تجهیزات دندانپزشکی

سندبلاست دندانپزشکی چیست؟ + معرفی انواع سند بلاست دندانپزشکی و کاربردهای آن

سندبلاست برای دندانها یک روش دندانپزشکی نسبتاً جدید است که می تواند به جای سوراخکاری برای کمک به تمیز کردن دندانها و از بین بردن پوسیدگی استفاده شود. تکنیک سندبلاست در دندانپزشکی به سایش هوا نیز معروف است. ساییدگی با هوا به دلیل شباهت بارز آن با سندبلاست، معمولاً به “سندبلاست دندانها” معروف است.در این روش به جای شن و ماسه، از جریان قدرتمند اکسید آلومینیوم استفاده می شود. و به جای تمیز کردن چیزی مانند نقاشی روی دیوار، پوسیدگی از سطح دندان ها ساییده میشود. در ادامه بیشتر با سندبلاست دندانپزشکی و کاربردهای آن آشنا شوید.


فهرست مطالب


سندبلاست چیست؟

فرآیند ساب‌پاشی اغلب با نام سندبلاست (Sandblast) شناخته می‌شود. سندبلاست فقط یکی از روش‌های این فرآیند است که برای تمیزکاری، پرداخت و تغییرشکل سطوح سطوح سخت استفاده می‌شود. به دستگاهی که برای انجام این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد سندبلاستر (Sandblaster) می‌گویند.

ویژگی‌های پودر سندبلاست:

 • برای متخلخل نمودن سطوح سرامیکی، کامپوزیتی و فلزی قبل از سمان کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • جهت سند بلاست کردن سطح دندان، سطح داخلی کراون و براکت کاربرد دارد.
 • به همراه دستگاه سند بلاستر Dento – Prep استفاده می‌شود.
 • در ترمیم‌های داخل دهانی و خارج دهانی به کار می‌رود.
 • پودر سندبلاست Ronvig در وزن ۹۰۰ گرم عرضه می‌گردد.

سندبلاست دندانپزشکی چیست؟

همان‌طور که می‌دانید اعمال مختلف دندانپزشکی به کمک ابزارآلات و تجهیزات مختلفی انجام می‌شوند. یکی از دستگاه‌هایی که می‌توان آن را جزو تکنولوژی‌های جدید حوزه دندانپزشکی دانست، دستگاه سندبلاست است. (وسایل دندانپزشکی به انگلیسی)

سندبلاست

سندبلاست جز روش های جدید و بروز در دندانپزشکی بوده که به جای سوراخکاری مورد استفاده قرار می گیرد. برای از بین رفتن پوسیدگی ها این دستگاه بهترین گزینه بوده که عملکرد فوق العاده ای هم دارد. عملکرد این دستگاه سایش هوا بوده که به بافت دندان آسیبی وارد نمی کند. وقتی هوا با سرعت زیاد به دندان برخورد می کند تمام ضایعات را از روی آن برطرف می کند که در این صورت پزشک می تواند با دید بهتری کار خود را انجام دهد. قدرت بالایی که این دستگاه دارد باعث شده تا کارهای درمانی روی دندان با سرعت بیشتری انجام شود. این روش بدون درد بوده به همین دلیل حتی برای کودکان هم قابل استفاده است.

سندبلاست دندانپزشکی

در زمان ترمیم دندان وقتی ذرات روی لثه قرار می گیرند بیمار حس بدی پیدا می کند بنابراین شما می توانید با سند بلاست این ذرات را از روی لثه دور کنید. با سند بلاست ضایعات و ذرات مواد روی لثه کاهش پیدا می کند. برخورد هوا آن هم با فشار زیاد باعث می شود تا پزشک بتواند در جاهایی که امکان استفاده از آب نیست به راحتی از هوا استفاده کند‌. در دستگاه سندبلاست پودرهای خاصی استفاده می شود که در تمیزی دندان و ضد عفونی کردن آن نقش مهمی دارند. زمانی که هوا به همراه این پودر به دندان برخورد می کند تمام ضایعات را دور می سازد. سندبلاست در ترمیم داخل دهانی و خارج دهانی کاربرد دارد بنابراین پزشک می تواند در شرایط مختلف از لین دستگاه استفاده کند.

