دندانپزشکی کودکان

روکش دندان شیری کودکان چیست؟ + بررسی انواع روکش دندان کودکان و روش انجام آن‌ها

اولین دندانی که در ابتدای کودکی در دهان نمایان می شود، دندان شیری می باشد. با گذشت زمان و رشد کودک در سنین خاصی این دندان ها از بین رفته و دندان های دائمی جایگزین این دندان ها می شوند. اما توجه داشته باشید که حفظ و نگهداری از این دندان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین یک دندانپزشک اطفال از برخی روش ها همچون روکش دندان شیری، فیشورسیلانت و … جهت حفظ و نگهداری و جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان تلاش می کند.

روکش دندان های شیری بیشتر برای جلوگیری از شکستگی و پوسیدگی مجدد دندان‌ها انجام می شود. گاهی دندانپزشک اطفال برای این که دوام دندان ترمیم شده را در کودکان افزایش دهد به آن ها پیشنهاد می کند که از روکش های دندان استفاده کنند. این روکش ها برای محافظت بیشتر بر روی دندان‌های کودکان چسبیده می شود. روکش دندان‌های شیری در صورتی که هنوز عصب کشی دندان شیری انجام نشده است و به مقدار زیادی از بافت و عاج خود را از دست داده باشد و عملا از دندان چیزی برای ترمیم باقی نمانده باشد می توان با کمک روکش دندان درمان را انجام داد. در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی در این باره بدست آورید.


فهرست مطالب


چرا دندان‌های شیری فرزاندانمان باید برای ما مهم باشند؟

حفظ دندان شیری تا زمانی که نوبت به افتادن آن می رسد به چند دلیل اهمیت دارد و نیاز به ترمیم را ایجاب می کند:

 • مینای دندانهای شیری نازک تر از دندانهای دائمی هستند. پوسیدگی به سادگی بین دندانها گسترش می یابد. روکش نه تنها برای نجات خود دندان صدمه دیده است بلکه برای جلوگیری از گسترش پوسیدگی و عفونت به نواحی دیگر دهان است.
اهمیت دندان شیری
روکش دندان شیری
 • روکش دندان شیری برای برگرداندن عملکرد، شکل و اندازه به دندان آسیب دیده صورت می گیرد. از آنجایی که یکی از مهمترین عملکردهای دندان حفظ فاصله در قوس دندانی و نگه داشتن جا برای دندان دائمی زیر آن و هدایت دندان است. روکش کردن باعث می شود این عملکرد حفظ شود. بدین ترتیب مشکلات بعدی ناشی از زود افتادن دندان شیری به وجود نیاید.
 • ترمیم کردن و حفظ دندان شیری باعث می شود رشد عضلات و استخوان فک کودک، روند طبیعی خود را طی کند.
 • دندان شیری برای جویدن غذا مهم است و بدون آن بخشی از فرآیند جویدن غذا با اختلال مواجه می شود.
 • روکش با پوشاندن دندان از فروپاشی دندان و عمیق تر شدن پوسیدگی جلوگیری می کند. بنابراین احتمال دندان درد، عفونت لثه و مشکلات دیگر را کاهش می دهد.

روکش دندان کودکان چیست؟

می‌دانیم که روکش دندان کودکان، مانند روکش دندان برای بزرگسالان، پوششی به شکل خود دندان است که با هدف بازیابی شکل و عملکرد دندان به آن می‌چسبد. روکش‌ها به دلایل مختلفی در دندانپزشکی کودکان استفاده می‌شوند؛ از جمله پوسیدگی گسترده، شکستگی یا عدم رشد صحیح دندان شیری. (وسایل دندانپزشکی)

منظورمان از پوسیدگی گسترده وضعیت دندانی است که دو یا چند سطح آن عمیقا پوسیده شده باشد. چنین دندانی را نمی‌توان پر کرد، چون احتمال فرو ریختن، شکستن و فرسودگی آن بسیار بالا خواهد بود. اما روکش دندان شیری از مواد پرکردنی بادوام‌تر هستند، و معمولا تا زمانی که دندان شیری بیفتد (حدود 12 سالگی) دوام می‌آورند. زمانی هم که دندان دائمی شروع به بیرون آمدن کند، دندان شیری لق شده و همراه آن روکش هم در می‌آید و می‌افتد.

معرفی انواع روکش دندان بچه ها

چندین نوع روکش دندانی وجود دارد که برای ترمیم و اصلاح دندانهای شیری در دسترس هستند. در ادامه به معرفی تعدادی از آن ها می پردازیم:

1- روکش استیل دندان کودک

 • در حال حاضر، رایج ترین روکش های استفاده در دندانپزشکی اطفال می باشد
 • این روکشها در حدود 50 سال است در دندانپزشکی استفاده می شود.
 • از پوسته های فلزی با اندازه های گوناگون ساخته شده و می تواند برای هر سایز دندانی استفاده شود.
 • برای مولرها (دندانهای آسیاب خلفی) بسیار مناسب بوده زیرا با دوام، قوی و مقاوم به رطوبت می باشد.
 • هنگامی قابل استفاده است که بین دندانها پوسیدگی وجود داشته باشد.
روکش دندان شیری
روکش استیل دندان کودک
 • جایگذاری آن آسان بوده و دندانپزشک به راحتی با یکبار دیدن دهان آن را متصل می کد.
 • مقرون به صرفه بوده و از روکشهای گرانی که اخیرا معرفی شده اند ارزان تر است.
مطالب برگزیده و جذاب
همه چیز درباره فلوراید تراپی دندان کودکان

2- استریپ کرون (رزین اسیدکاری شده یا استریپ کامپوزیت)

 • حاوی یک پوسته شفاف استکه با کامپوزیت هایی به رنگ دهان پر شده و درون دندان جای می گیرد.
 • هنگامی که مواد کامپوزیت داخل دندان قرار می گیرند، پوشش پلاستیکی خارج شده و تنها موادی که به رنگ دندان هستند باقی می مانند.
 • این روکش یک گزینه زیبایی محسوب شده (از لحاظ زیبایی و آرایشی مناسب بوده) و اغلب برای دندانهای جلو استفاده می شود.
 • سطح قیمت مناسب و متوسط دارد.

3- روکش های دندانی سفید

 • از یک ماده سخت شبیه به سرامیک ساخته شده است که به رنگ دندان می باشد.
 • مانند روکشهای استیل ضد زنگ، زیرکونیا نیز پیش سازهایی هستند که برای سایزهای مختلف دندان قابل استفاده هستند.
 • عاری از فلز هستند.
روکش دندان شیری
روکش های دندانی سفید
 • تقریبا غیر قابل پوسیدگی بوده، قوی تر و با دوام از مینای طبیعی دندان هستند.
 • مسلما از نظر زیبایی در بین روکشهای دندانی بهترین هستند.
 • از لحاظ زیستی بی عیب و نقص بوده و هیچ واکنش آلرژیکی از این مواد نسبت به بافتهای بدن گزارش نشده است.

4- روکش فلزی دندان کودکان

روکش‌های استیل پیش‌ساخته شناخته‌ترین روکش در حوزه دندانپزشکی اطفال است، که استفاده از آن همچنان رواج دارد. به دلیل استحکام ذاتی و مقاومت‌اش در برابر رطوبت، روکش فلزی دندان شیری برای دندان‌های آسیاب عالیست. این روکش برای پوسیدگی‌های بین دندانی هم زیاد تجویز می‌شود. (پانسمان دندان چیست)

این روکش‌ها همواره حامل خبرهای خوبی برای کودکان و والدین هم هستند، از جمله جایگذاری سریع و ساده (که در یک جلسه تمام می‌شود) و هزینه بسیار اقتصادی. اگر نگران ظاهر زیبایی دندان های شیری نباشید، روکش دندان فلزی برای کودکان بهترین گزینه هستند. در موارد نادر، آنها می‌توانند باعث تحریک موضعی بافت شوند.

 • این روکشها از اسکلت استیل یا نیکل با یک لایه پوشش سرامیک همرنگ دندان ساخته می شوند که هم زیبایی سرامیک را داشته باشند و هم استحکام فلز را.
 • با دوام و محکم هستند.
 • به دلیل رنگ سفید، برای دندانهای جلویی که زیبایی آنها مهم است، مناسبند.
 • به دلیل استحکام مناسب، میتوان برای دندانهای عقبی هم از آنها استفاده کرد.
 • در مقابل رطوبت مقاومند.
 • نیاز به تراشیدن دندان در این نوع روکش بیشتر از روکشهای دیگر است بنابراین تهاجمی تر است.

روکش دندان فلزی برای کودکان را می‌توان طوری ساخت که از نظر بصری زیباتر باشد؛ به خصوص زمانی که والدین به دنبال روکش دندان شیری جلو باشند. اینجاست که روکش‌های استیل ضد زنگ با روکش سرامیکی مارد می‌شوند. این تاج‌ها از نظر ظاهری فوق‌العاده دلپذیر هستند، زیرا از بیرون به رنگ دندان‌اند (البته از داخل همچنان نقره‌ای هستند). برای اینکه روکش سفید به فلز بچسبد، باید حجم بیشتری به تاج اضافه شود. به همین خاطر این روکش‌ها حجیم، ضخیم و گرد به نظر می‌رسند.

این مدل روکش دندان کودکان یک مشکل دیگر هم دارد: احتمال کنده شدن بخش سفید و نمایان شدن بخش فلزی به مرور زمان. این اتفاق به دو دلیل می‌افتد:

 • زمانی که کودک دندان‌های خود را به هم می‌ساید؛
 • یا در نتیجه ساییدگی ناشی از ورود نیروی جویدن روی دندان‌های عقبی.

به همین خاطر، این نمونه (با قیمت متوسط خود) برای روکش دندان شیری جلو توصیه می‌شود.

5- روکش تمام سرامیک یا زیرکونیا

 • از سرامیک همرنگ دندان ساخته می شوند و هیچ بخش فلزی ندارند بنابراین برای کسانی که به فلز آلرژی دارند مناسب است.
 • روکش زیرکونیا همانند روکش استیل، برای کودکان به صورت پیش ساخته قابل تهیه هستند.
 • از نظر استحکام و دوام از مینای دندان طبیعی محکم تر هستند بنابراین عمر زیادی دارند اما ممکن است برای دندانهای مقابل ساینده باشند.
 • از نظر زیبایی بیشترین شباهت را به دندان طبیعی دارند.

6- روکش دندان پلی کربنات

این روکش دندان بیشتر برای  دندانهای جلویی استفاده می شود و ارزانتر است اما چون دوام کمی دارد بیشتر یک ترمیم موقتی محسوب می شود و در مواردی استفاده می شود که لازم نیست مدت زمان طولانی روکش عمر کند. (عکس فضا نگهدار دندان کودک)

روکش دندان پلاستیکی چگونه است؟

اسنپ آن اسمایل (Snap-On Smile) که با نام های روکش فوری و یا لمینت متحرک نیز شناخته می شود یک پلاک زیبایی دندان است که برای هر کسی اختصاصی ساخته می شود تا متناسب با دندانهای او باشد. این پلاک زیبایی لبخند، از رزین دندانپزشکی با تکنولوژی بالا ساخته می شود و بسیار نازک است تا دندانها را حجیم نکند. این پلاک را روی دندانهای خود می گذارید تا عیوب دندانهای خودتان پنهان شود و از لبخندی زیبا بهره ببرید.

روکش دندان پلاستیکی

Snap-on Smile یا لمینت های متحرک به سه دلیل یک روش دندانپزشکی زیبایی محبوب است: بدون درد، مقرون به صرفه و سریع. از آنجایی که لمینت های متحرک مستقیماً روی دندان‌های طبیعی شما تأثیر نمی‌گذارد، نیازی به د

مطالب برگزیده و جذاب
هزینه درمان‌های دندانپزشکی کودکان در سال 1401 چقدر است؟

لبخند شما بخش بسیار مهمی از ظاهر کلی شما است. وقتی دندان‌های شما زیبا باشد، تمایل دارید لبخند بزنید تا دیگران نیز زیبایی دندان های شما را ببینند، که این مساله می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد و درک مردم از شما را بهبود بخشد. برخی از مطالعات حتی نشان داده اند که افرادی که مشکلات دندانی دارند اغلب جذابیت کمتری نسبت به افرادی با دندان های زیبا و سالم دارند.

قیمت روکش استیل دندان شیری چقدر است؟

روکش‌ دندان استیل ضد زنگ (Coating) روکش‌های فلزی هستند که روی دندان‌هایی با از دست دادن بافت پیشرفته و دندان‌هایی که تحت درمان پالپ (آمپوتاسیون، درمان ریشه) قرار گرفته‌اند، اعمال می‌شوند. با روکش های فولادی ضد زنگ، دندان شیری کودک یا دندان دائمی کودک که مواد زیادی را به سرعت و به طور موثر از دست داده است، حفظ و در دهان نگهداری می شود. روکش های استیل پوشش های فلزی پیش ساخته هستند. روکش های استنلس استیل به صورت آماده برای هر دندان هستند و با تطبیق روی دندان به سرعت اعمال می شوند.

هزینه‌های روکش کردن دندان‌های شیری کودکان به عوامل زیادی بستگی دارد. برخی از این عوامل شامل هزینه‌های مربوط به ساخت روکش، محل قرارگیری دندان آسیب دیده، اندازه دندانی که به روکش نیاز دارد، میزان پوسیدگی دندان شیری و کارهایی که باید از نظر تخصصی بر روی دندان شیری انجام بگیرد بستگی دارد.

مراحل انجام روکش دندان شیری کودکان چگونه است؟

برخلاف روکش های بزگسالان که اغلب نیازمند چندین مرحله ویزیت توسط دندانپزشک است، روکش دندان شیری می تواند در یک مرحله جایگذاری شود. در ادامه، مراحل انجام روکش دندانی کودکان را توضیح می دهیم:

روکش دندان شیری
روکش دندان شیری کودکان
 1. در ابتدا دندانپزشک لثه کودک  را با ژل بی حس کننده با طعم میوه ای خوشایند، بی حس کرده و بعد از آن تزریق بی حسی را انجام می دهد. توجه داشته باشید تزریق بی حسی در کودکان کاملا شبیه بزرگسالان است. با این تفاوت که سوزن های به کار برده در دندانپزشکی کودکان بسیار نازک تر، ظریف تر و کوتاه تر است.
 2. سپس دندانپزشک لاستیک رابردم(dental dam) را قرار خواهد داد. dental dam، یک ابزار کوچک از جنس لاتکس یا مشابه است که برای جدا کردن دندان هایی که در حال درمان است استفاده می شود. یک حفره کوچک که بالای دندان اعمال شده و توسط یک دستگاه فلزی حفاظت می شود.
 3. همزمان با ادامه یافتن عملیات، پزشک در ابتدا پوسیدگی را با استفاده از یک دریل به نام توربین(به کودکان گفته می شود مسواک برقی یا آبپاش مخصوص کودکان) خارج می کند. این ابزار همچنین برای شکل دادن به دندان و جایگذاری بهینه روکش استفاده می شود. بسیار مهم است که روکش به آرامی بر روی دندان قرار بگیرد.
 4. در نهایت، روکش دندان شیری جایگذاری می شود. بر اساس نوع روکش، عملیات ممکن است تا حدود متفاوت باشد.
 • برای روکشهای استیل ضد زنگ، پزشک بهترین سایز روکش را برای دندان انتخاب می کند. روکش پولیش شده و با سیمان پر می شود. سپس روکش بر روی دندان گذاشته می شود. هنگامی که روکش بر روی دندان قرار می گیرد، دندانپزشک سیمان یا مواد باقی مانده را خارج کرده و دهان کودک را شستشو می کند.
 • برای روکشهای استریپ، پزشک پوسته پلاستیکی شبیه دندان را با کامپوزیت (موادی به رنگ دندان) پر کرده و سپس از یک نور خاص برای سفت کردن کامپوزیت استفاده می کند. پوسته سپس خارج شده و روکشی که به رنگ دندان است در جای خود قرار می گیرد.

مزایای روکش دندان شیری چیست؟

روکش های دندان آسیای شیری زمانی استفاده می شود که بافت زیادی از دندان از بین رفته باشد و نیاز به عصب کشی و روکش باشد. روکش دندان آخرین شانس برای نگهداشتن دندان شیری است. زیرا دندان های شیری راهنمای رویش دندان های دائمی هستند و بهتر است این دندان ها تا جاییکه ممکن است حفظ و نگهداری شوند. از بین رفتن دندان های شیری میتواند باعث عدم تغذیه مناسب در کودکانی شود که در سن رشد قرار دارند و بدیهی است که در سنین مذکور ، بهترین کار حفظ این دندان ها است. (دندان سوراخ شده)

روکش های دندان شیری ، اس اس کراون (s.s.crown) هستند و از مزایای آن میتوانیم به این که در مطب قابل انجام است اشاره کنیم. این روکشها نیاری به کارهای لابراتواری نداشته ، برای کودک دردناک نیست و میتواند مدت زمان زیادی در دهان کودک باقی بماند.
همچنین لبه های این روکش که در زیر لثه قرار میگیرد بسیار نازک بوده که در نتیجه ریسک التهاب لثه را بسیار پایین میاورد . این در حالیست که روکش های لابراتواری معمولا لبه های ضخیمی دارند و میتوانند لثه کودک را آزرده کرده و باعث ایجاد دندان درد در کودک شوند .
به طور کلی باید به حفظ و نگهداری دندان های شیری اهمیت داده شود و این باور که این دندان ها شیری است و بعد از مدتی می افتند اشتباه بوده و میتواند عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد .

مطالب برگزیده و جذاب
ترومای دندان در کودکان چیست؟ + بررسی راه های پیشگیری از آن

پس از روکش دندان شیری چه مشکلاتی ممکن است پیش آید؟

 • حساسیت دندان: ممکن است دندان به دمای سرد یا داغ حساس شود. با خمیر دندان مخصوص دندانهای حساس میتوان این مشکل را تخفیف داد.
 • لب پر شدن روکش: این مشکل بیشتر در مورد روکشهای تمام سرامیکی یا کامپوزیتی دیده می شود. اگر لب پر شدگی کوچک باشد ممکن است بتوان آن را با رزین کامپوزیت ترمیم کرد. در غیر این صورت باید روکش تعویض شود.
 • شل شدن روکش: ممکن است روکش لق شود و امکان نفوذ باکتریها به زیر آن و ایجاد پوسیدگی دندان فراهم شود. اگر روکش دندان لق شده است باید هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید.
روکش دندان شیری
روکش دندان کودکان
 • در آمدن روکش: این اتفاق بیشتر به دلیل پوسیدگی دندان و یا از بین رفتن چسب دندان روی می دهد. اگر روکش درآمده است آن را تمیز کنید و با خود نزد دندانپزشک ببرید. ممکن است زمان زیادی تا بیرون زدن دندان دائمی نمانده باشد و نیازی به روکش کردن مجدد نباشد و یا گاهی نیز، میتوان از همان روکش دوباره استفاده کرد.

روکش دندان کودک چه زمان ضروری است؟

ترمیم دندان‌های به شدت پوسیده تنها کاری نیست که روکش دندان کودکان انجام می‌دهد. مثلا، می‌دانستید که مینای دندان شیری از مینای دندان دائمی نازک‌تر است؟ این یعنی پوسیدگی می‌تواند به سرعت بین دندان‌های شیری پخش شود. در چنین موقعیتی روکش دندان شیری در کودکان هم دندان پوسیده را احیاء می‌کند، هم از گسترش پوسیدگی و عفونت در دهان و بدن کمک می‌کند. (انواع کامپوزیت در دندانپزشکی)

از طرف دیگر، روکش دندان کودک، علاوه بر زیبایی دندان، شکل و عملکرد دندان را بازیابی می‌کنند. و چون یکی از وظایف اصلی دندان‌های شیری حفظ فاصله برای دندان‌های دائمی و هدایت آنها به محل اصلی‌شان است، روکش‌ها می‌توانند نقش مهمی در سلامت و رشد دهان و دندان کودک ایفا کنند.

انواع روکش دندان شیری به توسعه صحیح توانایی گفتار کودک کمک زیادی می‌کنند، و برای صحیح جویدن غذا ضروری‌اند (می‌دانید که درست جویده نشدن غذا هم مسائل خاص خود را به دنبال دارد). روکش دندان برای کودکان به رشد طبیعی استخوان فک و ماهیچه‌های آن هم کمک می‌کند. (عوارض بلیچینگ دندان)

درباره روکش دندان آسیاب

روکش دندان آسیاب بزرگ

دندان های آسیاب بزرگ در زمان باز بودن دهان خیلی کم قابل مشاهده می باشند. همچنین در زمان جویدن خوراکی ها نیروی بسیاری به این دندان ها وارد می‌شود و به همین علت دوام و استحکام روکش دندانی برای این دندان ها اهمیت بیشتری دارد. برخی دندان های ردیف عقب قابل مشاهد ه نیستند. در صورتی که این دندان ها اصلا دیده نمی‌شود، بهترین گزینه برای روکش این دندان ها روکش های تمام فلزی می باشد. در مواردی که دندان های ردیف عقب کمی دیده می‌شوند، روکش های فلزی با پوشش سرامیکی یک گزینه ‌بسیار عالی می باشد. همچنین روکش های دندانی تمام سرامیکی کامپیوتری نیز می توانند انتخاب مناسبی باشند. دندانپزشک می تواند روکش مناسب برای دندان آسیاب تان را به شما معرفی کند.

روکش دندان آسیاب کوچک

دندان های آسیاب کوچک معمولاً کمی قابل مشاهده هستند. همچنین به دندان های آسیاب کوچک نیز در زمان جویدن خوراکی ها نیروی بسیاری وارد می‌شود. برای این دندان ها روکش های فلزی با پوشش سرامیکی مناسب می باشد. این روکش ها هم از لحاظ زیبایی مناسب می باشند و هم سابقه درخشانی در دوام و استحکام دندان ها دارند.

کدام روکش ها برای دندان های آسیاب بهتر است؟

در این مورد توضیحات لازم در بالا داده شد, اما در ایجا توضیحات بیشتری نیز ارائه می شود. از نظر کاربرد روکش تمام فلزی دندان معمولاً برای دندانی استفاده می‌شود که نیروی بسیاری به آن ها وارد می شود و لازم است روکش این دندان استحکام و دوام بالایی داشته باشد. به همین علت بیشتر مواقع برای دندان‌های آسیاب از روکش های فلزی استفاده می شود.

همچنین روکش فلزی دندان با پوشش سرامیک از استحکام مناسبی برخوردار می باشد. این روکش ها نیز گزینه خوبی برای دندان هایی می باشند که نیاز به استحکام زیاد دارند, و می توان از آنها برای دندان های آسیاب بزرگ و کوچک استفاده کرد.

روکش های فلزی با پوشش سرامیک از تمامی روکش های سرامیکی مقاوم تر بوده و دارای استحکام بالای می باشند. با این وجود دوام این روکش ها به پای روکش های تمام فلزی دندانی نمی رسد. اینکه کدام روکش برای دندان شما با توجه به وضعیت دندان تان مناسب تر است, بهتر است در ایم مورد نظر دندانپزشک تان را جویا شوید. (وارنیش چند دقیقه روی دندان بماند)

مطالب برگزیده و جذاب
فضانگهدارنده دندان چیست و چگونه عمل می کند؟ + مراقبت از فضا نگهدارنده دندان کودکان چگونه است؟

مراقبت از روکش دندان اطفال چگونه است؟

پس از انجام روکش دندان شیری، کودک باید دندان های خود را مرتب مسواک بزند تا لثه اطراف روکش سالم بماند و از التهاب آن جلوگیری شود. علاوه بر این باید بین روکش ها و دندان های اطرافش نخ دندان کشیده شود تا از تجمع باکتری ها جلوگیری شود. علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان باید از خوردن شکلات ها و تافی های چسبنده توسط کودک جلوگیری کنید تا چسب زیر روکش به سرعت حل نشود. مصرف مکرر شکلات های چسبنده منجر به درآمدن روکش ها می شود.

روکش دندان اطفال

بعد از عمل تا زمانی که بی حسی دندان کودک به طور کامل برطرف نشده است کودک خود را تشویق کنید چیزی نخورد. این کار از گاز گرفتن تصادفی لب یا گونه که می تواند آسیب اساسی و دردناک به کودک وارد کند جلوگیری می کند. گاهی ممکن است کودک ناحیه بی حس شده را بجود یا گاز بگیرد و به دلیل استفاده از بی حسی درد آن را متوجه نشود اما این موضوع می تواند آسیب جدی به دندان کودک وارد کند بنابراین به کودک خود آموزش دهید از جویدن، مکیدن یا گاز گرفتن ناحیه بی حس شده خودداری کند.

در کل می توان گفت مراقبت از روکش دندان کودکان با دندان طبیعی هیچ تفاوتی ندارد زیرا هیچ کدام از این روکش ها مانع پوسیدگی دندان کودک نمی شوند. تا 24ساعت بعد از عمل، تجربه برخی ناراحتی ها برای کودک به واسطه خوردگی های ناشی از عصب یا بافت نرم طبیعی است. داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن می تواند کمی از بی قراری کودک شما کم کند. در صورتی که پس از گذشت 24 ساعت درد ادامه دار شد حتما با پزشک خود تماس بگیرید. اگر کودک شما عنوان کرد که حس عجیبی در دندان خود داشته یا گاز زدن و جویدن برای وی مشکل ساز است، با دندانپزشک تماس بگیرید زیرا ممکن است دندان برای راحت تر شدن عمل جویدن یا گاز زدن نیاز به تنظیم داشته باشد.

مراقبت های دیگری که پس از روکش و عصب کشی دندان کودک لازم است رعایت کنید عبارت است از:

 • حداقل به مدت 30 دقیقه به کودک خود چیزی برای خوردن ندهید.
 • در طول 24 ساعت پس از گذاشتن روکش، کودک نباید خوراکی های چسبناک مانند شکلات، آدامس، گز، تافی و … بخورد.
 • داروی مسکنی که پزشک تجویز می کند را قبل از این که اثر بی حسی کودک از بین برود به او بدهید تا پس از درمان احساس درد و ناراحتی نکند.
 • تا ۲۴ ساعت پس از درمان بهتر است با استفاده از مسواک نرم و آب نمک لثه کودک را در ناحیه روکش به آرامی ماساژ دهید.
 • در صورتی که 1 تا 3 ساعت پس از پایان کار،کودک لب یا زبان خود را گاز گرفت و دچار زخم یا تورم سفید رنگ شد از آب نمک استفاده کنید.
 • در صورت مصرف خوراکی های چسبناک و درآمدن روکش دندان کودک نگران نشوید.هر چه زودتر روکش درآمده و کودک را به نزد دندانپزشک ببرید تا مجددا بچسباند.
 • از ایجاد واکنش منفی نسبت به ظاهر روکش های کودک خودداری کنید زیرا این کار باعث حساسیت وی می شود.

در زمان رویش دندان های دائمی روکش همراه با دندان شیری لق شده و می افتد بنابراین نیازی به مداخله دندانپزشک جهت خارج کردن آن وجود ندارد.در صورتی که دندان لق نشد به راحتی توسط دندانپزشک در آورده می شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با روکش دندان شیری کودکان آشنا شدید. همچنین از انواع روکش ها و مراحل انجام آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود. (هزینه پریو دندان)

سوالات متداول

درد بعد از روکش کردن دندان شیری چه مدت طول خواهد کشید؟

به طور معمول به دلیل تحریک بافت ها به مدت 24 ساعت پس از روکش دندان، کودک کمی درد و ناراحتی را احساس خواهد کرد که می توان از مسکن های تجویز شده توسط دندانپزشک استفاده کرد، و در صورتی که درد برطرف نشد باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کرد.

آیا ممکن است بعد از روکش دندان شیری برای کودک مشکلی ایجاد شود؟

ممکن است یک سری عوارض و مشکلاتی بعد از روکش دندان شیری از قبیل حساسیت دندان به سرما و گرما، لب پر شدن روکش، شل شدن روکش و درآمدن روکش به دلیل پوسیدگی دندان و یا از بین رفتن چسب دندان ایجاد شود که در این صورت باید برای درمان به دندانپزشک اطفال مراجعه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا