لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

تجهیزات دندانپزشکیدانستنی‌های دندان

همه چیز درباره بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان
Views

بلیچینگ دندان روشی برای سفید کردن دندان ها می­باشد که در مطب توسط پزشک یا در خانه توسط خود فرد انجام می­شود. سفیدی دندان ها موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد می­شود و از آنجایی سفیدی دندان­ها نقش زیادی در زیبایی صورت دارد، بلیچینگ دندان طرفداران زیادی دارد. آیا شما هم دندانتان زرد شده یا تغییر رنگ داده؟ درباره بلیچینگ دندان چه می‌دانید؟ قابل ذکر است برای اینکه باکیفیت‌ترین بلیچینگ را از آن خود کنید؛ بهتر است این درمان را نزد دندانپزشک متخصص انجام دهید. اگر به دنبال بهترین دندانپزشکان متخصص زیبایی – ترمیمی هستید، با دنبال کردن لینک به سادگی برترین‌ها را بیابید. در این مقاله با ما همراه باشید تا با این روش سفید کردن دندان آشنا شوید.


فهرست مطالب


بلیچینگ در چه زمانی مورد نیاز است؟

لایه عاج در زیر مینای دندان قرار دارد که با افزایش سن به مرور تیره‌تر میشود. البته دلیل این تیرگی رسوب پیوسته عاج ثانویه دندان است که به وسیله سلول‌های زنده ادنتوبلاستی که در پالپ دندان وجود دارد تولید میشود. اغلب افرادی که اصرار به بلیچینگ بیش از حد دارند، باید بدانند درست است که مینای دندان آن‌ها شفاف و نازک میشود اما همین نازکی باعث میشود رنگ تیره عاج کاملا دیده شود.

افرادی که قبل‌تر از سیگار استفاده میکردند نیز گزینه مناسبی برای انجام بلیچینگ هستند. البته دقت کنید با مصرف مجدد آن احتمال بازگشت رنگ و یا از بین رفتن تاثیر بلیچینگ وجود دارد. همانطور که بیان کردیم در صورتی که در حال حاضر سیگار استعمال نمیکنند میتوانند از این روش برای سفید کردن دندان خود استفاده کنند. قابل ذکر است گاهی پس از اتمام دوران ارتودنسی، بیماران شاهد لکه‌های سفید روی دندان‌ها خود هستند. بهترین راه حل برای لکه‌های سفید روی دندان پس از ارتودنسی، بلیچینگ دندان است.

علل تغییر رنگ دندان‌ها

 • زرد و قهوه ایی شدن دندان ها به مرور زمان
 • زردی دندان بر اثر نوشیدنی هایی مانند نوشابه گاز دار، کافئین و چایی غلیظ
 • عادت غذایی فرد که باعث زرد شدن دندان های فرد شده اند. اگر مایلید درباره تاثیر شکر بر سلامت دندان‌ها بیشتر بخوانید، روی لینک رنگی کلیک کنید.
بلیچینگ دندان
 • زرد شدن دندان بر اثر دخانیات از جمله سیگار و قلیان
این مطلب را حتما بخوانید
درباره جرم گیری دندان چه می‌دانید؟

انواع روشهای سفید کردن دندان

 • بلیچینگ دندانها براي تغيير دادن رنگ آنها. دندانپزشک شما مي تواند کار بلیچینگ دندانهايتان را در مطب خود انجام دهد. محلولي که براي اينکار مورد استفاده قرار مي گيرد پروکسيدي غليظ درحدود ۳۵% دارد. طي يک جلسه، رنگ دندانها را مي توان ۱۲ تا ۱۴ درجه سفيدتر کرد.
 • خودتان هم مي توانيد با استفاده از ابزاري که از دندانپزشکتان خريداري مي کنيد، اينکار را انجام دهيد. دندانپزشک ژلي برايتان تهيه مي کند که بايد به مدت دو هفته هر شب چهار ساعت روي دندانهايتان بماليد. اين ژل ها بين ۱۰ تا ۱۵ درصد پروکسيد در خود دارند و مي توانند رنگ دندانها را تا ۸ درجه سفيدتر کنند.
 • استفاده از خميردندانهاي ارزان که در بازار موجود است. اين خميردندانها که حاوي ۴ درصد پروکسيد هستند مي تواند ۲ تا ۳ درجه رنگ دندانهايتان را سفيدتر کنند.

ماده‌ی مورد استفاده برای بلیچینگ دندان

ماده اصلی که برای بلیچینگ استفاده می­شود، مواد شیمیایی به نام های پراکسید هیدروژن یا پراکسید کربامید است. در مطب از ماده پراکسید هیدروژن استفاده می­شود و ماده پراکسید کربامید برای روش خانگی بکار می­رود. تجویز این دو روش باید زیر نظر دندان­ پزشک زیبایی انجام شود. این مواد به ساختار کریستالی مینا نفوذ کرده و با گذشت زمان رنگ دانه هایی که روی دندان رسوب کرده اند، را اکسید می‌کند. نتیجتاً رنگ عاج دندان نیز روشن تر می­شود. باید توجه داشت که این مواد شیمیایی با لثه و صورت تماس نداشته باشند.

بلیچینگ دندان

بعد از انجام بلیچینگ دندان بهتر است که یک سری مراقبت هایی انجام داد تا میزان تاثیر این کار بیشتر نمایان شود و در کوتاه مدت به ترمیم و اصلاح نیاز نداشته باشد.

آیا از بلیچینگ دندان می‌ترسید؟

مواد بلیچینگ دندان خودشان به تنهایی بدون ضرر بوده و به دندان‌ها آسیب نمی‌رسانند. چون مواد شیمیایی موجود در آن‌ها، هیچ تاثیری روی ساختار معدنی دندان‌های ما ندارند. آن‌ها تنها به مولکول‌های آلی رنگی که باعث تغییر رنگ دندان‌ها شده‌اند حمله می‌کنند.

اما در بعضی از مواد بلیچینگ (که استاندارد نیستند)، جهت افزایش طول عمر عامل سفید کننده PH ماده را اسیدی می‌کنند (که این افزایش PH) روی ضخامت و سختی مینا تاثیر منفی می‌گذارد. در حالت معمول پیش از انجام بلیچینگ، جرمگیری دندان به شما پیشنهاد می‌شود. جرم گیری دندان نیز یکی از روتین‌های مهم بهداشت دهان است که بهتر است بصورت دوره‌ای انجام گردد. درباره‌ی جرمگیری دندان بیشتر بخوانید.

روش‌های سفید کردن دندان ها چگونه صورت می‌پذیرد؟

سه روش برای سفید کردن دندان ها وجود دارد: بلیچینگ در مطب، بلیچینگ در منزل و بلیجینگ با محصولات سفید کننده بدون نسخه (OTC).

این مطلب را حتما بخوانید
فضانگهدارنده دندان کودکان چیست؟

1. بلیچینگ در مطب

این نوع بلیچینگ دندان با استفاده از مواد سفید کننده دندان با غلظت‌های بالا (۲۵-۴۰٪ هیدروژن پراکسید) انجام می‌شود. با آفیس بلیچینگ دندان، دندانپزشک کنترل کاملی در طول عمل و فرایند سفید کردن دندان ها دارد. در این روش، قبل از قرار دادن ژل هیدروژن پراکسید، لثه‌ها توسط ماده‌ای محافظ، به نام اپال‌دم، ایزوله می‌شوند.

پس از انجام اقدامات محافظت از لثه‌ها، ژل سفید کننده بر روی دندان‌ها اعمال می‌شود و در طی زمان مربوطه در مطب دندانپزشکی، به وسیله گرما یا نور (یا بدون آنها) فعال می‌شود.

دستگاه‌هایی برای فعال کردن ماده سفید کننده

برای فعال کردن ژل سفید کننده یا سرعت بخشیدن به فرایند اثرگذاری آن، می‌توان از دستگاه‌های لایت‌کیور یا  لیزرهای دیود (با طول موج ۸۳۰ و ۹۸۰ نانومتر) استفاده کرد. اگر مایلید با تجهیزات دندانپزشکی پرکاربرد همراه با تصاویر آن‌ها بیشتر آشنا شوید، لینک رنگی را دنبال کنید.

بلیچینگ دندان

آفیس بلیچینگ می تواند پس از یک جلسه، به طور قابل توجهی دندان‌ها را سفید کند، اما برای دستیابی به نتیجه مطلوب‌تر، ممکن است نیاز به تعداد جلسات درمانی بیشتری باشد.

2. بلیچینگ در منزل

در این روش از دندان‌های شخص قالب تهیه شده. به عبارتی بر اساس فرم دندان‌ها، یک قالب یا تری (Bleaching trays) تهیه می‌گردد و ژل‌های سفید کنندهِ با غلظت کم در اختیار فرد قرار داده می‌شود تا در منزل داخل تری قرار داده و استفاده کنند.

بلیچینگ دندان برای گروه‌های زیر ممنوع

 • در افرادی که تحلیل لثه دارند و ریشه‌های دندان‌ها به محیط دهان باز هستند.
 • کسانی که پوسیدگی‌های دندانی دارند.
 • در افرادی که پوسیدگی درمان نشده دارند (قبل از انجام بلیجینگ بهتر است کلیه‌ی پوسیدگی‌ها ترمیم شوند، زیرا ماده‌ی بلیچینگ به داخل پوسیدگی‌ها و سطوح داخل دندان نفوذ کرده و باعث حساسیت دندان‌ها می‌شود.)
 • در اشخاصی که مینا‌ی دندان‌ها دچار سایش شده است.
 • افرادی که ترمیم‌ها و روکش‌های متعددی بر روی دندان‌های مختلف خود دارند.( به این دلیل که بلیچینگ دندان تاثیری روی رنگ مواد کامپوزیتی و سرامیکی ندارد، بنابراین در این افراد در صورت انجام بلیچینگ، لبخندی ناهمگون و نازیبا ایجاد می‌شود.)

مراقبت‌هایی برای حفظ طولانی‌مدت‌تر اثر بلیچینگ

 • می‌توان با پرهیز از خوردن مواد غذایی و عاداتی که باعث تغییر رنگ در دندان‌ها می‌شوند (که در قسمت تغییر رنگ دندان‌ها به آن‌ها اشاره شد)، نتیجه حاصل شده از بلیچینگ را به مدت طولانی‌تری حفظ کرد.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها و استفاده از مسواک و نخ دندان به طور مرتب و روزانه، با حذف پلاک میکروبی و رنگدانه ها موجب ماندگاری بیشتر رنگ حاصل از بلیچینگ می‌گردد.
 • همچنین با درمان بلیچینگ دندان دوره‌ای (چه در منزل و چه در مطب) می‌توان به حفظ این نتیجه در مدت زمان طولانی‌تر کمک کرد.
این مطلب را حتما بخوانید
آفت دهان چیست؟ | آفت دهان در نوزادان و در دوران بارداری

مزایای بلیچینگ دندان

 1. در استفاده از روش بلیچینگ برای سفید کردن دندان نیاز به تراشیدن دندان نیست اما برای استفاده از لمینت دندان سطح مشخصی از دندان برای پیوند مستحکم باید تراشیده شود. در صورتی که دندانی را مجبور به تراشیدن بودید باید بدانید به احتمال زیاد بخشی از مینای دندان خود را از دست داده‌اید.
بلیچینگ دندان
 1. روش بلیچینگ دندان روشی ساده، آسان و سریع است که در مدت زمان کمی میتوانید تغییرات لازم بر روی دندان خود را مشاهده کنید. البته در صورتی که دو روش آفیس و خانه را اگر با یکدیگر استفاده کنید نتیجه سریعتر و مطلوب تری دریافت میکنید.
 2. بدلیل آنکه این روش نیازی به تراشیدن دندان ندارد از آن به عنوان یک روش کم تهاجمی یاد میشود.
 3. هیچ گونه دردی هنگام انجام بلیچینگ احساس نخواهید کرد و روشی کاملا بدون درد است.
 4. استفاده از روش بلیچینگ نسبت به دیگر روش‌های مشابه برای سفید کردن دندان از نظر هزینه مقرون به صرفه‌تر است.
 5. در مدت زمان بسیار کوتاهی این پروسه برای شما انجام میشود مخصوصا اگر فقط نیاز به استفاده از آفیس بلیچینگ داشته باشید.

از معایب بلیچینگ دندان هم بدانید

1) یکی از معایب این روش دوام سفید بودن دندان است که در این روش سفید ماندن دندان ها دائمی نمی باشد. بسته به استفاده شما و رژیم غذایی شما تغییر رنگ ایجاد کرده و به ترمیم و یا بازسازی دندان دارد.منظور از رژیم غذایی استفاده از نوشابه های گازدار، مصرف دخانیات غذاهایی که دارای رنگدانه هستند می باشد.

2) باعث حساسیت در بعضی افراد می شود. فرد از این موضوع بسته به شدت حساسیت رنج می برد اما این حساسیت دائمی نبوده و رفع می گردد.

3) نتیجه این شیوه قابل پیش بینی نمی باشد و بسته به لک دندان، سن و وراثت متفاوت می باشد و با قطعیت از نتیجه این شیوه نمی توان سخن گفت.

هزینه بلیچینگ دندان در سال 1401

همانطور که می دانید بلیچینگ دندان‌ها به روش های مختلف انجام داده می شود اما دو نوع بلیچینگ خانگی و بلیچینگ در مطب رایج ترین و پر طرفدارترین روش های سفید کردن دندان هستند. با در نظر گرفتن قیمت بلیچینگ با هر دو روش می توان انتظار داشت که هزینه این درمان در سال 1401 چیزی بین 1.5 تا 2.5 میلیون تومان باشد. که البته ممکن است از 1 میلیون تومان هم شروع شود.

نوع بلیچینگهزینه به تومان
بلیچینگ دندان در مطبحداقل 2 میلیون تومان
بلیچینگ دندان در خانهحداقل 1.5 میلیون تومان

هزینه بلیچینگ با سایر روش های سفید کردن دندان

هرچند که بهترین روش سفید کردن دندان ها انجام بلیچینگ در مطب و سپس در منزل است، اما می توان با روش های دیگری نیز دندان ها را سفید کرد. مواد و محصولات دندانپزشکی خاصی وجود دارند که در آن ها عوامل سفید کننده مانند پراکسید هیدروژن با غلظت 3 درصد وجود دارد. این ها هزینه بسیار کمی دارند و در کوتاه مدت می توانند به سفید شدن دندان هایتان کمک کنند.

 • هزینه بلیچینگ دندان‌ها با این روش ها متغییر است و می تواند محدوده از 20 هزار تومان تا بیش از 1 میلیون تومان داشته باشد.
 • به عنوان مثال هزینه سفید کردن دندان ها با کمک خمیر دندان های سفید کننده می تواند به طور میانگین برای خمیر دندان های ایرانی 30 هزارتومان و برای خمیر دندان های خارجی 200 هزارتومان باشد.
 • همچنین برای نوارهای سفید کننده همین هزینه می تواند بالاتر از 500 هزار تومان باشد.
این مطلب را حتما بخوانید
عفونت دندان چیست؟

سخن پایانی

در این نوشتار درباره بلیچینگ دندان خواندیم. توجه داشته باشید که برخی از افراد پس از بلیچینگ، حساسیت دندانی موقتی را تجربه می کنند. این علائم همواره تا ۳ روز پس از قطع درمان و یا اتمام درمان از بین می روند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آیا ممکن است بلیچینگ دندان به دندان هایم آسیبی بزند؟

تا به حال عوارض وآسیبی از انجام بلیچینگ دندان شنیده نشده، مگر در افرادی که به طور افراطی و چندین بار در سال از این روش استفاده کرده باشند که در این صورت دندان هایشان دچار حساسیت می شود. به این علت که در روش بلیچینگ فقط رنگ دانه های روی دندان های شما را پاک می کند، هیچ آسیبی به مینای دندان نمی رساند.

آیا در دوران بارداری می توان بلیچینگ دندان را انجام داد؟

نه تنها در روش بلیچینگ بلکه در تمامی روش های سفید کردن دندان به علت استفاده از سفید کننده های شیمیایی ممکن است این مواد بر روی سلامتیه شیر مادر تاثیر بگذارد، پس توصیه می شود از انجام این روش ها در دوران بارداری بپرهیزید.

ماندگاری سفیدی دندان ها بعد از بلیچینگ چه مدت است؟

ماندگاری سفیدی دندان ها بعد از بلیچینگ دندان کاملا مرتبط به مواد غذایی است که مصرف می کنید. هرچه میزان مصرف چای، قهوه، آب میوه های مصنوعی، شکلات و تمامی غذاهایی که رنگ دانه ی زیادی دارند، مدت زمان سفید ماندن دندان های شما بسیار کم می شود. رعایت این موارد و همینطور رعایت بهداشت دندان و مصرف مرتب از مسواک و نخ دندان کمک می کند تا سفیدی دندان شما طولانی تر و ماندگارتر شود.

آزادمنش
نویسندهآزادمنش

دیدگاهتان را بنویسید