مطالب برگزیده و جذاب
روش های خانگی سفید کردن دندان

معرفی انواع سند بلاست دندانپزشکی

سندبلاست در سایز و مدل های مختلف به بازار عرضه می شود. برخی مدل ها به صورت نیمه اتوماتیک و برخی دیگر تمام اتوماتیک کار خود را انجام می دهند.  از نظر کارایی این دستگاه به ۲ دسته تقسیم می شود:

 1. داخل دهانی
 2. خارج دهانی

ساینده هایی که به این دستگاه متصل می شوند جنس فلزی و غیر فلزی دارند و شما می توانید متناسب با نیاز خود آنها را انتخاب کنید. سندبلاست ها متناسب با ارگونومی بدن ساخته شده اند تا دندانپزشک بتواند تسلط کامل روی آنها داشته باشند. آماده سازی دندان قبل از درمان توسط سندبلاست صورت می گیرد و وقتی جریان هوا روی دندان قرار می گیرد مشکلات آن به وضوح دیده می شود. در کلینیک های بزرگ همیشه سندبلاست های پیشرفته و حرفه ای به کار گرفته می شوند که سایزی بزرگ و قدرتی زیاد دارند.

درباره سندبلاست داخل دهانی

سند بلاست داخل دهانی برای متخلخل کردن سطوح دندان، زیرکونیا، پرسلن ، لمینت و … از طریق پودر آلومینیوم اکساید 50 میکرون جهت افزایش گیر باندینگ، استفاده می شود. (زمان برداشتن پانسمان دندان)

ویژگی های پودر سند بلاست‌ داخل دهانی:

 • قابل استفاده برای سند بلاست کردن سطح دندان، سطح داخلی کراون و براکت
 • قا‌بل استفاده به همراه دستگاه سند بلاستر
 • قابل استفاده برای متخلخل کردن سطوح سرامیکی، کامپوزیتی و فلزی قبل از سمان کردن
 • قابل استفاده برای ترمیم های داخل و خارج دهانی
 • پودر سند بلاست در وزن یک کیلوگرم، قابل ارائه می باشد.

ویژگی های دستگاه های سند بلاست داخل دهانی:

 • امکان نصب به صورت مستقیم به کمپرسور و داخل یونیت
 • دارای وزن سبک برای جابه جایی و استفاده راحت
 • قابلیت چرخش 360 درجه
 • قابلیت اتوکلاو ( به غیر از مخزن پودر )
 • برخی از سند بلاسترها دارای گیج فشار برای نمایش لحظه ای فشار عملکردی هستند و برخی مجهز به رگولاتور برای تنظیم فشار عملکرد  می باشند
 • سبک و قابل حمل و با کاربری آسان

کاربرد دستگاه سندبلاست دندانپزشکی چیست؟

سندبلاست در حوزه دندانپزشکی کاربردهای فراوانی دارد. از این دستگاه عمدتا برای رفع پوسیدگی‌های دندانی استفاده می‌شود. همچنین می‌توان به کمک نیروی فشار هوای سندبلاست دندان‌ها را به خوبی تمیز کرد. پس از کستینگ و دندان‌سازی می‌توان از سندبلاست برای حذف گچ‌های اضافه استفاده کرد، به این ترتیب علاوه بر مطب دندانپزشکی از سندبلاست در لابراتوارها هم استفاده می‌شود.

برای ارائه یک ترمیم بی‌نقص می‌توان پیش از کامپوزیت یا لمینت‌کردن دندان آن را به خوبی با کمک سندبلاست تمیز کرد. قابل ذکر است که سندبلاست برای تمیزکردن تمام سطوح دندان قابل استفاده است و هیچگونه آسیبی به بافت دندان وارد نمی‌کند. برای ایجاد باندینگ و گیر مکانیکی در گلاس سرامیک، فول سرامیک و حتی فلدسپات می‌توان از سندبلاست استفاده کرد. قبل از پرکردن دندان و همچنین پیش از انجام ارتودنسی می‌توان از سندبلاست برای تمیزکردن و حذف پوسیدگی‌های دندانی استفاده کرد.

در فریم های ثابت و پارسیل و حتی فول سرامیک و گلاس سرامیک و همچنین فلدسپات به کمک سندبلاست می توان باندینگهای مکانیکی ایجاد کرد. برای اینکه مواد پودری و ساینده ها در زمان استفاده در محیط کار پخش نشوند از دستگاه سند بلاست استفاده می کنند. سر این دستگاه از دو عدد هندپیس تشکیل شده که سایش را با سرعت و دقت بالا انجام می دهند. کلیدهای دوحالت این دستگاه سرعت را به خوبی کنترل می کنند. سندبلاست در ارتودنسی هم نقش مهمی دارد و می تواند به از بین رفتن پوسیدگی ها کمک کند. قبل از پر کردن فاصله بین دندان ها می توان با این دستگاه سطح دندان را تمیز کرد. (هزینه ارتودنسی هر دو فک)

مطالب برگزیده و جذاب
کامپوزیت دندان چیست؟ + معرفی انواع کامپوزیت دندان و کاربرد آن‌ها

مشخصات دستگاه سندبلاست چیست؟

دستگاه‌های سندبلاست بسته به مدل و شرکت سازنده مشخصات گوناگونی دارند. برخی از این دستگاه‌ها تنها برای داخل دهان یا تنها برای استفاده در خارج از دهان مناسب هستند در حالی که برخی دیگر هم در داخل و هم در خارج دهان قابل استفاده هستند. در مورد مشخصات دستگاه سندبلاست این نکته را هم بدانید که برخی از آن‌ها مجهز به گیج فشار برای نمایش فشار لحظه‌ای هستند.

دستگاه سندبلاست دندانپزشکی

گاهی ممکن است سندبلاست دارای یک رگولاتور برای تنظیم فشار نیز باشد. این دستگاه معمولا دارای دو نازل با زوایای مختلف است. برخی نازل‌ها دارای قابلیت چرخش 360 درجه نیز هستند. از دیگر بخش‌های دستگاه سندبلاست، مخزن پودر آن است که معمولا قابل اتوکلاو نیست.

ویژگی های سند بلاست دندانسازی چیست؟

دستگاه سندبلاست جهت متخلخل کردن سطح دندان، لمینت و… به وسیله پودر آلومینیوم برای افزایش گیر باندینگ استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین کاربردهای سندبلاست در دندانپزشکی، از بین بردن گچ باقی‌مانده بعد از مرحله کستینگ، تشکیل باندینگ مکانیکی در مواردی همچون پارسیل، فول سرامیک‌ها، فریم ثابت و فلدسپات‌ها و پاکسازی سطوح می‌باشد. (فضا نگهدار دندان)

سندبلاست دندانپزشکی
سند بلاست دندانسازی

یکی از کاربردهای مهم این دستگاه در لابراتوارهاى دندانسازى از بین بردن گچ هاى باقى مانده پس از مرحله کستینگ، پاکسازى سطوح و ایجاد باندینگ مکانیکى در مواردى مانند فریم هاى ثابت، پارسیل، فول سرامیک ها گلاس سرامیک ها و فلدسپات ها مى باشد. استفاده از این دستگاه باعث جلوگیرى از پخش شدن پودرها و ساینده ها در محیط کار مى گردد و با استفاده از پودرهاى ساینده دلخواه در دو مخزن مجزا، دقت بالاى کارى را نتیجه مى دهد. وجود دو عدد هندپیس با نازل هاى تنگستن کارباید و کلید دو حالته به کاربر امکان انتخاب هندپیس و سرعت عمل را مى دهد. (روکش دندان بچه ها)

همچنین استفاده از این دستگاه از پخش شدن پودرها و ساینده‌ها در محیط کار پیشگیری کرده و با استفاده از پودرهای ساینده دلخواه که در دو مخزن جدا قرار میگیرند، دقت کار را بالا می‌برد. وجود دو هندپیس با نازل‌های تنگستن و کلید دو حالته امکان انتخاب هندپیس و سرعت عمل را برای کاربر فراهم می‌کند.

به طور کلی ویژگی‌های بارز این دستگاه را می‌توان به صورت زیر بیان کرد

 • دارای وزن سبک
 • قابلیت چرخش 360 درجه
 • به جز مخزن پودر، این دستگاه قابلیت اتوکلاو دارد.
 • قابلیت نصب به صورت مستقیم به کمپرسور و داخل یونیت را دارد.
 • امکان اتصال به شیلنگ یونیت با استفاده از آداپتور را دارد.
 • بعضی از سندبلاست‌ها دارای گیج شمار جهت نمایش لحظه‌ای فشار هستند.
 • برخی دارای رگولاتور جهت تنظیم فشار عملکرد می‌باشند.

مزایای استفاده از سندبلاست دندانسازی چیست؟

تولیدکنندگان دستگاه سندبلاست در هنگام عرضه این محصول به بازار، اذعان داشتند که مزایای زیادی دارد! در این باره باید بگوییم که واقعا مزایای دستگاه سندبلاست بی‌شمار است. یکی از مهم‌ترین مزایای این دستگاه، بی‌خطربودن آن است. استفاده از سندبلاست هیچ خطری را برای بیمار و دندانپزشک به همراه ندارد. همچنین استفاده از سندبلاست به جای مته دندانپزشکی، احتمال شکستگی دندان‌های کناری را به صفر می‌رساند. در دستگاه سندبلاست می‌توان از پودرهای مخصوصی استفاده کرد تا کارکرد آن را برای تمیزکردن دندان‌ها چندین برابر افزایش داد. وقتی از سندبلاست استفاده می‌کنید، دسترسی و دید بهتری نسبت به دندان‌های بیمار خود دارید و به این ترتیب می‌توانید به خوبی تمام حفره‌های داخلی و خارجی را پیدا کرده و آن‌ها را ترمیم کنید. (دندان سوراخ)

استفاده از سندبلاست دندانسازی

نحوه کار سندبلاست با تکیه بر نیروی فشار هوا است که باعث شده تا عملکرد بسیار بهتری داشته باشد. میزان سایش ایجاد شده توسط سندبلاست بسیار بیشتر از سایشی است که تجهیزات سنتی ایجاد می‌کنند. به این ترتیب استفاده از دستگاه سندبلاست باعث کاهش جلسات درمانی بیماران می‌شود. همچنین استفاده از این دستگاه منجر به صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های بیماران می‌شود. ماندگاری و دوام بالای دستگاه سندبلاست از جمله دیگر مزایای این دستگاه است که باعث می‌شود کیفیت آن با گذشت زمان افت نکند. (بلیچ دندان چیست)

مطالب برگزیده و جذاب
فضانگهدارنده دندان چیست و چگونه عمل می کند؟ + مراقبت از فضا نگهدارنده دندان کودکان چگونه است؟

 چه کسانی می توانند سندبلاست دندان را انجام دهند؟

سندبلاست دندان یک روش نسبتاً ایمن است که برای اکثر افراد قابل انجام است. با این حال، مصرف آن برای افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند، مانند بیماری لثه یا سابقه حساسیت دندان، توصیه نمی شود.

نحوه آماده شدن برای سندبلاست دندانپزشکی

قبل از سندبلاست دندان، باید دستورالعمل های دندانپزشک خود را دنبال کنید. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •  مسواک زدن و نخ دندان کشیدن.
 •  از خوردن یا آشامیدن هر چیزی چند ساعت قبل از عمل خودداری کنید.
 •  مصرف داروهایی که دندانپزشک برای شما تجویز کرده است.

در طول سندبلاست دندان چه انتظاری داریم:

سندبلاست دندان یک روش نسبتا سریع و بدون درد است. این روش معمولاً حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد. در طول عمل، ممکن است کمی فشار یا لرزش احساس کنید. همچنین ممکن است کمی احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش داشته باشید.

بعد از سندبلاست دندانپزشکی

پس از سندبلاست دندان، دندان های شما ممکن است حساس باشند. همچنین ممکن است مقداری تحریک بافت لثه را تجربه کنید. دندانپزشک شما ممکن است یک مسکن یا آنتی بیوتیک برای کمک به مدیریت این علائم تجویز کند. (انواع کامپوزیت ونیر)

قیمت سندبلاست دندانسازی چقدر است؟

هنگام خرید سندبلاستر دندانپزشکی بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • قیمت مناسب
 • برند سازنده
 • مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و پوسیدگی
 • مقاومت در برابر حرارت و رطوبت
 • قدرت و سرعت دستگاه
 • استانداردبودن دستگاه سندبلاستر
 • نوع دستگاه با توجه به کارکردی مورد نیاز خودتان

با توجه به کاربرد سند بلاست دندانپزشکی و کارایی بالایی که دارد، قیمت آن نیز به مراتب بیشتر از تجهیزات دیگر می‌باشد. البته همان طور که گفتیم نمونه‌های متعددی از این دستگاه در بازار وجود دارد که کاربردهای مختلف و کیفیت‌های متفاوتی را ارائه خواهند کرد. برای همین نیز توصیه ما به شما این است که در خرید دستگاه سند بلاست، هیچگاه کیفیت را فدای قیمت نکنید و همواره به دنبال خرید بهترین و با کیفیت‌ترین سند بلاست باشید؛ دلیل این سخن نیز بالا بردن کیفیت کار دندانپزشک به واسطه استفاده از سند بلاست با کیفیت می‌باشد.
در زمان خرید نیز همواره به این موضوع توجه داشته باشید که سند بلاست مورد نظر دارای گارانتی باشد؛ زیرا در صورتی که دستگاه شما فاقد گارانتی باشد در صورت بروز هر گونه مشکل، شرکت تولید کننده به هیچ وجه پاسخگو نخواهد بود و دچار ضرر و زیان بسیاری خواهید شد.

مطالب برگزیده و جذاب
چگونه ریتینر ارتودنسی را تمیز کنیم؟ + مدت زمان استفاده از ریتینر ثابت چقدر است؟

معرفی بهترین سندبلاست‌های دندانپزشکی

تعدد شرکت‌های سازنده سندبلاست باعث سردرگمی در هنگام خرید می‌شود. یکی از راه‌هایی که به شما کمک می‌کند در زمانی کم، بهترین نمونه‌های سندبلاست دندانپزشکی را انتخاب و خریداری کنید. (هزینه جراحی لثه ۱۴۰۲)

در ادامه به معرفی بهترین نمونه‌های سندبلاست دندانپزشکی موجود در بازار می‌پردازیم:

1- دستگاه سندبلاست میکروبلاستر اکسید آلومینیوم ALUMINUM OXIDE MICROBLASTER

یکی از بهترین مدل‌های سندبلاست موجود در بازار، دستگاه سندبلاست میکروبلاستر اکسید آلومینیوم از برند وست‌کد است. این محصول ساخت کشور چین بوده و عملکرد بسیار خوبی دارد. از ویژگی‌های مهم این سندبلاست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت اتصال به شیلنگ یونیت دندانپزشکی
 • دارای پودر مخصوص
 • وزن پایین
 • قیمت مناسب
 • استفاده آسان و راحت
 • به جز مخزن پودر این دستگاه، مابقی اجزای آن را می‌توان اتوکلاو کرد.
 • مجهز به دو مخزن پودر
 • مجهز به نازل با قابلیت چرخش 360 درجه
 • مجهزز به دو نازل با زوایای 90 و 60 درجه

همچنین پودر مخصوص این سندبلاست دارای ویژگی‌های زیر است:

 • پودر سندبلاست ALUMINUM OXIDE MICROBLASTER قابل استفاده در ترمیم داخل و خارج دهانی است
 • می‌توان به کمک این پودر قبل از سمان ‌کردن سطوح کامپوزیتی، آمالگام و سرامیکی آن‌ها را متخلخل کرد.
 • این پودر قابل استفاده در دستگاه سندبلاست است
 • برای سند بلاست کردن سطح دندان، براکت و سطح داخلی کراون از این پودر استفاده کرد.

2- دستگاه سند بلاستر DENTO-PREP برند رونویگ

یکی دیگر از بهترین دستگاه‌های سندبلاست موجود در بازار، دستگاه سند بلاستر DENTO-PREP برند رونویگ است. این محصول ساخت کشور دانمارک بوده و قیمت تقریبا بالایی دارد. البته قیمت بالای این محصول با توجه به کیفیت آن، کاملا منصفانه است. از ویژگی‌های این سندبلاست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مجهز به نازل با قابلیت چرخش 360 درجه
 • قابل استفاده به صورت داخل دهانی و خارج دهانی
 • قابل استفاده برای متخلخل‌کردن سطوح سرامیکی، فلزی و کامپوزیتی پیش از سمان‌کردن آن‌ها
 • قابل استفاده با پودر سندبلاستر آلومینیوم اکساید 50 میکرون رونویگ
 • قابلیت اتصال به شیلنگ یونیت
 • قابلیت اتصال مستقیم به کمپرسور
 • طراحی مناسب و کاربری آسان برای افراد چپ دست و راست دست
 • تهیه شده از استیل ضد زنگ
 • قابل استریلیزاسیون با اتوکلاو
 • جابه‌جایی راحت
 • وزن پایین

از دیگر نمونه‌های سندبلاست موجود در بازار می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • سندبلاست اکو داخل دهانی مدل ECO_ONE
 • دستگاه سند بلاستر برند EXP
 • سند بلاستر داخل دهانی پارکل – Parkell Aeroetcher

سخن پایانی

شما در این مقاله با سندبلاست آشنا شدید. همچنین از کاربرد و مشخصات سند بلاست دندانپزشکی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود. (وارنیش دندان کودکان چیست)

سوالات متداول

سندبلاست چه مزایایی دارد؟

مزایای دستگاه سندبلاست بی‌شمار است. از مهم‌ترین مزایای این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها 2- تسریع زمان درمان 3- کیفیت بسیار بالا 4- دوام و ماندگاری بالا 5- افزایش دقت درمان 6- عاری از خطر 7- قدرت تمیزکنندگی بالا

آیا سندبلاست تنها مناسب استفاده داخل دهانی است؟

خیر، برخی از سندبلاست‌ها تنها برای استفاده در داخل یا خارج دهان طراحی شده‌اند ولی برخی دیگر در هر دو مورد قابل استفاده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا