انجام ارتودنسی و مراحل آن

ارتودنسی روشی پیچیده و در عین حال زمان بر است، پس مراحل انجام ارتودنسی نیز باید طبق برنامه و به طور منظم انجام گیرد تا به نتیجه مطلوب برسد.

ارتودنسی یکی از روش‌های زیبا سازی و ترتیب دهی به دندان‌هاست که بسیاری از ناهنجاری‌های موجود در این زمینه را از بین خواهد برد.

انجام ارتودنسی

شروع درمان معمولا اینگونه است که متخصص ارتودنسی اولین مشاوره و معاینه کلینیکی را با شما انجام می دهد. معمولا در این جلسه شرایط فکی، دندانی و مدارک پزشکی شما توسط متخصص ارتودنسی بررسی شده و شما از بهترین روش درمان و جزئیات آن آگاه خواهید شد.

مراحل انجام ارتودنسی

انتخاب متخصص انجام ارتودنسی

این مرحله مهمترین مرحله انجام ارتودنسی است زیرا این روزها اغلب هر دندانپزشکی ارتودنسی را انجام می دهد، اما باید در نظر داشت که برای یک ارتودنسی مطمئن که به نتیجه مطلوب برسد حتما باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.

انتخاب متخصص ارتودنسی خوب، به طول درمان کمتر و نتیجه مطلوب تر می انجامد.

مراحل انجام ارتودنسی: مشاوره و معاینه دندان ها

در اولین جلسه، متخصص ارتودنسی جلسه ی مشاوره ای را با بیمار جهت معاینه و بررسی وضعیت ندان ها ترتیب می دهد. طی این مشاوره معمولا بیمار دغدغه های خود را بیان کرده و در مورد مزایا و معایب روش انتخابی با ارتودنتیست به بحث و گفتگو می پردازد.

معاینه و ارزیابی ارتودنتیست توسط بررسی ناهنجاری موجود در ترتیب دندان ها و ناهنجاری های احتمالی فک و صورت انجام خواهد شد.

هنگامی که یک برنامه درمانی دقیق ارائه داده می شود هزینه انجام ارتودنسی ثابت نیز مشخص خواهد شد.

READ
"لکه‌های سفید روی دندان بعد از ارتودنسی" چرا ؟

انجام  مرحله عکس برداری از دندان ها

برای اینکه تشخیص دقیق و از روس مشاهدات عینی باشد، با اشعه ایکس از دندان های شما عکس گرفته میشود.

رادیوگرافی دندان ها، سبب می شود تا بتوان هر گونه مشکلی که متوجه دندان هایتان است را قبل از نصب براکت های ارتودنسی بر طرف کرد. بنابر این مرحله رادیوگرافی از مهمترین مراحل انجام ارتودنسی محسوب می شود.

انجام مرحله انتخاب نوع درمان

همه افرادی که به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنند از یک مشکل خاص رنج نمی برند.

بنابراین درمان همه هم یکسان نیست. درمان هر شخصی دقیقا متناسب با مشکل و شرایط دندان هایش خواهد بود.

نوع مراحل درمان هرچند که تقریبا از یک الگو پیروی میکند، اما مراحل انجام ارتودنسی دندان کودکان کمی متفاوت با مراحلی است که بزرگسالان طی میکنند.

 توضیحات در مورد برنامه بهداشتی دهان و دندان

نحوه رعایت بهداشت دهان و دندان در طول دوران ارتودنسی بسیار با حالت عادی یک فرد متفاوت است پس یادگیری چگونگی رعایت بهداشت دهان و دندان از اصول اساسی مراحل انجام ارتودنسی محسوب می شود.

معمولا دستیاران دندانپزشکی آموزش های لازم را به بیمار می دهند.

رعایت نکات گفته شده در هنگام مسواک زدن باعث می شود که از پوسیدگی دندان و بیماری های پریودنتال درحین درمان ارتودنسی جلوگیری شود.

بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی

تشخیص و ترمیم بیماری های احتمالی دهان و دندان

به دلیل زمان بر بودن ارتودنسی و اینکه پس از نصب بریس ارتودنسی، رعایت بهداشت دهان و دندان مشکل تر انجام می شود، قبل از نصب بریس ها، ارتودنتیست به برسی بیماری های لثه و پوسیدگی های احتمالی کامل همه دندان ها می پردازد و در صورت نیاز به رفع و درمان این بیماری ها می پردازد تا در انجام ارتودنسی و مراحل آن خللی ایجاد نشود.

READ
ارتودنسی دیمون و روش انجام آن

انجام ارتودنسی: قرار دادن بریس ها

در این مرحله از درمان ارتودنسی، تجهیزات مربوط به ارتودنسی در دهان و بر روی دندان جایگذاری می شود و براکت ها بر روی دندان چسبانده می شوند.

به دلیل اهمیت توجه به کوچکترین جزئیات در مرحله نصب بریس، ارتودنتیست شما برای کوچکترین جزئیات وقت صرف می‌کند تا به بهترین نتیجه برسد.

در این مرحله تمام مسائل مربوط به جایگاه براکت‌ها، تجویز براکت مناسب، نوع براکت و انتخاب سیم پوشش داده می‌شود.

لوازم جانبی برای اینکه بریس های شما را به کار وا دارد ضروری است.

کش‌ها اغلب برای اینکه دندان های بالا و پایین شما به درستی با یکدیگر گاز بگیرند مورد استفاده قرار می‌­گیرد.

فیس ماسک، هدگیر یا بایت پلیت گاهی اوقات همراه با بریس های ثابت به کار برده می­‌شود.

بسیار مهم است که همه لوازم جانبی دقیقاً همان طوری که به شما گفته شده مورد استفاده قرار گیرد، در غیر این صورت پیشرفت مراحل انجام ارتودنسی ممکن است متوقف شود یا حتی بازگشت کند.

بیشتر بخوانید: ارتودنسی دیمون و روش انجام آن

مراجعه فرد به صورت منظم

پس از نصب بریس های ارتودنسی، ارتودنتیست برای اینکه پیشرفت و نحوه تأثیر ارتودنسی را تحت کنترل قرار دهد، جلسات منظمی را برنامه ریزی می کند تا بیمار مراجعه کند.

میزان حرکت کردن دندان ها به طور کامل مدیریت می شود و در صورت لزوم نیرو هایی برای تجدید یک فشار جدید برای حرکت صحیح دندان ها اعمال خواهد شد.

رژیم غذایی مناسب در دوران ارتودنسی

در این دوران به دلیل وجود براکت ها و سیم ارتودنسی باید از خوردن غذاهای سفت و چسبنده خوداری کنیم تا به بریس ارتودنسی آسیبی وارد نشود و انجام ارتودنسی به صورت منظم پیش رود.

READ
درباره جرم گیری دندان چه می‌دانید؟

برای خوردن غذاها و خوراکی های سفت مانند آجیل و سیب باید قبل از خورد آنها را تکه تکه یا به صورت آسیاب شده مصرف کرد.

رژیم غذایی در ارتودنسی

مراحل انجام ارتودنسی:برداشتن براکت ها

طول درمان با انواع ارتودنسی متفاوت است اما معمولا بین 1.5 تا 2 سال طول می کشد تا دندانها مرتب و منظم شوند و جای مناسب خود را باز یابند.

پس از طی این دوره در جلسه ای پایانی ارتودنتیست شما جلسه ای ترتیب می دهد و در طول این جلسه بریس ها از دهان شما برداشته می شود و دستیاران متخصص با نشان دادن عکس های قبل و بعد از انجام ارتودنسی، جذابیت داشتن یک لبخند زیبا را به شما متذکر مس شوند.

شاید شما به نگهدارنده هایی برای مدتی پس از برداشتن بریس ها نیاز داشته باشید که با توجه تشخیص ارتودنیست این نگهدارنده ها به شما تحویل داده خواهد شد.

درباره سیروان

همچنین ببینید

جرم گیری دندان

درباره جرم گیری دندان چه می‌دانید؟

وجود جرم بر روی دندان می تواند به بوی بد دهان منجر گردد. در صورتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *