دانستنی‌های دندانتجهیزات دندانپزشکی

بلیچینگ دندان چیست؟ + بررسی انواع بلیچ دندان و روش‌های انجام آن

دندان‌های سفید هر چهره‌ای را زیباتر می‌کنند، به‌ویژه موقع خندیدن. به همین خاطر است که سفید کردن یا بلیچ دندان امروزه طرفداران زیادی دارد و خیلی‌ها به‌دنبال راه‌های مختلفی برای انجام آن هستند. فرایند بلیچ دندان یا همان سفید کردن دندان ها، لکه‌ها و تغییر رنگ‌های ایجاد شده در دندان را برطرف می‌کند. سفید کردن جزو پرطرفدارترین کارهای زیبایی دندان است، چون ظاهر دندان‌ها را تا حد زیادی زیباتر می‌کند. بیشتر دندان‌پزشک‌ها هم بلیچینگ دندان را در مطب‌شان انجام می‌دهند. بلیچینگ دندان روشی برای سفید کردن دندان ها می­باشد که در مطب توسط پزشک یا در خانه توسط خود فرد انجام می­شود. سفیدی دندان ها موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد می­شود و از آنجایی سفیدی دندان­ها نقش زیادی در زیبایی صورت دارد، بلیچینگ دندان طرفداران زیادی دارد. در این مقاله با بلیچ دندان و انواع خانگی و درمانگاهی آن بیشتر آشنا می‌شوید. با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


بلیچینگ چیست؟

دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن دچار بد رنگی می‌شوند . این تغییر رنگ در اثر نفوذ رنگ دانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت می‌گیرد . دندان‌ها هم چنین ممکن است به علت مواد رنگی ، غذاها ، باکتری‌ها و استفاده از سیگار یا قلیان و…… دچار تغییر رنگ شوند . از آن جائی که سفیدی دندان‌ها به طور ناخود آگاه نشانه‌ای از جوانی بر شمرده می‌شود همواره سفید کردن دندان ها که در اصطلاح پزشکی به آن بلیچینگ نیز گفته میشود. (عکس وسایل دندانپزشکی همراه با اسم)

بلیچینگ کردن دندان

رنگ دندان يكي از اساسي ترين موارد زيبايي لبخند است در حدي كه اگر همه عوامل مربوط به زيبايي يك لبخند وجود داشته باشد اما دندانها بدرنگ باشند آن لبخند جلوه خود را از دست خواهد داد .بهترين و موثرترين راهي كه درعلم دندانپزشكي براي بهبود رنگ دندانها وجود دارد، بليچينگ (سفيد كردن) دندانهاست ؛ درماني كه امروزه طرفداران بسياري در دنيا پيدا كرده و روزانه افراد بسياري براي سفيد كردن دندانهاي خود به مطب هاي دندانپزشكي مراجعه ميكنند. بليچينگ دندان ها به بهترين نحو با نظارت حرفه اي در پي معاينات دقيق ، تشخيص و استفاده از مواد مناسب براي بيمار و طبيعت تغيير رنگ ،انجام مي شود. اين روش بسيار بي خطر و مقرون به صرفه است. بليچينگ يعنی سفید کردن دندانها بوسيله مواد خاص اکسید کننده مثل پر اکسید هیدروژن. درماني كه امروزه طرفداران بسياري در دنيا پيدا كرده و روزانه افراد بسياري براي سفيد كردن دندانهاي خود به مطب هاي دندانپزشكي مراجعه ميكنند. بليچينگ دندان ها به بهترين نحو با نظارت حرفه اي در پي معاينات دقيق، تشخيص و استفاده از مواد مناسب براي بيمار و طبيعت تغيير رنگ ،انجام مي شود. اين روش بسيار بي خطر و مقرون به صرفه است.

مواد اکسید کننده به داخل ساختار کریستالی میله مانند مینای دندان نفوذ کرده و رنگیزه‌های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند.با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار داردنیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود. در سال‌های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفیدکردن در داروخانه‌ها وسوپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از ده درصد دارند وبه علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌گردد.

مورد درخواست بوده است. دندان های از دست رفته با ایمپلنت (کاشت دندان) جبران می شود. سفید کردن دندانها یا بلیچینگ درمانی است که در آن بد رنگیها و رنگدانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندانها شده و حتی بعضی بد رنگیهای ژنتیکی را بر طرف نموده ودندانهایی سفید و زیبا را به شما هدیه میکند. سفید کردن دندان با روکش دندان یا لامینیت دندان ها نیز صورت می گیرد. (انواع پانسمان دندان)

معمولا هزینه سفید کردن دندان در افراد متفاوت است. بنابراین نمی‌توان قیمت سفید کردن دندان را بطور دقیق تخمین زد. از بلیچینگ دندان ها نمی توان برای دندان های خاصی استفاده کرد. این دندان ها شامل دندان هایی می باشد که مشکلات پاتولوژیک داشته باشند و یا دندان هایی که در مراحل ابتدایی پوسیدگی دندان باشند.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان از جمله حرفه ای ترین خدمات و درمان های دندانپزشکی است، که به کمک آن رنگدانه‌های غیرطبیعی که بر روی سطح دندانها چسبیده‌اند را از بین می‌برند. این شیوه درمانی می‌تواند تمام لکه ها و رنگ های ایجاد شده بر روی دندان های طبیعی را پاک کند. در واقع دندانپزشک به کمک مواد شیمیایی که غلظت زیادی دارند در مطب و در یک مدت زمان کوتاه دندان های شما را سفید می‌کند. نکته جالبی که درباره بلیچینگ دندان وجود دارد این است که، روکش ها و ایمپلنت دندان با کمک این روش، سفید نمی‌شوند.

بلیچینگ دندان یا اصلاح لبخند به شما کمک می نماید دندان های زیباتری داشته باشید و لبخندی زیبا را به دیگران هدیه نمایید. بلیچینگ دندان روشی برای سفید کردن دندان ها می­باشد که در مطب توسط پزشک یا در خانه توسط خود فرد انجام می­شود. سفیدی دندان ها موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد می­شود و از آنجایی سفیدی دندان­ها نقش زیادی در زیبایی صورت دارد، بلیچینگ دندان طرفداران زیادی دارد. دندان دارای دو بخش مینا و عاج می­باشد. مینای دندان روی قسمت عاج قرار گرفته و موجب سفیدی و شفافیت دندان می­شود. با گذشت زمان ضخامت مینای دندان کم شده و باعث می­شود تا رنگ عاج نمایان تر شود. عوامل مختلفی باعث می­شوند تا رنگ دندان ها سریع­تر زرد شود از جمله: سیگار کشیدن، عادات بد غذایی، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف بیش از حد نوشیدنی های قندی. حتی ممکن است افرادی که مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده می­کنند، باز هم در اثر عوامل محیطی و مواد غذایی خاصی دچار زردی دندان بشوند و برای رفع این مشکل به پزشک مراجعه کنند. بلیچینگ دندان را میتوان به عنوان یکی از روش های اصلاح طرح لبخند محسوب کرد.

در واقع دندانپزشک به کمک مواد شیمیایی که غلظت زیادی دارند در مطب و در یک مدت زمان کوتاه دندان های شما را سفید می‌کند. نکته جالبی که درباره بلیچینگ دندان وجود دارد این است که، روکش ها و ایمپلنت دندان با کمک این روش، سفید نمی‌شوند. (قیمت ارتودنسی)

مطالب برگزیده و جذاب
وارنیش دندان چیست؟ + بررسی مزایا و معایب وارنیش فلوراید دندان کودکان و بزرگسالان

در روش بلیچینگ کردن دندان به ساختار دندان چیزی اضافه نمی گردد و مانند وایتکس عمل می کند که به آن سفید کردن شیمیایی می گویند. این روش هم در منزل  و هم در مطب دندانپزشک انجام می گیرد ولی در مطب با غلظت بالاتری صورت می گیرد این روش طی 3 الی 4 جلسه صورت می گیرد و بعد از یک هفته نتیجه آن نمایان می شود ولی روش بلیچینگ در خانه بدین صورت است دندانپزشک قالب دندان را می گیرد و وسیله ایی می سازد که به آن تری بلیچینگ می گویند این وسیله مانند دندان ها شفاف می باشد و بیمار هر شب مجبور است است ماده بلیچینگ را درون تری بلیچینگ ریخته و در ناحیه مربوط به هر دندان قرار دهد.

این درمان در دندان های زرد شده به خوبی عمل می کند و روی دندان های متمایل به قهوه ای کمتر فرد نتیجه می گیرد و بر روی لکه های خاکستری و بنفش تاثیر ندارد دندان هایی با لکه های آبی رنگ متمایل به خاکستری که در اثر تتراسایکلین به وجود آمده است دشوار بوده و بعد از 6 ماه باز به بلیچینگ شاید احتیاج داشته باشد.

دندان‌ها بر اثر عوامل مختلفی تغییر رنگ می‌دهند. از مهم‌ترین دلایل برای زرد شدن دندان به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • افزایش سن
 • استعمال دخانیات
 • ژنتیک و وراثت
 • برخی از بیماری‌ها
 • آسیب به دندان بر اثر عوامل خارجی
 • برخی از داروها
 • دهان شویه‌ها
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • مصرف غذا و نوشیدنی‌های رنگی
 • شیمی درمانی در قسمت سر و گردن
 • دندان قروچه
 • زیاده روی در مصرف فلوراید

حتی افرادی هستند که با وجود مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، باز هم دندان‌های زردی دارند. یکی از موثرترین و بهترین روش برای برطرف کردن تغییر رنگ دندان‌‌ها، بلیچینگ است. سفید کردن دندان‌ها را بلیچینگ می‌نامند.

انواع بلیچ دندان

دو نوع بلیچ دندان وجود دارد: سفیدکنندگی روی دندان‌های زنده (دندان‌هایی که عصب‌های زنده دارند) و سفیدکنندگی روی دندان غیرزنده (دندان‌هایی که عصب‌کشی شده‌اند).

۱. سفیدکردن دندان زنده

رایج‌ترین نوع سفیدکنندگی (Vital Whitening)، با ژلی است که مستقیما روی سطح دندان مالیده می‌شود. این محصول حاوی هیدروژن پراکساید است.

بلیچ دندان هم در مطب دندان‌پزشکی، و هم در خانه قابل‌انجام است؛ البته دندان‌پزشک از ژل سفیدکنندهٔ قوی‌تری استفاده می‌کند و با لیزر یا نور ویژه‌ای، ژل را فعال می‌کند و بلیچ دندان سریع‌تر انجام می‌شود. سفید کردن در مطب معمولا ۳۰ تا ۹۰ دقیقه زمان می‌برد. یک تا سه جلسه هم طول می‌کشد. هزینهٔ بلیچ دندان هم به روش مورداستفاده، سختیِ لکه‌ها و مقدار سفیدی مدنظر شما بستگی دارد. انواع مختلف لکه‌ها، پاسخ‌های متفاوتی به درمان می‌دهند.

ابتدا، دندان‌پزشک از ماده‌ای برای پوشاندن و حفظ لثه‌های اطراف دندان استفاده می‌کند. سپس، مادهٔ سفیدکننده روی دندان قرار می‌گیرد. بعضی مواد سفیدکننده با نور لیزر، نورهای ویژه یا حرارتِ این نورها فعال می‌شوند. پس از استفادهٔ مادهٔ سفیدکننده، دندان‌پزشک نور را روی دندان‌ها می‌گیرد. اگر تغییر رنگ بدی داشته باشند، به شما توصیه خواهد شد که چند روز یا چند هفته، فرایند بلیچ دندان را در خانه ادامه بدهید. (نگهدارنده دندان کودکان)

در سفید کردن خانگی دندان، دندان‌پزشک قالب دندان‌های بالایی و پایینی را می‌گیرد و قالب دهانی ویژه‌ای برای شما می‌سازد. این قالب باید درست در دهان جای بگیرد. اگر درست جای بگیرد، مادهٔ سفیدکننده روی دندان خواهد ماند.

در خانه، قالب دهانی را با ژل سفیدکننده‌ای که دندان‌پزشک داده، پُر می‌کنید. روزی چند ساعت از این قالب دهانی استفاده می‌کنید. دندان‌های خیلی‌ها طی یکی دو هفته، به مقدار سفیدی مطلوب می‌رسند. اما شاید لازم باشد چهار هفته یا بیشتر هم از این قالب استفاده کنید.

بدون نسخهٔ پزشک هم می‌توانید محصولات سفیدکننده را از داروخانه‌ها بخرید. این محصولات اثر سفیدکنندگی ضعیف‌تری نسبت به محصولاتی دارند که دندان‌پزشک تجویز می‌کند. در نتیجه ممکن است فرایند سفیدکنندگی بیشتر طول بکشد. مادهٔ سفیدکننده یا به‌صورت ژل در قالب دهانی ریخته می‌شود، یا به‌صورت نوار به دندان‌ها می‌چسبد. قالب‌های دهانی بدون نسخه، نسبت به قالب‌های ویژه‌ای که دندان‌پزشک برای خودتان می‌سازد، کمتر قالب دهان می‌شوند. خمیردندان‌های سفیدکننده هم وجود دارند. این خمیردندان‌ها حاوی ساینده‌هایی هستند که لکه‌ها را از روی مینای دندان پاک می‌کنند.

۲. سفیدکردن دندان غیرزنده

شاید روش سفیدکردن دندان زنده برای دندانی که عصب‌کشی شده مؤثر نباشد، چون این لکه‌ها از داخل دندان می‌آیند. در چنین حالتی، دندان‌پزشک از روش متفاوتی استفاده می‌کند که دندان‌ها را از داخل سفید خواهد کرد. در سفیدکردن دندان غیرزنده (Non-Vital Whitening)، دندان‌پزشک مادهٔ سفیدکننده را داخل دندان می‌گذارد و آن را به‌صورت موقتی پُر می‌کند. دندان چند روزی به همین صورت می‌ماند. شاید فقط یک‌بار به این روش نیاز باشد و شاید هم لازم باشد چند بار تکرار شود تا دندان به رنگ مدنظر درآید.

بلیچینگ در چه زمانی مورد نیاز است؟

لایه عاج در زیر مینای دندان قرار دارد که با افزایش سن به مرور تیره‌تر میشود. البته دلیل این تیرگی رسوب پیوسته عاج ثانویه دندان است که به وسیله سلول‌های زنده ادنتوبلاستی که در پالپ دندان وجود دارد تولید میشود. اغلب افرادی که اصرار به بلیچینگ بیش از حد دارند، باید بدانند درست است که مینای دندان آن‌ها شفاف و نازک میشود اما همین نازکی باعث میشود رنگ تیره عاج کاملا دیده شود. (سوراخ سقف دهان)

بلیچینگ دندان چیست

افرادی که قبل‌تر از سیگار استفاده میکردند نیز گزینه مناسبی برای انجام بلیچینگ هستند. البته دقت کنید با مصرف مجدد آن احتمال بازگشت رنگ و یا از بین رفتن تاثیر بلیچینگ وجود دارد. همانطور که بیان کردیم در صورتی که در حال حاضر سیگار استعمال نمیکنند میتوانند از این روش برای سفید کردن دندان خود استفاده کنند. قابل ذکر است گاهی پس از اتمام دوران ارتودنسی، بیماران شاهد لکه‌های سفید روی دندان‌ها خود هستند. بهترین راه حل برای لکه‌های سفید روی دندان پس از ارتودنسی، بلیچینگ دندان است.

علل تغییر رنگ دندان‌ها چیست؟

 • زرد و قهوه ایی شدن دندان ها به مرور زمان
 • زردی دندان بر اثر نوشیدنی هایی مانند نوشابه گاز دار، کافئین و چایی غلیظ
 • عادت غذایی فرد که باعث زرد شدن دندان های فرد شده اند. اگر مایلید درباره تاثیر شکر بر سلامت دندان‌ها بیشتر بخوانید، روی لینک رنگی کلیک کنید.
بلیچینگ دندان
رنگ بلیچ دندان
 • زرد شدن دندان بر اثر دخانیات از جمله سیگار و قلیان

انواع روشهای بلیچ دندان چیست؟

سه روش برای سفید کردن دندان ها وجود دارد: بلیچینگ در مطب، بلیچینگ در منزل و بلیجینگ با محصولات سفید کننده بدون نسخه (OTC).

1. بلیچینگ در مطب

این نوع بلیچینگ دندان با استفاده از مواد سفید کننده دندان با غلظت‌های بالا (۲۵-۴۰٪ هیدروژن پراکسید) انجام می‌شود. با آفیس بلیچینگ دندان، دندانپزشک کنترل کاملی در طول عمل و فرایند سفید کردن دندان ها دارد. در این روش، قبل از قرار دادن ژل هیدروژن پراکسید، لثه‌ها توسط ماده‌ای محافظ، به نام اپال‌دم، ایزوله می‌شوند. (ماکروفیلی)

مطالب برگزیده و جذاب
جراحی دندان عقل

پس از انجام اقدامات محافظت از لثه‌ها، ژل سفید کننده بر روی دندان‌ها اعمال می‌شود و در طی زمان مربوطه در مطب دندانپزشکی، به وسیله گرما یا نور (یا بدون آنها) فعال می‌شود.

دستگاه‌هایی برای فعال کردن ماده سفید کننده

برای فعال کردن ژل سفید کننده یا سرعت بخشیدن به فرایند اثرگذاری آن، می‌توان از دستگاه‌های لایت‌کیور یا  لیزرهای دیود (با طول موج ۸۳۰ و ۹۸۰ نانومتر) استفاده کرد. اگر مایلید با تجهیزات دندانپزشکی پرکاربرد همراه با تصاویر آن‌ها بیشتر آشنا شوید، لینک رنگی را دنبال کنید.

بلیچینگ دندان
روش‌های بلیچ دندان

آفیس بلیچینگ می تواند پس از یک جلسه، به طور قابل توجهی دندان‌ها را سفید کند، اما برای دستیابی به نتیجه مطلوب‌تر، ممکن است نیاز به تعداد جلسات درمانی بیشتری باشد.

مراحل بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی چگونه است؟

بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشک یک فرآیند نسبتا سریع دارد و از آنچه که تصورش را می کنید ساده تر است. شما تنها کافیست به یک کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید و روی صندلی دراز بکشید تا دندانپزشک یا متخصص ترمیمی و زیبایی طی دو الی سه جلسه و بدون اینکه هیچ مشکلی برای شما ایجاد شود دندان هایتان را سفید کند.

مراحل بلیچینگ دندان معمولا به این شکل است:

 1. تمیز کردن دندان‌ها و انجام فرآیند جرم گیری (در صورتی که دندان ها جرم داشته باشند ابتدا باید جرم ها برداشته شود و دندان ها کاملا تمیز به نظر برسند)
 2. گذاشتن یک وسیله دندانپزشکی برای باز کردن دهان به منظور ایجاد دسترسی به تمام سطوح دندانی.
 3. محافظت از بافت لثه با کمک مواد مخصوص (مطابق تصویر بالا). پوشاندن لثه با این ماده به این منظور انجام می شود که مواد سفید کننده دندان به لثه آسیب نزنند.
 4. اعمال یک ژل سفید کننده حاوی پراکسید هیدروژن بر روی دندان ها به مدت 15 تا 30 دقیقه.
 5. در طی مدت زمانی که ژل سفید کننده بر روی دندان ها قرار می گیرد، برای فعال کردن مواد سفید کننده موجود در آن از دستگاه لایت کیور یا لیزر استفاده می شود. به این شکل نور را به ژل میتابانند و نور نیز باعث فعال شدن هیدروژن پراکسید می شود. به همین دلیل به این روش، بلیچینگ دندان با لیزر هم، می‌گویند.
 6. ممکن است چند بار نیاز باشد تا به دندان ها ژل زده شود و هر بار 15 تا 30 دقیقه زمان اختصاص میابد. پس از، هر بار ساکشن کردن ژل، میزان سفیدی دندان ها چک می شود تا ببینند آیا دندان ها آنطور که خواسته شده، سفید شده اند یا خیر.
 7. اگر دندان ها بیش از حد دچار تیرگی، زدی و خلاصه تغییر رنگ باشند ممکن است در یک جلسه با کمک بلیچینگ دندان در مطب سفید نشوند و نیاز به یک یا دو جلسه دیگر باشد. اگر چنین باشد شما یک روز  دیگر برای سفید کردن دندان ها باید مراجعه کنید.
 8. در نهایت پس از اتمام درمان، یک کیت بلیچینگ در منزل برای استفاده در خانه و بیشتر شدن مدت زمان سفید بودن دندان ها به بیمار داده می شود.

2. بلیچینگ در منزل

در این روش از دندان‌های شخص قالب تهیه شده. به عبارتی بر اساس فرم دندان‌ها، یک قالب یا تری (Bleaching trays) تهیه می‌گردد و ژل‌های سفید کنندهِ با غلظت کم در اختیار فرد قرار داده می‌شود تا در منزل داخل تری قرار داده و استفاده کنند. (قیمت سندبلاست دندانسازی)

مراحل بلیچینگ در خانه چگونه است؟

بعد از دریافت قالب و مواد بلیچینگ از دندانپزشک مورد نظر، باید مراحل زیر را برای بلیچ دندان انجام دهید:

 1. ابتدا دندان ها را با مسواک و نخ دندان به خوبی تمیز کنید (در نظر داشته باشید که در صورت نیاز دندان ها به جرمگیری، باید این کار را از قبل در مطب انجام دهید)
 2. ماده سفید کننده بلیچینگ را درون تری‌ها قرار دهید. (میزان این مواد باید به اندازه یک قطره از بلیچ در هر فضای دندان باشد)
 3. سپس قالب ها را روی دندان قرار دهید.
 4. اگر مواد سفید کننده از قالبها بیرون آمد، سریع آن را با دستمال پاک کنید.
 5. مدت زمان قرار دادن تری‌ها روی دندان، حداقل 2 ساعت می‌باشد. بعد از خارج کردن قالب ها، دندانهایتان را با مسواک بشویید.

لازم است که این روند به مدت دو هفته انجام شود، در نظر داشته باشید که در هر بار استفاده از تری‌ها، فقط برای یکی از فکها روند بلیچینگ دندان انجام می‌شود، یا فک بالا یا فک پایین.

3. پاور بلیچینگ

یکی دیگر از انواع روشهای بلیچ کردن دندان، انجام آن به صورت سریع و فوری است که اصطلاحا به آن پاور بلیچینگ می‌گویند و یک روش جدید و نوین است. در این روش از هیدروژن پراکسید بسیار غلیظ استفاده می‌شود و در یک جلسه در مطب دندانپزشکی، دندانهای شما را سفید می‌کنند. از معایب ای روش نسبت به دو روش دیگر، ماندگاری کم آن است. در واقع شما بعد از حدود 3 سال نیاز به بلیچ مجدد دندان دارید.

دندان بلیچ برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • در افرادی که تحلیل لثه دارند و ریشه‌های دندان‌ها به محیط دهان باز هستند.
 • کسانی که پوسیدگی‌های دندانی دارند.
 • در افرادی که پوسیدگی درمان نشده دارند (قبل از انجام بلیجینگ بهتر است کلیه‌ی پوسیدگی‌ها ترمیم شوند، زیرا ماده‌ی بلیچینگ به داخل پوسیدگی‌ها و سطوح داخل دندان نفوذ کرده و باعث حساسیت دندان‌ها می‌شود.)
 • در اشخاصی که مینا‌ی دندان‌ها دچار سایش شده است.
 • افرادی که ترمیم‌ها و روکش‌های متعددی بر روی دندان‌های مختلف خود دارند.( به این دلیل که بلیچینگ دندان تاثیری روی رنگ مواد کامپوزیتی و سرامیکی ندارد، بنابراین در این افراد در صورت انجام بلیچینگ، لبخندی ناهمگون و نازیبا ایجاد می‌شود.)

ماده‌ی مورد استفاده برای بلیچینگ دندان چیست؟

ماده اصلی که برای بلیچینگ استفاده می­شود، مواد شیمیایی به نام های پراکسید هیدروژن یا پراکسید کربامید است. در مطب از ماده پراکسید هیدروژن استفاده می­شود و ماده پراکسید کربامید برای روش خانگی بکار می­رود. تجویز این دو روش باید زیر نظر دندان­ پزشک زیبایی انجام شود. این مواد به ساختار کریستالی مینا نفوذ کرده و با گذشت زمان رنگ دانه هایی که روی دندان رسوب کرده اند، را اکسید می‌کند. نتیجتاً رنگ عاج دندان نیز روشن تر می­شود. باید توجه داشت که این مواد شیمیایی با لثه و صورت تماس نداشته باشند. (عکس فلوراید دندان)

بلیچینگ دندان
عوارض بلیچینگ دندان

بعد از انجام بلیچینگ دندان بهتر است که یک سری مراقبت هایی انجام داد تا میزان تاثیر این کار بیشتر نمایان شود و در کوتاه مدت به ترمیم و اصلاح نیاز نداشته باشد.

مراقبت‌هایی برای حفظ طولانی‌ مدت‌تر اثر بلیچینگ:

 • می‌توان با پرهیز از خوردن مواد غذایی و عاداتی که باعث تغییر رنگ در دندان‌ها می‌شوند (که در قسمت تغییر رنگ دندان‌ها به آن‌ها اشاره شد)، نتیجه حاصل شده از بلیچینگ را به مدت طولانی‌تری حفظ کرد.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها و استفاده از مسواک و نخ دندان به طور مرتب و روزانه، با حذف پلاک میکروبی و رنگدانه ها موجب ماندگاری بیشتر رنگ حاصل از بلیچینگ می‌گردد.
 • همچنین با درمان بلیچینگ دندان دوره‌ای (چه در منزل و چه در مطب) می‌توان به حفظ این نتیجه در مدت زمان طولانی‌تر کمک کرد.
مطالب برگزیده و جذاب
اپن بایت چیست؟ + معرفی روش‌های درمان اپن بایت

مزایای بلیچینگ دندان چیست؟

مهم ترین فواید و مزایای بلیچینگ دندان  عبارتند از:

ظاهر لبخند شما را بهبود می‌بخشد

حتی اگر با انواع ارتودنسی دندان مانند بریس های ثابت، متحرک و نامرئی دندان های نامرتب خود را یک دست و صاف کرده باشید اما با هم امکان تغییر رنگ آن ها وجود دارد.

بلیچینگ دندان
رنگ دندان بلیچ

دندان هایی که دچار تغییر رنگ و لکه می شوند زیبایی لبخند شما را کاهش می دهند بنابراین برای برای اصطلاح طرح لبخند میتوان هر ازچندگاهی بلیچینگ دندان انجام داد.

می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس شما شود

اگر لبخند سفیدی داشته باشید ممکن است متوجه شوید که اعتماد به نفس شما افزایش میابد. گرفتن عکس با دندان های سفید یا صحبت کردن با آن ها اعتماد به نفس بهترین در هر کسی ایجاد می کند. (هزینه جراحی عفونت لثه)

بلیچینگ همیشه در دسترس است

حتی اگر موفق نشوید به مطب یک دندانپزشک بروید تا آفیس بلیچینگ انجام دهید می توان با مراجعه به داروخانه ها و خرید کیت های سفید کننده خانگی اقدام به سفید کردن  دندان ها کرد.

سلامت دهان و دندان شما را بهبود میبخشد

انجام فرآینده های سفید کردن دندان نه تنها طرح لبخند شما را بهبود می بخشد که سلامتی دهان و  دندان شما را نیز بهبود میبخشد.

یکی از ساده و راحت ترین فرآیندهای دندانپزشکی است

با انجام این روش نه دردی تجربه می کنید و نه حوصله شما سر خواهد رفت. معمولا زمان اندکی نیاز دارد و نتایج طولانی مدتی نیز دارد. نتایج نیز پس از اتمام فرآیند به خوبی خود را نشان خواهد داد.

بسیار امن و بیخطر است

آفیس بلیچینگ از آنجا که توسط متخصصان انجام داده می شود هیچ خطری ندارد. حتی اگر درصد غلظت مواد سفید کننده بشیتر باشد باز هم بدون هیچ خطری میتوانید در مطب دندان های خود را سفید کنید.

نتایج طولانی مدتی دارد

هرچند که هوم بلیچینگ معمولا نتایج کوتاه مدتی دارد اما انجام اینکار در مطب دندانپزشک نتایج را طولانی تر خواهد کرد. برای مثال ممکن است تا 3 سال نیز دوام داشته باشد. در حالی که هوم بلیچینگ دندان باید به صورت دوره ای و هرچند ماه یکبار تکرار شود.

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

خیلی از افرادی که تصور می‌کنند بلیچینگ برای دندان ضرر دارد، باید بدانند که این درمان جزء ایمن‌ترین و ساده‌ترین درمان‌های دندانپزشکی به حساب می‌آید. بیمارانی که تا به حال از این درمان برای سفید کردن دندان‌های خود استفاده کرده‌اند، دچار مشکل خاصی نشده‌اند.

عوارض بلیچینگ دندان

همان‌طورکه گفتیم، برای انجام بلیچینگ از مواد مخصوصی استفاده می‌کنند. این مواد که به‌عنوان سفیدکننده مورداستفاده قرار می‏گیرند، می‌توانند عوارضی چون آسیب به مینای دندان، تحریک لثه و حساسیت دندان‌ها را به همراه داشته باشند. عوارض بلیچینگ می‌توانند پایدار یا ناپایدار باشند، از همین رو توصیه ما به شما این است که انجام آن را به بهترین کلینیک دندانپزشکی در تهران واگذار کنید.

همچنین باید گفت که امروزه بسیاری از مراکز مواد سفیدکننده دندان را بدون نسخه دندانپزشک به فروش می‌رسانند.داز آنجایی که این مواد معمولاً استاندارد نیستند، احتمال رخ دادن عوارض بلیچینگ دندان بیشتر می‌شود. در ادامه به بررسی شایع‌ترین این عوارض می‌پردازیم.

1- حساسیت و سوزش دندان‌ها

در حین یا پس از روند درمان ممکن است با حساسیت و سوزش دندان‌های خود روبه‌رو شوید که معمولاً طبیعی است. در روش آفیس بلیچینگ، ممکن است حین پروسه درمان هم دچار حساسیت دندانی شوید. به همین دلیل بهتر است اگر سابقه حساسیت دندانی را داشته‌اید، قبل از شروع درمان این موضوع را با دندانپزشک خود درمیان بگذارید.

در روش هوم بلیچینگ نیز اگر میزان بیشتری از مواد سفید کننده را روی دندان خود بگذارید و یا مدت زمان را افزایش دهید، ممکن است دندان‌هایتان دچار سوزش شوند. بعد از اتمام جلسه سفید کردن دندان‌ها با روش بلیچینگ، احتمال دارد دندان‌های شما به غذاها یا نوشیدنی‌های داغ یا سرد حساس شود؛ این حساسیت تا چند روز ادامه می‌یابد. در صورت تجربه درد شدید و غیر طبیعی این مورد را به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

2- تحریک بافت لثه

از آنجایی که مواد سفید کننده در روش بلیچینگ دارای پروکساید هستند، می‌توانند باعث ایجاد سوزش و یا آسیب جزئی به بافت دهان، لثه و زبان شوند. به همین دلیل هم دندانپزشک در روش آفیس بلیچینگ از محافظ‌هایی برای پوشش بافت لثه استفاده می‌کند. در روش هوم بلیچینگ نیز با ساخت یک تری اختصاصی، احتمال ریختن ژل بلیچینگ روی لثه به حداقل می‌رسد. همچنین در این مرحله لازم است دقت کافی وجود داشته باشد تا فقط دندان‌ها به مواد سفید کننده آغشته شوند و این مواد روی لثه‌ها و بافت داخلی دهان ترشح نکند. در روش هوم بلیچینگ، اگر مواد بلیچینگ از تری بیرون زده باشند، بهتر است مواد اضافی را از روی لثه پاک کنید تا دچار مشکل نشوید.

3- آسیب رسیدن به مینای دندان

عدم استفاده درست از مواد بلیچینگ می‌تواند آسیب دیدگی مینای دندان را به همراه داشته باشد. به همین منظور توصیه مهم این است که حتی روش خانگی بلیچینگ را تحت نظارت دندانپزشک انجام دهید.

دندانپزشک نیز معمولا قبل از کار دندان‌ها و وضعیت مینا را بررسی می‌کند تا در صورت داشتن هر گونه مشکل، این درمان به تعویق بیندازد. در صورتی که مینای دندان در اثر استفاده بیش از حد از مواد بلیچینگ ضعیف و نازک شود، بافت زرد عاج زیرین قابل مشاهده خواهد بود. به همین دلیل ممکن است دندان بیمار به رنگ زرد نمایان شود.

4- سوختگی و تاول

در صورتی که بیمار دستورالعمل‌های دندانپزشک خود را رعایت نکند، ممکن است ژل بلیچینگ به مدت طولانی روی بافت لثه باقی بماند. در این صورت، بافت لثه دچار سوختگی خواهد شد و حتی ممکن است تاول‌هایی روی آن شکل بگیرند. (روکش دندان اطفال)

5- واکنش‌های آلرژیک

گاهی اوقات هم ممکن است به دلیل حساسیت فرد به این مواد، دچار یکسری واکنش‌های آلرژیک شود. علائم حساسیت به این مواد ممکن است به صورت دشواری در تنفس، تورم صورت، زبان و لب‌ها و کهیر بروز پیدا کنند. در صورت مشاهده این علائم حتما باید این موضوع را به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

6- ناراحتی معده

گاهی ممکن است به دلیل سهل انگاری خود بیمار و حتی دندانپزشک، این مواد قورت داده شده و وارد معده فرد شوند. در این صورت مشکلات گوارشی و ناراحتی معده در بیمار بروز پیدا خواهند کرد. در صورت بروز این مشکل، بیمار باید آب فراوان بنوشد تا این عارضه هرچه سریع‌تر برطرف گردد.

7- زبری دندان‌ها

گاهی ممکن است بیمار نکات گفته شده توسط دندانپزشک را رعایت نکند و با انگیزه سفیدی بیشتر دندان‌ها، ژل بلیچینگ را به مدت طولانی روی دندان‌ها نگه دارد. در این صورت، ممکن است بعد از برداشتن ژل، احساس زبری روی دندان‌های خود کند. برای رفع این مشکل باید با دندانپزشک خود تماس گرفته و راه حل را جویا شود.

مطالب برگزیده و جذاب
راهنمایی کامل برای مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

اما اگر شما مراقبت‌های بعد از این روش را به‌خوبی انجام دهید، می‌توانید عوارض را به حداقل برسانید. از جمله این مراقبت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بهداشت دهان و دندان را به‌خوبی رعایت کنید تا هم مشکلی پیش نیاید و هم ماندگاری بلیچینگ بیشتر شود.
 • تمام دستورالعمل‌هایی که دندان‌پزشک گفته است را انجام دهید.
 • از خوردن و نوشیدن مواد غذایی سرد و گرم پرهیز کنید.
 • مصرف خوراکی‌هایی که دارای اسید سیتریک هستند را کاهش دهید.

علل تغییر رنگ و نیاز به بلیچینگ دندان چیست؟

تجربه نشان داده است که حتی با وجود مسواک زدن، گاهی اوقات رنگ دندان‌ها، حتی اگر شده به صورت موقتی، تغییر پیدا می‌کند. اما در هر صورت یکی از راه‌های پیشگیری از بروز هرگونه تغییر رنگ، مسواک زدن و رعایت نکات بهداشت دهان و دندان است. ما هر روزه مواد غذایی متنوعی را وارد دهان خود می‌کنیم، بدون اینکه متوجه شویم چه تاثیری بر روی دندان‌ها و مینای آن‌ها بر جای میگذارد. بسیاری از این مواد غذایی شامل رنگ دانه‌هایی هستند که مستقیما پس از جویده شدن به مینای دندان می‌چسپند و در دراز مدت باعث تغییر رنگ دندان ها و نیاز به بلیچینگ دندان می‌شوند.

برخی از فاکتورهایی که در تغییر رنگ دندان ها تاثیرگذار هستند و می‌توان با بلیچینگ آن ها را برطرف کرد عبارتند از:

خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها

برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها ذاتا موجب تغییر رنگ دندان ها میشوند. قهوه و شراب نمونه های بارز این نوشیدنی ها هستند که استفاده بیش از حد از آنها باعث ایجاد لکه‌های عمیق روی دندان شود و شما نیاز به بلچینگ دندان داشته باشید.

هزینه بلیچینگ دندان

استعمال دخانیات

تنباکو و تمام مشتقاتش حاوی دو ماده خطرناک و سمی قطران و نیکوتین هستند که مستقیما می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها شوند و برطرف شدن این لکه ها فقط با بلیچ دندان امکان پذیر است.

ارتباط افزایش سن و نیاز به بلیچ دندان

با گذشت زمان و به صورت کاملا طبیعی مینای دندان تحلیل می‌رود. و کم کم لایه زیرین آن که به عاج مشهور است خودش را نشان میدهد. این لایه تقریبا زرد رنگ است و روشهای خانگی نمی‌تواند به برطرف شدن آن کمک کند و نیاز به یک بلیچ دندان در مطب می‌باشد.

بروز آبسه و آفت دهان

به دنبال بروز آسیب ناشی از آبسه ها، کیست ها و آفت های دهان مینای دندان نیز ممکن است آسیب ببیند و لایه زیرینش خود را نشان دهد.

مصرف برخی داروها

برخی از آنتی بیوتیک ها و حتی آنتی هیستامین ها میتوانند موجب تغییر رنگ دندان ها شوند. که در صورت مشاهده تغییر رنگ و اقدامات سریع، هم می‌توانید از درمان های خانگی برای سفید شدن دندان استفاده کنید و هم از روش بلیچینگ دندان.

هزینه بلیچینگ دندان 1402 به صورت تقریبی چقدر است؟

قیمت بلیچینگ دندان در سال 1402 در دندانپزشکی ها متغیر بوده است. اما شما می توانید قیمت بلیچینگ در تهران را در کلینیک تخصصی روشا بدست آورید. پس از آن با اطلاع از قیمت ها اقدام به انجام این عمل نمایید. باید بیان نماییم که قیمت بلیچینگ در غرب تهران مسلما نسبت به هزینه های بلیچینگ دندان در شمال تهران متفاوت خواهد بود.

برای داشتن لبخندی زیبا کافیست اقدام به سفید کردن دندان در دندانپزشکی روشا در جنت آباد نمایید. این روش از لمینت و کامپوزیت بهتر بوده و از هزینه کمتری نیز برخوردار است. زیرا تنها استفاده از سرامیک در لمینت و کامپوزیت، هزینه ی جداگانه ای در بر خواهد داشت. پس استفاده از بلیچینگ دندان بهترین انتخاب برای کسانی است که دندانهای سالمی دارند.

نوع درماننام مواد سفیدکنندهکشور سازندههزینه بلیچینگ هر فک
قیمت آفیس بلیچینگ ( بلیچینگ در مطب ) هر فکمواد ایرانیایران1.000.000 تومان
قیمت آفیس بلیچینگ ( بلیچینگ در مطب ) هر فکبرند FGMبرزیل1.500.000 تومان
قیمت آفیس بلیچینگ ( بلیچینگ در مطب ) هر فکبرند White Smileآلمان2.000.000 تومان
نوع درمانقیمت بلیچینگ هرفک
قیمت هوم بلیچینگ ( بلیچینگ دندان در خانه ) هر فک1.500.000 هزار تومان

مراقبت های بعد از بلیچ دندون چیست؟

1) در ساعات اولیه لثه خود را با آب گرم تمیز نمائید. بهتر از برای جلوگیری از درد لثه دندان و التهاب آن را به آرامی ماساژ دهید.

2) از مواد استعمال دخانیات و کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید.

3) دندان های خود را روزی دو بار با آب گرم بشویید.

4) از خوردن غذا ها و مواد غذایی حاوی رنگدانه ها همچون نوشابه تا 24 ساعت اولیه خودداری نمایید و برای داشتن دندان های سفید اگر این مواد به دندان های شما برخورد نمود بهتر از به شستشوی سریع دندان ها اقدام نمایید.

5) از خوردن نوشیدنی هایی مثل چایی پررنگ، قهوه خودداری کنید.

6) از مصرف غذاهایی که سرد می باشند خودداری نمائید.

7) در چند روز اول که می خواهید مسواک بزنید از خمیردندان ضد حساسیت استفاده نمایید تا دندان های شما کمتر دچار حساسیت شود و در بروز حساسیت هیچ نگران نباشید برطرف می گردد.

8) یک هفته بعد از انجام بلیچینگ به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا بررسی لازم صورت گیرد.

9) می توانید بعد از بلیچینگ دندان از نوشیدنی های بی رنگ همچون شیر و آب استفاده کنید.

10) میوه هایی همچون موز و سیب پوست گرفته شده استفاده نمائید.

11) برنج، ماکارونی، نان و سیب زمینی پخته استفاده نمائید.

12) از لبنیات همچون پنیر، ماست، خامه می توانید استفاده نمائید.

ماندگاری رنگ بلیچ دندان چقدر است؟

ماندگاری بلیچینگ بستگی به بهداشت دهان فرد و هم رژیم غذایی وی دارد. چنانچه فرد از غذاها و نوشیدنی هایی که رنگدانه دارند مثل نوشابه و یا قهوه کم تر استفاده کنند ماندگاری بلیچینگ بیشتر است. البته معمولا بعد از گذشت 3 سال از میزان سفیدی دندان ها کم می شود که نیازمند مراجعه و انجام بلیچینگ مجدد است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با بلیچینگ دندان آشنا شدید. همچنین از انواع روشها و نحوه ی انجام بلیچ دندان آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا ممکن است بلیچینگ دندان به دندان هایم آسیبی بزند؟

تا به حال عوارض وآسیبی از انجام بلیچینگ دندان شنیده نشده، مگر در افرادی که به طور افراطی و چندین بار در سال از این روش استفاده کرده باشند که در این صورت دندان هایشان دچار حساسیت می شود. به این علت که در روش بلیچینگ فقط رنگ دانه های روی دندان های شما را پاک می کند، هیچ آسیبی به مینای دندان نمی رساند.

آیا در دوران بارداری می توان بلیچینگ دندان را انجام داد؟

نه تنها در روش بلیچینگ بلکه در تمامی روش های سفید کردن دندان به علت استفاده از سفید کننده های شیمیایی ممکن است این مواد بر روی سلامتیه شیر مادر تاثیر بگذارد، پس توصیه می شود از انجام این روش ها در دوران بارداری بپرهیزید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا