دانستنی‌های دنداناخبار دندانپزشکی

لیفت لثه چیست؟ | هزینه لیفت لثه در سال 1401


آیا تا کنون با افرادی مواجه شده‌اید که هنگام لبخند زدن، لثه‌های آن‌ها تا حد زیادی مشخص است؟ لبخند زیبا یکی از اصلی ترین علت های زیبایی چهره افراد است، که کاملا بستگی به دندان ها و لثه های مرتب و سفید دارد. یکی از مشکلاتی که برای برخی از بیماران به وجود می آید و به خاطر آن به دندانپزشکی مراجعه می کنند. لبخند لثه ای می باشد به دلایل مختلفی برخی از افراد لثه هایشان بسیار پایین و یا بالا است و این مسئله می تواند باعث کمبود اعتماد بنفس برای خندیدن شود. درنتیجه باید برای رفع این مشکل لیفت لثه انجام دهید. برای انجام چنین عملی بهتر است زیبایی نهایی و کیفیت کار را به دستان یک متخصص جراحی لثه یا پریودنتیست بسپارید. در این صورت هزینه‌های شما برای درمان موثر واقع شده و بهترین نتیجه را خواهید گرفت. به این منظور دو محتوای زیر را از دست ندهید. این مقالات به تلاش مجله‌ی آموزشی سلامت دندان و برای دسترسی سریع و آسان شما به محتوای جامع و مفید تهیه شده:

با مراجعه به دندانپزشکی می توانید برای لیفت لثه اقدام کنید. در ادامه مطلب با لیفت لثه بیشتر آشنا می شوید.


فهرست مطالب:


افراد مناسب برای لیفت لثه

برخی از افراد که دارای شرایط زیر باشند، کاندیدای مناسبی برای جراحی لیفت لثه می باشند.

 1. افرادی که دچار تحلیل لثه شده اند، زیرا تحلیل لثه می تواند سبب حساس شدن لثه، پوسیدگی دندان، از بین رفتن دندان و ظاهر شدن بیش از خط لثه شود.
 2. بعضی از افراد که عادت به دندان قروچه دارند، این عادت رفتاری نادرست به مرور زمان سبب تحلیل لثه و نمایان شدن بیش از اندازه خط لثه در هنگام لبخند زدن می شود.
 3. افرادی که دارای لبخند لثه ای می باشند، کاندیدای مناسبی برای لیفت لثه‌ها می باشند، زیرا در هنگام لبخند زدن لثه آن ها بیش از اندازه نمایش داده می شود که سبب کاهش اعتماد به نفس این افراد می شود.
مطالب برگزیده و جذاب
محافظت از دندان‌ها در دوران بارداری

دلیل عدم تناسب لثه ها

 • استفاده از داروهایی خاص ممکن است باعث پایین آمدن لثه ها و پوشاندن دندان ها شود.
 • برخی بیماری ها ممکن است باعث بدفرمی لثه و در نهایت پایین آمدن آن ها شود.
 • برخی از افراد به صورت ژنتیکی لثه های پایینی دارند.
 • ارتودنسی به مدت طولانی باعث خواهد شد که لثه ها پایین آید.
 • یکی  از علت های اصلی بالا رفتن لثه ها تحلیل لثه می باشد، این مشکل می تواند باعث خرابی و حتی افتادن دندان شود و باید هرچه سریع تر درمان شود. درباره پانسمان دندان عصب کشی شده بیشتر بدانید.

مزایا و امتیازات انجام لیفت لثه

از مهم ترین مزایای لیفت لثه، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زیبایی ظاهر لبخند و افزایش زیبایی چهره
 • بالا رفتن اعتماد به نفس به دلیل از بین رفتن بافت های اضافی لثه
مزایای لیفت لثه
 • متناسب تر شدن لثه‌های نامتقارن
 • بهبود پیدا کردن ظاهر دندان‌ها
 • درمان برخی از بیماری های مربوط به لثه

معایب و عوارض لیفت لثه

اگرچه عمل تناسب لثه‌ها نسبت به بسیاری از جراحی های دیگر دارای عوارض بسیار کمتری است اما با این حال ممکن است لیفتینگ نیز ریسک ها و مشکلاتی را برای بیماران به دنبال داشته باشد که عبارت اند از:

 • حساسیت بدن بیمار به بی حسی
 • تغییر بافت لثه‌ها به حالت قبل از درمان

بهتر است قبل از اقدام به عمل متناسب سازی لثه‌ها، با دندان پزشک مشورت کرده و از عدم وجود عوارض یا مناسب بودن این عمل برای بیمار اطمینان لازم حاصل شود. بعد از جینجیوکتومی بهتر است بیمار از خوردن غذاهای سفت، چسبنده و تند که باعث می شود لثه‌ها تحریک شوند خودداری کند. همچنین به هنگام مسواک زدن باید تا حد امکان این کار را به آرامی و با دقت انجام داده و قبل از بهبودی کامل لثه‌ها از نخ دندان استفاده نکنند. پرهیز از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین نیز از عواملی است که به بهبودی سریع لثه‌ها کمک خواهد کرد. آیا از قیمت ارتودنسی اطلاع دارید؟

مطالب برگزیده و جذاب
معرفی 10 متخصص برتر ارتودنسی به انتخاب مجله آموزشی سلامت دندان

لیفت لثه با استفاده از تیغ جراحی و برش لثه

در این روش، ابتدا دندانپزشک با تزریق داروی بی حسی ناحیه مورد درمان را بی حس می کند. در ادامه با کمک اسکالپل یا تیغ جراحی، بافت اضافی لثه را برش می زند. با این کار خط لثه دچار تغییر شکل می شود. درباره فضا نگهدار دندان کودک چه می دانید؟

لیفت لثه با جراحی

با وجود اینکه به دلیل استفاده از بی حسی در حین درمان احساس دردی وجود ندارد، اما در اکثر مواقع این جراحی با خونریزی شدیدی همراه بوده و روند درمان آن برای بیمار کمی سخت خواهد بود. به هر میزانی که بافت لثه برش خورده است، به همان میزان خط لثه بخیه می خورد. با روکش دندان شیری آشنا شوید.

لیفت لثه با لیزر چیست و چگونه انجام می‌شود؟

پزشک متخصص برای شکل دهی لثه‌ها می‌تواند از تیغ جراحی و لیزر استفاده کند. در حال حاضر انجام لیفت با لیزر یکی از روش‌های بسیار پیشرفته در دنیا محسوب می‌شود. در لیفت با لیزر بیمار پس از مراجعه اولیه و تشخیص مشکل و مشورت با پزشک متخصص برای بررسی شرایط دندان‌ها و ریشه‌ها عکس رادیولوژی می‌گیرد. پزشک پس از بررسی تصاویر با کمک دستگاه لیزر قسمت اضافی و برآمده لثه را تراش می‌دهد.

این روش نسبت به جراحی درد و خونریزی کمتری دارد و عمل در یک تا سه جلسه انجام می‌گیرد. بیمار پس از انجام لیفت با لیزر مشکل درد یا خوردن مواد غذایی را نخواهد داشت. این روش هزینه‌ی بالایی دارد.

مزایای لیفت لثه با لیزر

لیزر یکی از روش‌های غیر تهاجمی درمان لثه محسوب می‌شود. با توجه به این که جراحی لثه مشکلات زیادی را با خود به همراه دارد، استفاده از لیزر برای تحت تاثیر قرار دادن بافت‌های نرم و سخت طرفداران بسیار زیادی دارد. برخی از مهم‌ترین مزایای لیفت لثه با لیزر عبارتند از:

 • درد و ناراحتی کمتری برای بیمار به همراه دارد.
 • در لیفت با لیزر از بی حس کننده استفاده نمی‌شود.
 • با توجه به این که رگ‌های خونی پس از ایجاد برش با لیزر سریعا سوزانده می‌شوند، میزان خون ریزی به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.
 • بافت‌ها با دقت بیشتری توسط لیزر مورد هدف قرار داده می‌شوند و بافت‌های سالم از بین نمی‌روند. از رنگ دندان بلیچ چه می دانید؟
لیفت لثه با لیزر
 • لیزر محیطی را که تحت تاثیر قرار می‌دهد استریل کرده و باکتری‌هایی را که موجب بیماری‌های لثه شده‌اند را از بین می‌برد.
 • دوران بهبودی پس از لیفت با لیزر بسیار کوتاه است. درباره انواع کامپوزیت چه می دانید؟
مطالب برگزیده و جذاب
روکش زیبایی دندان چیست | کاربرد روکش دندان

معایب لیفت با لیزر

این روش درمان، مانند هر روش دیگری، در کنار مزایای خود، معایبی هم دارد. درباره قیمت جراحی لثه اطلاع داشته باشید. از جمله:

 • بازگشت بافت لثه به حالت اولیه؛ برای جلوگیری از این مشکل مراجعه به دندانپزشکی ماهر و با سابقه اهمیت زیادی دارد.
 • در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی پس از عمل لیزرینگ احتمال ایجاد عفونت وجود دارد.
 • هزینه‌ی بالا که البته این مورد با توجه به برتری ها و کیفیت بالاتر استفاده از لیزر نسبت به عمل جراحی عیب بزرگی نیست.

هزینه لیفت لثه با لیزر

هنگامی که به دندانپزشک زیبایی مراجعه می کنید پزشک بهترین روش درمان را برای برطرف کردن مشکل لثه شما انتخاب می کند یکی از روش های لیفت لثه با لیزر می باشد در این روش لثه را کوتاه می کنند تا دندان ها مشخص شود و حدود هزینه لیفت لثه‌ها با لیزر یا جینجیوکتومی(gingivectomy) آن بین 3.500.000 تا 6.000.000 میلیون تومان می باشد. در جراحی از بین بردن لثه بالا نیز لثه را با جراحی به سمت پایین می کشند تا ریشه دندان ها پوشیده شود و هزینه آن بین 3.500.000 تا 6.000.000 میلیون می باشد. از سند بلاست دندانسازی چه می دانید؟

دستورالعمل های مراقبتی پس از لیفت لثه

بعد از انجام لیفت لثه دندانپزشک با توجه به شرایط بیمار دستورالعمل‌های لازم را به بیمار خواهد داد. اما به طور کلی پس از این درمان مراقبت‌های زیر توصیه می‌شود:

 • داروهای تجویز شده توسط دکتر، طبق دستور مصرف شود.
 • بعد از جراحی تا دو روز از خوردن غداهای سخت و تند پرهیز شود.
 • مصرف سیگار تا بهبودی کامل ترک شود.
 • ناحیه تحت درمان استریل نگه داشته باشد.
 • بعد از گذشت یک روز از جراحی، با دهان شویه فاقد الکل داخل دهان شستشو داده شود.
 • تا 24 ساعت از انجام فعالیت‌های شدید بدنی خودداری شود.
مطالب برگزیده و جذاب
اوردنچر چیست؟

بیشتر بخوانید: عکس وارنیش دندان

سخن پایانی

در این محتوا درباره عمل لیفت لثه خواندیم. قابل ذکر است در صورتی که لیفت لثه‌ها با سایر جراحی‌های زیبایی همراه نباشد، پس از 24 ساعت بیمار قادر به انجام فعالیت‌های روزمره، خوردن و آشامیدن خواهد بود. اگر از روش لیزر کردن استفاده شود، دوران نقاهت کوتاه‌تر هم خواهد بود. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

لیفت لثه برای چه افرادی نامناسب است؟

با وجود اینکه لیفت لثه می تواند ظاهری زیبا برای لبخند فرد ایجاد نماید، اما تمام افراد برای انجام این کار مناسب نمی باشند. افرادی که در سنین پایین قرار دارند و لثه آن ها به اندازه کافی رشد نکرده است و یا افرادی که به بیماری و التهابات لثه مبتلا هستند، کاندیدای مناسبی برای لیفت لثه نمی باشند.

چرا اکثر بیماران تمایل به استفاده از روش لیزر برای لیفت لثه دارند؟

لیفت لثه با لیزر برتری های بسیاری نسبت به روش سنتی دارد. این روش می تواند بدون نیاز به بی حسی انجام شود و در مواردی که نیاز به داروی بی حسی وجود دارد، این میزان بسیار کمتر از روش سنتی می باشد. همچنین لیزر در حین درمان با سوزاندن بافت ها، خونریزی را به میزان زیادی کاهش می دهد. نور لیزر سبب از بین رفتن میکروب ها شده و محیط دهان را استریل می کند و به همین جهت از بروز عفونت، زخم و تبخال جلوگیری می کند.

فاکتورهای موثر در هزینه لیفت لثه کدامند؟

هزینه این درمان به فاکتورهای زیادی مانند نوع اصلاح لثه، شرایط دندان، نوع بیمه بیمار، مهارت داندانپزشک و تجهیزات مورد استفاده بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا