دهانشویه‌ها را بهتر بشناسید

دهانشویه‌ دهان را پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تمیزتر می‌کند. از آنجایی که مایع است نقاطی را پاکسازی می‌کند که خمیردندان به آن نقاط دسترسی ندارد. با این حال دهانشویه به هیچ وجه جایگزین مسواک زدن محسوب نمی‌شود. بنابراین اگر فکر می‌کنید غرغره کردن آن میانبری است که شما را از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن معاف می‌کند و دندان‌ها و لثه‌ها را سالم نگه می‌دارد، بهتر است تجدید نظر کنید!

دهانشویه

شما در مورد مصرف این محلول چه فکر می‌کنید؟ مقدار و نحوه‌‌ی مصرف آن را می‌دانید؟ انواع دهانشویه‌ها را می‌شناسید؟

با ما همراه باشید تا با این محصول مراقبتی دندان بیشتر آشنا شوید.

انواع دهانشویه

 1. دهانشویه آرایشی
  این نوع، به صورت موقت بوی بد دهان را برطرف و نفس را تازه و معطر می کند. طعم خوبی به دهان می بخشد اما علت اصلی بوی دهان را از بین نمی برد.
 2. دهانشویه بهداشتی
  دهانشویه های بهداشتی دارای مواد فعالی هستند که به کنترل و کاهش علائم خاصی مانند نفس بدبو، التهاب لثه ها، پلاک دندان و پوسیدگی دندان کمک می کنند. از جمله مواد موجود در این دسته می توان به استیل پیریدین کلراید، کلرهگزیدین، روغن های ضروری، فلوراید یا پراکسید اشاره کرد.
دهانشویه و بوی بد دهان

دهانشویه و بوی بد دهان؟!

برخی دهانشویه‌های بهداشتی با از بین بردن باکتری های عامل بوی بد دهان به رفع دائمی این مشکل کمک می کنند.

انواع دهانشویه‌های بهداشتی:

دهانشویه فلوراید دار

فلوراید موجود در دهانشویه شامل سدیم فلوراید می باشد که از دندان ها در برابر حفره و پوسیدگی دندان محافظت می کند. با این حال با توجه به این که آب و خمیر دندان های نیز حاوی مقادیری فلوراید هستند نباید در استفاده از دهانشویه های حاوی فلوراید زیاده روی شود.

دهانشویه ضد باکتریال و ضد عفونی کننده

این نوع دهانشویه معمولا حاوی الکل است و بیشتر در افراد مبتلا به عفونت دهان به منظور جلوگیری از رشد باکتری ها و پیشگیری از بیماری های لثه استفاده می شود. توجه داشته باشید استفاده بیش از حد از این نوع دهانشویه می تواند رنگ دندان ها را تغییر دهد.

READ
ماجرای یک میلیارد یورویی که به دست وزارت بهداشت نرسید

فواید دهانشویه

 1. پاکسازی باقی مانده غذا از دهان
  دهانشویه محلولی است که برای تمیز کردن دندان ها بخصوص نواحی که مسواک به آن ها نمی رسد مفید است. استفاده منظم از این محلول باعث پاکسازی باقی مانده غذا و از بین رفتن پلاک های نرم روی دندان ها می شود.

اگرچه شستن دندان ها با آب تقریبا همین کار را انجام می دهد اما بسیاری از دهانشویه ها علاوه بر آن نفس را نیز خوشبو می کنند.

دهانشویه
 1. از بین بردن باکتری های دهان
  دهانشویه های بهداشتی با از بین بردن پلاک و باکتری های داخل دهان از بروز مشکلاتی همچون التهاب لثه پیشگیری می کنند.

لازم به ذکر است باکتری های ناشی از عفونت لثه با ورود به جریان خون باعث مشکلات سلامتی خاص در زنان باردار می شوند که با استفاده منظم از دهانشویه می توان جلوی آن را گرفت.

 1. سفید شدن دندان ها
  اگرچه اثر سفید کنندگی دهانشویه به پای سفید کننده های دندان نمی رسد اما یکی از فواید برخی دهانشویه های بهداشتی این است که به مرور زمان باعث سفید شدن دندان ها می شوند.

برای این منظور توصیه می شود از دهانشویه های حاوی پراکسید کاربامید یا هیدروژن پراکسید استفاده کنید. به این مسئله نیز توجه داشته باشید که دهانشویه آنتی باکتریال باعث تیره شدن دندان ها می شود.


مضرات دهانشویه

خطر ابتلا به سرطان دهان و دهان خشک

دهانشویه های الکلی از یک سو باعث خشکی دهان می‌شود. از سوی دیگر به نظر می رسد خطر ابتلا به سرطان دهان را نیز افزایش می دهند. اگرچه تحقیقات در این زمینه ادامه دارد و این مورد هنوز تایید نشده اما توصیه می شود قبل از استفاده با پزشک مشورت کنید.

READ
شیرین بیان

افزایش فشار خون

برخی مطالعات نشان داده استفاده منظم از دهانشویه به دلیل از بین بردن برخی باکتری های دهانی خاص باعث افزایش فشار خون می شود. از جمله این باکتری ها می توان به باکتری های تولید کننده اکسید نیتریک اشاره کرد. این باکتری‌ها از سیستم قلبی عروقی محافظت می کنند.

دهانشویه

بیماری های روده

همان طور که قبلا اشاره کردیم دهانشویه همه باکتری ها اعم از باکتری های خوب و ضروری را از بین می برد. به همین دلیل استفاده منظم از این محلول خطر ابتلا به عفونت هایی همچون اچ پیلوری و عفونت ناشی از کلستریدیوم دیفیسیل را افزایش می دهد.
دهانشویه های ضد باکتریال از عوامل موثر در بروز التهاب روده هستند. در نهایت باعث افزایش نفوذپذیری روده ای می‌گردند. به عدم تحمل غذا در روده، آلرژی های غذایی و حتی برخی بیماری های خود ایمنی روده ای منجر می شود.

ترکیبات دهانشویه

ترکیبات موجود در دهانشویه های مختلف با توجه به کاربرد خاص آن‌ها کمی با هم متفاوت است. بسیاری از آن ها حاوی مواد زیر می باشند:

مواد پاک کننده

این نوع ترکیبات به از بین رفتن و پاکسازی مواد غذایی باقی مانده و پلاک نرم داخل دهان کمک می کنند.

مواد طعم دهنده و رنگ دهنده

این مواد برای بهبود ظاهر و طعم دهانشویه استفاده می شوند و به تازه و خوشبو شدن نفس کمک می کنند.

الکل یا مواد آنتی باکتریال دیگر

این ترکیبات برای از بین بردن باکتری و سایر میکروب های عامل پوسیدگی دندان و رفع ریشه اصلی بدبویی دهان مفید هستند.

READ
افزایش موارد بستری در تهران و قم

مواد نگهدارنده

این مواد برای جلوگیری از رشد باکتری ها و دیگر میکروارگانیسم ها در داخل دهانشویه ضروری می باشند.

دهانشویه

آب

برای حل کردن مواد ذکر شده و ایجاد فرم مایع دهانشویه از آب استفاده می شود.

فلوراید

برخی دهانشویه ها حاوی این ماده هستند که باعث افزایش مقاومت دندان ها در مقابل حملات اسیدی می‌شود. از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

چند تذکر

 • برخی دهانشویه ها به دلیل غلظت بالا باید قبل از استفاده با مقداری آب رقیق شوند، برای اطمینان حتما برچسبمحصول را مطالعه کنید. اگر روی برچسب آن چنین چیزی ذکر نشده رقیق کردن محلول اثربخشی آن را کاهش خواهد داد.
 • دهانشویه جایگزین مسواک و نخ دندان نمی باشد و حتی اگر دندانپزشک آن را تجویز کرده باید علاوه بر استفاده از دهانشویه، به مراقبت روزانه دندان های خود با مسواک و نخ دندان ادامه دهید.
 • یکی از نکات مهم برای اثربخشی کامل دهانشویه نگه داشتن آن برای مدت زمان کافی داخل دهان می باشد. در اکثر دهانشویه ها این زمان بین 30 ثانیه تا 1 دقیقه می باشد اما برای اطمینان توصیه می شود برچسب محصول را مطالعه کنید.
 • از بلعیدن دهانشویه اجتناب کنید، بلعیدن مقادیر زیاد دهانشویه های حاوی فلوراید برای بدن سمی است.

نحوه‌‌ی مصرف

 1. قبل از شروع برای دانستن دوز مصرف دهانشویه دستورالعمل درج شده روی برچسب را مطالعه کنید. اغلب دهانشویه ها دوز حدود 20 میلی لیتر را توصیه می کنند. این مق برای تمیز کردن دندان در یک نوبت مناسب است. اما برخی دهانشویه های فلوراید دار تنها به 10 میلی لیتر در هر نوبت نیاز دارند.
 2. به جز مواردی که از دهانشویه تجویزی توسط پزشک استفاده می کنید در سایر موارد لازم نیست بیش از حد نگران مصرف دقیق دهانشویه باشید. کافیست مقداری باشد که دهان بدون احساس ناراحتی پر شود. باید بتوانید دهانشویه را به راحتی در دهان بچرخانید.
 3. مقدار مورد نظر را به یک باره داخل دهان بریزید. دهان را بسته و محلول را با فشار داخل دهان بچرخانید. از بلعیدن دهانشویه خودداری کنید.
نحوه مصرف دهانشویه
 1. این کار را به مدت 30 ثانیه تا 1 دقیقه (به زمان درج شده روی برچسب دقت کنید) انجام دهید. مطمئن شوید که محلول به جلو و پشت دندان ها رسیده. آن را روی زبان و سقف دهان نیز بچرخانید.
 2. در مرحله آخر محلول را به طور کامل از دهان بیرون بریزید. با توجه به نوع دهانشویه ممکن است لازم باشد 30 دقیقه یا بیشتر پس از استفاده، از نوشیدن آب، خوردن غذا و سیگار کشیدن خودداری کنید.
READ
تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی

چه زمانی از شبانه‌روز از دهانشویه استفاده کنیم؟

 • به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا مهم نیست دهانشویه را قبل یا بعد از مسواک زدن استفاده کنید هر دو زمان به یک اندازه موثر است، مهم تر از همه این ها آن است که از دهانشویه با کیفیت استفاده کنید.
 • استفاده از دهانشویه برای خوشبو کردن دهان در هر زمانی در روز امکان پذیر است.
 • اغلب توصیه می شود دندان ها را دو بار در روز مسواک زده و یک بار نخ دندان بکشید، استفاده از دهانشویه نیز می تواند به همراه هر بار مسواک زدن یا تنها صبح یا شب انجام شود.

سخن آخر

بهداشت دهان و دندان از مهمترین وظایف فردی روزانه است. دهانشویه‌ها بعنوان محصولاتی کمکی در کنار مسواک و نخ دندان می‌توانند کمک زیادی به شما بکنند. در این مقاله مضرات و فواید این محلول را شناختیم و نحوه‌ی استفاده از آن را مطالعه کردیم. بهتر است برای خرید دهانشویه‌ِ مناسب با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

اگر این مطلب برای شما مفی بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://1ea.ir/BFFzLd6https://bit.ly/3AOHRvs
https://b2n.ir/k95769yun.ir/6u2ex3
http://iwo.ir/4bzulhttps://cutt.ly/8EWabKj

درباره خوشخوان

همچنین ببینید

معرفی برندهای محبوب کامپوزیت دندان

خرید کامپوزیت دندان در دندانپزشکی اصولا برای ترمیم دندان ها استفاده می شود. متاسفانه در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *