دندان، تخصص و تجربه متخصص ایمپلنت دندان بسیار مهم است زیرا ایمپلنت یک روش جراحی می باشد و دقت و مهارت بالایی می طلبد. همچنین کامپوزیت ونیر به ترکیب مهارت و هنر دندانپزشک نیاز دارد. بهترین نوع کامپوزیت دندان نیز ممکن توسط یک دندانپزشک با تجربه کم به شکست بیانجامد. وقتی می گوییم بهترین متخصص کامپوزیت دندان، بهترین متخصص لمینت دندان و بهترین متخصص ایمپلنت دندان به مکانی که کلینیک یا مطب دندانپزشکی در آن واقع شده است اشاره نمی شود. بلکه منظور تجربه و مهارت بالای متخصص دندانپزشکی زیبایی و نیز استفاده از مواد با کیفیت مورد نظر است.

دندانپزشک زیبایی شما باید سابقه ارائه نتایج زیبا و طبیعی را داشته باشد.

آیا دندانپزشک زیبایی شما از پیشرفته ترین فنون و تکنیک ها در کنار مواد باکیفیت استفاده می کند؟ درباره ی بهترین نوع کامپوزیت دندان، بهترین نوع لمینت دندان و نیز بهترین نوع ایمپلنت دندان با متخصص دندانپزشک خود صحبت کنید. مارک های محصولاتی که آنها ارائه می دهند- به عنوان مثال ، اگر متخصص دندانپزشک زیبایی شما در حال انجام کامپوزیت دندان باشد ، اطمینان حاصل کنید که آیا مواد کامپوزیت دندان معتبر مانند کامپوزیت آی پی اس، کامپوزیت سارنکو و غیره را ارائه می دهد یا خیر.

به دنبال دندانپزشکی باشید که بیشترین وقت خود را برای انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی معطوف کند. کلینیک دندانپزشکی سیب سفید یک مرکز تخصصی در زمینه دندانپزشکی زیبایی می باشد که تمرکز خود را معطوف به خدمات دندانپزشکی زیبایی شاملکامپوزیت دندان، لمینت سرامیکی ، بلیچینگ و ایمپلنت دندان نموده است.


کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست؟ کامپوزیت راه حل مناسبی برای دندانهای بد رنگ ، تراشیده ، ترک خورده ، کجی جزئی یا شکاف بین دندان ها است. حتی می توان مواد کامپوزیت ونیر را با رنگ دندان بیمار شما مطابقت داد.

متخصص دندانپزشکی زیبایی مواد کامپوزیت دندان را مسقیما روی دندان قرار می دهد و با ابزار مخصوص به کامپوزیت شکل می دهد ، ونیر کامپوزیت کاملاً طبیعی به نظر می رسد و لکه های زیبایی را پنهان می کند. پس از آن ، متخصص دندانپزشکی زیبایی مواد کامپوزیت دندان را با یک نور سفت کننده روی دندان محکم می کند. سپس دندانپزشک زیبایی، کامپوزیت دندان را برای رسیدن به نتیجه دلخواه صیقل می دهد. کامپوزیت دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی با حداقل تهاجم می باشد. همچنین قیمت کامپوزیت دندان آن را به یک گزینه مقرون به صرفه برای کسانی که بودجه کمی دارند تبدیل کرده است. برای دیدن نمونه کارهای انجام شده در کلینیک دندانپزشکی سیب سفید و فیلم انجام کامپوزیت دندان اینجا کلیک کنید.

روکش لمینت دندان

روکش لمینت دندان انواع نواقص زیبایی دندان را پنهان می کند. اگر دندان ترک خورده ، بد رنگ ، ناهموار یا کج داشته باشید ، روکش های لمینت همانند یک ماسک روی این نقایص زیبایی عمل می کنند. قیمت لمینت دندان، طول عمر لمینت دندان و نیز زیبایی لمینت سرامیکی نسبت به روشهای مشابه در دندانپزشکی زیبایی بیشتر است.

ونیر دندان

برای انجام لمینت دندان ، پس از معاینه و مشاوره اولیه توسط متخصص دندانپزشک زیبایی، ابتدا دندان برای دریافت لمینت دندان آماده سازی می شود و مقداری از مینای دندان به اندازه فضای لازم برای قراردادن روکش لمینت دندان تراشیده می شود. قدم بعدی قالب گیری از دندان و ارسال آن به آزمایشگاه دندانپزشکی برای ساخت روکش های لمینت دندان سرامیکی منحصر به فرد برای بیمار است. پس از آماده سازی لمینت دندان توسط آزمایشگاه، روکش های لمینت سرامیکی روی دندان ها چسبانده می شوند. (آشنایی با انواع کامپوزیت)

بلیچینگ یا سفید کردن دندان

سفید کردن دندان ها ابزاری خارق العاده برای روشن تر کردن دندانهای لکه دار یا رنگی است. بلیچینگ دندان صرفا برای سفید کردن و تغییر رنگ دندان ها کاربرد دارد و به هیچ عنوان سایر مشکلات زیبایی دندان را نمی پوشاند. دندان های شما به همان شکلی که هستند باقی می مانند و تنها رنگ آنها توسط مواد مخصوص روشن تر می شود. در مقابل کامپوزیت دندان و لمینت دندان علاوه بر تغییر رنگ دندان ها در زمینه رفع مشکلات مربوط به ظاهر دندان ها نیز کاربرد دارند.

تاج دندان

دنداني كه پوسيدگي يا آسيب قابل توجهي داشته باشد ، تاج دندان یکی از راه حل های چنین مشکلی است زیرا تاج دندان به عنوان یک کلاه راحت که به طور مستقیم روی دندان ها قرار می گیرد عمل می کند. تاج دندان قسمت آسیب دیده دندان را پنهان می کند و لبخند شما کاملاً طبیعی به نظر می رسد. علاوه بر این ، تاج دندان از دندان در برابر آسیب های اضافی محافظت می کند. تفاوت کامپوزیت دندان و لمینت دندان با تاج دندان را در اینجا بخوانید.

لیفت لثه

اگر دندان های شما از آنچه که باید کوتاهتر به نظر برسد ، مسئله به احتمال زیاد در لثه های شما است. فراوانی بافت لثه بخش هایی از دندان ها را پنهان می کند تا شما را از سن واقعی خود مسن تر نشان دهد. یک خط لثه ناهموار نیز می تواند دندانهای شما را ناسالم یا کمی کج به نظر برساند. متخصص دندانپزشکی زیبایی با لیفت لثه ، مقداری از بافت نرم لثه ها را برطرف کرده و لبخند متقارن زیبایی را ارائه می دهد.

کاشت دندان (ایمپلنت)

ایمپلنت دندان یک روش جراحی برای جایگزینی دندان های از دست رفته است که بیش از آنکه یک روش دندانپزشکی زیبایی باشد، یک روش دندانپزشکی درمانی و برای کاشت دندان است. قرار دادن ایمپلنت دندان بهتر است توسط متخصص ایمپلنت دندان انجام شود و تنها قسمت تاج ایمپلنت توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی انجام می شود. به طور کلی ایمپلنت دندان را نمی توان کاملا در گروه دندانپزشکی زیبایی قرار داد. بیشترین کابرد ایمپلنت در دندانپزشکی زیبایی مربوط به ایمپلنت دندان های جلو می باشد که به زیبایی لبخند کمک می کند.

دندانپزشکی زیبایی را می‌توان یکی از مهم‌ترین و البته کارآمد‌ترین شیوه‌های دندانپزشکی دانست که بسیاری از مردم با آن آشنایی ندارند.

 • (Cosmetic Dentistry) یا دندانپزشکی زیبایی در واقع اصطلاحی است که به مجموعه‌ای از اقدامات دندانپزشکی گفته می‌شود؛ خدمات این دسته عموماً جنبه درمانی ندارند و بیشتر برای افزایش زیبایی و مرتب نمودن شکل ظاهری دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • البته ناگفته نماند که بخش زیادی از این اقدامات نه تنها موجب زیبایی دندان‌ها می‌شود بلکه مشکلات موجود در دندان‌ها را هم از بین می‌برند و موجب استحکام و افزایش مقاومت آن‌ها می‌شوند.
 • عموماً خدمات و اقدامات این حوزه غیر ضروری و غیر اجباری بوده اما انجام برخی از آن‌ها در اولویت افراد است.
 • دندانپزشکی زیبایی گستره و وسعت بسیار زیادی دارد و اقدامات مختلفی را شامل می‌شود. هدف دندانپزشکی زیبایی؛ اصلاح طرح لبخند، زیباسازی، ترمیم و افزایش استحکام دندانهاست.
 • افزایش مقاومت، رفع مشکلات یا ترمیم دندان‌ها و… از دیگر مزایایی است که بیشتر اقدامات حوزه دندانپزشکی زیبایی با خود دارند. همین موضوع سبب شده تا تقاضای بسیار زیادی برای این اقدامات ایجاد شود.
مطالب برگزیده و جذاب
جراحی دندان عقل

عمده‌ترین دلایلی که ممکن است یک فرد به بهترین دندانپزشک زیبایی مراجعه کند عبارتند از:

 • پوسیدگی‌های دندان
 • آسیب‌های دندانی مانند ترک، لب پر شدن دندان و غیره
 • کج شدن دندانها
 • دندانهای با حالت غیر طبیعی
 • تغییر رنگ دندان یا لثه
 • از دست دادن دندانها

افرادی که دندانهای آسیب دیده، پوسیده، کج و یا تغییر رنگ پیدا کرده، دارند ممکن است برای خوردن غذا و یا هنگام صحبت کردن دچار مشکل شوند.

بسیاری از افراد نیز بر این باور هستند که مشکلات دندانی میتواند اعتماد به نفس افراد را نیز تحت تاثیر قرار دهد و مشکلاتی از این دست را برای آنها ایجاد کند.

یک نظرسنجی جامع در سال ۲۰۱۵ در کشور آمریکا انجام شد که نشان میدهد حدود ۳۳% از جوانان به این دلیل که ظاهر دندانهای آنها زیبا نیست از لبخند زدن اجتناب می‌کنند.

۲۳% از بزرگسالان نیز به دلیل این که از ظاهر لبخند خود راضی نیستند، بسیاری از فعالیتهای اجتماعی خود را محدود کرده‌اند.

اگر لبخند شما راضی کنند نیست، می‌توانید با مراجعه به یک دندانپزشک زیبایی این مشکل را برطرف کنید.

مواردی که در اصلاح طرح لبخند اهمیت دارد

هر کدام از اقدامات دندانپزشکی زیبایی به گونه‌ای زیبایی را به لبخند شما می‌بخشند اما این زیبایی تنها مزیت آن‌ها نیست. طراحی لبخند با نسبت طول و عرض دندان، رابطه مستقیم دارد. زیبایی امری نسبی است و نتیجه‌ی توازن و هماهنگی چند جانبه‌ی دندان‌ها به صورت تک به تک و با همدیگر است. در واقع باید از علم زیبایی‌شناسی برای رسیدن به یک لبخند زیبا و دندان‌هایی متناسب بهره برد.

شکل و اندازه‌ی دندان‌ها باید از یک نسبت طلایی (Golden Proportion) برخوردار باشند؛ اولین بار نسبت طلایی را ریاضیدان قرن ۱۳ فیبوناچی تعریف کرد. این نسبت برابر با ۶۱۸۰۳۳۹۸۸۷۵/۱ است و عدد فیبوناچی خوانده میشود. برای مطالعه بیشتر حوزه نسبت دندانهای قدامی که در نسبت طلایی مورد بررسی هندسی قرار می‌گیرند؛ این مقاله از ژورنال پابمدیکال را مطالعه کنید.

در این میان مهارت دندان‌پزشک برای ایجاد نسبت طلایی و طراحی لبخند زیبا با روش‌های ترمیمی و ساخت روکش در لابراتوار بسیار مهم است. برای مثال؛ بهره‌گیری از دندانپزشکی دیجیتال در زمینه ساخت روکش و لمینت‌های دندان بسیار مفید و کمک کننده خواهد بود.

طراحی لبخند زیبا با هماهنگی خطوط لثه‌ای در ارتباط است. یک لبخند زیبا و فریبنده علاوه بر دندان‌های زیبا و متناسب، به خطوط لثه هم‌راستا و قرینه نیاز دارد. قرمزی لثه نباید بیش‌ از اندازه به‌چشم بیاید. عدم تناسب و قرینه‌نبودن لثه‌ها، زیبایی لبخند را کم می‌کند. فاصله میان دندان‌ها ممکن است در برخی از موارد به درمان‌های ارتودنسی نیاز داشته باشد.

اما گاهی به تشخیص دندان‌پزشک، می‌توان فاصله کم میان دندان‌ها را تنها با گذاشتن روکش و لمینت، رفع کرد. در چنین مواردی دیگر نیازی به درمان ارتودنسی نخواهید داشت. رعایت بهداشت دهان و دندان در ماندگاری و موفقیت روش‌های اصلاح طرح لبخند بسیار مهم است.

اگر در این زمینه و همچنین نگهداری از روکش‌ها و لمینت‌های دندان خود دقت کافی را نداشته باشید، ماندگاری لبخند زیبای خود را کاهش خواهید داد و ممکن است با مشکلات بیش‌تری روبرو شوید.

اصلاح یا تغییر شکل لثه

در این حالت لثه‌ها قسمت بیشتری از دندان‌ها را پوشانده‌اند و هنگامی که شخص می‌خندد، لثه‌های وی بیشتر از دندان خود نمایی می‌کند که بدین حالت لبخند لثه‌ای می‌گویند. این مشکل را می‌توان به وسیله جراحی یا اصلاح لثه رفع نمود که یکی از اقدامات دندانپزشکی زیبایی است. در این حالت به وسیله یک عمل جراحی کوچک، لثه‌ها اصلاح می‌شوند و بخش بیشتری از ساختار دندان‌ها نمایان می‌شود.

این موضوع می‌تواند لبخند افراد را زیبا‌تر کرده و جلوه‌ای بهتر بدان بدهد. برای درمان لبخند لثه ای شدید روش های مختلفی وجود دارد که بنا به دلیل ایجاد لبخند لثه ای میتوان نوع درمان را به صورت دقیق مشخص نمود و انجام داد.

دندانپزشکی زیبایی در موارد زیر بطور خلاصه تعریف شده است:

 • شاخه پروتزهای دندانی: استفاده از قالب گیری و اسکن سه بعدی و تهیه دندان مصنوعی
 • شاخه ارتودنسی: استفاده از براکت برای مرتبسازی و تغییر زاویه دندانها و فک
 • اصلاح طرح لبخند: رفع پوسیدگی، کجی، نامرتبی و زردی دندانها و استفاده از روکش دندان
 • اصلاح یا تغییر شکل لثه: بریدن و کانتور کردن قسمتی از لثه با ابزار یا لیزر برای بالا بردن قسمتی از لثه که روی دندان را پوشانده است
 • لمینت سرامیکی پرسلن: نوعی روکش دندان که احتیاج به قالب گیری دارد، بسیار بادوام بوده و عمری حدود ۱۰ تا ۱۵ سال دارد
 • لمینت کامپوزیتی: پوسته ای نازک روی دندان قرار میگیرد، احتیاج زیادی به تراشکاری ندارد و عمری حدود ۵ تا ۸ سال دارد
 • ونیر سرامیکی: از پرسلن سرامیکی ارزان‌تر است و جنس و دوام آن از کاموزیت ونیرهای قدیمی بهتر است و احتیاج به تراشکاری زیادی ندارد و مثل یک لایه روی دندانها قرار میگیرد و لازم نیست تمام دندان را بپوشاند
 • بلیچینگ دندان: طی یک الی چند نوبت بسته به زردی دندانها، با تجهیزات و مواد دنداپزشکی مخصوصی انجام میشود که با استفاده از ژل محافظ و دستگاهی که مواد را فعال و مستحکم میکند ۵ تا ۸ برابر روشهای خانگی تاثیرگذار و ماندگار است
 • افزایش طول تاج دندان: برای داشتن خنده جوانی نسبت تاج دندان را بلندتر میکنند که با استفاده از تجهیزات دندانپزشکی دیجیتال این نسبت محاسبه میشود
 • کرادینگ دندان: استفاده از مواد ترمیمی برای رفع نامرتبی دندانها که در زمان کمتری انجام میشود
 • ایمپلنت دندان: استفاده از تکنولوژِی دندانپزشکی دیجیتال و پرینترهای سه بعدی برای دریافت موقعیت لثه و ریشه دندان و کاشت پیچ ایمپلنت برای پیوند استخوان و دندان که مانند ریشه طبیعی دندان است و جایگذاری دندان مصنوعی روی پایه؛ روشی ماندگار و قطعی برای دندان از دست رفته است
 • بریج یا پل دندانی: زمانی کاربرد دارد که دندانی بین دو دندان افتاده و فضای خالی بوجود آمده است؛ از بریج که از جنس کامپوزیت یا مواد دیگر دندانپزشکی است بعنوان دندان میانی استفاده میشود و از دو دندان دیگر بعنوان پایه نگهدارنده کمک گرفته میشود
 • اینله و آنله: اینله مواد ترمیمی برای چسبیدن به مرکز و داخل دندان است و آنله مواد ترمیمی برای سطح بیرونی دندان است؛ زمانیکه پوسیدگی شدید است کاربر دارد
 • اتصال دندان: استفاده از رزین با روش قالب گیری و چسباندن آن با اشعه ماورابنفش برای سخت شدن و سپس صیقل و تراش دادن آن
 • لیفت لثه: برش، کانتور و تغییر دادن لثه برای اصلاح طرح لبخند
 • گارد شفاف: گاردهایی شفاف برای مرتب کردن دندانها بجای استفاده از ارتودنسی که تمیز کردن آن نیز راحت‌تر است
مطالب برگزیده و جذاب
پانسمان موقت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟ + اگر پانسمان دندان افتاد چه کنیم؟

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان روکش بسیار نازکی است که عموما همرنگ دندان و یا سفید تر از رنگ دندان، و در جهت بهبود زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد طراحی شده است. وقتی این قطعات کوچک و بسیار نازک لمینت روی دندان ها قرار میگیرند، باعث تغییر رنگ، شکل، اندازه و حتی طول دندانها به وضعیتی که دلخواه فرد است، می شود.

لمینت دندان چگونه ساخته می شود؟

در جلسه اول باید تعیین گردد که آیا بیمار به طور کلی می تواند لمینت دندان انجام دهد یعنی به طور عامیانه کیس لمینت دندان هست یا خیر، که در ادامه این موضوع کامال شرح داده می شود. سپس طراحی لبخند بیمار مشخص می شود که تعداد دندانی )تست ساده مشخص کردن تعداد لمینت: به یک آینه نگاه کنید و لبخند بزنید ، چند دندان می بینید؟ همین تعداد دندان نیاز دارید که لمینت انجام دهید.( که بیمار باید لمینت انجام دهد تعیین می شود، اندازه هر کدام از لمینت ها ، رنگ و بقیه المان ها مشخص می شوند، سپس در همان جلسه از دندان های بیمار قالب گرفته می شود و بسته به نوع لمینتی که انتخاب می کند.

ممکن است اندکی تراش الزم باشد، در مواردی که از لمینت فوق نازک استفاده می شود ممکن است اصال تراش نیاز نباشد، یا به حداقل ترین میزان ممکن انجام شود. پس از آن قالب به البراتوار ارسال می گردد و در آنجا ساخته می شود. در جلسه دوم پس از دریافت لمینت ها از البراتوار ، لمینت ها با نهایت دقت روی دندان های بیمار جایگذاری می شود و پس از تایید نهایی توسط دندانپزشک و البته بیمار روکش های لمینت توسط چسب روی دندان های بیمار به طور دائمی چسبانده می شوند، در این بین اگر مشکالت جزئی وجود داشته باشد یا توسط دندانپزشک اصالح می گردد و یا روکش به البراتوار فرستاده می شود و پس از اصالح همانطور که توضیح داده شد به بیمار تحویل داده می شود .

لمینت دندان زیبایی برای چه افرادی مناسب است؟

موارد کاربرد لمینت دندان( به طور کلی لمینت دندان به منظور اصالح مشکالت دندانی و ایجاد زیبایی در فرم و رنگ دندان ها، استفاده می شود و خیلی کاربرد درمانی ندارد. افرادی که دندان های تیره و رنگ گرفته دارند، دندان های دارای لکه مادر زادی، بهم ریختگی و نامرتبی بسیار خفیف، دندان های شکسته یا ترک خورده، دندان هایی که ساییدگی جزئی دارند، دندان های فاصله دار و دارای ناهنجاری اندک و دندان هایی که به دلیل عصبکشی، مصرف تتراسایکلین یا سایر داروها، دریافت بیش از حد فلوراید، تاثیر رزینهای پرکننده، و دالیل دیگردچار تغییر رنگ شده اند. همه ی این افراد می توانند لمینت دندان انجام دهند.

نکته مهم اینکه اگر به دالیلی مانند تغییر رنگ دندان، داشتن لکه و یا دندان شکسته قصد انجام لمینت دندان را دارید می توانید فقط دندان های مشکل دار را باید لمینت کنید ، مثال اگر یک دندان شما دچار لکه هست فقط نیاز هست همان یک دندان را لمینت کنید، در این صورت لمینت هم رنگ دندان های قبلی خودتان می باشد. بسیاری از افراد عالرغم داشتن مشکالت و فقط به دلیل زیبایی بیشتر قصد دارند که برای لمینت اقدام کنند، حقیقت خیلی مهمی که می خواهیم در اینجا مطرح کنیم که شاید کمتر به این موضوع پرداخته می شود این هست که سالمتی و سالم ماندن دندان ها امری بسیار مهم تر از زیبایی می باشد. هستند افرادی که به دالیل مختلف که، کیس لمینت دندان نبوده اند ولی با این وجود لمینت انجام داده اند و پس از چند سال با مشکالت بسیار بیشتری مواجه شده اند. به همین دلیل افرادی که فقط برای زیبایی می خواهند اقدام کنند به این نکته توجه داشته باشند که درمان ها یا بدون تراش باشد و یا کمترین میزان تراش برای آنها انجام شود. در انتهای مقاله یک روش لمینت بسیار جدید در دندانپزشکی را هم معرفی می کنیم که بسیار جذاب و کارآمد خصوصا برای افرادی که فقط به دنبال زیبایی هستند، می باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا