اخبار دندانپزشکیدانستنی‌های دندان

بررسی انواع درمان‌های جراحی لثه + هزینه جراحی لثه (درمان های پریو) در سال 1402 چگونه است؟

در آیینه به لثه‌های خود نگاه کنید، لثه‌های سالم صورتی رنگ و محکم هستند، در این حالت استخوان محکم است و به خوبی دندان را نگه‌می‌دارد. زمانی که لازم باشد برای درمان برخی شرایط و بیماری های لثه، از جمله عفونت لثه یا پریودنتیت اقدام شود، دندانپزشکان اقدام به جراحی لثه میکنند. گاهی یکی از نشانه‌های بیماری‌های لثه می‌تواند تغییر رنگ لثه باشد. درباره‌ی دلایل تغییر رنگ لثه آگاه‌تر باشید. بيماراني كه داراي بيماري پريودنتال (مشكلات لثه) مي‌باشند از خدمات شخصي به نام پريودنتيست بهره مي‌برند. يك پريودنتيست دندانپزشكي است كه در جهت پيشگيري، تشخيص و درمان بيماري پريودنتال تخصص گرفته است و مدت سه سال در دانشكده دندانپزشكي آموزشهاي ويژه تخصصي را گذرانده است. آیا شما بهترین پریودنتیست‌ها برای درمان مشکل خود را می‌شناسید؟ در این مقاله می‌خواهیم پس از بررسی انواع درمان‌های جراحی لثه، به بررسی هزینه‌های جراحی لثه در سال 1402 و تعرفه‌ها بپردازیم. پس تا پایان همراه ما باشید. (نام وسایل دندانپزشکی به انگلیسی)


فهرست مطالب


علت انجام جراحی لثه چیست؟

این روش جراحی با هدف درمان لثه و آسیب های ناشی از موارد پایین ممکن است انجام شود:

 • رشد بافت ها و استخوان های آسیب دیده
 • جلوگیری از از دست دادن دندان
 • کاهش فاصله بین دندان ها، که با نام مثلث سیاه شناخته می شود و از نظر زیبایی نیاز به اصلاح دارد
 • تغییر شکل استخوان فک برای کاهش رشد باکتری ها در آن و افزایش سلامت استخوان
 • حذف باکتری ها و عفونت ها
 • در برخی موارد علت انجام جراحی لثه زیباسازی آن می باشد.

بررسی انواع درمان‌های جراحی لثه

انواع مختلفی از جراحی لثه وجود دارد که در صورت ابتلا به بیماری لثه پیشرفته ممکن است پیشنهاد شوند:

1. جراحی برای کاهش پاکت لثه (جراحی فلپ)

در جراحی فلپ لثه، دندانپزشکان بافت لثه را از روی استخوان بلند کرده، در صورت لزوم جرم و پلاک آن قسمت را حذف کرده، سپس دوباره لثه را سر جای خود برگردانده و می‌دوزند تا بافت لثه محکم اطراف دندان قرار گیرد. این فرآیند حجم فضای بین لثه و دندان را نیز کاهش می‌دهد و در نتیجه فضای کمتری برای رشد مجدد باکتری باقی می‌گذارد.

کاهش پاکت های لثه با جراحی لثه
جراحی برای کاهش پاکت لثه (Surgery to reduce the gum pocket)

2. بازسازی هدایت شده بافت لثه

این تکنیک جراحی لثه با تحریک رشد بافت لثه و استخوان عمل می‌کند. بعد از فلپ کردن (بلند کردن) لثه از روی استخوان، یک تکه پارچه توری کوچک بین بافت لثه و استخوان قرار می‌گیرد تا از رشد بافت لثه در فضایی که لازم است استخوان رشد کند جلوگیری کند و برای استخوان و بافت‌های متصل به آن این امکان را فراهم می‌کند تا رشد یافته و در نتیجه از دندان پشتیبانی کند. (اگر پانسمان دندان افتاد چه کنیم)

3. کورتاژ لثه (خراشیدن لثه)

این تکنیک جراحی لثه شامل خراشیدن بافت ناسالم از بخش عفونت کرده لثه و در نهایت لثه سالم باقی می‌ماند.

کورتاژ لثه
کورتاژ لثه (Gum curettage)

4. جراحی افزایش طول تاج

در فرآیند افزایش طول تاج دندان، بافت اضافه لثه و استخوان برش داده می‌شوند تا مقدار بیشتری از دندان طبیعی را نمایان سازد. این جراحی می‌تواند روی یک یا چند دندان انجام شود تا خط لثه شما را صاف کرده و امکان لبخند عریض و طبیعی را برای شما فراهم سازد.

5. جراحی پیوند استخوان

در صورتی که در اثر بیماری لثه به استخوان آسیب وارد شود، با تکنیک جراحی پیوند استخوان، بافت‌ استخوان پیوندی برای جایگزینی بخش آسیب‌دیده استخوان استفاده می‌شود. تکه‌های کوچک استخوان (یا از استخوان خود فرد، یا از بانک اهداء استخوان و یا استخوان مصنوعی) در محلی که استخوان تحلیل رفته بود، قرار می‌گیرد. این پیوندها به‌عنوان پایه‌ای برای رشد مجدد استخوان و بازیابی استحکام دندان بکار می‌رود.

جراحی پیوند استخوان
جراحی پیوند استخوان(Bone graft surgery)

6. جراحی پیوند لثه

جراحی پیوند بافت نرم لثه برای پر کردن فواصل جایی که لثه تحلیل رفته یا برای تقویت لثه در آن قسمت بکار می‌رود. معمولاً بافت پیوندی از سقف دهان (کام) گرفته شده و به ناحیه تحلیل رفته دوخته می‌شود. (قیمت ارتودنسی دندون)

7. جراحی لیفت لثه(Gingivectomy)

در این عمل، لثه اضافی و عفونی‌شده که بیش از حد روی سطح دندان را پوشانده باشد برداشته می‌شود. این عمل معمولاً برای درمان التهاب لثه به کار می‌رود اما امروزه این عمل برای پر کردن فاصله و از بین بردن پاکت‌های ایجاد شده روی لثه نیز به کار برده می‌شود.

جراحی لثه
جراحی لیفت لثه(Gingivectomy)

اهداف جراحی لیفت لثه چیست؟

اساساً این عمل  برای درمان بیماری‌های لثه انجام می‌شود اما امروزه این درمان بیشتر برای اهداف زیبایی انجام می‌شود. ممکن است شما به دو دلیل نیاز به برداشتن بافت اضافی لثه داشته باشید:

1- در صورتی که بین دندان‌ها و لثه شما فاصله ایجاد شده باشد یا پاکت لثه شکل گرفته باشد: این پاکت‌ها محل جمع شدن باقیمانده غذاها بوده و پناهگاه باکتری‌ها شده که تمیز کردن آنها نیز دشوار است. اگر این پاکت‌ها فقط شامل بافت نرم باشند می‌توان به سادگی بافت اضافی لثه را برداشت تا فاصله مذکور برطرف‌شود.

2- بافت زیادی از لثه روی دندان را پوشانده باشد: لبخند لثه‌ای یکی از مشکلات رایج است. درکنار اهداف زیبایی، وجود بافت اضافی باعث می‌شود فرد نتواند بهداشت دهان و دندان را به‌درستی و کامل انجام دهد. در موارد شدید، ممکن است این بیماری باعث اختلال در خوردن و تکلم بیمار شود. بافت لثه ممکن است به دلیل مصرف برخی داروهای ضدتشنج بیش از حد رشد کنند. در برخی موارد ممکن است مصرف برخی داروهای دیگر نیز باعث ایجاد این عارضه شوند.

جراحی لثه با لیزر چگونه است؟

در جراحی لثه با لیزر، متخصصین ما از لیزر دندانپزشکی برای حذف بافت ملتهب لثه اطراف ریشه دندان استفاده می‌کنند.

جراحی لثه
هزینه جراحی لثه تحلیل رفته

پس از حذف بافت عفونت کرده لثه و نمایان شدن ریشه دندان، جرمگیری ریشه انجام می‌شود که شامل تراشیدن جرم و پلاک دندانی ایجاد شده زیر خط لثه و روی سطح ریشه است.

آیا جراحی لثه درد دارد یا خیر؟

بسته به نوع روش جراحی، طیف وسیعی از موارد ممکن است رخ دهد. بیشتر عمل های جراحی‌لثه حدود 2 ساعت طول می کشد. در بعضی موارد، بیمار کاملا بیهوش میشود و در موارد دیگر ، عمل فقط شامل استفاده از بی حسی موضعی برای بی حس کردن لثه است. تزریق داروی بی حسی می تواند در ابتدا کمی ناراحت کننده باشد. اما به طور کامل باعث بی حس شدن بافت لثه میشود و در هر دو حالت، در طول جراحی، بیمار دردی احساس نمی کند. (فضا نگهدارنده دندان کودک)

کاربرد جراحی لثه چیست؟

بیماری لثه مثل التهاب لثه ها و تحلیل آن ها نیازمند درمان جراحی‌لثه است. التهاب لثه فرم خفیف بیماری لثه است که باعث قرمزی، ورم و خونریزی لثه ها می شود. در اغلب موارد، التهاب لثه به علت سلامت پایین دهان و دندان، پلاک و جرم دندان می باشد. درمان حرفه ای می‌تواند شرایط را تغییر دهد. تحلیل لثه شکل جدی تر از آسیب لثه است که پیشرفته شده که منجر به آسیب بافت استخوانی می شود. در طول این فرآیند التهابی، لثه ها از دندان ها جدا می شوند. این حالت منجر به فضایی به اسم پاکت می شود که باکتری ها در آن گیر می افتند و ایجاد عفونت می کنند. در نتیجه دندان از دست می رود و استخوان آسیب می بیند.

مطالب برگزیده و جذاب
بیماری هموفیلی چیست؟ + بررسی ارتباط بیماری هموفیلی و بیماری های دهان و دندان

کورتاژ لثه چیست؟

بیماری‌های مختص لثه یا پریودنتال است که لثه و بافت‌های اطراف دندان را مورد ابتلا قرار می‌دهند، به همین خاطر بهتر است در آغاز به ساختار لثه و بافت‌های نگه‌دارنده دندان که به آن پریودنشیوم میگویند، به شکل خلاصه بپردازیم. در دانش پریودونتولوژی، کورتاژ لثه به معنای برداشتن و پاک کردن و تراشیدن دیواره لثه پاکت پریودونتال است. این کار برای جدا کردن بافت نرم دیواره لثه است که دارای عفونت و میکروب است.

کورتاژ لثه چیست؟

در اصل در کورتاژ لثه ، بافت گرانولشین یا بافت مخصوص جوانه‌ای پاکت پریودونتال از بین می‌رود، پاکت پریودونتال در اصل از بین رفتن قطعات اتصال لثه‌ای دیواره دندان است و در جای قطع این الیاف (pdl) میکروب‌های فضای دهان که برای لثه آسیب‌رسان است، نفوذ خواهد کرد. (دلیل سوراخ شدن دندان)

بافت گرانولسین اغلب فرمن است و دارای بافت بیشتر شده فیبرو بلستیک و عروق ریز متنوع (خونچکان) و آماسی مزمن است که احتمال دارد حاوی قطعه‌های کلکولوس یا کلنی های میکروبی است که اگر توده یا کلنی میکروبی موجود باشد موجب می‌شود ظاهر پاتولوژیک بافت ثابت باشد و جلوی درست شدن و ترمیم بافت لثه سالم گرفته شود. در اصل این بافت جوانه‌ای (گرانولشین) التهابی و متورم به‌وسیله سلول‌های اپیتلیوم پوشانده خواهند شد و رشته‌های بزرگی از آن به درون این فضا آماسی کشانده می‌شوند. وجود این اپی تلیوم به‌عنوان سدی از چسبیدن فیبرهای (رشته‌های) تازه در ناحیه جلوگیری می‌کند.

انواع کورتاژ لثه:

کورتاژ می تواند لثه ای و زیر لثه ای باشد. کوتاژ لثه ای شامل حذف بافت نرم ملتهب و متورم دیواره کناری پاکت پریودونتال است، کورتاژ زیر لثه ای در قسمتهای نزدیک به ریشه و اتصالات لثه ای نزدیک به ریشه انجام می شود (epithelial attachment) و اتصال بافت همبند بر لبه استخوان را جدا می کند.

زمانی که جرم گیری و تسطیع (صاف کردن) سطح ریشه انجام می گیرد، درجاتی از کورتاژ به صورت ناخواسته انجام می شود، که کورتاژ غیر عمدی گفته می شود (inadvertent)

هدف از کورتاژ که جدا از عمل جرمگیری می باشد. کاهش عمق پاکت به وسیله افزایش انقباض لثه ای (gingival shrinkage) می باشد که چسبندگی جدید بافت همبند را نیز موجب می گردد. در بعضی موارد کورتاژ هر دو عمل انقباض لثه ای و چسبندگی مجدد بافت همبند را موجب می شود.

روند درمان کورتاژ لثه‌ای چگونه است؟

کورتاژ لثه باعث از بین رفتن بافت التهابى مزمن دیواره کناری درونی لثه غیر نرمال فرد شده است. همان‌طور که گفته شد به این بافت التهابى، بافت جوانه‌ای (granulation tissue) میگویند که مضاف بر قطعات معمول خود شامل اجزای مجزای جرم دندانى یا جمعی از عوامل میکروبى هستند و عامل ثابت ماندن صورت بیمارى بافت و جلوگیری کردن از ترمیم می‌شود.

زمانی که ریشه به‌وسیله کورت کاملاً یکدست می‌شود منبع مهم باکتری‌ها از بین می‌رود و تغییرات مشکل‌زای دیواره درونی لثه بدون احتیاج به از بین بردن بافت جوانه‌ای اماسی رفع می‌شود، بافت جوانه‌ای موجود به‌تدریج جذب‌شده و باکتری‌های موجود در درون لثه که از نظر تعداد دیگر بیشتر نمی‌شوند به‌وسیله مکانیزم دفاعى بدن از بین خواهند رفت.

بازسازى لثه پس از کورتاژ اغلب بین ۲ تا ۷ روز زمان نیاز دارد و بعد از ٢ هفته انجام اصول درست و کامل بهداشت دهان به‌وسیله بیمار رنگ، قوام، نماى سطحى و شکل طبیعى لثه برمی‌گردد و لبه لثه‌ای به‌درستی با دندان منطبق خواهد شد.

عوامل موثر بر هزینه جراحی لثه چیست؟

جراحی لثه یکی از درمان های پر هزینه در علم دندانپزشکی است و هزینه آن برای هر بیمار متفاوت است. هزینه جراحی لثه را در مواقعی میتوان تعیین کرد که وضعیت مشخص باشد و این موضوع نیازمند آن است که بیمار برای درمان به دندانپزشک مراجعه کند و تحت بررسی وضعیت لثه توسط پزشک قرار بگیرد تا هزینه هزینه های مستقیم و هزینه های غیر مستقیم برای جراحی لثه او تعیین شود.

هزینه های مستقیم در جراحی لثه

هزینه های مستقیم در جراحی لثه به آن دسته از هزینه هایی گفته می شود که برای جراحی لثه به صورت مستقیم از آن ها استفاده می شود که عبارتند از:

 • هزینه کلینیک

کلینیک دندانپزشکی با توجه به خدمات دندانپزشکی که ارائه میکنند، معمولا هزینه ای جداگانه از متخصصین دارند و درصدی از مبلغ دریافت شده از بیمار به آن ها تعلق می گیرد. به همین دلیل کلینیک های دندانپزشکی هم به عنوان عاملی برای کاهش و یا افزایش قیمت در نظر گرفته می شوند. (انواع رنگ کامپوزیت سارمکو)

 • تخصص دندانپزشک مربوطه

هنگامی که جراحی لثه توسط متخصص دندانپزشکی که دارای مهارت و تجربه بالایی است انجام شود نسبت به دندانپزشکی مبتدی دستمزد بیشتری خواهد داشت.

 • دستمزد دندانپزشک

متخصص دندانپزشکی که کار جراحی لثه را برای فرد انجام می دهد، از مهم ترین عواملی است که در هزینه جراحی لثه موثر است زیرا به طور کلی دستمزد پزشک ها با هم متفاوت است.

 • موقعیت جغرافیایی

یکی دیگر از عوامل موثر در هزینه جراحی لثه موقعیت جغرافیایی است. انجام جراحی لثه در کلان شهر هایی مانند شیراز، تهران و … نسبت به شهرهای کوچک تر بیشتر خواهد بود.

هزینه های غیر مستقیم در جراحی لثه

برای انجام جراحی لثه هزینه های غیر مستقیم هم وجود دارد که این هزینه ها به امور فرعی تعلق می گیرند زیرا برای دندانپزشکی علاوه بر هزینه هایی که ذکر شد، هزینه های دیگری هم وجود دارد که عبارتند از:

 • هزینه آزمایش

هزینه های مورد نیاز برای آزمایش های تشخیصی پریودنتال و تصاویر رادیوگرافی که توسط اشعه ایکس انجام میشود به عنوان هزینه های جانبی برای جراحی لثه شناخته می شود و باعث افزایش قیمت در این زمینه می شود.

 • هزینه نوع جراحی

جراحی لثه با روش های مختلفی انجام می شود که تمامی این روش ها می توانند در هزینه جراحی لثه تاثیر گذار باشند چرا که هر کدام از این روش ها دارای شرایط خاص خود هستند.

 • هزینه روش های درمانی جانبی

وضعیت بیمار هم در جراحی لثه می تواند موثر باشد زیرا در برخی از مواقع ممکن است که بیمار به علت وضعیتی که دارد برای جراحی لثه نیاز به روش های درمانی جانبی داشته باشد و به همین دلیل هزینه برای بیمار افزایش پیدا خواهد کرد.

 • بیمه

بیمه درمانی یکی از قابلیت هایی است که به کمک آن میتوان هزینه جراحی لثه را کاهش داد. لازم به ذکر است که بیمه های درمانی دارای سقف مشخصی هستند که هزینه مربوط به راه های درمانی را تنها تا میزان سقف تعیین شده توسط آن ها به بیمار پرداخت می کنند. گاهی جراحی لثه جز عمل های زیبایی محسوب می شود و جراحی زیبایی لثه هزینه تقریبا زیادی را در بر دارد؛ اما جراحی لثه همواره عمل زیبایی نیست و در بیشتر اوقات برای برطرف ساختن یک بیماری است که در این صورت تحت پوشش بیمه قرار میگیرد. 

هزینه جراحی لثه تحلیل رفته چقدر است؟

جراحی لثه تحلیل رفته یکی از درمان‌های دندانپزشکی است که برای موارد مختلف زیبایی و درمان از بین رفتن بافت لثه صورت می‌گیرد. در این روش دندانپزشک از سایر بافت‌های درون دهان برداشته و در محل موردنظر پیوند می‌زند. بروز مشکلات لثه می‌تواند به ریشه دندان آسیب رسانده و به مرور فرد دندان خود را از دست می‌دهد.

موارد مختلفی وجود دارند که بر هزینه نهایی جراحی لثه تأثیر می‌گذارند. ابتدا باید به کلینیک دندانپزشکی معتبر مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم توسط دندانپزشک انجام شود. با توجه به میزان پیشرفت بیماری و نوع روش انتخاب برای انجام پیوند، هزینه‌های درمان نیز متفاوت هستند. هزینه‌های جانبی که برای انجام مراقبت‌های پس از جراحی پرداخت می‌کنید نیز متفاوت هستند. در نهایت می‌توانید برای کاهش هزینه جراحی لثه تحلیل رفته از پوشش‌های بیمه‌ای استفاده کنید. البته توجه داشته باشید اگر این کار را تنها برای موارد زیبایی انجام دهید، باید تمام هزینه را شخصا پرداخت کنید. (دستگاه سندبلاست دندانپزشکی)

مطالب برگزیده و جذاب
پانسمان موقت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟ + اگر پانسمان دندان افتاد چه کنیم؟

عوامل موثر بر هزینه درمان تحلیل لثه

عوامل مختلفی بر قیمت جراحی لثه تاثیرگذارند که بشرح زیر می باشند:

 • جراحی لثه

مهمترین عامل موثر بر قیمت جراحی لثه، روش درمان است. جراحی لثه انواع مختلفی دارد که پزشک با توجه به میزان تحلیل بافت ‌های لثه بهترین نوع درمان را انتخاب می‌کند. یکی از این روش‌ها روش پیوند لثه است. در این روش پزشک بافت‌های سالم سایر نقاط دهان را برش داده و برای ترمیم بافت لثه استفاده می‌کند. پیوند لثه نیاز به بیهوشی دارد و همین امر قیمت جراحی را بیشتر می‌کند.

روش بعدی پیوند استخوان است. در این روش دندانپزشک تمام بافت‌های مرده و تحلیل رفته لثه را شکافته و آن‌ها را پاکسازی می‌کند. در ادامه استخوان‌های آسیب دیده توسط مواد مخصوص پر می‌شوند.

روش بعدی و محبوب درمان لثه، لیزر می‌باشد. در این روش نیازی به بیهوشی نیست؛ به گونه‌ای که دندانپزشک بافت تحلیل رفته لثه را توسط لیزر ترمیم می‌کند. این روش بسیار مقرون به صرفه بوده و پس از درمان نشانه‌ای از بخیه، خونریزی و التهاب لثه وجود نخواهد داشت.

 • مهارت دندانپزشک

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در تعیین قیمت جراحی لثه، مهارت و سابقه پزشک می‌باشد. هر چه سابقه پزشک درخشان‌تر باشد و عمل‌های موفقیت‌ آمیز بیشتری انجام داده باشد، قیمت درمان نیز بیشتر می‌شود. موقعیت جغرافیایی کلینیک نیز حائز اهمیت است. کلینیک‌های معتبر معمولا بهترین مکان از شهر را برای خود انتخاب می‌کنند. این کلینیک‌ها مجهز به آخرین تجهیزات روز پزشکی بوده و خدمات خود را در بهترین حالت ممکن ارائه می‌دهند.

 • میزان تحلیل لثه

میزان تحلیل لثه بر قیمت جراحی تاثیر می‌گذارد. طبیعتا، هر چه شدت تحلیل لثه بیشتر باشد، پزشک مجبور است وقت و انرژی بیشتری را صرف درمان کند. از این رو، قبل از درمان باید 1 جلسه مشاوره با پزشک خود ترتیب دهید تا با انجام آزمایشات مختلف میزان و شدت بیماری مشخص شود.

هزینه جراحی لثه ۱۴۰۲ چقدر است؟

از مهم ترین مشکلاتی که عدم سلامت دهان و دندان را به همراه خود دارد مشکلات لثه می باشد که میتواند سلامت لثه و دندان را به خطر بیاندازد. رعایت بهداشت دهان و دندان در سلامت لثه ها امری اساسی می باشد و توصیه میشود افراد با رعایت اصول بهداشتی از بروز مشکلات بیماری های لثه جلوگیری نمایند. عفونت لثه و بیماری های لثه ناشی از عدم رعایت بهداشت صحیح می باشند که میتواند بیماری های مختلفی را به همراه داشته باشد. در صورتی که این بیماری ها به موقع درمان نشود نیاز به جراحی لثه پیدا می شود. اما بهتر است بدانیم که هزینه جراحی لثه چقدر است و قیمت جراحی لثه در سال 1402 چقدر است. (وارمیش چیست)

قیمت جراحی لثه همانند هزینه عصب کشی بستگی به عوامل متفاوتی از قبیل شدت و نوع بیماری، هدف و نوع جراحی  دارد.  قیمت جراحی لثه در سال 1402 نیز بستگی به بالارفتن میزان تعرفه ها، قیمت ابزار، تجهیزات و مواد مورد نیاز درمان و . . . می باشد. توصیه میشود تا افراد با انتخاب کلینیکی استاندارد درمانی عالی را با هزینه های منصافه پرداخت کنند و  هزینه را فدای کیفیت نکنند و از دندانپزشکی های ارزان بی کیفیت استفاده نکنند همچنین از پرداخت هزینه های نجومی جراحی لثه نیز بپرهیزنند.

اگر بخواهیم هزینه های اضافی جراحی لثه را در نظر بگیریم باید به موارد زیر توجه کنیم:

 • هزینه آزمایش های تشخیصی پریودنتال و تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس
 • پاک سازی و برداشتن بافت های مرده و یا آلوده
 • ترمیم لثه با کمک ونیرها، باندینگ زیبایی دندان، روکش های دندان
 • چکاپ های روتین وار

عوامل موثر بر هزینه جراحی لثه چیست؟

جراحی لثه یکی از درمان های پر هزینه در علم دندانپزشکی است و هزینه آن برای هر بیمار متفاوت است. هزینه جراحی‌لثه را در مواقعی میتوان تعیین کرد که وضعیت مشخص باشد و این موضوع نیازمند آن است که بیمار برای درمان به دندانپزشک مراجعه کند و تحت بررسی وضعیت لثه توسط پزشک قرار بگیرد تا هزینه هزینه های مستقیم و هزینه های غیر مستقیم برای جراحی لثه او تعیین شود.

هزینه های مستقیم در جراحی لثه

هزینه های مستقیم در جراحی‌لثه به آن دسته از هزینه هایی گفته می شود که برای جراحی لثه به صورت مستقیم از آن ها استفاده می شود که عبارتند از:

 • هزینه کلینیک

کلینیک دندانپزشکی با توجه به خدمات دندانپزشکی که ارائه میکنند، معمولا هزینه ای جداگانه از متخصصین دارند و درصدی از مبلغ دریافت شده از بیمار به آن ها تعلق می گیرد. به همین دلیل کلینیک های دندانپزشکی هم به عنوان عاملی برای کاهش و یا افزایش قیمت در نظر گرفته می شوند.

 • تخصص دندانپزشک مربوطه

هنگامی که جراحی لثه توسط متخصص دندانپزشکی که دارای مهارت و تجربه بالایی است انجام شود نسبت به دندانپزشکی مبتدی دستمزد بیشتری خواهد داشت.

 • دستمزد دندانپزشک

متخصص دندانپزشکی که کار جراحی‌لثه را برای فرد انجام می دهد، از مهم ترین عواملی است که در هزینه جراحی لثه موثر است زیرا به طور کلی دستمزد پزشک ها با هم متفاوت است.

 • موقعیت جغرافیایی

یکی دیگر از عوامل موثر در هزینه جراحی لثه موقعیت جغرافیایی است. انجام جراحی‌لثه در کلان شهر هایی مانند شیراز، تهران و … نسبت به شهرهای کوچک تر بیشتر خواهد بود.

هزینه های غیر مستقیم در جراحی لثه

برای انجام جراحی‌لثه هزینه های غیر مستقیم هم وجود دارد که این هزینه ها به امور فرعی تعلق می گیرند زیرا برای دندانپزشکی علاوه بر هزینه هایی که ذکر شد، هزینه های دیگری هم وجود دارد که عبارتند از:

 • هزینه آزمایش

هزینه های مورد نیاز برای آزمایش های تشخیصی پریودنتال و تصاویر رادیوگرافی که توسط اشعه ایکس انجام میشود به عنوان هزینه های جانبی برای جراحی‌لثه شناخته می شود و باعث افزایش قیمت در این زمینه می شود.

 • هزینه نوع جراحی

جراحی لثه با روش های مختلفی انجام می شود که تمامی این روش ها می توانند در هزینه جراحی لثه تاثیر گذار باشند چرا که هر کدام از این روش ها دارای شرایط خاص خود هستند. (بلیچینگ دندان چیست)

 • هزینه روش های درمانی جانبی

وضعیت بیمار هم در جراحی لثه می تواند موثر باشد زیرا در برخی از مواقع ممکن است که بیمار به علت وضعیتی که دارد برای جراحی لثه نیاز به روش های درمانی جانبی داشته باشد و به همین دلیل هزینه برای بیمار افزایش پیدا خواهد کرد.

 • بیمه

بیمه درمانی یکی از قابلیت هایی است که به کمک آن میتوان هزینه جراحی لثه را کاهش داد. لازم به ذکر است که بیمه های درمانی دارای سقف مشخصی هستند که هزینه مربوط به راه های درمانی را تنها تا میزان سقف تعیین شده توسط آن ها به بیمار پرداخت می کنند. گاهی جراحی لثه جز عمل های زیبایی محسوب می شود و جراحی زیبایی لثه هزینه تقریبا زیادی را در بر دارد؛ اما جراحی لثه همواره عمل زیبایی نیست و در بیشتر اوقات برای برطرف ساختن یک بیماری است که در این صورت تحت پوشش بیمه قرار میگیرد. 

نوع جراحیقیمت
جراحی فلپ لثه2 تا 3 میلیون تومان
جراحی افزایش طول تاج دندان (لیفت لثه)600 هزار تا 3 میلیون تومان
هزینه جراحی لثه تحلیل رفته یا جراحی پیوند لثه4 تا 6 میلیون تومان
هزینـه جراحی لثه با لیزر2 تا 6 میلیون تومان

چگونه هزینه ی جراحی لثه را کاهش دهیم؟

برای آن که جراحی لثه ای که انجام می دهید با موفقیت همراه باشد و مجبور نشوید مجدد این جراحی را انجام دهید بهتر است به پزشکی مراجعه کنید که تجربه و علم کافی را در این زمینه داشته باشد. برای کاهش هزینه جراحی لثه می‌توانید از پوشش‌های بیمه‌ای استفاده کنید، اگر تحت پوشش بیمه باشید می توانید این مبلغ را از بیمه تا حدودی پس بگیرید؛ پس کلینیکی را انتخاب کنید که به شما نامه مخصوص بیمه را بدهد و دچار دردسر نشوید. همچنین برای پرداخت راحتتر میتوانید  به کلینیک هایی مراجعه کنید که شرایط پرداخت اقساطی دارند.

مطالب برگزیده و جذاب
تاج دندان چیست؟ انواع تاج و روش های مراقبت از آن

آیا قیمت جراحی لثه در سال جدید افزایش پیدا می کند؟

تمامی مشاغل در ایران همه ساله با افزایش نرخ و قیمت مواجه هستند که خدمات دندانپزشکی و جراحی لثه نیز از این قافله عقب نمانده است. معمولا هزینه مورد نیاز برای جراحی لثه نیز در ابتدای هر سال یعنی ابتدای سال 1402 افزایش پیدا می کند که نرخ آن توسط دولت تعیین می شود.

حال لازم به ذکر است که برخی از مشاغل و برخی از امور دندانپزشکی علاوه بر افزایش قیمت در ابتدای سال، در بخش های دیگر سال نیز با افزایش قیمت مواجه هستند که معمولا بخش هایی از دندانپزشکی به این شکل هستند که انجام امور آنها متاثر از نرخ دلار در جامعه باشد و یا بر اثر تحریم های حاکم بر جامعه با مشکل تامین مواد اولیه مواجه باشند.

به عنوان مثال : ایمپلنت دندان از این دسته از امور دندانپزشکی است که امکان افزایش قیمت آن در طی سال نیز وجود دارد. اما برخی از شاخه های دیگر دندانپزشکی که به تجهیزات وارداتی نیاز ندارند و افزایش و کاهش نرخ دلار در آنها تاثیر گذار نمی باشد، معمولا فقط در ابتدای سال با افزایش قیمت مواجه اند.

بنابراین جراحی لثه که معمولا به تجهیزات وارداتی نیاز ندارد با افزایش قیمت در طول سال مواجه نمی شود و تنها در ابتدای سال جدید افزایش قیمت خواهد داشت.

هزینه کورتاژ لثه چگونه است؟

هزینه کورتاژ لثه معمولا براساس شرایط فرد، تخصص دندانپزشک، نوع بیمه، شدت و میزان بیماری تعیین می‌شود. به طور قطعی نمی‌توان گفت که هزینه کورتاژ لثه شامل بیمه می‌شود، اما در صورت درمانی بودن این عمل ممکن است تحت پوشش بیمه قرار گیرد. شما می‌توانید درباره هزینه عمل کورتاژ و تحت پوشش بیمه قرارگرفتن آن، با شرکت بیمه طرف قرارداد خود صحبت کنید.

لیفت لثه چیست؟

انجام لیفت لثه عملی است که طی آن از میزان لثه‌های بالای دندان برداشته شده و در نتیجه سطح بیش‌تری از دندان برای لبخند نمایان خواهد شد که اینکار توسط یک فوق تخصص لیفت لثه انجام می شود. هزینه لیفت لثه 1402 با گذشت چند هفته از فروردین به طور حدودی مشخص شده است که در ادامه به طور حدودی به آن پرداخته‌ایم. لیفت لثه (Gingival Flap Surgery) یک روش جراحی درمانی برای درمان بیماری‌های لثه است که با استفاده از آن، لثه برای دسترسی به سطح زیرین آن برداشته می‌شود. در این روش، پرده لثه از دندان جدا شده و سپس به سمت بالا یا پایین برداشته می‌شود، به گونه‌ای که قابل دسترسی به سطح زیرین لثه و دندان برای درمان بیماری‌های لثه و دندانی باشد. (روکش فلزی دندان کودکان)

هزینه لیفت لثه ۱۴۰۲

این روش جراحی برای درمان بیماری‌های لثه مانند پریودنتیت (بیماری لثه)، پیوند لثه، قرمزی لثه، و ترمیم یا اصلاح آسیب دیدگی به دندان‌ها مانند ترمیم دندانی، آمالگام دندانی و غیره استفاده می‌شود. عوارض لیفت لثه شامل درد، خونریزی، تورم و حساسیت به داروهای استفاده شده برای بی‌حسی محل جراحی هستند. قبل از انجام این روش، بهتر است با پزشک خود در مورد مزایا و معایب آن صحبت کنید. هزینه های اعمال دندانپزشکی سالانه دستخوش تغییر هستند. این قیمت‌ها بر اساس معیارهای مختلفی از جمله قیمت مواد اولیه و قیمت ارز تغییر می‌کنند. دکتر متخصص لیفت لثه، با تجربه و مهارت بالا، با استفاده از تکنیک های مدرن لیفت لثه، به بیماران خود کمک می کند تا به لثه های سالم و زیبا دست یابند.

هزینه لیفت لثه چقدر است؟

هزینه لیفت لثه در مقایسه با هزینه جراحی لثه تفاوت های دارد. دکتر متخصص لیفت لثه، بهترین راه حل برای بهبود بهداشت لثه و ایجاد لبخندی زیبا برای شما را ارائه می دهد. عوامل بسیار زیادی هستند که روی قیمت‌ لیفت لثه در ایران تاثیر می‌گذارند. داروهایی که برای انجام لیفت زیبایی لثه استفاده می‌شوند اغلب مواد اولیه خارجی دارند یا به طور کلی از خارج ایران وارد می‌شوند.

قیمت‌های ارز روزانه و حتی ساعتی در حال تغییر هستند و برای اینکه یک روز ثابت بمانند باید منتظر ماند. جدا از قیمت‌های ارز باید به موارد داخلی مانند قیمت سوخت برای حمل و نقل یا دستمزد پزشک نیز اشاره کنیم که با توجه به مصوبات دولت هرساله تغییر می‌کنند. اجاره‌ها و هزینه‌های سکونت مطب نیز همگی از مواردی هستند که هزینه لیفت لثه ۱۴۰۲ را تحت تاثیر قرار داده‌اند. مواردی مانند نوع لثه بیمار و جنس دندان‌های وی سختی کار را تعیین می‌کنند. افرادی با بیماری‌های خاص نیز وجود دارند که برای انجام این عمل باید داروهای خاصی مصرف کنند. به طور کلی داروهایی همچون مسکن و آنتی‌بیوتیک برای دوران بعد از عمل تجویز می‌شوند که جزئی از هزینه‌های عمل به حساب می‌آیند.

هزینه لیفت لثه

قبل از انجام عمل لیفت و برآورد هزینه لیفت لثه ۱۴۰۲ پزشک باید شما را دقیق معاینه کند و شما نیز باید هدف خود از این عمل را به طور واضح برای خود و پزشک مشخص کنید. اگر می‌خواهید ارتودنسی را پس از این عمل شروع کنید باید زمان‌بندی داشته باشید و پیش یک فوق تخصص ارتودنسی بروید و اگر می‌خواهید لمینت دندان یا کامپوزیت دندان را به کمک لیفت لثه نصب کنید باید مراقبت‌های متفاوتی در نظر بگیرید. در هر صورت انجام این عمل نقاهت خیلی طولانی ندارد و می‌توانید پس از انجام آن به دیگر برنامه‌های پزشکی خود برسید. هزینه کوتاه‌ کردن و لیفت لثه بین ۳ میلیون و پانصد هزار تومان الی ۶ میلیون تومان برآورد شده و بالا بردن و لیفت لثه هزینه‌ای با همین حدود خواهد بود. در نظر داشته باشید که مشورت با بهترین دکتر متخصص لیفت لثه میتواند خیلی در بهبود سلامت دهان و دندان شما کمک کند.

عوامل موثر بر هزینه لیفت لثه ۱۴۰۲

هزینه لیفت لثه در سال 1402 نیز وابسته به عوامل متعددی می باشد لذا نقش دندانپزشک در این زمینه بسیار مهم و حیاتی است..

نوع لیفت لثه

همانطور که بیان گردد افراد می توانند به جراحی لثه یا لیزر کردن لثه های خود بپردازند. هر یک از این روش ها نیز به سبب ویژگی های مختلفی که دارند دارای هزینه متفاوتی می باشد… طبیعتا هزینه لیزر کردن لثه ها که حداقل در یک ساعت انجام می گردد از جراحی لثه نیز متفاوت می باشد.

تخصص دندانپزشک

هر چه تخصص و مهارت دندانپزشک در لیفت لثه بیشتر باشد میزان هزینه و قیمت لیفت لثه بالاتر می رود و هر چه دندانپزشک از تخصص کمتری برخوردار باشد تعرفه نهای لیفت لثه کاهش می یابد.

لوکیشن دندانپزشکی

منطقه جغرافیایی لیفت لثه بسیار بر هزینه و تعرفه لیفت کردن لثه ها تاثیرگذار می باشد..فرضا هزینه لیفت لثه در کلینیکی در منطقه ای شلوغ و مرکز شهر بیشتر از کلینیکی در حومه و اطراف شهر و کم جمعیت است.

هزینه های جانبی

نمی توان تاثیر هزینه های جانبی بر تعرفه نهایی لیفت لثه را نادیده انگاشت.

عکسبرداری از لثه و دندان ها و نیز معاینه توسط دندانپزشک و مشاوره اولیه نیز بر میزان قیمت جراحی یا لیزر لثه بسیار تاثیرگذار می باشد. فرضا اگر لثه ها نیاز است که پایین تر روند تا طول دندان ها کاهش یابد اگر لثه ها دچار بیماری و مشکلاتی مثل تحلیل رفتگی باشند نیز نیاز است که ابتدا این مشکل حل شده و سپس به بهبود وضعیت ظاهری لثه پرداخت.

مطالب برگزیده و جذاب
لیفت لثه چیست؟ | هزینه لیفت لثه در سال 1401

هزینه پریو دندان چگونه است؟

پریو دندان (به انگلیسی: Preventive Dentistry) یک رویکرد شامل برای حفظ سلامت دندان‌ها و جلوگیری از بروز مشکلات دندانی است. هدف اصلی پریو دندان، جلوگیری از تسوس، بیماری‌های لثه و سایر مشکلات دندانی است.

1. پریو دندان خانگی (Home Care):

این شامل روش‌هایی مانند مسواک‌زنی منظم، استفاده از خیط دندان، استفاده از آب دهان ضد ترکیبات باکتری‌کشی و مصرف مواد غذایی سالم می‌شود. این روش‌ها به شما کمک می‌کنند تا روی دندان‌های خود تمیزی حفظ کنید و رشد باکتری‌های ناخواسته را کنترل کنید.

 • مسواک زدن منظم: باید دو بار در روز به مدت حداقل دو دقیقه مسواک بزنید. استفاده از مسواک با سر نرم و تعویض آن به صورت منظم (حدود هر سه ماه یک بار) نیز توصیه می‌شود.
 • استفاده از خیط دندان: برای پاک کردن بین دندان‌ها و زیر خط لثه از خیط دندان استفاده کنید. این کار به جمع‌آوری پلاک و بقایای غذایی کمک می‌کند و از تشکیل ترتار و التهاب لثه جلوگیری می‌کند.
 • استفاده از آب دهان مخصوص: استفاده از آب دهان حاوی ترکیبات باکتری‌کشی می‌تواند به کنترل رشد باکتری‌های غیرضروری در دهان و کاهش بوی بد دهان کمک کند.
 • رژیم غذایی سالم: مصرف مواد غذایی سالم که کمترین خطر برای تسوس دندان را دارند، مانند میوه‌ها، سبزیجات، گوشت، ماهی و لبنیات تقویت کنید. همچنین می‌توانید مصرف مواد غذایی شیرین و خوراکی‌های قندی را به میزان معقولی محدود کنید.

2. پریو دندان درمانی (Professional Care):

این شامل مراجعه به دندانپزشک برای تمیزی و مراقبت حرفه‌ای از دندان‌ها است. در پریو دندان درمانی، دندانپزشک معمولاً عمل تمیزی عمیق دندان (سکوالینگ) و ختم باکتری‌هایی که روی سطح دندان‌ها و زیر لثه‌ها جمع شده‌اند (ترتار) را انجام می‌دهد. همچنین، در صورت نیاز، فرآیندهایی مانند پوشش دندان‌ها با محصولات فلوئورید و درمان‌های جراحی زیبایی می‌توانند درمان‌های پریو دندانی شامل شوند.

 • تمیزی عمیق دندان (سکوالینگ): این فرآیند شامل پاکسازی ترتار، لکه‌ها و پلاک روی سطح دندان‌هاست و با استفاده از ابزارهای خاص توسط دندانپزشک انجام می‌شود.
 • پوشش دندان با فلوئورید: دندانپزشک ممکن است بر روی دندان‌ها پوششی از فلوئورید اعمال کند. فلوئورید به عنوان یک عنصر مهم برای جلوگیری از تسوس دندان شناخته شده است.
 • درمان‌های جراحی زیبایی: این شامل فرآیندهایی مثل اصلاح شکل دندان‌ها، پرکردن خلأها و لثه‌پژوهی می‌شود. این فرآیندها به تقویت ظاهر و زیبایی دندان‌ها کمک می‌کنند.

مراقبت منظم و صحیح از دندان‌ها با استفاده از پریو دندان می‌تواند به حفظ سلامت دندان‌ها، جلوگیری از بروز عوارض دندانی و بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند.

مراقبت های پریودنتال شامل تشخیص و درمان بیماری های لثه است. درمان های پریودنتال ممکن است شامل روش هایی مانند جرم گیری عمیق و بروساژ، جراحی لثه یا قرار دادن ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته به دلیل بیماری لثه باشد. هزینه دندانپزشکی مرتبط با مراقبت های پریودنتال بسته به شدت بیماری لثه و درمان های خاص مورد نیاز می تواند متفاوت باشد. برای تعیین برنامه درمانی مناسب و هزینه های مربوطه، بهتر است با یک دندانپزشک عمومی یا یک متخصص پریودنتیست مشورت کنید.

لیست هزینه پریو دندان (جرم گیری، طرح لبخند و زیبایی)

تمامی موارد زیر اعم از جرم گیری دندان تا افزایش طول تاج دندان از جمله روش های درمانی برای اصلاح طرح لبخند شما عزیزان است.

ردیفدندانپزشکی پریو سیمادنت هزینه به ریال
 نوع درمانتخصصیعمومی
۱جرمگیری بروساژ کامل دو فک عمومی۳۰,۰۰۰,۰۰۰۱۵,۰۰۰,۰۰۰
۲فلپ نیم فک۸۰,۰۰۰,۰۰۰——
۳افزایش طول تاج همراه با فلپ۵۰,۰۰۰,۰۰۰——
۴پیوند لثه یک دندان۶۰,۰۰۰,۰۰۰——
۵لیفت لثه هر دندان نسج نرم و سخت۴۰,۰۰۰,۰۰۰——
۶لیفت لثه هر دندان نسج نرم با لیزر۲۰,۰۰۰,۰۰۰——
۷لیفت لثه نسج نرم با تیغ جراحی۱۰,۰۰۰,۰۰۰۸,۰۰۰,۰۰۰
۸لیفت سینوس closed۵۰,۰۰۰,۰۰۰——
۹لیفت سینوس open۱۲۰,۰۰۰,۰۰۰——
۱۰دپیگمانتاسیون لثه هر فک۲۵,۰۰۰,۰۰۰——
۱۱اکسپوژر دندان۵۰,۰۰۰,۰۰۰

تمامی مواردی که در جدول بالا اعم از جرمگیری دندان و افزایش طول تاج دندان ذکر شده است، از جمله روش های درمانی برای اصلاح طرح لبخند شما عزیزان می باشند که می توانید برای قیمت جرم گیری دندان و قیمت اصلاح طرح لبخند متناسب با هر روش درمان، هزینه ها و تعرفه دندان پزشکی را مشاهده نمایید. در این میان نیز در نظر داشته باشید که همواره نظر متخصص و پزشک را در انتخاب روش درمان در نظر داشته باشید تا بهترین نتیجه را دریافت نمایید و زیبایی دو چندانی به چهره خود ببخشید.

هزینه جراحی عفونت لثه ( پریودنتیت ) چگونه است؟

هنگامی که بیماری ژنژیویت درمان نشده به حال خود رها شود، می تواند به تدریج پیشرفت کرده و به بیماری «پریودنتیت» تبدیل شود. پریودنتیت به معنی التهاب بافت اطراف دندان است. در این بیماری، بافت لثه از روی دندان های فرد کنار رفته و حفره هایی به نام پاکت تشکیل می شود. این حفره ها در ادامه به محلی برای تجمع باکتری و عفونت و آبسه دندان تبدیل می گردند. سیستم ایمنی بدن با باکتری های ایجاد شده در هنگام گسترش پلاک دندان و تجمع آنها زیر خط لثه مبارزه می کند. به این ترتیب، سم ناشی از فعالیت باکتریایی و عکس العمل طبیعی بدن به عفونت لثه ایجاد شده به تدریج باعث تجزیه استخوان و بافت پیوندی نگهدارنده دندان ها در محل می شود. در صورتی که این مشکل درمان نشده به حال خود رها شود، استخوان ها، لثه ها و بافت نگهدارنده دندان ها از بین خواهد رفت. در نهایت دندان ها لق شده و می افتند.

درصورتی که آماس لثه درمان نگردد، به پریودنتیت یا عفونت لثه تبدیل خواهد شد. در این وضعیت باکتری های درون دهان بافت اطراف لثه را به شدت آلوده کرده و حتی ممکن است درصورت پیشروی عفونت، استخوان آرواره نیز دچار عفونت و آسیب شود.

هزینه جراحی‌لثه بسته به میزان سرایت عفونت لثه و میزان آسیب به لثه و دندان ها متفاوت خواهد بود. در برخی موارد ممکن است پزشک متخصص شما تشخیص دهد که باید جلسه جرمگیری دندان ها می تواند عفونت لثه را از بین برد که در این حالت هزینه برای فرد بسیار کاهش می باشد اما در صورت عدم مراجعه به موقع به کلینیک پزشکی ممکن است نیاز به جلسات بیشتر و همچنین بهره گیری از سایر شیوه های جراحی لثه همچون استفاده از لیزر در درمان عفونت لثه باشد که در هزینه نهایی تاثیرگذار خواهد بود.

علاوه بر مورد فوق الذکر، موارد دیگری نیز می تواند در هزینه جراحی‌لثه تاثیرگذار باشد ازجمله:

 • میزان تخصص و مهارت پزشک شما
 • پیشرفته بودن کلینیک
 • بهره گیری از ابزارهای نوین در جراحی لثه

درمان پریودنتال کل دهان می تواند انواع فرایندها را در بر بگیرد (از جمله، ضد عفونی کردن کل دهان، یا جراحی کاهش عمق پاکت پریودنتال (حفره های بین دندان ها و لثه ها). کل هزینه ی این نوع جراحی تقریباً 2000- 6000 دلار است، اما اگر آسیب لثه ها گسترده باشد، می تواند 4000- 10000 دلار یا بیشتر باشد.بیمه های درمانی معمولاً هزینه ی فرایندهای جراحی ترمیمی که پزشکی و درمانی تلقی می شوند را تقبل می کنند، اما هزینه ای بابت جراحی هایی که زیبایی محسوب می شوند نمی پردازند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با انواع درمان‌های جراحی‌لثه آشنا شدید. همچنین از هزینه جراحی لثه (درمان های پریو) در سال 1402 آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا در صورتی که بافت لثه از بین برود با جراحی ترمیم می شود؟

از آنجائیکه عواملی مانند میکروب ، جرم ، پلاک باعث تحریک بافتهای لثه برای تخریب می باشند با جراحی لثه می توان این عوامل را حذف کرد. در برخی موارد در صورتی که تخریب زیاد نباشد امکان بازسازی بافتهای از دست رفته امکان پذیر می باشد.

زمان بهبودی پس از جراحی لثه چقدر است؟

درمان هر فردی متفاوت است. اما به طور متوسط، بهبود جراحی یک هفته تا دو هفته طول می کشد. اگر چندین ناحیه را به طور همزمان تحت درمان قرار داده اید، بهبودی ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. پریودنتیست می تواند به شما زمان دقیق تر را بگوید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا