ارتودنسی دیمون و روش انجام آن

ارتودنسی دیمون چیست؟

روش رایج ارتودنسی اینگونه است که  کش های بسیار کوچک سیم را به براکت های ارتودنسی متصل نمود ولی در روش ارتودنسی دیمون از براکت هایی با قابلیت باز و بسته شدن کشویی استفاده می شود

در سیستم دیمون (Damon) از طریق مکانیسم قفل و بستی که در آنها تعبیه شده است سیم به براکت متصل می شود.

ارتودنسی دیمون

 

تفاوت عمده روش دیمون با سایر روش های ارتودنسی

در ارتودنسی ثابت ساده به دندان ها براکت متصل میشود. سپس از بین براکت ها سیم قوس دارد عبور داده میشود. برای اینکه سیم بتواند بهتر به براکت ها متصل شده و به اصطلاح به آن ها لنگر شود، از او-رینگ ها یا الاستیک های حلقه مانند کوچکی استفاده میشود.

مشکل حلقه های لاستیکی او-رینگ این است که آنها اصطکاک زیادی ایجاد می کنند و حرکت دندان را کندتر و دردناک تر می کنند. آنها همچنین رطوبت زیادی در اطراف خود جذب می کنند و باعث افزایش پلاک و تشکیل باکتری می شوند. این امر حفظ بهداشت دهان و دندان را مشکل تر می کند.

اما در ارتودنسی دیمون براکت ها از یک مکانیزم کشویی استفاده می کنند که در آن سیم به براکت متصل می شود و همانطور که دندان ها در حال تراز شدن هستند. این براکت ها نیز به صورت طبیعی حرکت می کنند.این قابلیت موجب راحتی ، ظاهر بهتر و توانایی مهیا کردن نتایج بهتر در زمان کمتر می شود. بریس دیمون از روش های متنوعی برای حرکت دادن دندان ها به محل درستشان استفاده می کنند.

این سیستم از 3 نوع براکت رنگی، شفاف و فلزی استفاده میکند. اگر از براکت های شفاف و همرنگ دندان در دیمون استفاده شود میتوان نوع درمان شما را ارتودنسی نامرئی در نظر گرفت.

انواع ارتودنسی دیمون

تعداد مراجعات در روش دیمون

معمولا هر 6 الی 10 هفته یک بار نیاز است که برای ارتودنسی دیمون به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. این در حالی است که برای ویزیت ارتودنسی ثابت سنتی باید هر ماه به ارتودنتیست مراجعه کنید.

پس از درمان

ارتودنسی دیمون  برای دستیابی به لبخند کامل نسبت به بریس های معمولی، زمان کمتری میطلبد و طول مدت درمان بستگی به شرایط فردی شما دارد. پس از رسیدن به نتیجه مطلوب، بریس شما برداشته می شود. بعد از برداشتن ارتودنسی دیمون شما باید برای حفظ موقعیت دندان صاف شده خود برای مدت معینی از نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنید.

مزایای ارتودنسی دیمون

  • ظاهر ارتودنسی دیمون بهتر از ارتودنسی های فلزی سنتی است و از طرفی می توان براکت های آن را شفاف انتخاب کرد. در این صورت حداقل جلب توجه را خواهد داشت. در برخی موارد، این ارتودنسی زیبایی خاصی نیز به لبخند فرد می‌بخشد.
  • فشار وارده بر دندان‌ها کمتر از حالت سنتی است از این رو فرد درد کمتری را نیز احساس می‌کند. با توجه به تحقیقاتی که انجام شده، معمولاً بیمارانی که از این نوع ارتودنسی استفاده می‌کنند، ۶۰ درصد کمتر نسبت به روش سنتی، احساس ناراحتی می‌کنند.استفاده از ارتودنسی دیمون، در اصلاح ناهنجاری های شدید دندانی، مؤثرتر و ساده تر بوده و بازگشت پذیری کمتری نسبت به حالت سنتی دارد.

بریس در ارتودنسی دیمون

  • استفاده از ارتودنسی دیمون، در اصلاح ناهنجاری های شدید دندانی، مؤثرتر و ساده تر بوده و بازگشت پذیری کمتری نسبت به حالت سنتی دارد.
  • اگر چه هزینه ارتودنسی دیمون به نسبت دیگر روش‌های ارتودنسی مثل ثابت، متحرک و نامرئی بیشتر است اما کاهش تعداد دفعات مراجعه به دندانپزشک متخصص منجر به مقرون به صرفه شناخته شدن این روش شده است.
  • جمع شدن باکتری و پلاک‎های دندان در اطراف براکت‌ها و رنگی شدن کش‌ها در اثر استفاده از ماد غذایی و نوشیدنی‌ها از معضل‌های بهداشت در زمان ارتودنسی است که با حذف کش‌ها در روش ارتودنسی دیمون شرایط بهتری شکل گرفت.

 

بیشتر بخوانید: ونير و لومينيرز دندان چه فرقي با هم دارند؟

 

معایب ارتودنسی دیمون

  • هزینه ارتودنسی دیمون به نسبت دیگر روش‌های ارتودنسی گران تر است.
  • از آنجا که این نوع ارتودنسی قابل مشاهده است ، برای افرادی که به ظاهر لبخند اهمیت قائل اند، مناسب نیست. استفاده از براکت های روشن تا حد زیادی از جلب توجه آن می کاهد اما نمی‌تواند جایگزین ارتودنسی نامرئی باشد. افرادی که به ظاهر لبخند خود اهمیت می‌دهند باید از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند.

سخن آخر

در نهایت لازم به ذکر است که عدم نیاز به درآوردن دندانها، کاهش طول درمان، افزایش فاصله بین ویزیت های بیمار، کاهش درد بیمار و تمام موارد بیان شده بستگی به نوع ناهنجاری، سن مراجعه، شدت مشکل بیمار و بسیاری از فاکتورهای بیولوژیک دارد که از هر بیمار به بیمار دیگر متغیر است و در هنگام معاینه بیمار توسط متخصص ارتودنسی مشخص می شود که بیمار نیاز به درآوردن دندان دارد یا ندارد و طول مدت درمان چقدر است.

 

منبع: https://www.nhs.uk/conditions/orthodontics

درباره سیروان

همچنین ببینید

شکر و سلامت دهان و دندان

شکر و سلامت دهان و دندان

سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۵ گزارش مهمی درباره مصرف شکر و سلامت منتشر کرده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *