اهمیت نگهداری از دندان های شیری کودکان

دندان های شیری از ماه ششم نوزادی شروع به رشد می کنند. تا ۳ سالگی ادامه دارند. این دندان ها در رشد و تغذیه کودک نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. بنابراین نگهداری و مراقبت از آن ها به اندازه دندان های دائمی اهمیت دارد. دندان های شیری در سن ۶ سالگی شروع به لق شدن و ریختن کرده و پس از آن دندان های دائمی شروع به رویش می کنند. از دوره ۶ ماهگی تا ۶ سالگی دندان های مخلوط در دهان کودک قرار دارند. یعنی هم دندان های شیری و هم دندان های دائمی. عدم مراقبت از دندان های شیری کودک باعث بروز مشکلات فکی و دندانی در او خواهد شد.

اهمیت نگهداری از دندان های شیری

دندان های شیری در شکل گیری طول قوس فکی و دهانی نقش مهمی را ایفا میکنند. این دندان‌ها مسیر و نحوه شکل گیری دندان های دائمی را مشخص میکنند. نحوه قرار گیری عضلات فک کودک به قرار گیری دندان های شیری و رشد آنها بستگی دارد. همچنین این دندان‌ها در تکلم، غذا خوردن، لبخند، چهره و اعتماد به نفس کودک نقش مهمی دارند. باید توجه داشته باشید اگر دندان های شیری زودتر از موعد از دهان خارج شود ممکن است دندان های دائمی به حالت نامرتب، کج و در مواقعی نهفته رشد کنند.

دندان شیری

نحوه مراقبت از دندان های شیری

  • از شیر دادن شبانه به خصوص شیر خشک به کودک جلوگیری کنید زیرا شیر حاوی مواد قندی است و ممکن است به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان شود.
  • رعایت بهداشت دهان کودک و یادگیری درست استفاده از مسواک و خمیر دندان.
  • عدم استفاده از نوشابه های گازدار.
  • استفاده از مواد قندی مناسب برای کودک مانند: انجیر، توت خشک، کشمش و بعد از آن شست و شوی دهان.
READ
فیشور سیلانت دندان را برای کودکان دریابیم

ترمیم و درمان دندان های شیری

همانطور که گفتیم دندان های شیری در نحوه شکل گیری استخوانِ فک کودک نقش مهمی دارند و رعایت سلامت آن‌ها میتواند باعث پیشگیری مشکلات جدی و پوسیدگی دندان ها شود. ترمیم این دندان ها باعث جلوگیری از عفونت و گسترش آن در دهان کودک میشود. دندان های شیری باعث آسان جویدن غذا میشوند و در تغذیه و سلامت کودک نقش مهمی دارند. دندان های شیری پوسیده شده میتوانند در رشد دندان های دائمی تاثیر بسازایی بگذارند. عدم درمان دندان های شیری موجب آبسه و انتشار عفونت در دهان و دیگر دندان ها می شوند.

دندان شیری کودکان

بهترین زمان مناسب برای مراجعه به دندانپزشک کودکان چه موقع است؟

اولین مراجعه کودک به دندانپزشک متخصص اطفال باید همزمان با رویش دندان های کودک باشد. از سن ۶ ماهگی تا ۱ سال دندانپزشک با معاینه لثه و دندان راهنمایی های لازم جهت نگهداری و جلوگیری از پوسیدگی را به والدین میکند. توجه داشته باشید که برای بررسی کلی وضعیت سلامت دندان ها به طور مرتب باید هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشکی مراجعه کنید.

سخن پایانی

دندان شیری از حدود 6 سالگی لق شدن و افتادن دندان‌ های شیری شروع می‌شود تا جا برای دندان‌های دائمی ایجاد شود. اولین دندان‌های شیری که می‌افتد، معمولاً دو دندان جلوی فک پایین و بالا یا همان دندان‌های ثنایای مرکزی است؛ پس از آنها نوبت به دندان‌های ثنایای خارجی، دندان‌های آسیاب و نیش می‌رسد. دندان‌های آسیاب عموماً بین 9 تا 12 سالگی می‌افتد و حدود 13 سالگی با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

READ
روکش دندان شیری کودکان، یک ترمیم آینده‌نگرانه
https://is.gd/E2aTCIhttps://b2n.ir/f76024
https://rizy.ir/Xnhzhttp://tny.im/pFI
https://1ea.ir/h7Ci5kgvhttps://linky.nu/VOrTE23

درباره خوشخوان

همچنین ببینید

فضانگهدارنده دندان

فضانگهدارنده دندان کودکان چیست؟

در حدود سه سالگی تمام دندان‌های شیری بیشتر کودکان بیرون زده است. دندان‌های شیری، کودک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *